Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

Milky. odpad!

Po Twilightu další ukázka toho, že když máte k dispozici hodně usoplených teenagerů (nejlíp z Emériky), zasněných dvanáctek a mladých jinochů, kteří touží po tom být alespoň zprostředkovaně součástí nějakého dobrodružství, tak uděláte kult a výdělečný film prakticky z čehokoliv. A když do toho zakomponujete co nejextravagandnější výmysly z hlav zrovna zhulených stylistů tak máte úplně vyhráno. Tu snad není mužská postava z hlavního města o které bych si nemyslel, že je gay. Snad s výjimkou toho vousatého prezidenta nebo kdo to byl. Člověk se při těch dvou hodinách fakt diví, že tenhle film někdo myslel vážně. Tak předvídatelný děj zažijete maximálně u historických dokumentů protože už všechno znáte z dějepisu. Tady vidíte první sekundy nějaké scény a už s jistotou víte jak ta scéna skončí. A nebo naopak postava začne jednat takovým způsobem, že vám to hlava nebere. Smysl něčeho tady fakt nehledejte, nějaké drama se tu nedá brát vůbec vážně, vedlejší postavy jsou tady vykreslené asi jako obrázky děcek ze školky když jim řeknete "nakreslete vaši rodinku" a co si myslet o mentorovi, který se v jedné scéně produkuje jako na všechno nasraný alkoholik a hlavní postavy během pár minut vyfakuje a v další scéně už slušně odmítá další sklenku a chová se k nim jako ten nejlepší strejda.... Tenhle film patří tam kde je i Twilight a přesně tam ho svým hodnocením posílám. ()

ataman329

priemerná teenagerská pevnosť-boyard-costume-soap-opera-reality-show-lovestory-hadr s minutážou batmana. keď si však uvedomíme, že do 70 minúty sa v snímku doslova nič nestane, natiahnuté dramatické jadro + dolepený záver museli byť, aby sa chlapci a dievčatá v kine stihli aj pomuchlovať, aj vážne porozprávať, aj zabaviť. jennifer je na každom druhom zábere a to je najpozitívnejšia vec na celej veci. je krásna. ak sa na ten film budete pozerať kvôli nej, bude to ok. nič hlbšie od neho netreba očakávať. napriek uvedenému však platí: "STILL A BETTER LOVE STORY THAN TWILIGHT." ()

Gongren

Autorka knihy podle které je tohle "veledílo", se asi jeden večer podívala na Battle Royale, Running Man, Death Race a Titanic najednou a pak to všechno slátala dohromady. Pěkná pohádka, ale originalita nulová. ()

Mimomisu

Videno s dvouletym spozdenim, byl jsem odrazovan prave nazory na csfd anazory kritiku. Uplne zbytecne. Nebyt Battle Royal, tak by se pulka hateru nemela o co oprit a ze by to bylo pre teenagery? Ale no tak...Pro me s klidem za slabsi ctyri, na dvojku se tesim a nenechte se odradit predpojatyma hip nazorama. Trvalo mi to dva roky a je to docela skoda ()

1945

Očekával jsem absolutní propadák, ale nakonec to tak hrozné nebylo... Koukat na holku, která chodí s lukem po lese mě neuráží. Jinak sice žádná sláva, ale nuda to není. ()

Martin_W

První polovinu jsem byl nadšený, druhá už nestála za nic. Lovestory jako ze Stmívání a nezajímavé zakončení. Další díly nemám chuť vidět. 63% ()

petrskoc

Neuvěřitelně naivní, hloupé a bez špetky sebemenší invence. Celou stopáž filmu jsem si ťukal na čelo, jak se do takového kýče mohlo namotat několik vcelku slušných herců, včetně mého oblíbence Woodyho Harrelsona. Je jasné, že významnou roli hrály peníze. The Hunger Games byl přeci jen hit a není se čemu divit. Lidé obecně nevyžadují kvalitní, oduševnělý obsah. Již zmíněná asijská Battle Royale, která je v podstatě originál před The Hunger Games, je kvalitou úplně někde jinde a nepotřebuje se za každou cenu zalíbit, jako tento slepenec, ve kterém nefunguje vůbec nic, snad až na několik svěžích záběrů, jednu slušně natočenou akční scénu a jednu hezkou písničku v OST. Bojím se druhého dílu. ()

tomik99

Prakticky jsem od filmu nic nečekal a patřičně jsem ho docenil až při druhém shlédnutí. Dle mého názoru není z hlediska filmařského o co stát, protože režie Garyho Rosse mě nějak neuchvátila – roztřesená kamera, nedodělané digitální efekty (za to zřejmě může nízký rozpočet), špatná choreografie soubojů apod. Zaujal mě ale scénář a vůbec celkový námět. Je pravda, že první polovina filmu se poněkud zbytečně táhne, ale až po shlédnutí snímku pochopíte, proč ta první půlka musela být tak dlouhá. Druhá polovina filmu v aréně už ale mísí napětí s pocitem bezmocnosti a divák rychle zapomene na nudné dialogy v úvodu filmu. Herci hrají tak, jak hrají. Není tu moc nikdo, kdo by vyloženě táhl film kupředu, a kdo by z šedého davu herců vyčníval, zkrátka film dál táhne silný příběh. Podle mě se jedná o pěkné dílo se silným a emotivním příběhem, který nutí k zamyšlení a každý si v příběhu může najít odraz dnešní společnosti a chování lidí. Nezbavím se ale pocitu, že casting herců mohl dopadnout o něco lépe, a že snímek by mohl být daleko lepší, kdyby se režie chopil někdo zručnější. ()

geimz

2,5 hodiny je na 200+ stranovú knihu príliš veľa, a obzlášť keď sa celá jedna hodina venuje udalostiam spred Hier. Mimo to je druhá polovica lepšia, a to, čo kniha neurobila najlepšie (občasné dlhé pasáže s lovením a zbieraním jedla, vďaka ktorým príbeh strácal na napätí a intenzite), vie film aj vďaka dobrému strihu nahustiť a akcia je tak dávkovaná s primeraným odstupom. Na druhú stranu to, čo robila kniha kvalitne (práca s charaktermi a celková osobnosť Katniss) film odflákol, motivácie hlavnej hrdinky ako aj jej pocity sú nejasné a úplný koniec je vyložene neuspokojivý, práve kvôli nedostatočnému rozpracovaniu postáv. A kostýmy sú až smiešne prehnané. ()

Nethar

Ne tak špatné, jak jsem si myslel, ale stejně mi přijde, že některé věci tam tak úplně nedávají smysl a je to celkově takové jednoduché a hladké, prostě dobrodružný film pro děti. ()

Garch

Zabíjení dětí se mi nelíbí, ani ve fantasy. A kdybych se od toho oprostil, tak je to stejně slátanina. (pokračování je taky slátanina, ale o něco lépe natočená) ()

kamigava

Myslel jsem, že Hunger Games je nějaká další totální kravina jako je Spy Kids, Twilight či novější The Maze Runner. Měl jsem předsudky, ale po pár minutách sledování jsem je ztratil. Knihu jsem nečetl a po tomto filmu mě to i docela láká. Herci byli vynikající. Obzvlášť Jennifer a její sexy jméno Katniss, která příběh táhne svým trochu tvrdohlavým charismem. Druhou hvězdičku bych dal za úžasnou hudbu od Jamese N. Howarda, který umí skládat epickou hudbu, jak jsme se mohli přesvědčit v The Dark Knight či v Dinosaurovi. Třetí a zřejmě poslední hvězdu bych udělil za celkový pozitivní dojem z filmu, který mě mile překvapil. Jak se říká - nesuď knihu podle obalu. Na čtyři hvězdy to za mě bohužel není. Nutno říci, že první polovina se mi líbila víc. Po zahájení her děj trochu začne pokulhávat a diváka ničím novým moc nepřekvapí. Film má velmi zajímavou předlohu, která mohla být o něco lepší. ()

Vejrrr

Viděl jsem film sám - ušlo to, ale bylo to tak na dvě hvězdy. Pak jsem se na něj díval znovu, protože mi přišlo, že mi prve něco uniklo. V půlce se to zalíbilo mé drahé polovičce a tak třetí promítání proběhlo ve dvou. Pak jsem si musel přečíst knížku, protože ta idea je prostě geniální, ale přišlo mi, že je to natočené moc "teenage". A to jsem přečetl rovnou všechny tři knížky, protože to prostě jinak nešlo :) Celé je to fungující dílo a upřímný dík, že si toho americká produkce všimla. Zpětně jsem musel zvýšit počet hvězd, protože to asi líp natočit nešlo. A to totéž platí pro díl druhý..... ()

Yardie

Takových slabších 70%. Výborný nápad, jen co je pravda! Zpracování trošku pokulhává. Za prvé to vypadá jako televizní film, hlavně dějová linie při lovu. Ten vizuál je takový laciný, alespoň na mě to tak působilo. Za druhé mi to přijde takové odfláknuté. Všechno hrr, hrr, rychle, rychle a je konec. Osobně bych uvítal více té historie dané země a krajů. Myslím, že by to více vtáhlo do děje a trošku více by to mohlo vést k pochopení chování všech zúčastněných. Chyběla tomu taky troška napětí. Bylo to takové nijaké. Na druhou stranu byl zajímavý výkon hlavní ženské postavy a především její mimiky - nemimiky. To mě zaujalo. A nenudil jsem se, rychle to utíkalo a vzbudilo to ve mě zájem, jak to bude pokračovat. Ale to je spíše můj problém než nějaký majstrštyk tvůrců. Prostě chci vědět, jak to celé dopadne. Takže finále - žáden zázrak, koukat na to jde, nenadchne, ale ani neurazí. Jednou vidět stačí. Howgh! ()

Jeržik

Neškodný chcípáček těžící z okoukané ale vcelku zábavné premisy. Svět mimo totálně nezajímavý a hlavně divákovi totálně ukradený. Tucci super, Harrelson taktéž. 50% ()

bobstock

Pokud si pamatuju při uvedení filmu do kin tehdá vznikl fanouškovskej humbuk. Byla chvilka, tak jsem zkusil jestli se taky nakazím. Nakazil zlostí. V post-apokaliptickým světě by lidé těžko dávali drahocenné náklady do nějaké vyvražďovací zábavy v lesích. Už z podstaty to je nesmysl. Hodit 24 lidí, aby se pozabíjeli, nepochopitelné. To opravdu mohli všichni vyřešit hned na startu nebo spíš bych se pokoušel o sebevraždu dřív než k hlaďáku dojte. Věkové rozdíly. Jakou má šanci 12 letá holčička, která vlastně nechce zabíjet, proti namáklému 20 letému nasranému klukovi? Tak ochotně jim tam ty děcka napochodovali na smrt až to bolelo u srdce. Když se změnila pravidla na týmy ok, jenže to už zase bylo všechno předvídatelné. Vyhraje ústřední dvojka, protože to jsou ti hodní a hlavní. Emoce, další problém. Vztah jsem si neudělal k nikomu z nich. Smrt malé, dobrácké černošky bouchla do prázdna. Akční chvilky s tak rozhrkanou kamerou, že bych Toma Sterna nakopal do kulí. Nejvypjatější scéna se samozřejmě odehrává v noci, takže prd vydíte. Kostyméři a maskéři měli asi dost práce, bohužel subjektivně vkus tvůrců příšernej. Napatlaní herci v barvách lentilek odporní . Grrr. Jináč. Otázka, jak si snadno udělat kamarády už vim. Musíte vypadat jako Lenny Kravitz nebo Jennifer Lawrence. Fakt hezoučká holka. Neopomenu fórovou scénku, ve které je Josh Hutcherson aliaz Nick Bjugstad z Floridy Panthers zamaskován jako velkej šutr. :D Za tenhle vtip, kterej neměl bejt vtipem dávám odrbanou jednu hvězdu. 20% ()

Nové Hunger Games jsou v přípravách

Nové Hunger Games jsou v přípravách

10.06.2024

Čeká nás opětovný návrat do dystopického světa Panemu. Bylo to jasné už po úspěchu loňského snímku Hunger Games: Balada o ptácích a hadech, který měl premiéru v polovině listopadu a s rozpočtem 100… (viac)

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)