Režisér snímok District 9 a Elysium vám prináša príbeh výnimočného robota, z ktorého urobia smrtiacu zbraň... Režisér Neill Blomkamp prichádza s nadčasovým projektom, ktorý sa nepochybne zaradí medzi najvýraznejšie filmy roku 2015. Dej sa odohráva v blízkej budúcnosti, kedy sa humanoidné roboty stali novými strážcami zákona a poriadku. Sú neomylní, presní a nekompromisní. Jeden z nich je však iný. Chappie je výsledkom ojedinelého experimentu, zásadným zlomom vedeckého výskumu. Tak ako všetko, čo je na tomto svete jedinečné, aj Chappie musí bojovať o prežitie... a to aj napriek tomu, že je zázrakom evolúcie, na ktorý sme tak dlho čakali. (Itafilm)

mikhail

Nebyť toho prehrávania ¥o-landi Vi$$er, Watkin Tudor Jones (najmä v závere), tak dám vyššie hodnotenie. Na druhej strane...scenáristicky ide len o slabší klon Districtu 9 v inej variácii. Takže viac ako 3 by som asi aj tak nedal. ()

Nathaniell

Neill Blomkamp se u mě zapsal jako skvělý režisér filmem District 9 a průměrnou přehnaně epickou scifárnou - Elysium. Takže když jsem se poprvé díval na tenhle film, říkal jsem si: "No co? I pokud to bude blbost, lze to brát jako lehkej úlet, protože prostě District 9!" :-) Jenže on to takovej úlet nebyl. Vlastně mi nedělalo problém vžít se do děje, ještě v době, kdy jsem nevěděl, kdo že jsou Watkin Tudor Jones (Ninja) a Yo-Landi Visser. Jasně, podívat se na to teď po poznání Die Antwoord je ještě o poznání lepší zážitek. Ale i tak se mi hned napoprvé film moc líbil. Mám k němu jednu jedinou výhradu: Je přehnaně brutální. Jediné čeho tím podle mě Blomkamp dosáhl, bylo zvýšení věkové hranice. Ale proč? Právě tenhle důvod odpírá Chappiemu to, že by měl být nástupcem za (pro mě) dnes již legendární Číslo 5. Na toho si teprve budeme muset počkat. Třeba... jednou. Tady dávám 4*. ()

mrclTV

Tá juhoafrická angličtina je zábavná. Aj Chappie ako robot bol roztomilý, ale Chappie ako film, celok nie je žiadne terno. Hlavná zápletka - rozpor medzi stvoriteľom a bandou grázlov o to, ako "vychovať" robota k svojmu obrazu na papieri vyzerala určite zaujímavo, ale spracovaná bola nepresvedčivo až naivne. Ďalší film o stvorení skutočnej umelej inteligencie. tento pokus je celkom slušný, ale skončil tak na polceste (aj zápletka s Jackmanovou postavou mi prišla odfláknutá) a záver zas zbytočne tlačený takpovediac do sci-fi extrému (nechcem prezrádzať, preto píšem tak neurčito). Veď keby Chappie odviezol "istú osobu" jednoducho do nemocnice, nič z toho by nemuselo stať. Oveľa viac sa mi páčil napríklad Ex Machina. ()

helrohir

Od tohto filmu som očakával všeličo možné, ale že sa dočkám takejto infantilnej kraviny sa mi nezdalo ani v tých najhorších predstavách. Pritom nástup na scénu vyznieva celkom drsne, predsa len prostredie juhoafrických slumov a gangov v konfrontácii s policajnými robotmi mohlo pri vhodnej konštelácii priniesť aspoň solídny akčný zážitok. Lenže od "oživenia" robota s z toho stáva fakt prapodivná cesta, kde sledujeme troch retardovaných gangstrov a nesympatického "ajťáka", ktorí sa snažia vychovať robota k obrazu svojmu. Lenže tu nefunguje absolútne nič, od príbehu, cez humor až po nesympatické postavy a tragické herecké výkony. Ešte záver to ako tak nakopne, ale koniec koncov ide tiež len o krátkodobý akčný záchvev, naviac až príliš inšpirovaný istou 80.-tkovou kultovkou. 40%. ()

wallax

Veľmi príjemné skĺbenie (a návrat k) Číslo 5 s Transcendence a celé zľahka líznuté Robocopom. Páči sami, že herci ako Jackman alebo Weaver sa nebáli zahrať druhé husle (Jackman mierne v popredí od Weaver) a tiež aj keď nepoznám tvorbu kapeky "Odpoveď" (Die Antwoord) tak ich cyberpunk výzor (možno nebude každý so mnou súhlasiť ale Yo-Landi s jej frizúrou je čistá postavička z Shadowrunu alebo z niektorej časti Babylon 5) mi do high tech sveta z blízkej budúcnosti perfektne zapadol, takže palec hore za kasting. Pre mladú IT generáciu pre ktorú je už Čislo 5 mŕtve, je to skvelá možnosť vybudovať si vzťah k scifi žánru (vo filmovej podobe) a zároveň náplň filmu by mohla predstavovať istý edukačný nástroj pre tvorbu ich hodnotového rebríčka (čo je to vedomie, robot s dokonalou AI je živý alebo nie?, dobro/zlo...). No a Zimmerova hudba pekne podtrhla celé dianie a svet okolo robotov (a bola o triedu lepšia ako v Interstelar). ()

NeMiQ

Hmm, miestami síce kravina ako voda v prášku, ale tento Blomkampov štýl mi spomedzi toho množstva SciFi celkom sedí....niečo na spôsob blízkej "nereálne akože reálnej" budúcnosti. Scenáristicky trochu slabšie ako District 9, ale hlavní ľudskí hrdinovia z Die Antworrd mi sadli a oprávnene som sa na nich tešil, takisto ako aj ich soundtrack v podmaze. ()

ruzmim

Ne, Neill nebude moje krevní skupina. Nelíbil se mi District a nelíbí se mi ani Chappie. Je to zcela průměrný film, který mě na zadek neposadí (ne, že bych v kině stál). Nevím ani co bych vyzdvihl - možná prostředníček. Los se až nápadně podobá ED-209 a snad jedině match mezi losem a píčou pardon čapí snesla nějaké měřítko. Více jak 60% to u mě nemá. ()

Radyss

Nikdy by mě nenapadlo, že ve mně stroj bez tváře vyvolá tolik emocí. Nechyběl humor a závěrečná myšlenka mě opravdu dostala. ()

Meow86

Lepší 3* či horší 4*? Jako žánr uvedeno AKČNÍ/THRILLER/SCI-FI, ale mě překvapivě zasáhla naprosto neočekávaná RODINNÁ část. Netušila jsem, že mě kus plechu se stále sklopenýma ušima, žlutým samopalem a řetízkem s nápisem Hustler tak dojme. Asi měknu. O Die Antwoord slyším poprvé. Kupodivu Cookie Thumper se poslouchat dá, a to i bez podpory taneční drogy. ()

nemer

Dovolím si vykrást jednu zahraniční diváckou recenzi, která mě přiměla jít na Chappieho do kina: "musíte zažít tu bolest, kterou prošel nový život, zrozený spíš než v laboratoři ze zvrácenosti lidského světa". Chappieho primárně považuji za akční sci-fi komedii, popř. rodinný film pro rodiče a odrostlejší děti, který se nebere až tak vážně, je jiný než většina mainstreamu, a přestože to z velké části mainstream je, je sám sebou. Má v sobě spoustu akce, nadsázky i značnou něhu. Je to v podstatě modernější upgrade ETyho, Čísla 5 a jim podobných, nicméně E.T. ani Číslo 5 mě dneska už neoslovují (postavy rozhodně nejsou vystaveny takové zátěži jako Chappie a je patrné i datum vzniku). Dnešní doba si žádá spíš Blomkampa. Přes veškeré oficiální kritiky a výkřiky v recenzích, jaká je to hrůza, podle mě na tom chlapovi něco je, žádný film od Blomkapma mě zatím nezklamal. Jako plus tady chápu i jeho určitou naivitu, která je v Chappiem maximálně patrná, ale bez ní by Chappie ani podobní hrdinové nikdy nemohli vzniknout! A to si kritika odmítá připustit. Plus pokud něco víte nebo si zjistíte ohledně kulis děje (např.Zef), film je navzdory béčkovému hávu larvovaně inteligentním snímkem. Děsily mě popisy typu kyberpunk a herci-neherci (tito "neherci" na mě zapůsobili rozhodně víc než nažehlení hollywoodští panáci, tito byli jako vystřižení ze života), elektronická hudba - přitom to všechno zapadalo krásně do sebe (a hudební doprovod byl skvělý) Přestože slovo hip-hop nebo název zde zainteresované skupiny považuji za nadávku, byla jsem příjemně překvapená, resp. se nechala unášet :) Možná je problém v tom, že lidi k podobným tématům nepřistupují s otevřenou myslí, ale vidí škatuli "sci-fi" a chtějí vážné sci-fi přesně tak, jak znali doposud. Kritizovaný závěr tady spíše vítám, bez něj by Chappie asi nebyl rodinný, ani oddechový film. Ale čekala jsem smutný nebo otevřený konec - na základě recenzí (nic neukončeného na filmu nevidím) Ať je finále sebevíc pohádkové nebo přitažené za vlasy, po předešlé rekapitulaci lidské úchylnosti je příjemným zakončením a zapříčinilo, že jsem z kina neodcházela v depresi jako po Elysiu. Podle mě se Blomkamp polepšil. To, co jiní Blomkampovi na tomto snímku většinou vyčítají (změť žánrů a přechod do tvrdé akce), vítám, protože life is tough, lidi jsou nevypočitatelné k**vy a v reálném životě se iracionálně chová víc než polovina planety, jenom u toho schází dobrá kamera, střih a roztomilá AI. ()

PaTeXx

Film působí dost emotivně, nemluvě o tom, jak se chovat k dětem, respektive k mladému robotovi s umělou inteligencí. Nečekaný konec přináší to, na co většina lidí čekala. ()

Bredly

Dalsi super madafaka gangsta zarez od Blomkampa. Ja se u filmu perfektne bavil a prekvapil mne i po emocni strance. Chappieho chci domu! :D Uz at je tady ten Alien 5 Neille!!! ()

Sin410

District 9 se mi libil hodne a z tohodle filmu jsem ho citil docela dost, ale proc ne? Pomatecnci hrajici pomatence nebo herec hrajici pomatence? Duo die antwoord mi timhle prislo naprosto v pohode vcetne soundtracku, ktery sedel naprosto superne. Hugh Jackman s muletem mi prisel az zbytecnej, ale da se prezit. Pro me po dlouhe dobe film co me bavil. ()

luke774

Oh, vidět ten film v imaxu byl pro mě neskonalej zážitek. Jo, mohlo tam být trochu víc děje, ale to všechno zahladil styl režiséra. Naprosto mě odrovnal konec filmu, hodinu potom mě ještě pálily oči ()

cguio

Doufam jsem v navrat Neilla Blomkampa na scénu, bohužel dočkal jsem se jen zčásti. Když přečkate nešťastný casting a přehnanou infaltilnost "herců" a robohrdiny, na konci na vas čeká kulervoucí scéna a Blomkampova libustka stejne charakteristicka jako role Christopha Waltze v Tarantinovo filmech. ()

IZFNP

Nad Chappiem som musela dlho premýšľať, než som sa odhodlala k verbálnemu hodnoteniu. Chappie ako námet mi totiž učaroval, v dnešnej pretechnizovanej dobe je idea robota s mysľou veľmi vďačný. Avšak film sa prekvapivo vyhol akémukoľvek sociálnemu diškurzu, zameral sa len a len na Chappieho presne v štýle Číslo 5 žije. To ma od Blomkampa sklamalo a po skončení filmu (s nemiestnym happyednom) som bola dosť rozčarovaná. Nehovoriac o tom, že v 90% celého snímku som bola vnútorne rozhodená z neustáleho ubližovania Chappiemu, ktorý bol presne tým mixom šteňacej nevinnosti a roztomilosti, aby mi to vadilo. Úmyselné drásanie pocitov ma tak doslova vyždímalo (áno, som citlivka), čo by bolo v pohode, keby prišiel nejaký výrazný pocit zadosťučinenia. A ten neprišiel, happyend síce áno, ale rozhodne nie uspokojivý. Antwoordov mám rada, ale ich výkon by ma zaujal i bez toho. Rozhodne nemôžeme hovoriť o vznešenom herectve, ale táto dvojka mala hrať samých seba a to sa jej podarilo na výbornú - sú to skrátka exoti a ako exoti pôsobili i na plátne a to mi stačilo. Patel s prekvapivo výborne obsadeným Jackmanom hereckú zložku zastúpili dostatočne. Soundtrack, tvorený výhradne dielom Die Antwoord, bol príjemne známy, u filmu som sa smiala i plakala a vizuálne spracovanie vďaka nápaditosti režiséra hodnotím vysoko pozitívne. Avšak stále sa neviem zbaviť pocitu, že Chappie po dramaturgickej stránke nevyužil svoj potenciál čo do akčnosti, to do pocitov. Film som si užila, rada by som mu dala plný počet už len kvôli samotnému Chappiemu, ktorého ako postavu tento rok na plátne už nič neprekoná. To by však bolo nefér a preto ostávam na 75%. ()

TinoArts

Po sklamaní v podobe Elysium konečne po šiestich rokoch (skoro) plnohodnotný nástupca Districtu 9. Atmosféru to má rovnakú, nápad to má veľmi dobrý, dokonca ani amatérsky casting mi nevadil a típci z Die Antwoord sa tam hodili, rovnako ako trochu narcistické použitie ich mien a hudby ako soundtrack. Čo mi ale vadilo, bol fakt, že sa film snažil tváriť ako District až príliš, a ťažil z jeho úspechu. Je to cítiť najmä v závere. Po dlhom čase film, kde som po dopozeraní s istotou vedel, že hodnotenia budú strašne rozporuplné, a keď som si to skontroloval na ČSFD, tak som zistil, že mám pravdu. Pre niekoho plebs, pre iného svojská pecka. 80% ()

predator.1

Mamííí, tatííí, ninjooo, čepííí. Neskutečná megakokotina !!!!! Ta jedna hvězda je za tu 5 minutovou akci nakonec. Yo-Landi doufám už nikdy na plátně neuvidím. ()

Neill Blomkamp a návrat RoboCopa

Neill Blomkamp a návrat RoboCopa

13.07.2018

Tak nakonec ne Vetřelec, ale RoboCop. Režisér Neill Blomkamp se zapsal do paměti všech fanoušků sci-fi s povedeným District 9, po něm přišlo nevýrazné Elysium a nakonec Chappie. Mezitím ale dlouhé… (viac)

Noví X-Meni hledají režiséra

Noví X-Meni hledají režiséra

23.02.2017

Simon Kinberg patří mezi největší dříče současného Hollywoodu. Scenárista Sherlocka Holmese nebo posledních dvou filmů s X-Meny je zároveň producentem Chappieho, Popelky, Marťana nebo Deadpoola, a… (viac)

Marvel ulovil Sigourney Weaver

Marvel ulovil Sigourney Weaver

09.10.2016

Na Netflixu právě debutoval Luke Cage a 17. března 2017 nás čeká Iron Fist, čímž se nám představí všichni čtyři Defenders. Televizní kolegové Avengers, mezi něž patří ještě Daredevil a Jessica Jones,… (viac)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz