MIKI je príbeh muža, ktorý sa vráti zo zahraničia naspäť do svojej rodnej dediny, do krajiny, ktorá sa rýchlo mení a v ktorej sa otvárajú nové veľké možnosti aj v oblasti organizovaného zločinu. Miki, pôvodným povolaním šofér autobusu, v sebe postupne objaví a aktivuje schopnosti na to, aby vybudoval jednu z najväčších a najobávanejších mafiánskych skupín v krajine. (Cinemart SK)

majesty

Kua dobré! Vynikajúce azda všetko. Ondrík prakticky hollywoodsky výkon, poďakovanie všetkým, ktorí sa na tvorbe filmu podieľali. Veľký krok vpred. ()

koty2201

Vzhľadom na dnešnú politickú situáciu a aj okolo mafie na Slovensku, je bohužiaľ aj tento film, z veľkej časti, stále aktuálny. MIKI hovorí príbeh o najznámejšom a namocnejšom mafiánskom bossovi na Slovensku, Mikulášovi Černákovi, ktorý úradoval v našej krajine. Momentálne už cca 25 rokov sedí v base a mal by tam sedieť doživotne. Ale sú isté šumy, že by sa mohol dostať na slobodu. Čo znie dosť hrozivo. Brutálne vraždy (a vraj by obete zaplnili miesta v jednom autobuse), bomby pod autami, atentáty na konkurenčné rodiny, polícia nezmohla nič a vládna moc s tým nič extra nerobila, lebo boli podobného razenia... to všetko charakterizovalo búrlivé 90. roky. Škoda, že tie posledné dve veci, mi pripomínajú trochu dnešok. Ja som ročník 97, čiže keď Mikuláš šiel do basy, mal som 1 rok a preto o tom veľa neviem. Myslel som si, že mi to v širšom kontexte ukáže tento film. Nestalo sa a to je asi najväčším mínusom filmu.  Chcel som tento film skritizovať za to, že je useknutý cca 2 roky pred umiestnením Černáka (Milan Ondrík) do väzby. Až na konci filmu som sa dozvedel, že ide o dvojfilm a snímok Černák, nás ešte len čaká v januári 2025. Tým pádom už to ako zápor nevnímam. Vadí mí však absentujúce politické pozadie a aj čo sa týka iných rodín, polície, súdnej moci a tak ďalej. Pretože venujeme sa Mikimu, jeho matke (Anna Javorková), bratovi Vladovi (Michal Kubovčík), manželke (Rebeka Poláková), kamarátom ktorých stvárnili Martin Nahálka, Gregor Hološka, Dušan Cinkota, Gusztáv Dietz, právnikovi (Ivan Vojtek), policajnému šéfovi (Pavol Topoľský) a tak ďalej. Venujeme sa postávam okolo Mikiho, ich osudom a aj psychickému rozpoloženiu Černáka a motiváciám jeho besnenia. A aj tomu ako ho vnímalo jeho okolie a najbližšia rodina. Len ako som povedal, situácia v štáte tam je takmer úplne upozadená a nevieme o nej nič. S tým, že by sa to tam patrilo opísať, pretože to by dodalo príbehu väčšiu hĺbku. Každopádne, scenárista Miro Šifra okrem toho odviedol výbornú prácu s postavami a napísal ich naozaj dobre. Aj vývoj týchto postáv. MIKI je na slovenské pomery veľmi kvalitne natočený film. Nehovoriac o tom, že s Mikulášom Černákom sa osobne stretávali vo väzení, aby im to všetko opísal aj svojimi slovami a tvorcovia nečerpali len z policajných a súdnych spisov. Snažili sa o čo najväčšiu mieru autenticity. Dokonca natáčali približne na rovnakých miestach, kde sa udalosti reálne odohrali. Rovnako na jednotku to poňali aj všetci herci a to bol tak dobrý slovenský herecký koncert, že dovidenia. Chémia medzi Ondríkom a Kubovčíkom ako bratmi bola skvelá a došlo aj na trochu vtipné momenty. To isté s Nahálkom. Takže som veľmi spokojný ako herci stvárnili svoje postavy. Po technickej stránke ide tiež o kvalitne odvedenú prácu. Zábery sú super a tak trochu mi pripomínajú tvorbu v 90. rokoch. Bolo to aj natáčané tak trochu v retro štýle. Hudba bola až mrazivá a dosť pamätná a skvelo budovala napätie. Kostýmy, masky a rekvizity dobre reflektovali svoju dobu, ale nehovorím, že sa s tým nemohli pohrať aj trochu viac. Aj keď musím uznať, že useknutá ľudská hlava pôsobila dosť presvedčivo.  Zasadenie deja je perfektné, pretože ako som povedal, aj toto chceli natočiť tvorcovia čo najviac autenticky.  Určite odporúčam návštevu kina, aby to niektorým ľuďom otvorilo oči. Alebo aby si pripomenuli a tí mladší zistili, aké to tu pred 30 rokmi bolo. Jeden z najlepších slovenských filmov tohto roka. To si dovolím tvrdiť bez problémov. No a ja už som pripravený na pokračovanie v januári 2025. () (menej) (viac)

adamix

Na slovenské pomery dobrý film, slušne zahraný s atmosférou temných 90 - tych rokov. Chladný, ako sa od neho očakávalo a aj miestami vtipný, ako sa možno nečakalo. Mikiho štart v kriminálnej kariére bol síce trošku skratkovitý, ale filmu to neškodí, pretože zaujímavé je už jeho priame účinkovanie v kriminálnom podsvetí. Pozoruhodný hudobný motív, lahodný deväťdesiatkový soundtrack a vynikajúci Ondrík, ktorému títo ,,hombres" sadnú ako čert k horúcemu kotlu. Aj Cinky s Kubovčíkom zažiarili. Skvelá práca. Za mňa 85%. ()

helrohir

Po formálnej stránke ide určite na slovenské pomery o kvalitný film. Atmosféra divokých 90.-tych rokov pulzuje naprieč celým filmom, Film výrazne drží divákovu pozornosť vďaka pomerne vysokému tempu, ktoré nenecháva priestor pre dejovú vatu alebo nudu. Na druhej strane je však tento "rýchly proces" aj určitým ochudobnením filmu z pohľadu dramatizácie a budovania silného a hlbokého mafiánskeho príbehu, aké poznáme z amerických kultových snímkov. Milan Ondrík nie je určite žiaden "oscarový" herec, ale zo súčasnej generácie hercov si neviem predstaviť nikoho iného, kto by to zvládol zahrať aspoň na takejto úrovni. Film sa síce nesnaží o nejakú glorifikáciu Černákovej postavy, avšak mnohé scény (vrátane tých vražených) sú spracované akoby s miernym nadhľadom alebo odľahčením, čo automaticky robí z danej scény miesto desivého zážitku len chabý výstrelok. Preto by som sa nečudoval, keby mnohí neznalí diváci filmového hrdinovi dokonca začali fandiť. Za mňa mierny nadpriemer. 60%. ()

Brano

Za mňa najlepší slovenský film vôbec. Dokonalé herecké obsadenie na čele s Milánom Ondríkom, skvelá hudba, scenár, pútavý dej od začiatku. Ani som už nedúfal že sa takého filmu u nás dočkám. Teším sa na pokračovanie. ()

Petra321

Z pohľadu človeka, ktorý o Mikulášovi Černákovi vie asi len toľko, že existuje, že bol boss slovenskej mafie, a že vlastnil tigra, si dovolím povedať, že film bol podaný zaujímavým a zároveň zrozumiteľným spôsobom, ktorý uvedie do deja aj nás nezainteresovaných. Herci sa svojich rol zhostili naozaj s plným nasadením a je vidieť, že tvorcovia si dali na celkovom spracovaní viac ako záležať. Filmy tohto tipu idú úplne mimo mňa, ale keď som vychádzala z kina, povedala som si, že v januári idem na dvojku. Po príchode domov mi oco dal do ruky knihu o Černákovi a ukázal, kde v knižnici nájdem ďalšie, takže je možné, že do dvojky už nepôjdem ako nezainteresovaný človek. ()

matobystro

Je veľká škoda, že slovenská kinematografia prosperuje práve na takýchto filmoch. Hlavná postava NEMAL byť samotný boss.  Slovenské publikum sa má na čo tešiť, lebo pokračovanie bude kasový trhák. ()

Eire

Nacasovanie FILMU, ani nemohlo byt LEPSIE, prave FICOmaFiA valcuje spravodlivost ako za MECIARnaka... Narod, ktory sa zo svojej historie nevie POucit si, ucivo Zakladnej skoly zopakuje znova.... Spolu s jednoduchym Mikim a prisprostastym pospolitym LUDOM... :-( Davam 85% ()

muti

Šiel som s očakávaním že je to len prva polka a že môžem očakávať jazyk ulice. Film v tomto nesklamal, od prvých minút je jasné čo môžete očakávať. Černák sa chytil každej práce aj príležitosti s tým že sa dostával čoraz vyššie s čím súviseli väčšie hrozby aj odmeny. No najväčším nepriateľom im boli ich vlastné charaktery... a okolie rado zatváralo oči... ()

Royce996

4 hviezdy, lebo januarove pokračovanie má nabehnuté na 5 už teraz. Odhľadnúc od opomínaných hereckých výkonov, mrazivo presnej rekonštrukcie doby od prvej kravaty po posledný exteriér tu naozaj predcízne hrala filmová reč. Nemusel by ma baviť príbeh, postavy či ich dialógy, ale rozhodne by ma za každých okolností bavilo sledovať ich premeny skrz situácie ktorým sú vystavení, transformácie dynamiky v rámci scén, hry na pozadí vysloveného, či fascinujúca strihová skladba (scéna nábehu do krčmy: “neruším?” - dokonalá). Prekvapivo dobrá kamera ktorá nás navedie vždy presne tam kde potrebujeme byť a farebná paleta sú len poslednými čerešničkami na torte. Osobne si vážim, že zrovna pri tomto filme si autori dovolili nastaviť vyššiu latku pre slovenskú kinematografiu. Len tak ďalej ()

stanyko odpad!

Adoracia masovaho vraha v podani sibnutnych slovenskych pseudo umelcov. Perfektnym prikladom je Ondrik, ktory po stretnuti kvoli natacaniu s Cernakom trepal, ze sa mu pozdava ako spravodlivy clovek. Moj ty boze, co to za luzu tvori filmy? Vsak on by inac vravel, keby bol s Mikim ostal sam niekde pri lese :D Film je odpad aj na mizernu slovensku kvalitu. ()

zodiak217

Tento film jednoducho chcete vidieť! Silný skutočný príbeh výborne spracovaný, teda až na počítačové tigre, ktoré vyzerali dosť divne. Nad všetkým dominujú silné herecké výkony Milana Ondríka a Dušana Cinkotu, ktorí ma v každej scéne bavili viac a viac. Je to pekne drsný film, no myslím že realita 90tych rokov bola ešte drsnejšia. Celkovo herecké obsadenie, kostýmy, všetko je tak autentický uveríteľné, že ma to vytiahlo do deja. Na začiatku mi trochu vadilo, že je tu príliš veľa známych hereckých tvárí, no všetci hrali tak dobre, že po chvíli som zabudol, kde všade som ich videl a užíval som si len ten dej. Začalo to pekne zostra, takže dámy a páni vidíme sa opäť v kinách 2025 keď príde pokračovanie Černák a to už bude iný prerod. Inak spoiler, ale veľmi pekne tvorcovia oddelili oba filmy pohrebom Mikiho brata Vlada, kedy nastal akoby pomyselný zlom a aj jeho rodina si uvedomila, že to nie je obyčajný pán podnikateľ, ale obávaný mafián. A scéna kedy je Mikiho mama nad truhlou Vlada a rozpráva sa s manželkou zavraždeného krčmára, Soňou Norrisovou je priam epická. Je to ako karma, že ho zabili aby Vlada mohli prepustiť a teraz je vlastnou hlúposťou aj on mŕtvy a kým jeho mama ho môže pochovať, krčmátova žena doteraz nevie kde je jej manžel zahrabaný. ()

