Někdo by si mohl myslet, že Donnie Darko je typický puberťák. Jenže Donnie je zklamaný kluk, trpící vizemi o obrovském králíkovi, který se ho snaží dostat pod svůj zničující vliv. Aby tomu zabránil, dopustí se činů, které ho přivedou až na psychoterapii. Přežije nesnáze středoškolského života i lásky a unikne bizarní smrti, která mu hrozí při pádu motoru z letadla. Donnie bojuje se svými démony, v přeneseném i skutečném slova smyslu, a prožívá příběhy, související s putováním v čase, s fundamentalistickými guru, osudem i machinacemi s vesmírem. (oficiálny text distribútora)

kaylin

Strašně dlouho jsem o tomhle filmu slýchal, vždycky na mě někde vyskočil a bylo mi tvrzeno, že je to naprosto zásadní, kultovní dílo. Viděl jsem mnoho fotek a králík se pro mě stal skutečně kultovním. Čekal jsem ale něco trochu jiného, něco, co bude mít skutečně kultovní nádech. Nějak ale nechápu, proč by tomu tak mělo být? Kelly se nám snaží prezentovat rádoby metafyzické sci-fi, které je podle všeho strašně myšlenkově hluboké, ale podobně jako jsem měl negativní pocity z "Apokalypsy", kde nakonec rozebíral velmi podobné téma, jen vizuálně jinak a s jinými herci, mám nesměrný dojem plytkosti scénáře, který se snaží řešit všechno a vlastně neřeší vůbec nic. Hrozně hluboký film, který je hluboký jen proto, že je zde narážka na spoustu nesouvisejících věcí, jsou zde odkazy na různé prvky naší kultury a hned je to něco, co je hlubokomyslné. Děkuji, ale nechci. ()

Wolodja

Neskutecne uzasnej, tak trochu divnej a hlavne originalni film. Rozhodne doporucuji kazdemu, pro koho nejsou filmy jen pouhou vyplni volneho casu. ()

Tony.cs

Bože, co je to za film? O čem to vlastně je? Je to o cestování časem? O představách jednoho bláznivýho kluka? Zdá se mu to? Varuje ho to? Nebo se to prostě jen tak stane? Ať je to jak chce, já to nevím. Jediné co vím, že mě to vykolejilo. Nadchlo. Odpuzovalo. Přitahovalo. Drtilo můj intelekt v základech a v podstatě mi to zkusilo vyždímat duši do poslední kapky. A ta depresivní hudba pocit z filmu jen podtrhuje. ()

Pilec

Když jsem o tomto filmu zaslechl od přátel, říkal jsem si: "Co to jako bude?" "Jakej Donnie Darko doprčic?" Hned od prvních deseti minut filmu jsem však věděl, že jsem se rozhodl správně. Výborné výkony herců, skvělý námět, a ještě lepší výběr hudby ( Gary Jules - Mad World). Nevím jak u Vás, ale u mě jasný adept na 100%. ()

Makky

Tak zaujímavý film, až to nie je pekné. Absolútne strhujúca bomba, ktorá však nemusí zaujať každého a sem tam môže niekoho aj nudiť. U mňa k ničomu takému nedošlo a hoci to nie je sto percentný film, srší pútavosťou a tá atmosféra je neskutočná. Vynikajúce! ()

UncleG

Náročná podívaná, Donnie. Nesouhlasím s názorem, že tenhle film není víc než dobře odvedená haluz. David Lynch točí dobře odvedné haluze. Vyloženě se rochňá v matení diváka a div si necvrnkne do kalhot úchylnou radostí, že se lidi snaží z jeho filmů vykoukat nějakou kloudnou myšlenku. Přitom ale odpověď na vlastní mystéria nenabízí. Nemůže, protože jí sám nezná. Naopak Donnie Darko svůj smysl a logickou strukturu má, jenom nebude zadarmo. Bude potřeba se divácky trochu víc zapojit... Abychom zjistili, že to stejně může být vlastně úplně jinak. Heh. Výborné! ()

