V roku 1937 prichádza do podtatranského mesta Svit riaditeľ továrne so svojou ženou, aby tu podľa vzoru baťovského Zlína vybudovali moderné priemyselné mesto. Ich plány však naruší znepokojujúci nález mŕtvoly v areáli továrne. Ide o telo novorodenca s mužskými aj ženskými pohlavnými orgánmi. Prípad presahuje možnosti miestnych žandárov, podlieha maximálnemu utajeniu a na scénu prichádza tajná polícia. Zdá sa však, že jediným človekom, ktorý chce záhadu naozaj vyriešiť a nájsť odpovede, je tehotná manželka riaditeľa továrne. Tá pri pátraní narazí na nečakané prekážky vrátane množstva predsudkov... (Bontonfilm SK)

KOffi

Děj je LGBT propaganta nejhrubšího zrna zasluhující odpad, ale Křenková to zahrála tak úžasně, že to vytáhla na 2 *. ()

psychoJoa

Já chápu, že LGBTQ filmů je málo a že na český snímek je to asi převrat… ale styl se mi teda vůbec nelíbil. Nešťastné manželství a mindrák si žena kompenzuje přehnanou péčí o někoho, kdo byl v bezvědomosti vlastně spokojený. Nevím. Natočit film, který se dotýká etických dilemat jistě není jednoduché, ale představovala bych si to i tak jinak a asi více citlivěji. ()

DavidS.

Paní továrníková pár dní před slehnutím jezdí autem, chodí na vysokohorské tůry, háčkuje, zaskakuje za lékaře i patologa, čte Evu, studuje anatomické anomálie, působí edukativně na ostatní pipi a vůbec kafrá úplně do všeho...Pod Gerlachem se to navíc hemží nejen monstry a ševcovskými verpánky, ale také baťovskými commandos, folklorem a tmářstvím...Na československé poměry sebejistá a přitažlivá forma, ale scénář je další soudobý výkřik plný rovnosti, uvědomění a feminismu, aniž by byl zároveň opravdu dramatický a struhující... ()

klukluka

Zajímavý, co všechno dokáže pan Šifra pospojovat do jednoho celku (Baťa, jeho reálné slovenské plány, sílící odpor komunistů, kontrarozvědka, homosexualita, homosexualita tátů od rodin, gravidita, Hitler, chudoba slovenských venkovanů, slovenský folklór…). A pan režisér Chlupáček to ještě zdramatizuje tím, že se věci řeší na dešti, že se řeší tehdy, kdy by se řešit nemusely, protože by klidně počkaly, že jsou dny hlavní hrdinky naprosto zhutnělé a nabyté rozličným programem k prasknutí, že do děje vstupují tajemné, ozbrojené figury… Přitom si představuju, že na začátku bylo úplně jednoduché zadání- udělám/e film o anomálii, o které se ve filmu ideálně ještě vůbec nemluvilo. A kolem toho se vystavěl všechen ten cirkus. Trochu mi to připomíná Zlín, o kterém se v Úsvitu často mluví. Město kolem fabriky, příběh kolem diagnózy. Obojí se celkem povedlo, ale je to tak trochu papundeklový. ()

Torimmer

Možná ne tak hluboké, abstraktní nebo přesahující - což by možná vyžadovalo větší životní zkušenosti režiséra, scénáristy a celkově tvůrců - ale jako "zkouška", nebo jako film teprve rozjíždějící se kariéry, je to správně dramatické a stručné. Kolem klíčového tématu se tancuje tak jenom kolem a opatrně, a někdy prostě nejasně, že diskuzi film sice vyvolá, ale možná jenom v rámci vlastní kontroverze. Na jednu stranu to otevírá téma (možná důležité), ale taky šikovně zrovna v dnešní době, kdy se to může nést na nějakých trendech. Takže ve skutečnosti to nejde pořádně odvážně pod kůži. ()

Vajonek

Tak nadšení okolo tohoto filmu moc nechápu. Přišlo mi, že to šlo dějem, vývojem postav tak nějak "od ničeho k ničemu", neměla jsem pocit, že by se v tom filmu něco zajímavého odehrálo, že bych poznala postavy, jejich motivy. Bylo tomu strašně špatně rozumět. A téma intersex si jistě zaslouží pozornost, úplně ale nevím, jestli zrovna tenhle film mu dělá svým zpracováním nějak extra pozitivní službu. Dvě hvězdy snad za příjemné retro, které na mě z filmu občas dýchlo, a Elišku Křenkovou, na kterou se podívám ráda tak nějak ve všem. ()