BarVo

Skratkovitosť a plochosť filmu a postáv mu nepomáha, ale ono to môže byť aj tak, že tie postavy ani v reále veľkú hĺbku nemajú. Natočené atraktívne a zručne, čo nebolo vždy na Slovensku bežné. Aj keď tých spomalených záberov tu už bolo prespríliš. Hudba parádna, atmosféra deväťdesiatok dokonalá, ale chýba tomu jednak druhý diel a tiež nejaký väčší presah, lebo postava Černáka sama o sebe vlastne nie je ničím pútavá. Gangsterka, nič viac, nič menej. Kontroverznosť nečakajte, hoci fenomén Černáka si ju pýta a potrebuje. ()

kyblik2

Nie je to na pochvalu, ale prvykrát som podporil slovenskú kinematografiu a vyplatilo sa! Príbeh som zbaštil, POZOR SPOILER! na dvojku sa teším! KONOEC SPOILERU! Herecké obsadenie vynikajúce. Ondrík je pán herec. Ale zo všetkého vo mne ešte teraz rezonuje hudba. Soundtrack neviem kto robil (pozriem si) ale zaslúžil by si oskara ;) ()

PepeSVK odpad!

Je to hanba vobec takyto film natocit. Z ucty k obetiam a ich pozostalym je to dno herectva. Hanbite sa herci. Totalny hnus. Skuste si predstavit, zeby vam niekto zabil blizneho, ako by ste hodnotili takto natoceny film? Mate vobec v sebe sebareflexiu? To vobec nemate uctu k utrpeniu? Zvratena doba. Slovenska obec hercov sa dostala na dno. ()

gogo77

4/10...keby som bol vedel ze idem vlastne len na dlhu nudnu akoze jednotku dvojdielneho zivotopisu o Cernakovi tak asi pockam na oba diely... chvilami zaspavate...chvilami rozmyslate ci sa smiat nad ubohostou niektorych hereckych vykonov.... nuz smutny pohlad na dobu temna slovenskeho "neboja" proti hrubokrkej mafii.... jasny odkaz dnesnej bielokrkej mafii v podobe vysokej politiky ... v prvej casti sa zoznamime s vlastne mierumilovnym Mikulaskom zo stredneho slovenska ktory ani vlastne nevedel ako sa k remeslu najobavanejsieho mafiana vlastne dostal .... aj ked je pribeh vykresleny vierohodne a drsne... chyba tomu napatie a potrebujete poznat lepsie prostredie pretoze v zaplave postav sa rychlo stracate... chvilami dokumentovo spracovane zabery na tazko zrobene pracovite ruky mafianov su az na zaplakanie trapne.... ()

Slepejsek

Poněkud nesourodá mafiánská mozaika, kde ne všechny střepy pomáhají vytvořit obrázek, spousta je jich lichých. Tím spíš, pokud je divák nezasvěceným - a když už se jakž takž zorientuje, raz dva se zase ztratí. Hodně podrží charismatický Ondrík, ale ani on není všemocný... ()

FauSSt

Ondrik a Nahalka, ti to potiahli a zachranili, neviem co si o tom mysliet…tvorcovia si dali zalezat na tom aby auta boli autenticke a Mikimu jebnu na krk dve hrube retaze z chirurgickej ocele, sak ste z neho urobili uplnu socku…detail, ale bilo to do oci…ste si mohli pozicat zo zalozne vymenou za reklamu…tema prerastla a zaroven zozrala autora…Kroner by mal radsej ostat pri Rytmausovi…to je tvoj level, v tom si dobry…lebo zaciatok bol ako z velkej knihy a potom to bolo ako dlhe ukazky na turecku telenovelu na TV Doma. ()