Evil Dead: Vzostup zla

• Česko Smrtelné zlo: Probuzení (viac)

Večne rozcestovaná Beth sa rozhodne po rokoch navštíviť svoju staršiu sestru Ellie, ktorá žije s tromi deťmi v stiesnenom byte v Los Angeles. Návštevu však preruší nečakaný objav tajomnej knihy, ktorá vyvolá prastaré zlo a v budove rozpúta peklo. Keď Ellie posadne neľútostný démon, jej blízki musia bojovať o prežitie a čeliť tej najhoršej verzii rodiny, akú si viete predstaviť. (Continental film)

JamesSi

Docela fajn jednohubka, která však postrádá to, co mám na pozdějších dílech Evil Dead rád (2 a Armáda Temnot) - groteskový černý humor. Toho se zde dočkáme jen při odkazech na scény z druhého dílu. Pokud, ale milujete Evil Dead pro gore, tak ho dostanete spoustu. V mnohém mi to spíš připomínalo italské Démony 2 než Evil Dead. Stále lepší než remake, protože to remake byl skutečně nezábavnou podívanou, která stála jen a jen na goreu. A taky jsem rád, že to má jen 90 minut, v době, kdy jsou filmy dvakrát tak delší než by měli. Ideální stopáž pro malý zábavný horrůrek s dobrými maskami a scénografií. Ale jak jsem řekl, radši bych víc humoru. ()

t.mon

I když je první půlhodina jedním z těch hůře vystavěných hororových úvodů, Cronin se mi standalone příspěvkem do kupodivu stále živé série trefil přesně do noty. Se znatelnou úctou dělá fanouškům původní trilogie medvědí službu nezměrným množstvím narážek a odkazů, částečně má na tom zjevně i podíl Raimiho produkce. V ostatních ohledech je ale film mnohem více věrný Alvarezovu špinavému, drastickému a nekompromisnímu remaku z roku 2013. Vizuálně, stylisticky i budováním atmosféry si z něj bere jen to nejlepší. Bál jsem se přesunu z lesa, starý dům v LA se sice s rozpadající chatou nemůže měřit, nepříjemnou atmošku ale přímo sadistické podívané předkládá důstojně. Je hezké pro jednou vidět, že gore, potoky krve ruku v ruce s viditelně šikovnou režií nemusí horor házet do béčkové kategorie. Tohle se bezesporu do hororové TOP 5 letošního roku zařadí. ()

Corpsegrinder

Evil Dead pro moderní publikum, tedy zbaven všeho co sérii dělalo zábavnou. Chybí tomu splatterová údernost a slapsticková zábavnost. Původní díly mám rád včetně remaku a tohle jim nevolizuje ani paty. Zasazení do paneláku nepřináší naprosto nic a je celkem zavádějící jelikož se pohybujeme ve dvou místnostech, jedný chodbě a pozor, na konci se dostaneme dokonce i do podzemního parkoviště! No nářez. Samozřejmě barák je ze tří čtvrtin neobydlenej takže tu máme asi 5 sousedů který zařvou během 2 minut a mimo záběr. Celej film je navíc tmavej jak hovado takže nikdy není pořádně vidět co se děje a "chytře" tim schovávají průměrný gore (a podprůměrný CGI) který nevytrhne ani finále s motorovkou který je oproti tomu z remaku absolutně vykastrovaný. Zklamalo i zpracování deaditů kteří zde nejsou ani zdaleka tak odvázaný jako ve starších dílech, ten hlavní se asi na půl filmu zasekne na chodbě protože mu zavřou dveře, to bylo fakt děsivý. Ty dveře samozřejmě hloupý dítě otevře což mě přivádí k další věci co mi vadila - děti. Máme tu hned tři, z nichž dvě jsou téměř nemožný určit z hlediska pohlaví, každopádně film kazí jak jen můžou a zejména z hlášky JÁ VÍM ŽE UŽ NEJSI MOJE MAMINKA jsem sral smíchy. Film nijak negraduje a finální monstrum (který taky neni pořádně vidět) zlikvidujou tak že tam sedí a nechá se bez odporu rozsekat na sračky. Dávám hvězdu za hezkou hlavní hrdinku a ošklivou postavu maminky což jí paradoxně po posednutí dost pomáhalo. ()

Adramelech

Tvůrce tohoto filmu se snažil nacpat do něj co nejvíc děsivých prvků, čímž občas bezděčně překročil hranici komična. Ježkovy voči, to mi fakt chybělo! Cronin to uchopil za špatný konec. Výstižné komentáře: Bloody13, TheRaven, zelvopyr. ()

Marius_ss

Tak tomuto sa hovorí čistokrvný horor. Doslova. Chyba mi tu prepracovanejšia príbehová časť a postavy, inak ale nemám čo vytknúť. Uvažoval som či dať 3, alebo 4 hviezdy… no nakoľko kvalitných “krvákov”, kde ani deti nie sú v “safe zone”, v kinách takmer niet, rád pôjdem smerom hore. Navyše, vždy má poteší, keď sa v dnešnej dobe ctí predloha. Aj keď v tomto prípade by som to nazval skôr "vylepšenie" predlohy, keďže oproti pôvodnému Evil Dead, toto ani náhodou nie je komédia...a to je len dobre. ()

Trash

Povrchní, tuctové, veškerá snaha o efekt se navíc utápí ve tmavém prostředí, které děsí především tím, jak je nudné a nezajímavé (hektolitry krve holt nejsou vždycky všemocné). Za mě nefungují ani hlášky nebo pomrkávání na předchozí díly série, no a patos nebo klišé se dají použít i vtipně, což není tento případ. Vypadá to, že značka Evil Dead už (nebo zatím) pase červy. ()

mclenin

Evil Dead mixnutý s REC v tradičnom gorefeste, ktorý balansuje na hrane nechutnosti, absurdity a paródie a ide tak trochu proti očakávaniam, keď divák netuší kto podľahne a kto prežije. Má to pomerne solídne napätie, avšak často je zhodené nelogikou konania postáv a ťažko uveriteľnými (ne)emóciami v danej situácii + na to ako OP je prezentované zlo, pôsobí nekonzistentne (jedným ťahom odtrhne končatinu ale zároveň sa nevie dostať cez dvere). Fajn pomrknutie na Asha a The Shining. ()

Warhorr

FUCK YEAH !!!!!! První letošní mainstreamový gorefest jako prase. Z lesů se tentokrát přesuneme do paneláku. Byl jsem k tomu ze začátku trochu skeptický ale velmi rychle mě to přešlo. Po nálezu knihy se to kurevsky rozjede. Pohled na posedlou Sutherland v šortkách byl fajnovým zpestřením a mamča si nebere servýtky vůbec s nikým. Nebojte se, naloženo tady dostane každý včetně dětiček a řádéní démona neunikne vesměs nikdo. Jsou tu asi dva hodné nepříjemné momenty, u kterých jsem skoro odvracel zrak od obrazovky. Možná jsem čekal nějaký vétší jumpscare ale jsem ochoten to přežít. A ten konec ? Hahaaaa zdravím Alvarezova Lesního ducha. Potoky krve a rozjebaná těla se tu budou jen hemžit. Já jsem maximálné spokojen. První letošní plná hororová palba, která mě vlastně nezklamala v žádném ohledu. Tady prostě nemůže být žádný fanoušek hororů zklamaný. Klobouk dolů za poctu této nesmrtelné klasiky. ()

E´Tonno

No tunajšie nadšenie z filmu nezdieľam a prepálený zvuk v kine mi moc na zážitku taktiež nepridal (asi si to pomýlili s nejakou ducharinou, ktorá je na tom postavená). Za klady považujem neopozeraný spôsob akým bola zranená hlavná postava, prostredie bytového domu, scénu v kúpeľni a CGI. Masky boli vzhľadom na sériu priemerné a gore okrem skalpu a spomenutej výnimky dosť "bez chuti" - neviem prečo, ale mám pocit, že to mohlo byť aj lepšie. Za hlavné negatívum však považujem odkopírovanie scény z Osvietenia (to bolo úplne zbytočné, nelogické a autor tým hneď u mňa o stupeň klesol - nie, neberiem to ako poctu, ale ako obyčajnú lúpež) a samotný záverečný fight bol tiež dosť meh. Vo výsledku mám pocit, že o týždeň si nič z toho nevybavím a nebude ma to ani mrzieť. S prižmúreným okom za to, že sa nešetrili detské postavy 71%. ()

Oralfabet

Nejsem rozhodně skalní fanoušek Evil Dead série, ale všechy tři filmy (remake z roku 2013 jsem neviděl) se mi do jisté míry líbily. Jedničku beru hlavně jako takový filmařský artefakt zachycující Raimiho mladické nadšení, talent a smysl pro invenci, dvojka se pro mě díky své maniakální, zběsilé povaze jako jediná blíží pravé lásce, a Army of Darkness je taková neškodná, relativně zábavná kravina. Evil Dead Rise se úplně nepodobá žádnému z těch tří filmů, má svou vlastní osobnost, ale zároveň do série pořád pěkně zapadá. Je to brutální a over the top, ale zároveň to nikdy nepůsobí doopravdy ohavně, i když to ani nesklouzává k parodii, v tomhle ohledu to má asi nejblíž jedničce. Zároveň jde ale o profesionálně natočený, dost dobře vypadající film s relativně prokreslenými postavami. Lily Sullivan je skvělá protagonistka a Alyssa Sutherland se zase perfektně hodí na hlavního deadita (no offense). U dětí jsem občas měl pocit, že vypadali trochu moc v pohodě, vzhledem k tomu, co se dělo, obzvlášť Gabrielle Echols mi přišla trochu nepřesvědčivá, ale většinu času nešlo o nic příliš rušivého. Taky jsem asi moc nepochopil význam úvodu a na něj (trochu kostrbatě) navazujícího závěru, ale taky nejde o žádný velký problém. Prostě solidní hororová zábava, co se nedrží při zemi, a díky skromné stopáži uteče jako nic. Úctyhodný příspěvek do série. 7/10 ()

LBsmoke

sweet16-Justin Bieber otevře Nekronomikon a démon mu posedne maminku, cool. Scény jako z pohádky, když máma vaří večeři, nebo klepe na dveře "Děťátka otevřte vrátka".. geniální. Škoda že kameraman neuměl trochu místama ubrat technických frajeřin, aby ty vizuální části víc vylezly. (což platí i na celek, tempo atak) ()

bobstock

Tak po díře v zemi Lee Cronin vystřelil ´´pár exeláns´´ s poctou sérii Evil Dead a zřejmě to nebude naposled vzhledem k divácké chvále. Strojově přesná a vizuálně podmanivá jízda na vlně erkové krve, na které se konečně nešetřilo. Klasický slasher vhozený do současné doby super ozvučení a super triků si nesmíte zkazit přemýšlením o tom proč se postavy chovaj jak se chovaj. Vše se musí v zákonitostech krvavé žánrovky  odehrávat k pomoci věci, v tomto případě nekontrolovatelnému řádění po duších lačnících duchů v rozbitém paneláku. ´´maminka nemá čas, maminka pase červy´´  75% + za masky a démonickou Alyssu Sutherland ()

Klajnik

Remake z roku 2013 jsem si užil více navzdory tomu, že Evil Dead Rise do série přináší trochu nových prvků. Zasazení do bytového domu i nová podoba démona v závěru potěší, ale já upřednostňuji to, jak dobře je s prvky naloženo před počtem prvků nových - ideální je samozřejmě obstát v obojím. EDR opět vypadá o něco lépe, ale zdá se mi méně dravé a explicitní, což je problém, když je to v první řadě krvák, kterýžto má pro mě blíže k akčnímu filmu než hororu, což je žánr definovaný strachem - samozřejmě záleží na tom, jakou hrůzou na vás dopadá filmové násilí. Pro mě je filmové násilí spíš napínavé a zábavné než strašidelné, ale zde se mi ho dostalo méně než v remaku a méně než bych chtěl. Velké množství vražd není ani vidět (sousedi na chodbě). Také mě otravuje, když postavám dlouho trvá, než pochopí, jak se věci mají. S tím se samozřejmě nese jistá vyumělkovanost. Tohle prostě není typ filmů, jemuž dobře slouží, když je divák o tolik dál před postavami. Alyssa Sutherland je opravdu skvělá jako posedlá a já přirozeně chtěl, aby po tom baráku běhala a dělala všem hegen. Ostatně právě oni vypečení démoni jsou možná tím nejvýraznějším prvkem série. Tvůrci si to ale stále neuvědomili a chtějí diváka děsit, takže ho nutí sledovat nezajímavé obyčejné postavy, s nimiž má divák soucítit při jejich snaze přežít, jenže to vůbec nefunguje, protože divák se v první řadě přišel podívat na to, jak tyhle postavy skapou a opravdu nepřilne k takto nezajímavým a necharismatickým postavám, které navíc často prokazují svou stupiditu (patřičně nereagují na situace) i neschopnost. Strach o postavy tedy nehrozí. Strach z démonů je absurdní a na strach z násilí je tu toho násilí málo. Film má vadu ve svém jádru: Takový je výsledek, když tvůrci umí dobře natočit nějakou creepy scénu, ale vůbec neví, co jsou primární kvality díla a na čem tedy dílo postavit, jak dílo zkomponovat a co naservírovat divákům. Není se ale čemu divit, že to neví Cronin, když to neví ani sám producent a otec série, Sam Raimi, nebo samotní diváci. ()

mosnak

Brutální jako všechny Evil Dead. Je tam desítky odkazů na původní smimky. Strašně moc bych si přál, aby někdo dostal odvahu a natočil taky Armádu temnot. Bylo nechutné, bylo drsné, bylo akční a byla to jízda. Stopáž film tak akorát. 79% ()

Další Smrtelné zlo je na cestě

Další Smrtelné zlo je na cestě

27.04.2024

Legendární hororová série Evil Dead se po letech rozjíždí do vysokých otáček. Poté, co loňský počin Smrtelné zlo: Probuzení od Leeho Cronina zaznamenal v kinech velký divácký zájem a na světových… (viac)

Hororové spin-off filmy na obzoru

Hororové spin-off filmy na obzoru