Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

Ceberus

Tento komentář patří celé potterovské sérii... Všechny filmy jsou nepochybně natočeny velice kvalitně, pravděpodobně není lepších filmů na čarodějnické téma. Jediný problém není ve filmech, jako spíše ve mně - a sice že svět čar a kouzel není něco, co bych vyhledával nebo co by mě nějak uchvátilo. Můj oblíbený žánr sci-fi je sice hned za rohem, ale je to přece jen něco jiného než fantasy. Slovo k hercům - Radcliffe není úplně špatný, Watsonová je kus, Felton je překvapivě dobrým dětským hercem a mí oblíbení záporáci Rickman s Oldmanem nezklamali (byť Oldman tentokrát jako klaďas). ()

Polnoch

Kto čítal knihu musí byť sklamaný z filmového prevedenia. Vynechať polovicu deja - budiž. Ale vynechať dokonca aj niekoľko hlavných postáv?? Tak to je už vrchol. Neprihliadnuc na tento "detail" je film celkom slušne spravený. ()

degster

Definitívne preč sú rozprávkové filmy, ktoré skutočne začnú a skončia. Druhá polovica ságy, počnúc týmto partom, je už iba časťou temného celku. Čo je niekedy fajn. A niekedy na škodu. ()

Wyrdas

Jeden z nejpovedenějších snímků o Harry Potterovi. Ačkoli k dokonalosti opět chybí lepší propojení s knižní předlohou. Samozřejmě chápu jak obsáhlá je kniha a že nejde vše do filmu stlačit a proto spousta drobností jako jsou famfrpálové zápasy a podobně přehlédnu. Za co ale musím sundat hvězdičku je absence Firenze jako učitele jasnovidectví, vyškrtnutí Dobbyho, Rity Holoubkové a opět zamlčení Hermioniny Společnosti pro ochranu životní úrovně skřítků. Na druhou stranu mě velice příjemně překvapil osobnější přístup k hrdinům. Opět se nám navrací střípky humornější atmosféry a svůj prostor si zde nalezlo i přátelství. Škoda toho, jak se ořezala závěrečná bitva, to podle mě bylo naprosto zbytečné. Ale i tak si film ve svém žánru zaslouží plné čtyři hvězdičky. ()

Kotsour

Yatesovi Potter sedl, i když Cuarónova trojka se mi líbila víc. Děj se zde láme z pohodového bradavického života na skutečný boj o život. Několik opravdu silných a řemeslně dobře zvládnutých scén však nevyváží o něco slabší téma, dějem mi totiž tento díl nic neříká, což je ale pochopitelně dáno knižní předlohou. Za Yatesovu práci a podání si to však 4 hvězdičky zaslouží. ()

ppospisil

Z Pottera a jeho spolužáků se začínají stávat muži a jak vidíme podle děje,tak je to honem potřeba.Opět skvělý úvod oproti prvním třem dílům a jakmile se na plátně zobrazí nové postavy (skvělý casting) je jasno, že máme o zábavu postaráno.Jsem překvapen, že hned několik mých Oblíbených uživatelů má film pod 4 hvězdy,ale soudím že je to dáno přílišným srovnáním s knihou.Je tedy pravda, že z filmu si zapamatujete jen pár věcí,ale to nic nemění na tom že je to skvěle natočeno.Ano, je zde vynecháno spousty a spousty backgroundu, ale to co zde je, dosahuje velké kvality.Navíc skvělý herec Filche získává více prostoru, a společně s šílenou zástupkyní ministerstva vytváří v divákovi přesvědčivý pocit, že Bradavické škole hrozí zánik.Film korunují skvělé závěrečné scény se smrtijedy, Bellatrix a hlavně Brumbál vs Voldemort,kde se jak napětím,hudbou tak i efekty jedná o nejlepší souboj z dosavadních dílů, doplňuje je závěrečná scéna Harryho s Voldemortem, která je navíc, avšak parádní.Opravdu strhující kousek, ikdyž stopáž by měla více odpovídat knize.90% ()

Kingjiri

Nad Bradavicema se dál stahujou mračna a atmosféra pěkně houstne. Pravda, kromě opětovnýho závěrečnýho setkání s Voldemortem a smrtí jedný důležitější postavy, se divák více zásadních událostí nedočká, ale i tak má tenhle díl příjemnej dějovej spád. Hlavní hrdinové totiž dál rostou a kromě boje proti Voldemortovi, řešej i osobní vztahy (což už započalo v předchozim díle). A Harry Potter už navíc neni jedinej, kdo musí řešit svoje problémy (viz společnej boj proti novýmu vedení Bradavic). ()

deLaFere

Podle mého názoru vrchol celé série ať již ve filmové či knižní podobě. Prince dvojí krve jsem přestal číst již po padesáti stranách, protože umělé protahování příběhu již bylo naprosto zjevné. Fénixův řád je napínavý, velmi hutný a zakončen perfektní scénou na ministerstvu kouzel, kde měl také Voldemort umřít, ale prachy jsou prachy. ()

Sweat55

Nejlepší Potter. Jak je možný že nejdelší knížka je nejkratším filmem? Nebo to bylo tím že jsem se nehorázně bavil? Už v prvních minutách si všimnete změny režiséra. Skvěle zrežírováno, skvěle napsáno. Harry už není malý chlapec a dokáže celkem potáhnout. A konečný souboj se smrtijedy a pak samotným pánem zla je výborný. Ale to nejlepší je Imelda Staunton alias slečna v růžovém. Jeden z nejlepších záporáků všech dob! A ten soundtrack. Paráda. Já vím samá chvála, ale Fénixův Řád je prostě super. ()

fallanga

Chybou tohoto dílu je délka. Kniha byla skvělá, téměř dokonalá, ale tento film se bohužel pokusil narvat 500 stran do dvou hodin a nefunguje to. Je to všechno moc urychlené, ale přesto se zde najdou pasáže, kde se nic neděje. Vztahy se dále rozvíjejí, což je samozřejmé, k rozvíjení vztahů dochází v každém díle. Je tu i celkem pěkná bitva, jeden velmi smutný okamžik a nejnenáviděnější postava v sérii. Ano, mluvím o tobě Dollores. Tu růžovou krávu jsem měl chuť umlátit po každém jejím slově. Jo, Dollores byla velmi pěkně napsaná a zahraná. Je jen málo postav, které tolik nesnáším, což oceňuji. ()

andrew88

Kvalita příběhu se nerovná kvalitě vyprávění. Tento díl znamená naprostý propad. Chvílemi mně připadalo, že sleduju epizodu Tak jde čas....v podstatě se za celé dvě hodiny filmu nic nestalo, mimo to, že Hagrid má nového kamaráda a po škole chodí nějaká růžová stará panna...bohužel...a na konci filmu mně překvapilo, že ten "rok" v Bradavicích tak utekl, že jsem si ani nevšiml, že by třeba studenti měli nějakou vyučovací hodinu...no děs. ()

holub109

Vzhledem k délce předlohy je až překvapující kolik se tvůrcům podařilo do filmu obsáhnout. Hlavní postavy se připravují do boje sami "na tajno", kvůli nasazení profesorky Umbridgeové do školy, která zde byla zasazena ministerstvem. Knižní fandy možná zamrzí mnoho vynechávání oproti předloze, avšak Yatesovi to nemám za zlé 89% ()

Likan7

Je zajímavý, že klíčové události celého Potterovského světa se dějí až v pátém filmu. Co mě ale dostává Voldemort, kterému, i když je zlý nejzlejší pán temnot, jde pedevším o Harryho vzdělání. Jak jinak by jste si vysvětlili, že chce Harryho zabít vždycky až na konci školního roku, aby si pak přes prázdniny odpočinuli. Beru, že za to může Rowlingová, jenže pokud tu chceme mít nějaký temný a vážně braný příběh, tohle by mě prostě nemělo napadnout. Jinak nic proti Yatesovi, jeho režie je skvělá, v mnoha ohledech podobná Cuarónovi, akce je už konečně trochu epická a jakmile je před kamerou Rickman, baví mě to o to víc. Řád není rozhodně nejlepší Potter. Na Trojku nemá ani náhodou, ale příběhově je nejplnější z dosavadních, je nejakčnější a prostě nejzajímavější. Jen by se už mohli po 5 dílech domluvit, jestli se pán zla vrátil nebo ne. PS - Kentauři a Dráp jsou pro ostudu, triky jak z prvního dílu. ()

