James Stewart, Farley Granger a John Dall vytvořili ústřední postavy v akcí nabitém thrilleru inspirovaném skutečnou událostí: případem Leopold a Loeb. Granger a Dall hrají dva kamarády, kteří uškrtí svého spolužáka jen tak, pro pocit vzrušení. Poté uspořádají honosnou párty pro rodinu a přátele oběti, při níž je tělo mrtvého nacpáno do kmene stromu sloužícího jako švédský stůl. Když vrazi stočí konverzaci na téma dokonalé vraždy, jejich bývalý učitel (Stewart) pojme podezření. V této Hitchcockově fascinující exkurzi do smrti zjistí profesor během jedné noci, jak brutálním způsobem přeměnili jeho studenti své akademické teorie v hrůzostrašnou realitu. (oficiálny text distribútora)

zette

Po rezijni strance vyborny film s velmi dobrou kamerou, ktera pracuje na minimalnim prostoru. Z hercu, vedle tradicne dobreho Stewarta zaujme i John Dall. Atmosferu to ma, ale scenar mohl byt propracovanejsi. ()

campix

Alfred Hitchcock a jeho drama v jednom záběru a z jednoho prostoru. Premisa naprosto jednoduchá a její exekuce naprosto na jedničku. Napětí mezi jednotlivými postavami by se dalo krájet a ke všemu stačil jeden obývák a několik osob na divném večírku a navrch James Stewart jako charismatická deus ex machina. Navíc inspirované skutečnými událostmi. ()

c.tucker

Desetiminutové záběry jsou naprosto úchvatné a tomu ještě herecký koncert hlavních představitelů. Perfektní nápad na dokonalou vraždu si jim sice trochu nepovedl, ale třeba to výjde jindy hoši. ()

WolfR

Provaz je Hitchocockova precizní konverzační hříčka s perfektním scénářem, velkou dávkou napětí a dokonalými hereckými výkony! Barvo mistře! 5 hvězd. ()

Mol

Ty dlouhé záběry bez střihu, ten apartmán, knihy, piáno, bar a výhled na večerní New York. Jedním slovem nádhera. Chtěl bych takový byt v té době. Sedět v křesle, zapálit si cigaretu a pít drink. Jen už v dnešní době na mě bohužel nepůsobily triky jako bylo zpovídání u piána, kdy James rozpohyboval metronom aby znejistil Phillipa atd. ()

majo25

Je to iba konverzačná krimi-dráma odohrávajúca sa v troch miestnostiach jedného luxusného bytu. Film tak začína až od druhej polovice, keď zvorilostné konverzácie prejdú konečne k meritu veci. Nosná myšlienka - teda či samozvaná nadradená sorta jednotlivcov môže zabiť obyčajných, teda podradnejších ľudí - sa mi zdala dosť fádna, a okrem spojitosti s Hitlerom ani ničím výnimočná. Viacero vecí nehralo spolu a bol som prekvapený, ako je to nevypiplané, skôr také narýchlo zbúchané (nemyslím dialógy). Napr. výber charakterov hl. postáv - jeden takmer bezcitný, druhý zasa totálne psychicky labilný až úbožiak - priam "ideálna" vražedná dvojka. Technickej stránke ale nemožno vytknúť nič, hlavne príkladná kamera a niekoľko atmosferických prvkov dávali tušiť, kto sedel na režisérskej stoličke. Je to jeden z tých filmov, ktoré sú ideálne na opakované zhliadnutie, nie na to prvé. ()

mortak

DIvadelní hra využívající motivy skutečného případu z roku 1924 známého pod jmény obou vrahů - Leopold a Loeb. Ti unesli a zavraždili čtrnáctiletého chlapce, pak se snažili navodit dojem, že jde o únos a požadovali výkupné. Hra si bohužel bere z případu jen motiv, pokus o dokonalou vraždu, ale transformuje ji spíše do absurdna, kdy se oba vrazi chlubí a zároveň posmívají pozůstalým, a v tom nic dokonalého není. Naštěstí je hra krátká, dobře napsaná, Hitchcock perfektně rozpohyboval divadelní scénu, a herci jsou skvělí. Ovšem čtyři hvezdy spíše za technické provedení, než za film samotný. ()

AGO

Moje jásanie a nadchnutie pre snímok "Tape" pre originálnu myšlienku odrazu stratilo rozmer. S nápadom filmu, odohrávajúceho sa v jednej izbe bez časových posunov a poskladaný z skoro desaťminútových nestrihaných záberov prvý prišiel niekto iný. A nebol to nikto menší ako Alfred Hitchcok!! Toľko inovatívnych vychytávok sa len tak nevidí (na letmé sledovanie dejového času slúži okno, cez ktoré sledujeme postupne stmievanie a pohyb oblakov). Pán REŽISÉR však pozná recept na vynikajúci film, a tak nezabudol obsadiť pôsobivých hercov na čele s overeným Jamesom Stewartom. A kua-la, pre mňa 3. najlepší Alfredov film. ()

Noviik

Nedochází mi náročnost natáčení z důvodu cívek ani spojování materiálu. Přesto mne zaujala režie, která je krásně precizní, čistá, až bych řekl technicky dokonalá. Herecké výkony jsou u Mistra už klasicky výborné. ()