Seifer

Absolutně úžasný snimek, s vynikajícím scénářem a opravdu neuchopitelnou atmosférou. Brilantní herecké výkony jenom podtrhují dokonalost filmu. Možná to zní jako klišé, ale opravdu to jinak napsat nemůžu. Shlédněte a pochopíte. ()

swed

Těžko by jste za poslední roky našli film, který by se podobal "Donnie Darkovi". Ten je takovou kombinací různých žánrů a nálad (drama, komedie, tajemno, horor…), nad kterými by si skoro každý tvůrce vylámal zuby. Zde naštěstí platí opak, to znamená že nic nevyčnívá a všechno se navzájem plynule doplňuje. Je to originální, vtipné i dojemné + králík. _____ Po dalším zhlédnutí musím vyzdvihnout perfektní osmdesátkovou atmosféru, která mě prve mírně rušila, ale právě ta dělá z "Donnieho Darka" to, čím je - Kult. 9/10 ()

suicide

Když jsem k tomuhle filmu přistupoval s dobrou náladou, tak jsem udělal jedině dobře, protože po jeho shlédnutí poklesla o pár bodů dolů. Se špatnou náladou na počátku bych po konci filmu, když to trochu přeženu, strávil nějakou dobu tupým zíráním na již dávnou pohaslou obrazovku. Když jsem si film pouštěl, nečekal jsem vůbec nic, ale to co přišlo, bych nečekal vůbec. Člověk po zkončení musí přemýšlet, co se všechno stalo, co by se mohlo stát, co se odestalo - a nejen vztaženo na film, ale i na sebe samého. Úžasně deptoidní. Rozhodně jsem rád, že někoho napadlo natočit takový film, stejně tak jako obsazení Jakea Gyllenhaala do hlavní role, který svou postavu zvládl naprosto bravurně. ()

anniehall

Film jako podklad k zamyšlení, jestli se člověk musí za každou cenu snažit všechno rozumově uchopit a pochopit. Podle mého nemusí. Naštěstí nemusí... Ještě nám přece zbývají emoce, intuice a představivost. Vždyť i kvůli tomu jsou lidé lidmi. Můžu mít mnoho různých výkladů tohoto filmu, ale kdyby ani jeden z nich nebyl správný, jeho emoční dopad na mě to nesmaže. Proč se bavit o žánrových škatulkách? Proč se bavit o realističnosti syžetu? K smíchu... Hledáte v abstraktních obrazech konkrétní motivy? Hledáte snad v jazzu verze a refrény? Tak proč hledat u všech filmů realistickou zápletku... To by pak třeba tací pánové, jako jsou Lynch, Wenders nebo Greenaway vůbec nemohli točit. A to by byla setskramentská škoda. A jen tak mimochodem, skvělý soundtrack, výjimečný Jake Gyllenhaal a suma sumárum - jeden z nejlepších filmů roků 2001. ()

K.I.N.G.

Donnie Darko je hrozně chytrý a propracovaný film, normální smrtelník zřejmě nemůže proniknout do všech jeho tajů. Byl jsem spokojený s průběhem filmu, trošku mě zklamalo finále. 70% ()

Remedy

Donnie Darko je přesně tím typem filmu, kde funguje téměř všechno dokonale - velmi originální scénář, výborná režie, atmosféra!!!, skvěle zvolená hudba a samozřejmě obsazení, které je ultrasympatické. I když mám svůj výklad závěru a opravdu nemohu s klidným svědomím říct, že jsem pochopil úplně všechno, celkový pocit je jednoznačně pětihvězdičkový. ()

HareS

Donnie Darko - čo je to za meno? Znie to ako nejaký superhrdina. Prečo myslíš, že nie som? __________ Pár dôvodov, prečo sa oplatí pozrieť si psychedelickú American Beauty v Butterfly Effect balení. Originálne koncipovaná snímka, ktorá už stihla právom skultovnieť a pri ktorej sledovaní som si vlastne takmer neuvedomoval, že ľudia v nej vystupujúci sú "len" herci odvádzajúci si svoju prácu. Neuvedomil som si to hlavne vďaka tomu, že výkony ktoré tu podali sú fascinujúco zahrané do posledného detailu, tým pádom pôsobili absolútne nerušene a považoval som ich za súčasť toho detailne premysleného príbehu (trebárs Jake Gyllenhaal - pochybujem, že študoval herectvo na planéte Zem :), okrem neho ale aj mnohí ďalší - a to nielen Maggie, Jena a Drew). Ďalej, režisérovi sa podarilo ukážkovo transformovať snímok z počiatku 21. storočia do roku 1988 nie iba pomocou úchvatných odkazov na mnohé diela v tej dobe vytvorených (Raimiho Evil Dead, Scorseseho The Last Temptation of Christ, Kingovo It...) ale, a to hlavne pomocou brilantnej retroštylizácie a výborným dobovým soundtrackom (Inxs, Tears For Fears, Duran Duran, Joy Division...). Avšak scenár, filmárske políčko ktorého premyslenosť je najväčšou devízou Donnieho Darka, nerobí ho totiž kultovým len už spomínaná Kellyho režijná invencia, ale práve originalita jeho vlastného scenára nútiaceho premýšľať a ktorého mnohopointu si každý recipient môže vyložiť po svojom (hoci záver samotný by sa dal považovat za aké-také obecne uspokojivé vysvetlenie). 95% [ Zhliadnutá uncut DC verzia ] ()

Helo

Ne, vzdávám to. Tenhle film asi nikdy plně nepochopím, když nepomohla ani režisérská verze... Každopádně skvělý film, který vás nechá opravdu hodně dlouho po skončení přemýšlet. Mě osobně v tom přemýšlení nechává už přes dva roky a zřejmě ještě hodně dlouho bude. ()

movieband

„Co ti říkala? - Řekla mi, že každá živá bytost na zemi zemře sama. - Jaký jsi z toho měl pocit? - Připomnělo mi to fenku Callie. Umřela, když mi bylo osm. Vlezla si pod verandu. - Aby umřela. - Aby byla sama. - Cítíš se teď sám? - Nevím… Rád bych věřil, že nejsem, ale… Neviděl jsem žádný důkaz, takže se o tom už nechci bavit. Mohl bych se o tom bavit celý život pořád a pořád a stále bych neměl důkaz, takže se o tom bavit nebudu. Je to absurdní. - Hledání Boha je absurdní? - Ano pokud všichni zemřeme sami. - Bojíš se toho? - Nechci být sám.“ Nemocný člověk vpravdě nemocný není. Jen se zaměřuje na detaily a věci jiným úhlem pohledu, který je běžnému materialistovi neznámý. Důvod proč mě film tak zasáhl je jednouchý. Zadrnkal na ty správné struny v otázkách života, víry a samoty. P.S. DC verze nutnost. ()

stration

Jeden z nejzajímavějších snímků co jsem viděl.I když jsem napoprvé ne všechno pochopil a ne všechno do sebe zapado, zůstal jsem zírat v němém úžasu. Něčím mě to přitahuje. Musím vidět ještě nejmíň jednou. Tak viděl jsem po deseti létech znovu, dokonce Director's cut. Naprosto okouzlující a hypnotizující. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Tvůrce Donnieho Darka opět zkouší sci-fi

Tvůrce Donnieho Darka opět zkouší sci-fi

12.03.2012

Richard Kelly (foto) je tak trochu „one hit wonder“. Navíc Donnie Darko vlastně ani nebyl hit, jen postupem času získal kultovní status. Každým dalším filmem Kelly nahrává svým odpůrcům, kteří tvrdí,… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz