Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

Speedy01

Na to, že námět je asi takový: děj odehrávaný v budoucnosti, bohatí lidé z měst se chtějí bavit, a vytvoří soutěž, kde se banda dětí vraždí v lese... -- Tak je film ještě dobrý, každopádně očekával jsem mnohem více, pro mě těžký průměr. ()

bila.tecka

Nepatřím do cílové skupiny, nicméně donutil jsem se dorazit utrpení tohoto snímku do závěrečných titulků. Gary Ross vede režii tak neobratně a zdlouhavě, že máte spoustu času zabývat se myšlenkami, proč Woody Harrelson bere takové role nebo z jakého důvodu Elizabeth Banks je tak toporná (i přes karikaturu své postavy). Námětově příbuzný Běžící muž měl nezbytnou šťávu a výrazně silnější sociální kritiku. Hunger Games nemá ani jedno a ve výsledku se spíš tváří jako milostná romance. Hlavní představitelka je mile civilní a svou vizáží se hodí spíš do kostýmních dramat Jane Austen. Snad dospěje i herecky... ()

Rapikk

Hunger Games je takové netradiční tradiční sci-fi. Post-apokalyptický svět, krutá diktatura, hrdinka z davu - to už jsme všichni viděli. Co mě na tomto projektu však zaujalo je ten důraz na detail a ve výsledku máme jednoduchý, ale strhující příběh v poměrně originálním světě, který Vás vtáhne dovnitř a ovládne Vás. Díky tomuto filmu jsem si i přečetl knihu, ale to mě donutilo nakonec trochu ubrat na hodnocení. Ve filmu mi chybí ta děsivá atmosféra, ve které se rodina musí rozdělovat o myší maso s kocourem a ve které jsou ulovené veverky žádaným artiklem. Film také nedostatečně popsal celý princip Hladových her, tedy proč se vlastně uskutečňují ("Vezmeme si Vaše děti, necháme je vraždit mezi sebou tím nejkrutějším způsobem, uděláme Vám z toho reality show a Vám se to bude líbit, protože my si s Vámi můžete dělat cokoliv! Pamatujte si, kdo kdysi potlačil rebelii a úplně vyhladil třináctý kraj!). A také mi chyběla zmínka o nákupu oblázků, tj. za menší přísun jídla a oleje se Vaše jméno objeví víckrát ve slosování. Anebo to, že Katniss nedostala chléb z jedenáctého kraje a že na půl filmu neohluchla na jedno ucho. Detaily, ale mnohdy důležité. ()

HArna

Malá (jiskra)naděje je zvládnutelná,ale velká naděje je nebezpečí.Podobné hlášky i od Donalda Sutherlanda nikdy neomrzí.Jinak zklamání,to jsem čekal,mnoho povyku pro NIC. ()

provitamin

Podobnú reality show som videl už vo filme Truman Show, ale tam to bolo trochu inteligentnejšie. V Hunger Games pobehujú deti po lese a hrajú humpastu. Tréningová misia by mohlo byť skákanie cez gumu. Tretia hviezda je viac-menej za Jennifer, ktorá je prudko pozerateľná a za Woodyho, ktorý svojou vedľajšou rolou herecky znovu raz pozdvihol film. ()

Neshika

Vážně nechápu ty, co tenhle snímek označí za film roku. Po tom co, mi byl tenhle snímek doporučen, sem se divil, čeho se mi dostalo. Film má spoustu nevysvětlených a hlavně hloupých a nelogických momentů, kdy jsem měl vážně chuť začít řvát na charaktery žijící za obrazovkou. Rád se vrátím k Battle Royale. ()

Simbet

Hodnotím z trochu jiného úhlu pohledu, protože jsem jedničku viděla až po dvojce. Musím říct, že se mi oproti většině ostatním, zde komentujícím, líbila víc než dvojka. Myšlenka je to zajímavá, konečně neotřelé téma. Vůbec jsem se přes dvě hodiny nenudila. Sice mi přišlo zatěžko v některých údajných dětech vidět děti, když to hráli dospělí, ale překousla jsem to. Docela by mě zajímala předloha, takže si dám i knížku a jsem zvědavá, jestli zjistím, že z toho vytěžili, co se dá nebo to mohlo být lepší. Mám takové tušení, že určitě ano. ()

Fantomas92

Možná to bylo mojí hodně dobrou náladou, ale mě tento film, který jsem hodně dlouho odkládal jako "blbost", hodně bavil. Celá stopáž 137 minut utekla hodně rychle, takže nemám problém dát plné hodnocení. Veliké překvapení. ()

farfalla

Podle toho, jak se rozběhla celá série filmů, jsem čekala něco výživnějšího. Scénář mohl být hutnější. Scény v lese jsou dobré. Scény v Distriktu 12 jsou příliš stylizované do melancholična. Více by zaujaly a vzbudily soucit s jeho obyvateli, kdyby byly syrovější, obyčejně industriální, špinavé a oprýskané. Scény v Capitolu zobrazují přehnanou stylizovanost a umělý život v blahobytu, ale jejich provedení je příliš kašírované, televizní. Celý film byl příliš jemný. Všechno kolem herců budilo dojem, jako by se ani nedalo bouchnout rokou do zdi – místo malby omalovánky. Další filmy série: ´The Hunger Games: Catching Fire´ (2013), ´The Hunger Games: Mockingjay – Part 1´ (2014), ´The Hunger Games: Mockingjay – Part 2´ (2015). ()

bloodcountes

Po druhém podívání, zatímco zároveň čtu knihu, musím uznat, že je to velmi dobré. Nic, co ostatním vadí, mě nevadí, co ostatním chybí nebo snad přebývá, tak mě ne - beru to jak to leží a běží, dokonce i tu romantiku, která je značně relativní a nejednoznačná, což je takové .. ze života. Samotná distopická vize mi přijde hrozně nechutná, přestože jsou i mnohem horší vize v knihách i filmech. Myšlenka "her", kterých se účastní děti, jako totalitního mocenského nástroje mi ale prostě přijde nechutná tak nějak víc. Takže za mě fakt velmi dobrý. ()

Sufferer

Každý fenomén raz uzrie konca. Otázkou nie je kedy, ale ako. Niektoré sa prirodzene stanú súčasťou popkultúry alebo sa okolo nich vybuduje tak silná fanúšikovská základňa, až nadobudnú status kultu a niektoré zhasnú ako baterka v lacnom horore a upadnú do zabudnutia. Twilight vďaka negativistickému pohľadu širšej diváckej obce lavíruje medzi spomínanými prípadmi, Hunger Games je už ale iná story. Tá vopred prachom zabudnutá. A pritom taká byť nemusela. Na rozdiel od upírskej ságy má aj čo povedať svetu, avšak drží sa prevareného receptu vytvoriť nové idoly mládeže, ku ktorým sa za peniažky rodičov budú chodiť klaňať do kina. ___ Už úvod pochováva vyhliadky na dobrý film smiešnym mejkapom a kostýmami a následne shaky-cam zábermi, ktoré nedokážu poriadne zachytiť ani nehybný objekt. A roztrasenie kamery v spojení s unáhleným strihom, ktoré je viac než neznesiteľné, neopodstatní ani snaha vyzdvihnúť kontrast medzi kastami. Najviac na to doplácajú samotné hry v aréne, ktoré sú prakticky nepozerateľné. S ich pravidlami, ako aj zákonmi predkladaného sveta je divák ako-tak oboznámený, na uvedenie diváka do emocionálneho vzťahu s hlavnými hrdinami to však nestačí. A nič na tom nezmení ani Jennifer Lawrence, ktorá film ťahá čo jej šípy stačia. Priemerný young-adult produkt komercie. (Kino 3D) ()

Mauric

Taková zdlouhavá nuda! Survival pohádka pro teenagery by nepochybně zaujala více, kdyby se režisérovi alespoň trochu podařilo diváka vtáhnout do děje. Takhle se zajímavý námět stal slepencem nejdůležitějších scén, ve kterých ústřední dvojici postupem času nevěříte ani nos mezi očima. A chování hlavní hrdinky mě silně iritovalo - 90% jejích neuvážených činů by ji přivedlo do věčných lovišť. Ále co, hlavně že ji po celou dobu sponzoři posílali make-up, takže vypadala i po týdnu jako nová. ()

tterez

Baví mě ten příběh. Ale opět mám výtky kniha versus film. Moje představivost si to prostě vybarvila mnohem lépe než to zvládnul Gary Ross. ()

Darik

Tak obrovský potenciál to mělo a oni z toho udělaj Béčkovej film. Knížku jsem zatím sice nečetl, ale věřím, že se z toho příběhu dalo vymáčknout mnohem víc. Navíc ten konec je jak vystřiženej ze Shakespeara. Herecké výkony to sice sem tam povytáhnou na vyšší úroveň, ale pak to zas letí zprudka dolů. Mno, rozhodně jste mě, pane Rossi, nepotěšil, tudíž ani já vás nepotěším. 50% a to ještě přidávám za těch pár herců, co tam aspoň něco zahrálo. ()

Warle

Nemůžu se zbavit pocitu, že diváci přijali tento film jako nové Twilight a vzhlíží k němu tak. Do Twilight má daleko ve všech směrech, od výkonů až po scénář. Jedná se o záležitost šitou pro mládež a já se bavil dobře, ba možná i více než dobře. ()

Trash odpad!

Megahit? Toto? Pro mě MEGASHIT. Já fakt nevím, za co bych měl dát jedinou hvězdu, vadilo mi všechno, od kamery po konečnou myšlenku filmu, amíci se snaží z představitelů diktátorského režimu a elity udělat jakési pitoreskní úsměvné postavičky nebo co, děcka nižší třídy se tam mezitím zabíjejí pro jejich pobavení... No měl jsem z toho celkem divný pocit. Navíc teda kulisy a efekty taky nic moc, na to, kolik peněz ta všechna zbytečná sranda vlastně stála. Americká plastová briketa. Že já jsem si nepustil radši nějakou tu komédii! ()

peetriss

Tohle, že má být ten velkolepý blockbuster jara 2012? V žádném případě! Od Hunger Games jsem neměl žádná vysoká očekávání, ale že shlédnu adepta na (v mých očích) největší průšvih roku, to jsem opravdu ani v těch nejčernějších myšlenkách nečekal. Nemohu posoudit, jestli je tak strašná již předloha, kterou jsem nečetl, ale scénář na kterém se autorka knihy podílela je obrovskou klišoidní katastrofou bez špetky nápadu či inovace, a film který podle této předlohy vznikl je prázdnou slátaninou, o nic lepší než nepovedená béčkařina Zabij nebo budeš zabit, se kterou je příběhově až příliš příbuzný. Co je horší, ta prázdnota je natažená do naprosto bolestivých téměř dvou a půl hodin - tohle šlo setříhat klidně i o hodinu. Nefunguje prakticky nic - akce, které mimochodem není až tolik je rozmazána do ztracena podivně se třesoucí kamerou, romantika je zde mnohými přirovnávána k Twilight Sáze - nesouhlasím, tahle je mnohem horší a směšnější, určité myšlenkové přesahy (a ne jen ty orwellovské) jsou zadupány zmíněným scénářem a vycházejí tak v niveč. Snad jen atmosféra občas zakopávajíc v nepřehledném příběhovém terénu má tendence k fungování (pokud tedy zrovna nezní podivná cimbálovka navozující pocit, že se právě nacházím kdesi v přírodě Vsetínských vrchů). Obsazení je vcelku příjemné, pro Jennifer Lawrence mám určitou slabost, sluší ji to a herecky se snaží, Josh Hutcherson ji celkem dobře sekunduje. Filmů jako Hunger Games již bylo natočeno mraky, tento je však pouhou vyplachovačkou mozků pro náctileté nenáročné publikum líné u filmů přemýšlet, což já tedy nejsem! Připravovaná pokračování mě zřejmě již nechají chladným, tento film bolel. ()

Nové Hunger Games jsou v přípravách

Nové Hunger Games jsou v přípravách

10.06.2024

Čeká nás opětovný návrat do dystopického světa Panemu. Bylo to jasné už po úspěchu loňského snímku Hunger Games: Balada o ptácích a hadech, který měl premiéru v polovině listopadu a s rozpočtem 100… (viac)

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)