Shookum Hills

• USA The Devil Below

Shookum Hills bolo banícke mestečko, ktoré kvôli nehostinným podmienkam zaniklo. Partia vedcov sa sem vydáva, aby zistila, čo sa na tomto mieste odohralo a čo tu spôsobuje nevídané prírodné úkazy. Čakajú ich ale desivejšie objavy, než aké pred príchodom očakávali. (Marceloo)

tron

Tešil som sa, ale je to len béčko. Síce solídne. Nie vyložená sra*ka. No kto bude čakať pecku á la Pád do tmy, zostane sklamaný. Miestami je vizuál (najmä v druhej polovici) fakt lacný. Ale napriek tomu si snímka udržuje slušnú atmosféru a pomáhajú jej v tom i obstojní herci v čele s Willom Pattonom vo vedľajšej úlohe. ()

Marceloo

Shookum Hills bolo banícke mestečko, ktoré kvôli nehostinným podmienkam zaniklo. Partia vedcov sa sem vydáva, aby zistila, čo sa na tomto mieste odohralo a čo spôsobuje nevídané prírodné úkazy na tomto mieste. Čakajú ich ale desivejšie objavy, než aké pred príchodom očakávali. - Režisér si dal po slušnom horore Chernobyl Diaries deväť rokov prestávku, ale mám pocit, že ju velmi nezúžitkoval. Shookum Hills je akýmsi mixom Wrong Turn, The Hills Have Eyes, The Descent a Stranger Things, ale ani jednému z týchto projektov sa ani zďaleka nevyrovná. Celý čas som mal pocit, ako keby režisér nevedel, či z toho chce mať poriadne krvavú zábavu, alebo radšej umiernenú záležitosť, ktorá by mala mať nejaké posolstvo, ale akosi sa mu nepodarilo ani jedno. Monštrá vyzerali fajnovo, ale zostali zúfalo nevyužité, a keď sa tam tvorcovia začali snažiť o nejakú mytológiu, tak to bolo už naozaj zlé. Dá sa to pozrieť, ale myslím si, že tento námet ponúka omnoho viac možností než to, čo tu vo výsledku vzniklo. + herec z Swamp Thing a Boarding School + herec z Wolf Creek ()

JASON_X

Druhý Descent se nekoná, možná hodně hodně vzdáleně. Nejenže namísto sympatických ženských v něm (až na jednu výjimku) hrají nesympatičtí chlapi, že tajemnou podzemní rasu není skoro vidět (to si leda musí divák příslušné obrazové mžiky zastavit a nakrokovat), že ty nejzajímavější scény jsou (kvůli režisérově pohodlnosti?) natočeny tak, aby nevyžadovaly přílišnou trikovou námahu (rozmazaný nebo tmavý obraz, skákající a vyzoomovaná kamera), nebo že místo přímočarého nekomplikovaného děje je divák pruzen šablonovitými žvásty, moralizováním a trapně kýčovitým závěrem. A přitom našlápnuto měl film zpočátku hodně dobře a béčkový příběh, ač neoriginální, nebyl vůbec špatný. Škoda slibného potenciálu promrhaného neschopnými tvůrci. ()

George Stobbart

Vcelku sympatický, malý "creature feature" od režiséra podceňovaných "Chernobyl Diaries". Neuškodilo by mu síce, keby bol kratší a svižnejší, aj keď chápem, že sa v tomto prípade pokúsili o akýsi vážnejší prístup. Celkom to ale nevyšlo a zbytočne sa to bije s častými, trápne vyznievajúcimi klišé momentami. Spomenul som si pri tom na prehliadaný 80´s počin "The Boogens". ()

darkrobyk

Přibližně první třetina si drží jemné napětí a zvláštní tajemno, které ale opadnou v momentě, kdy skupinka vědců s průvodkyní najdou zajištěný otvor do země a po jeho částečném odkrytí v něm jeden ze členů zmizí. Pak by to mělo být napínavější, ale něco se stalo, a tak se původní tajemno kamsi vytratilo. Takže zde máme podivné tvory v podzemí, zdráhám se napsat mutanti, jelikož pro to není ve filmu žádný podklad. Naopak jeden z vědců mluví o možné nové formě života. Ostatně i jen při letmém pohledu na ně si nedovedu představit, jak by měli vypadat před mutací. Pro mne jedna z nejlepších scén byla ta s vorem plujícím v podzemí, kdy tvor evokoval Charóna a ve vodě se pohybovalo cosi znepokojivého. Tvorové žijí ve společenství podobném vosám či mravencům, tedy sociálnímu hmyzu, já bych ještě dodal vetřelcům. Královna v dálce snímaná rozmazaně tříbila fantazii, což jsem kvitoval. A tak trochu jsem čekal, zda se ze zajatců něco nevyklube.... Jasně, mohla to být řezničina případně dech beroucí akce, nebo obojí. Ale i tak jsem vyloženě zklamaný nebyl, proto 2,5* zaokrouhluji na 3*. ()