Nikto nepozná jeho minulosť, dokonca ani on sám. Prečo sa ho však pokúšajú zabiť?
Jednej búrlivej noci vyloví talianska rybárska loď z mora muža, skôr mŕtveho ako živého. V chrbte má guľky a pod kožou štítok s číslom bankového konta v švajčiarskej banke. Trpí úplnou stratou pamäte. Postupne zisťuje, že ovláda bojové umenia, dohovorí sa v niekoľkých jazykoch a že si poradí s každou zbraňou. V zürišskej depozitnej schránke, nájde hneď niekoľko cestovných dokladov, vysokú hotovosť, pištoľ a meno Jason Bourne s parížskou adresou. A tak Márii, prvému dievčaťu, ktoré stretne, ponúkne 10-tisíc dolárov za cestu do Paríža. Až tu, s pomocou Márie, ktorej život prevrátil hore nohami, začne skladať prvé kamienky do mozaiky svojej tajomnej minulosti... (oficiálny text distribútora)

Chrustyn

Trochu zklamání. Nečekal jsem sice žádný trhák ale myslím, že to mohlo být i lepší. Film má hlavní plus v tom, že jen trapně nekopíruje klasického agenta bez minulosti ale, že se jím spíše jen inspiruje. ()

LaciLC

Po všetkých stránkach vynikajúci film. Pôsobí aj pomerne realisticky, čo vôbec nie je na škodu. O hercoch snáď ani netreba hovoriť, tí sú rovnako skvelí (Brian Cox, Clive Owen, Franka Potente, hlavne Matt Damon si rolu Jasona Bourna vychutnal). Myslím, že režisérovi Dougovi Limanovi (Mr. & Mrs. Smith) sa absolútne dokonale podarilo skĺbiť inteligentný thriller s výborným akčňákom. ()

classic

„Bourneova identita” sa bude čochvíľa totálne otriasať v samých základoch, pokiaľ vôbec príde na to, kým vlastne je... ? Polomŕtvy jednak leží v Stredozemnom mori, 100 km južne od prístavu v Marseille, kde ho najprv objavia talianskí rybári lode Aventura IM 1136, ktorí ho tým pádom normálne vzkriesili, teda určite, minimálne jeden z nich, čo mu dve guľky z chrbta vytiahol, i taktiež miniatúrny projektor z jeho boku „vyoperoval” , na ktorom sa nachádzali kľúčové informácie ohľadom čísla účtu + adresy „zürichšskej” banky, alebo v podstate ani na žiadny výber nemal, a tak sa tam aj následne vydal, aby si kufrík s klasickým, i tajným obsahom prezrel, pričom do červenej tašky, náplň z druhej časti vkladá, a odchádza. Doteraz ani nevedel, ako sa sakra volá, totiž pamäť nadobro stratil, že sa teraz konečne dozvedá: „Moje meno je Jason Bourne” ? Ale špiceľ v peňažnom ústave, už orlí zrak zaostruje, kedy "PROJEKT TREADSTONE" avízo dostáva, či aj miestna polícia už s podobizňou pracuje, a tak ju rýchlo v pätách máva, keď aspoň na americkej ambasáde na malý moment útočisko nachádza, kde ale vôbec dlho nezotrváva, pretože bezpečnostné zložky mu už na chrbát dýchajú, že naprosto neuveriteľným spôsobom sa mu podarí zo situácie vyšachovať, keď Máriu zároveň stretáva, ktorú osloví, či by ho za štedrú, finančnú odmenu do parížskeho bytu zviezla ? Toľko « smrtonosných včieľ » sa onedlho zo všade kadiaľ vyrojí, až samým, ostrým žihadlám vkuse iba čelí, že už nie je čas obzerať sa späť, len dopredu sa ísť musí... / Matt Damon môže donekonečna ďakovať progresívnemu režisérovi Dougovi Limanovi, že ho do filmu vôbec obsadil. I napriek tomu, že Oscara za najlepší scenár s Benom Affleckom získal, stále sa, podľa mňa - herecky hľadal, až sa našiel. Ušitá rola priamo na mieru, na akú ale dorásť isto musel, čo nejaký čas ešte trvalo. Nie je to typický kulturista, typov Schwarzenegger, či Stallone, skôr má bližšie k Brucovi Willisovi, teda k jeho kultovej postave - upoteného policajta Johna McClanea, ktorý o trochu viacej premýšľa, pričom "Jason Bourne" , je minimálne na desať-násobne vyššej úrovni, no zase vonkoncom nehláškuje ! Prejdem k filmu. Scenáristi Tony Gilroy/W. Blake Herron sa až chorobne-verne držali spomienok režisérovho otca, než Ludlumovej predlohy, ktorú pozmenili, a preto je výsledný počin miestami zvláštne rozťahaný, síce disponuje, vo veľa prehľadnej, zručne zostrihanej, remeselne ozvučenej akcie, ale mal som zase pocit, že hotový počin trvá ešte o čosi viac, ako je vo všeobecnosti známe, keď má pod 120 minutáže, kedy zo cca. pätnásť, dvadsať ďalších som akosi pociťoval. Nevravím, že sa snímok vlečie, len je v ňom zahrnutých vačšie množstvo celkového deja. Hluchých miest príliš nemá, no logických chýb a dier trošku áno, no takmer si ich ani nevšimnete. Je to mimoriadne inteligentný, špionážny thriller, aký by ste v súčasnej dobe hľadali úplne márne, lebo sa už v takomto štýle vonkoncom nenakrúcajú. Hudobný skladateľ John Powell napísal veľmi údernú hudbu, bez ktorej by film nikdy nebol, tým čím je ! PS: Praha často suplovala Zürich, skúste si tie zábery všimnúť ? () (menej) (viac)