Devadesát Dva

Realita a kinematografie, kterou tu Chlupáček místy tvoří je něco, v tuzemsku, neskutečného. Baťovský industriál a dechberoucí vizuální shoty krajin (1937) kontrastují s místy až amatérský působícími herci vedlejších rolí (manžel, Saša), kteří tak působí o to víc, protože hrají vedle těch legitimních. Osobně mě téma nechalo rozpačitě někde uprostřed, stejně jako příběh i jeho zakončení a výsledné dojmy. Kdo patří ke queer komunitě a kdo je zarytým tradicionalistou, ti budou lámat tábory i názory. Je zvláštní tohle téma zasadit do třicátých předválečných let. Film často z téhle reality vybočuje malými detaily, mluvou, chováním postav (pí*a, mikina). Nedává to úplně smysl, jakoby to bylo z jiné planety. Stejně tak zvláštní je vidět zakřiknutou myšku Elišku Křenkovou jako lead, od Rafťáků slušnej progress, tu a tam ji zahlídnu v zajímavých věcech, tady ale v roli těhotné doktorky, která se snaží zjistit, co stojí za objevem hermafroditního mrtvého novorozeněte, aby pak začala protlačovat progresivní názor, že každý je ok, takový, jaký je, což se dočkává nepochopení ostatních v klasickém univerzálním motivu vyvržence proti společnosti. Já celou dobu s protáhlým ksichtem nevěda, jak reagovat na všechny ty variace a ukázky pohlaví, jako bych čekal na něco, co mi dá důvod, se někam přiklonit. A ono nic a pak konec. ()

Hanys_

Wow. Klube se nám tady nové velké režisérské jméno? Úsvit je dost sympatická dobová detektivka (ikdyž toho pátrání tady vlastně moc není), která působí tak krásně nečesky, až se divím, že právě tohle neposlali filmaři do bojů o oscary. Kor když to tak nekýčovitě zvládá prodat to lgbt téma. 8/10 ()

HarryBlock

Šifrove scenáre sú skoro vždy originálne príbehy (detektívky), ktoré sa však strácajú pod nánosom zbytočných dialógov, ktoré neuvedomelo otvárajú aj témy pre príbeh nerelevantné. Kamera miestami svojimi zvláštnymi kompozíciami tomu tiež nepomáha a tak som často miesto napätia cítil skôr zmätok. Aj tak si myslím, že film stojí za pozretie, je to veľmi originálne a podobné historické detektívky nám pomáhajú lepšie pochopiť, čo formovalo našu prítomnosť. ()

F.W.Colqhoun

SPOILERY Vy jste vážně pozoruhodně hloupá. Povzbudivé potkat ambiciózní český film, zklamání takřka zákonité. Příliš záhy (na úrovni upoutávky) konzumovanou smetanou Úsvitu je originální námět, slibující vrhnout světlo do temných mnohých temných koutů nejen minulého století. Blízko vrcholu výprava a hudba - a odtud sešup do nejbezútěšnější průměrnosti. Scénář, režie: Šifra a Chlupáček příslib stanovený knižními inspiračními zdroji nenaplnili. To, že zajímavé téma zmíníte a potom vše podnětné vynecháte, může být zajímavá, sebe-podvratná tvůrčí strategie. Nelze se ale zbavit dojmu, že k tomu došlo čistě ve prospěch rozvinutí primitivní detektivní a řekněme romantické zápletky, která jak je natočená navíc nedává moc smysl. Ostatky hermafroditního novorozence jsou objeveny skupinou dělníků a ohledáno místním lékařem, přesto informace o povaze nálezu neunikne na veřejnost. Brzy potom, co se na scéně objevuje Saša, vychází najevo také to, že o jeho existenci ví další osoby v okolí (rodina; farář, který odmítal pokřtít, biskup). Přesto je odhalení jeho/její existence považováno za nebezpečnou, protože ohrožuje představu o řádu. A v komunitě, kdy (by) se takové novinky šířily rychlostí tatranského požáru, nikdo nic neví. Už dlouho jsem neviděl ve filmu něco tak nepravděpodobného. Postava Heleny: Výkon sympatické Elišky Křenkové anachronicky civilní. Zdvižený prostředníček a píčování v roce 1937? Předcházela tomu nějaká rešerše dobových mravů, nebo jde pouze o pomrkávání tvůrců v tom smyslu, že jde o současný příběh zasazený do dobových reálií? Postava manžela/ředitele: Jednoduše špatně napsaný stereotyp sobeckého, omezeného bílého muže. Příliš hloupé, abych se cítil dotčený - a to jsem dotčený být chtěl! Queer rovina: Zjednodušující a pravděpodobně ještě anachroničtější, než postava hlavní hrdinky. Postava Saši, v níž se manifestuje nesnesitelná fluidnost natékající do kartaziánsky pravoúhlého uspořádání světa, vymalovaná jako obrázek přírodně moudré, vousaté světice, škodí nejen filmu a jím samým jaksi podvázanému problému, ale i osobám, které má reprezentovat. Celkově jsem vlastně docela nerad, že jsem to viděl. ()

aquiver

Mohla to být chytrá detektivka v retro kabátku, namísto toho dostane divák jen liberálně levičáckou agitku.  Vizuálně i řemeslně je to na úrovni. 65 % ()

Honzeek95

Agitka financovaná od soudruhů z Bruselu a je to vidět. Je tu vše podstatné, zlí ruští komunisté, tématika pohlaví, feminismu a dokonce v hlavní roli i člověk z řad našich "utlačovaných spoluobčanů". Naprosto prázdný a nudný příběh, který by se dal vložit do 10 minut. To, co se povedlo, je hudba, kulisy a kostýmy 30. let, tím to hasne. Kdo v tom nevidí propagandu, může si jít zajásat k nějakému budovatelskému filmu. ()

prezdivaka

Král je nahý. To se od nepaměti obávají zvolat všichni ve chvili, kdy se bojí odsoudit něco, aby sami nebyli odsouzeni. Film je unylý a vleče se jako med. Možná je přínosné, že polovině dialogů stěží rozumíte. Nerozumíte totiž ani chování postav. Snad proto i sám konec je rozpačitý a do ztracena. Asi aby si i sám divák zlolil takový, jaký očekává. ()

bobstock

Pan Chlupáček vypadá jako nadějná nová generace filmaře, kterému vážně záleží na prožitcích osob a esteticky, co nejlépe podaným obrazům dané doby mezinárodní úrovně. Úsvit je téměř zářné dílo snoubící baťovský kapitalismus, slunné Tatry a temný nález intersexuálního jedince, který ohrožuje nejen utopistický úspěch podniku před blížící se okupací, která je tam jen letmo podaná. Ohrožuje i předsudky tehdejších figur. Pocitově se film dotýká mnoha úrovní, ale není zobrazován v dramatickém tónu, jen opatrně obchází a naznačuje. Z ranku Dánské dívky otevírá po československu téma, které je u mnohých smutné tabu i v současné době. 70%  + výkon Elišky Křenkové ()

mira007

Asi bych našel dvacet pozitivních věcí proč tenhle film vyčnívá z toho českýho zaprděnýho filmovýho rybníku - námět, dobový vizuál, slušné obsazení i herecké výkony, fajn atmosféra, baťovské kulisy, jenže jak to má plusy, tak se to tváří děsně vážně a mně to úplně nechytlo a ten hermafrodit byl jen laciný, ()

Klajnik

Další unylej českej film, kterej ke mně naprosto nepromlouval. Po stránce stylu i vyprávění je to nezajímavé, avšak film se zaobírá v současnosti politicky a společensky relevantním tématem intersexuality (kolem nějž se točí spousta politické hysterie). Osobně jsem v tomto ohledu vzdělán, takže mi nebylo řečeno nic nového. Přesto si myslím, že by to na mě mohlo fungovat, kdyby to bylo lépe odvyprávěné a poutavěji natočené. Scénář měl dát více psychologizaci postav, skrze které je nám jsou všechny konflikty předávány. Herecký projev taky působil poněkud uměle, ale částečně to bude problém i dialogů ve scénáři a nedostatku režisérova citu. ___Každopádně chápu, že nejsem cílovka, kterou je potřeba dovzdělat, a proto bych tenhle film bych doporučil jen dezolátům a zabedněncům, kteří si stále v roce 2023 myslí, že jsou jenom dvě pohlaví a že gender je nějaká pofidérní nadstavba. Film sice dokáže během dvou hodin poměrně dobře vysvětlit, že dochází k odchylkám, ale já to zvládnu za 2 minuty lépe, takže pokud někdo chce ušetřit čas: Nerodí se jen muži a ženy. Rodí se také lidé, kteří do tohoto rozdělení docela nezapadají. Např: lidé s mužskými chromozomy a ženskými pohlavními orgány - nebo lidé, jejichž pohlavní orgány jsou kombinací mužských a ženských. Jak se takový člověk cítí je pak otázka genderu. Podle mě je to jednoduché. Víme přeci, že se rodí se lidé (nejen lidé) s různými odchylkami. Na návratu do reality jsem viděl fotky muže se třemi nohami, ženu s chodidly natočenými dozadu, dvouhlavého hada, siamská dvojčata, harlequin ichthyosis a celou řadu dalších bizárů, které jsou problematické zdravotně, ale nikoli toliko socio-kulturně, jako když jedinec nezapadá do dichotomie muž-žena, protože právě to je nábožensky a politicky zbytečně problematizované. ()

mig20

Mrzí mě z mého pohledu trochu otevřený konec, ale jinak moc pěkné. Dialogy mě bavily, obzvlášť Eliška Křenková, ale nejen ona. I vizuálně moc pěkně udělané. ()

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

26.04.2024

V pátek 26. dubna 2024 se v bratislavské budově Slovenského rozhlasu uskutečnil 13. ročník předávání slovenských národních filmových cen Slnko v sieti, na nichž byly oceněny výrazné počiny a tvůrčí… (viac)

31. Český lev - výsledky

15.01.2024

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

04.01.2024

Ve čtvrtek 4. ledna byly Sdružením české filmové kritiky oznámeny nominace pro 14. ročník výročního předávání Cen české filmové kritiky, které by tentokrát měly vyzdvihnout výrazná česká… (viac)