GTS_PUNK

Piata časť čarodejníckej ságy o Harrym Potterovi (Daniel Radcliffe) z pera J. K. Rowling je tou, na ktorú sa určite oplatí pozrieť bližšie hneď z niekoľkých dôvodov. Sága tu dostáva svojho štvrtého, už posledného režiséra, Davida Yatesa, pre ktorého však tento čarodejnícky debut nemožno z diváckeho pohľadu pokladať za úspešný. Je však prinajmenšom diskutabilné, akú veľkú mieru na tom nesie samotný David Yates. Pýtate sa, čo je vlastne problémom tohto snímku? Nuž, stačí sa zadívať na jeho príbeh a hneď je to jasné. No, možno nie hneď, ale na záver filmu určite. Harry Potter nastupuje na piaty ročník na škole Hogwarts, kam prichádza aj nová profesorka Dolores Umbridge (Imelda Staunton). Za použitie kúzla mimo školy ide Harrymu Ministerstvo mágie "po krku" a Umbridge má pohliadnuť na to, aby takáto "rebélia" nepostihla aj školu Hogwarts. Medzitým začína Lord Voldemort (Ralph Fiennes) budovať svoju armádu a pripravovať ďalší útok vo svete čarodejníkov. Hľadáte v tom nejakú hlbšiu dejovú zápletku či pointu, ako je to v prípade predchádzajúcich častí, ktoré na nejakej stavajú? Verte, že nie ste jediní. Ale akokoľvek sa o to budete snažiť, nejakú výraznejšiu príbehovú zápletku v tomto prípade nájdete iba veľmi ťažko. A to je najväčší kameň úrazu tejto časti. Ale ako už bolo spomenuté, sypať kvôli tomu popol na hlavu iba režisérovi Yatesovi či ostatným tvorcom je prinajmenšom na pováženie, pretože v prvom rade by sa mal divák zamyslieť nad tým, akú veľkú úlohu na príbehovom zlyhaní nesie autorka predlohy J. K. Rowling. Áno, je zrejmé, že do filmového spracovania sa nevojde celý obsah knihy, ale to podstatné je v ňom obsiahnuté a to podstatné tu zlyháva. Najmä preto, že to niečo "podstatné" tu vôbec ťažko nájsť. Film síce má stanovenú príbehovú líniu, ale tá príde divákovi veľmi prázdna, akoby celý film iba vypĺňal priestor, v ktorom sú na seba natlačené postavy a dejové súvislosti čarodejníckeho univerza. Tie však v konečnom dôsledku nevytvárajú celok s pevne stanovenou dejovou zápletkou. Povedzme, že sa tu deje "z každého rožka troška", pričom sa však takýmto spôsobom nemožno vyvarovať dojmu, že táto časť je iba akýmsi vyplnením miesta medzi štvrtou a šiestou časťou ságy. Ak sa na snímok totižto pozrieme z objektívneho hľadiska, uvidíme, že okrem záverečného súboja, ktorý je jedným z mála pozitív príbehu tejto časti, tu nemožno nájsť niečo, čo by výraznejšie dokázalo diváka pobaviť. Bohužiaľ, po stránke príbehovej sa jedná o obrovské sklamanie. Čo sa iných filmových aspektov týka, je snímok už typicky "potterovský" - pobaví svojou výpravou a počítačovými CGI efektami, ktoré sú ozdobou nielen tejto časti, ale celej ságy vôbec. Po hereckej stránke si znovu zaslúžia pozornosť skôr vedľajšie postavy, než hlavní protagonisti. Do popredia jednoznačne vystupuje nekompromisná postava profesorky Umbridge, ktorá je snáď najviac nenávideným charakterom celej ságy vôbec. Menšími rolami vo filme potom potešia sympatická Natalia Tena ako Nymphadora Tonks, o niečo vyzretejšia ryšavka Bonnie Wright ako Ginny Weasley, ale takisto aj neuveriteľne zlatá a trochu popletená Evanna Lynch ako Luna Lovegood. Harry Potter and the Order of the Phoenix je v rámci celej ságy časťou, ktorú kvôli pochopeniu neskorších dejových súvislostí nemožno divácky vynechať. Ak sa naň však pozrieme ako na samostatný film, zistíme, že kvôli svojmu relatívne prázdnemu príbehu, ktorý na seba nabaľuje veľa a v podstate nič, je iba veľmi priemerným fantasy, ktoré v mnohom diváka sklamáva. Preto sa pri tejto časti treba mať na pozore a neočakávať od nej veľa. Zlyháva tu buď predloha J. K. Rowling alebo režisér David Yates. To nech rozhodne každý divák sám za seba. () (menej) (viac)

balcazar

Pôvodne som túto časť až tak neocenil (už na začiatku filmu som si hovoril, že ten ministersko-politický boj ma až tak nechytí), ale keď si na ňu spätne spomínam, priznávam, že bola super. Nástup odpornej Dolores do Rokfortu, to, ako ministerstvo ničí školu a žiaci sa postupne vzoprú, ma však bavilo. Záver síce ponúkol mimoriadne silný moment - smrť jednej z najdôležitejších postáv pre Harryho Siriusa Blacka, no čo zráža filmu jednu hviezdičku, je to, že zápletka už nie je taká silná ako v predošlých dieloch a v závere to je prevažne naháňačka a strieľanie jeden po druhom prútikom. ()

rublik05

Pán zla se vrátil, Fénixův řád je tedy pořádně temný a pochmurný, dává vyniknout především emocím a zaměřuje se na charaktery jednotlivých postav, o silné a dramatické scény není nouze, atmosféra by se místy dala krájet, dojde i na několik zásadních zvratů. Příběh má příjemné tempo, ani na chvíli nenudí, pohádkovost a odlehčenost předchozích dílů téměř vymizela, o to víc zde vyniknou některé záporné postavy, zejména mám na mysli legendární Dolores, ale také šílenou Bellatrix, jejich herecký projev je prostě neskutečný. Ostatní herci odvádí opět perfektní práci, všem role perfektně sedí. Vytknul bych snad jen jisté větší či menší odchylky od knižní předlohy a nevyužití některých vedlejších postav. 9/10. ()

Hellknight12

Najslabšie spracovanie knižnej predlohy v tejto sérii. Tento film doslova ohlodal knihu na kosť. S dĺžkou 138 min je to tretí najkratší film ale najhrubšia kniha. Pri tomto filme sa asi rozhodli, že sa vyserú na 2/3 knihy a vynechajú tu dosť podstatných vecí. Viac nemám čo dodať. Moja najobľúbenejšia scéna je predčasné ukončenie skúšiek NKÚ vďaka dvojičkám. Celkové hodnotenie za mňa je 50%. ()

Baron Noktur

Najlepší Harry Potter bez pochýb. Krásna, magická atmosféra, skvelo nasnímané scény (učenie študentov brániť sa proti čiernej mágii), uveriteľné emócie, vynikajúco vygradované, skvelí herci. Hudba nie je až taká výrazná ale je svojská a veľmi sa mi páčila. ()

Nix

Atmosféra houstne jakmile Harry začne být starší a pomalu se to ubírá jedním směrem. Jen u tohohle dílu si nemůžu pomoct, ale něco mi tam prostě chybí na tu temnější atmosféru. Ale taky ho mám jinak rád, celkově od Ohnivýho poháru Harry dostal naprosto jiný směr a je to opravdu skvělý fantasy pokoukání, které opravdu není jen pro děti. Ostatně tak jak to dokazují i knihy. ()

Wolf

Musim říci,že druhé shlednutí mě velmi překvapilo a přehodnocuji na 4 hvězdičky, pravděpodobně zatím nejlepší film o HP ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)