Fox Mulder

Možná nebudou někteří uživatelé na CSFD souhlasit, ale Provaz je zatím pro mě nejslabším filmem co jsem od Sira Hitchcocka viděl. Sice to mělo svoji osobitou atmosféru že se děj odehrával ve dvou místnostech, ale byl opravdu takový dosti až zbytečně zdlouhavý na to, že divák věděl od samého začátku kdo je vrahem. Je pravda, že tam mistr zase zapojil svoji osobitou psychologii, když vrahové chtěli zkusit jestli jim to projde či ne, ale prostě filmu chybělo takové to osobní Hitchcockovo zamotání. PS: A ještě k tomo tam hrál James Stewart, kterého já osobně moc nemusím. ()

Cedr

Pohlcující konverzační jednohubka s perfektními (skoro až hravými) dialogy a vynikajícím budováním atmosféry, která ale v závěru lehce vyšumí. Krátké a velmi chytlavé pravděpodobně díky natočení na "jeden" záběr. ()

chelseaman22

Doprčic. To byl ale slabej odvar. Zklamání z rozvlečeného smažáku s hranolkama na přesmaženym oleji je na místě. Jediným kladem je patřičná dávka originality, jinak to bylo chabé. Chabost nám byla vynahrazena nedlouhým trváním tohoto rádoby dramatu. 55% ()

eye candy

Až perverzně napínavý snímek, odehrávající se převážně v jedné místnosti, s truhlou, která nejen že je krásným dobovým kusem nábytku, ale zároveň představuje (díky ideálním rozměrům) jeden z ústředních objektů celé krimi zápletky a potvrzuje tak starou známou pravdu, že dobře napsanou roli dokáže zahrát i úplný dřevo. Jedinou podstatnou výtku mám k závěru filmu, ve kterém je Alfred jako obvykle k divákům zbytečně shovívavý a dopřává jim katarzi, místo toho aby je dorazil. Navíc je tu pár absurdností, jako logika, motiv a provedení samotné vraždy a ne příliš dobře fungující filosofická poloha snímku, do které se s postupem času šteluje. K načrtnutí sociopatického chování hlavního darebáka klidně, ale jako pointa filmu mi nesedla. Po režijní stránce jde ale o jeden z nejlpších Hitchových filmů vůbec. ()

LeoH

Napoprvé jsem v tom viděl jen ten bezstřihový experiment (taky to bylo v roce '94 v irské televizi během mého prvního podstatnějšího pobytu za hranicemi, kdy jsem horko těžko lapal základní konverzační fráze a z dialogů ve filmu rozuměl tak pětině) a připadalo mi to těžkopádné, od té doby jsem si to ale dával ještě asi třikrát a neúnavný tanec kamery ve stísněných prostorách se mi postupně proměnil ve zdroj zvláštní nálady, ani divadelní, ani filmové, nejvíc ze všeho hypnotizující. Jako by ani nešlo o to, jak postavy jednají a co si říkají, ale o cosi nevysloveného, utajeného (a ne, není to jenom mrtvola v truhle). Možná je to odraz homosexuálního podtextu, který v tom podle spoluscénáristy Arthura Laurence údajně od začátku chtěli mít, i když se musím hodně snažit, abych ho tam vědomě četl. Tak či onak zajímavě znepokojivý kousek, který si v člověku buduje pozice postupně, s opakovanými zhlédnutími. ()

filmmovier

Strhující, strhující, strhující. Jediná místnost, chladnokrevný vrah (případně dva), geniální plán, mrazivá, nepřetržitá konverzace, stoupající napětí a nejistota, prvotřídní obsazení v čele s excelentním Jamesem Stewartem a to všechno natočené na (téměř) jeden záběr v tradičně mistrovské a precizní režii Alfreda Hitchcocka. Provaz je prostě naprosto úžasná záležitost a ze všech mistrových filmů to u mně zatím měl nejjednodušší, protože si mě získal už od prvního záběru, který fakt stojí za to. Naprosto špičkový film o závažném tématu a neskutečně mrazivá záležitost, hlavně, když si zpětně uvědomíte, jaký vlastně byl průběh celého (velmi krátkého, ale o to samozřejmě lepšího) filmu byl. Naprosto brilantní a možná ještě lepší, než moje dosud nejoblíbenější Vertigo. I díky naprosto fantastickým hereckým výkonům, všichni byli naprosto špičkoví. 100%. ()

Motinski

Na ploche jedného bytu máme rozohranú „párty“ plnú ostrých dialógov, čierneho humoru a napätia až do konca. Tých 80 minút ubehne rýchlo ako voda, až by som prijal aby bol film dlhší. Hitchcock si opäť nespravil hanbu a spája komornosť, triler a divadelnú komédiu do atmosferickej elegancie. Príbeh sa dal možno ešte viac vyhrotiť, no to už zbytočne rípem. ()

DaUr

Osm lidí, jedna místnost, jedna vražda a jeden Hitchcock. Napínavá hra s divákem, jehož pozornost je zajištěna minimem střihu, skvělým scénářem a hereckými výkony, které by se měly používat v učebnicích. Údajně experimentální film, u něhož jsem až do přečtení zdejších komentářů neodhadl, že je experimentální. Nabízí se tedy otázka, jestli je to mou ignorancí, nebo mistrovým umem. Ale i přes všechny zmíněné klady a přes to, že jsem se výtečně bavil, nemůžu hodnotit plným počtem, protože Hitch natočil i mnohem lepší kousky a ty by si následně mohly připadat ukřivděně. ()

Mirokukii

Určitě výborný film. Velice napinavý. Hitchcock opět vypracoval nervy drásající atmosféru a s kamerou se nehnul z bytu. Herci své role hrají skvěle a díky vyobrazenému úvodu si může divák naplno vychutnat humor mistra Hitchcocka na úkor závěru, který není tak šokující, jak by mohl být. ()