mat.ilda

S odstupem času a po třetím zhlédnutí musím dolů o jednu hvězdu, řemeslně i herecky dobře zvládnuté, ovšem v rámci akčního spy dramatu odosobněné jak elektronické bankovnictví a emočně odstředěné jak nízkotučné mléko - a já ráda živý kontakt a taky smetanu... ()

heyda

Po druhém zkouknutí jsem se jen utvrdil v tom, že Agent bez minulosti je skvělý akční film, dobře zrežírovaný, natočený, podpořený dobrou údernou hudbou a v čele samozřejmě se sympaťákem Matt Damonem. Nevidím naprosto žádný důvod proč ubírat hvězdičky. ()

VenDulin85

Retrospektivně? Byly jsme čtyři středoškolačky a celou cestu z intru do šternberského kina jsme si říkaly, jestli dorazí i někdo pátý, aby se hrálo. Přišel ještě jeden pár, takže nás bylo šest a hrálo se! Děkuji :-) ()

packa

Skvělý rozjezd mimořádné série. Snad jen ten příliš optimistický závěr mi tam nějak neseděl. Paul Greengrass nás z něj v následujících dílech naštěstí vyléčil. ()

BMW12

Povedený akční snímek. Má to velice dobrý a napínavý příběh, během těch dvou hodin se ani na chvilku nenudíte. Matt Damon skvěle zvládl svoji roli agenta s amnézií a líbila se mi i Franka Potente. ()

sharky

Jeden z nejlepších knižních trillerů všech dob změněn v šílenou slátaninu, která nemá hlavu ani patu. Příběhu chybí jednoznačný padouch a hrdina klidně vraždí každého na potkání, aniž by věděl, kdo to je. Akční scény jsou dobře natočené, ale to je asi jedié plus, raději doporučuju původní dvoudílnou stejnojmenou verzi s Richardem Chamberlainem, který se mimochodem do té role hodí mnohem víc než Matt Dammon. ()

honajz

Pro mne velké zklamání. s knihou to má společné volně jen nějaké prvky, jinak je to současný akční výplach, jakých je za rok dvanáct do tuctu, i když třeba s nižším rozpočtem a méně rozklepanou kamerou. Supermanovský Bourne je prostě špatně. ()

Jinny

Agent beze jména je starosvětský thriller, který nenudí. Nepřináší nic nového - kromě důkazu, že Matt Damon je překvapivě schopný akční bijec s bouchačkou i pěstmi. Důporučuju srovnání se stejnojmenným filmem s Richardem Chamberlainem. ()

anais

Výborná akce doplněná o skvělou hudbu a co je hlavní – příběh. Nevím co víc dodat, takhle by měl vypadat akční film. A ke všemu oko českého diváka potěší tuzemské exteriéry. ()

poz3n

Kam se hrabe James Bond. Nemám rád akční filmy, ale tahle trilogie je prostě fantastická. Naturalistická syrová akce. ()

mm13

Keby som vedel len toľko čo hlavný hrdina (teda NIČ), užil by som si to neporovnateľne viac. Ale aspoň že to malo príjemné, civilne pôsobiace akčné scény, zopár na žáner netradičných postáv a keď nazriete do DVD bonusov špeciálnej edície, tak nie až taký ružový koniec... O modernú klasiku špionážneho filmu sa ale nejedná, tomu neverím! (plus mi vadilo až príliš vymakané telo Matta Damona - takto typický agent určite nevyzerá, keď už sa tu niekto chcel hrať na realizmus, mohol si tento vyslovene filmový, tendenčný moment odpustiť - chutilo by to ešte o čosi málo viac, nehovoriac o tom, že inak bol Damon so svojim ksichtom ideálnou voľbou) ()

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

30.04.2024

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

28.01.2021

Britský herec Jamie Dornan (Synchronic, Anthropoid) byl obsazen do hlavní role v připravované koprodukční limitované sérii s jednoznačným názvem The Tourist. Natáčení šestidílného seriálového… (viac)

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (viac)

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav