V roku 1755 sa zbedačený kapitán Ludvig Kahlen vydáva dobyť drsné a nehostinné dánske vresoviská so zdanlivo nemožným cieľom: vybudovať tu v mene kráľa kolóniu. Výmenou za to získa pre seba vytúžené kráľovské meno. Jediný vlastník tejto oblasti, bezohľadný Frederik de Schinkel, je však arogantne presvedčený, že krajina patrí len jemu. Keď sa de Schinkel dozvie, že jeho slúžka Anna Barbara a jej manžel utiekli, aby sa ukryli u Kahlena, privilegovaný a zlomyseľný majiteľ vresoviska prisahá pomstu a robí všetko pre to, aby kapitána vyhnal. Kahlen sa nedá odradiť a pustí sa do nerovného boja - riskuje nielen svoj život, ale aj život rodiny utečencov, ktorá sa okolo neho zoskupila. Šiesty celovečerný film Nikolaja Arcela je vynikajúcou historickou drámou s viacerými silnými stránkami, z ktorých asi najmenej prekvapujúca je tá najpresvedčivejšia. Je to charizma starej školy, ktorá vyžaruje z plátna vďaka Madsovi Mikkelsenovi v úlohe muža, ktorého mlčanlivú povahu a drsnú odvahu podrobujú skúške všetky možné ťažkosti, ktoré ho mohli v Dánsku 18. storočia postihnúť. (Film Europe)

bourec

Poměrně solidní, emocema a dobrejma hereckejma výkonama ozdobený historický drama. Snad v půlce jsem očekával tu konfrontaci Kahlena a toho spratka z panství. Nakonec se film vyvinul jinak, ale proti srsti mě to nebylo. Velmi podařené. 80%. ()

zette

Vyborny historicky film o osadnikovi nekde v Dansku, ktery chce na vresovisti zacit s pestovanim brambor. Dobry pribeh v cele s Mikkelsenem, ktery je skvely jako snad vzdy. Muj dvacaty film s timto hercem me jen utvrzuje v tom, ze je po pravu v mem TOP 10. Jenom v ramci lepsi vypravy nechapu, proc cikany hraji severane?! ()

Cheeter

Po dlouhé době spokojenost jak se severským, tak s historickým filmem. Dost mě tento snímek překvapil, nečekal jsem, že by to mohl být právě on, čekal jsem spíš průměr, který potáhne nahoru Mikkelsen. A to byla sice pravda, ale ty skupina herců kolem něj rovněž dělala více než divy. Navíc silný příběh, který jsem neznal. Takže celkově maximální spokojenost a budu se opakovat, ale prosím více takových! ()

Flynn

Úžasně natočené historické drama o tom, že život není peříčko, ale pořádné péro. Žádné efekty, za to však pět povozů emocí a za kazdy dávám hvězdičku. Vynikající Mads (jak už u něj bývá zvykem) a k němu i zbylí obsazení. Zaporák jedna báseň. Takhle se mají točit filmy v Evropě a byl bych rád, kdyby i u nás. ()

alchac

V podstatě takový reládovaný Míša Kohlhaas, tentokrát naštěstí alespoň jemně říznutý Robrojem a Sokolím okem (byť o vivisekci Maguy se tentokrát musela postarat hrdinova milá). Jelikož o osmnáctostoletním Dánsku nevím ani prd, nejsem schopen posoudit, jak moc to (ne)bylo bejzd on a trů, sorry, nicméně Mikkelsen samozřejmě ty utrápené pohledy do širých dálav v lezavé kose má nacvičené dokonale, vzhledem ke geolokaci děje se ve filmu nevyskytne tuším ani jediný strom, na jehož větrem zmítané koruně by mohl kameraman nacvičovat uspávání insomniaků a vůbec je tenhle dánský Mičurin o něco méně rozvláčilený než výše zmíněný obchodník s jezdeckými zvířaty, byť i zde v podstatě toliko sledujeme, jak si jedna ambitchiózní bývalá guma dvě hodiny srovnává ve skandinávské prdeli životní hodnoty. Musím nicméně uznat, že to mělo jistý westernový šmrnc a la má velmi oblibovaná Krajina střelců a zvládl jsem to zhlédnout bez jediného usnutí i v pozdních nočních hodinách, byť spočívající v poloze ležícího střelce, etnicitu hrdinovy schovanky lze tentokrát zhodnotit jako dějově legitimní, takže suma sumárum v zásadě beznámitková trojice (ovšem vykuchat trochu vaty a naopak přidat na stopáži plnokrevně hnusné likvidaci loupežníků, mohlo to být i lepší). ()

Motinski

Temná dobová dráma, produkčne zvládnutá aj za relatívne nízky rozpočet. Kamera a výprava vťahujúce, stoický Mikkelsen herecky štandardne skvelý a záporáka máte chuť zabiť od prvého momentu na scéne. Príbeh bol ale moc chladný, neprístupný a vedľajšie postavy ma nebavili. Možno ešte malá cigánka je celkom fajn oživenie. Pár silných momentov bolo ale celok nemá potrebný ťah na bránku. Chýbal mi aspoň jeden zvrat čo by ma dostal do kolien. Pomalé tempo nevadilo a ani neľutujem že som na film išiel do kina, no čakal som viac. Posledných 15 minút som už iba pozeral do prázdna. ()

sir-dave

Bez bližší přípravy jsem trochu naivně očekával Dánskou kombinaci válečného westernu. Bohužel/bohudík to není ani jedno.  Jednou větou to vystihl zmíněný komentář režiséra: Film chce divákovi ukázat, že nikdy nemůžete vědět, kterým směrem se život ubere. Utrápený, protivný Mads si umanul na nehostinném vřesovišti vysadit kobzole, k tomu mu sekunduje sympatická, nervově odolná služebná Anna a malá cikánka s knězem. Rozjede se místy hluchá, až moc dlouhá rivalita s DE Schinkelem o to kdo na půdě zůstane. Herecký, filmařsky kvalitní, jen ne vždy divácky zajímavé. Tři hvězdy by byly smutné, k už tak smutné atmosféře. 70% ()

jedna_vrana

De Schinkel: „Prečo kastrovať divoké zviera, ktoré chce byť len slobodné?“ Ludvig Kahlen: „Boh umiestnil človeka na zem, aby vytvoril civilizáciu.“ De Schinkel: „Boh je chaos. Život je chaos.“ Ludvig Kahlen: „Nie, vojna je chaos. Ale víťazstvo získa ten, komu sa ho podarí ovládnuť.“ The Promised Land“ na prvý pohľad nevyzerá ako zasľúbená krajina – ale atmosféra rozľahlých vresovísk, neútešného podnebia a výborne doplnená hudbou, dodáva príbehu hĺbku. Mikkelsen, ako ho poznáme – dialógy nie sú prioritou, často stačí jeho pohľad, mimika tváre na to, aby sme sa vcítili do jeho prežívania. Treba doplniť, že film nie je postavený len na protiklade dvoch hlavných mužských hrdinov, ale súčasne dve ženské postavy sú kľúčovými  figúrami na šachovnici. Anna Barbara vo mne vzbudzovala pocit istoty, ženskosti a rovnocennej partnerky vo vzťahu, ktorý sa nám pre očami rodí. Anmai Mus vnáša dynamiku do vzťahu v rodine, ktorá nevznikla prirodzene, ale vďaka okolnostiam – a tento trojuholník postupne prijímajú všetky tri postavy. Aká drsná je príroda, taký drsný je aj ich jednoduchý život, vo chvíli, keď sa začnú vzájomne akceptovať, prichádzajú aj dojemné chvíle filmu. ()

UhLee

(8/10). Takové filmy, jako je dánské historické drama Bastarden se v dnešní době točí velice zřídka a je potřeba si jich náležitě považovat. Sledujeme příběh, který psal sám život. Vysloužilý kapitán Ludvig Kahlen má sen o tom, že osídlí dosud neobydlené území, na kterém momentálně roste neúrodná půda pokrytá vřesem. Sledujeme tedy velice namáhavou pouť s velmi mlhavou vidinou úspěchu. Sledovat někoho dvě hodiny, jak sadí brambory (v hlavě si říkám kobzole) se může zdát jako velice nudná premisa. Ovšem tento film nám ukázal, že i s pár brambory se dá vykouzlit hodně muziky. Dostali jsme totiž velice osobitou podívanou, která vás během několika sekund vtáhne na tuto nehostinnou planinu. Divák může pociťovat, jak jej během sledování šlehá po tváři ledový vítr. Tomuto přírodnímu kolosu však naprosto vévodí vždy spolehlivý Mads Mikkelsen, kterému byla tato role snad psána na míru. Přestože je jeho herecký výkon na první pohled obyčejný, v jádru je cítit nesmírné herectví, které nám servíruje po menších doušcích. Bastarden je příběhem o lidské nenasytnosti a hamižnosti, která neznala v 18. století mezí. Už dlouho se mi nestalo, že bych u nějakého filmu pociťoval tak silně negativní emoce vůči záporné postavě. Tady si však moji veškerou zlobu dokázal získat Simon Bennebjerg, který představuje přesně to, co bylo na těchto nelehkých časech špatně. Jeho postava je archetypem, který divákovi neustále pije krev a v divákovi pomalu bublají emoce. Někdy se však zablýská na lepší časy a postavy společně s divákem pociťují zasloužený pocit zadostiučinění. Velkou záhadou je pro mě hudba, která mi v určitých pasážích přišla velice podobná se skladbami ve filmu Joker. Tam se také jednalo o velice náročný film, který zkoušel lidskou psychiku, jako tomu bylo i v tomto případě. Dánské drama Bastarden je na jednu stranu velice surové a nemilosrdné. Když se však prokoušete přes tuto tvrdou kůrku, tak zjistíte že uvnitř se jedná o velice jemnou a citlivou podívanou. "The heath cannot be farmed." ()

Tosi

Další důkaz, že když Mikkelsen opustí ty hollywoodský sračky a vrátí se k dánskýmu filmu, je z toho nádhernej  biják. ()

Qitek

Film, který ničím nepřekvapí, nemá žádný opulentní highlight a je po všech stránkách tradicionalistický. A přesto je ve všech ohledech krásný, až do prdele. ()

hroubek

Povedený a velmi dobrý film. Mám rád ten pocit, když si pustíte film, o kterém toho moc nevíte a necháte se překvapit. Něco podobného jsem udělal u tohoto filmu. Nekoukal jsem na trailery, nečetl jsem si skoro žádné komentáře a recenze, jen jsem se nechal nalákat na dobrý film. A ten jsem dostal. Režisér Nikolaj Arcel odvedl moc dobrou práci a na jeho filmu je to sakra vidět. Arcel si hezky vyhrál s vizuální stránkou, atmosférou, napětím a nechal Madse Mikkelsena aby si získal každého diváka. Mikkelsen je tady vynikající a každá scéna s ním stojí za to. Je to opravdu skvělý herec a tady si to dává na pána. Simon Bennebjerg dostal velmi vděčnou roli a užívá si jí na maximum. Každá scéna, ve které jsou Bennebjerg a Mikkelsen stojí za to, protože je to nádherná ukázka perfektního herectví. Hodně se mi líbil výkon Amandy Collin, která hraje skvěle a výborně zahrála svou postavu a její vývoj. Osobně se mi hodně líbilo, jakým způsobem Arcel vypraví film. Je to pomalejší, drsné, nekompromisní a opravdové. Není to moc pozitivní film, ale pokud se na něj naladíte, tak dostane krásný filmařský zážitek, který jen tak z hlavy nedostanete. Jediná věc, co mi trochu nesedla, bylo to jak jsou některé věci byly jen efekt, ale to je opravdu maličkost. Bastard je silný a moc povedený film, který mohu jen a jen doporučit. ()

Eleanor05

Dánské "Je třeba zabít Schinkela" sice není tak skvělé jako české Je třeba zabít Sekala, stále se však jedná o velmi dobrý snímek. Syrový, realistický, zajímavý s pěknou výpravou a dobrými herci. Všem samozřejmě vévodí charismatický Mads Mikkelsen, ale nezaostává ani taková Amanda Collin v roli Ann Barbary. Osobně se mi od Nikolaje Arcela líbila víc Královská aféra, ale to je asi dáno jejím líbivějším, divácky vděčnějším romantickým tématem. Každopádně po dlouhé době dobrý film. Silné 3*. ()

fabecc1222

Nekompromisní film o spoustě bastardů, kteří nikomu nedají nic zadarmo, stejně tak jako nehostinná Dánská půda a mají každý svou pravdu za kterou se ženou. Syrové, tvrdé...Tak by se dalo v hodnocení Bastarda pokračovat. Stejně tak by se dal hodnotit další z ústředních výkonnů matadora Madse Mikkelsena, který se po sérii klasických záporáků vrací do role více pestrobarevné, než je počet barev ve filmu. Jen si člověk povzdechne, že kam se ztratili ty filmy s koncem "Šťastně až do smrti", "Vše dobře dopadlo...". Ale to je asi ta severská nátura no. ()

drackula

Mads ide tvrdohlavo proti osudu, prírode a lokálnemu zmrdovi. Všetko to má v tvári a pritom nemusí pohnúť ani brvou. Táto poloha mu jednoducho sedí. Skvele natočené, škoda len trochu uponáhľaného záveru. 90% ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

24.12.2023

36. Evropské filmové ceny ovládla Anatomie pádu

36. Evropské filmové ceny ovládla Anatomie pádu

10.12.2023

V sobotu 9. prosince proběhl v Berlíně 36. ročník slavnostního předávání Evropských filmových cen, které každoročně pořádá v Německu sídlící Evropská filmová akademie. Vítězným snímkem večera se bez… (viac)