Reklama

Reklama

Najsledovanejšie žánre / typy / pôvody

  • Dráma
  • Animovaný
  • Akčný
  • Komédia
  • Dokumentárny

Recenzie (128)

plagát

Temná hmota - Ten nejlepší výlet (2024) (epizóda) 

Narozdiel od iných som presne naopak prekvapená, že sa dozvedáme podstatu už tak skoro, napriek tomu, že sme k tomu smerovali od prvých scén na univerzite v prvej epizóde. Prečo by mal Jason očakávať, že sa stal obeťou kvatového previazania, niečoho, čo funguje pre najmenšie častice, ktoré poznáme a nie pre makrosvet a ľudí? Zrejme sa tvorcovia rozhodli zamerať viac na riešenie danej situácie ako na hľadanie príčiny, preto ju odhaľujeme hneď. Snáď si ale pre nás ešte niečo nechali, čo dokáže dej správne vygradovať. Za mňa zatiaľ spokojnosť.

plagát

Temná hmota - Jsi se svým životem spokojený? (2024) (epizóda) 

Ako pilotná epizóda je táto veľmi podarená. Slušný nástrel o deji a zápletke, na základe ktorých rastie moja zvedavosť. Vyzerá, že za seriálom stojí zaujímavý nápad z knižnej predlohy Blaka Croucha, ktorý sa zapojil v rámci seriálu aj do písania scenára. Téma palaralelnej reality sama o sebe obnáša veľký potenciál (rovnako aj náročnosť na spracovanie), tak snáď bude vyťažený naplno.

plagát

Piargy (2022) 

Kto pozná tvorbu Františka Švantnera  musí uznať, že vidieť tento film, je ako čítať jeho knihu. Naturalistický, lyricko-epický, psychologický, mystický príbeh s fantasy prvkami. Konkrétne toto dielo som nečítala, a hoci dejovú vierohodnosť voči knihe posúdiť neviem, filmové spracovanie ako také považujem za výborné po všetkých stránkach. Obzvlášť vyzdvihnem krásne vizuálne metafory, symbolizmus, atmosféru, hudbu....ja vlastne ani neviem, čo by som vytkla.

plagát

Sudca (2014) 

Názov filmu naznačuje, že sa tu jedná o súdnu/právnickú drámu, no realita je taká, že je to skôr sentimentálna rodinná dráma s celkom banálnym, neoriginálnym príbehom tradične doplnená aj o určitú dávku romantiky. Stále som čakala na nejaký zvrat, prekvapenie, výnimočnosť, ale nedočkala som sa. Charaktery postupne mäkli a roztápali sa, zmierovali sa, čo je samozrejme chválihodné, ale bolo to od začiatku očakávané. Vrcholom filmu sú herecké výkony hlavných postáv, no na druhú stranu boli tu aj úplne zbytočné postavy, ako napr. vedľajší právnik, alebo dcéra bez otca, ktorých zmysel v celom príbehu je žiadny, no z nejakého dôvodu im tvorcovia venovali pomerne veľkorysý čas. Pekný, ale zabudnuteľný film.

plagát

Vojna policajtov (2024) 

"Zomrel ti život." Hlášky by tu boli. Dokonca aj také, na ktoré by som potrebovala slovenské titulky (:D). Vojna policajtov je film, ktorý má na prvý pohľad jemne zavádzajúci názov, neatraktívny plagát i stopáž. No, na počudovanie som celkom pozitívne ohromená z toho obsahu. Zo začiatku sme zavalení množstvom postáv, z ktorých nevieme, kto vlastne za koho "kope". Avšak časom sa to pekne kryštalizuje. Veľmi podarený gangsterský detektívny thriller dokonca aj s drobným symbolizmom a hoci je to fikcia, nesie odkaz na slovenskú politickú situáciu posledných rokov. Akčný bol asi tak na slovenské pomery, mne to ale úplne stačilo. Technicky slabé, ale príbeh, atmosféra a herecké výkony, obzvlášť Bárta, film tlačia vyššie.

plagát

Captain America: Zimný vojak (2014) 

Vcelku vydarená marvelovka. Zápletka bola slušne ušitá, čím chcem povedať, že to síce nebola provoplánovka, ale zase ani nezašla príliš ďaleko od plytčiny. Oproti prvému dielu  v určitých oblastiach vnímam zlepšenie hlavne, čo sa týka rozvoja charakteru Kapitána, aj keď k dokonalosti tam toho ešte dosť chýba. Jasné máme to tonu akčných parádičiek a ohňostrojov, dej je veľmi rýchly, možno až prirýchly, a ako by tam niečo chýbalo a pritom tam potenciál úplnosti bol. Možno práve spomalenie je to, čo chýba, pretože prináša hlbší atmosférický zážitok a v tomto prípade, mohol priniesť viac temnoty. Aj samotný poster filmu tú temnotu naznačuje, ale reálne sme zostali v ružovejšom svete. Čo je škoda. 3,5*

plagát

Vyšší princip (1960) 

Čo sa to len stalo s česko-slovenskou filmárinou, že už nedokážeme natočiť tak emocionálne nabitý, scenáristicky, dialógovo, i monológovo silný film, plný bohatých vznešených viet, ako je tento klenot zo 60tych rokov? Dobrí herci a tvorcovia už pomreli? Či sa azda minuli inšpiratívne príbehy ako je ten z poviedky Jána Drdu? Vyšší princíp je na rok 1960 po všetkých stránkach fenomenálny a žiaľ, z tej doby dnešnej sa mu len máloktorý vyrovná. Dovolím si povedať, že z tvorby súčasnej česko-slovenskej hold žiaden.

plagát

Wonka (2023) 

Ono je to taký nenásilný, krásny, rozprávkový príbeh plný farieb, hravosti a fantázie, ktorý funguje muzikálovo, herecky aj vtipom. Bola som veľmi zvedavá ako sa Timothée popasuje s touto rolou, koniec-koncov zahrať mladšiu verziu postavy, ktorú hral Johnny Depp je poriadne sústo pre takého mlaďasa. Ale on ten chlapec neustále prekvapuje a potvrdzuje obrovský talent, ktorý v ňom tkvie. Za to Wonkov klobúčik dolu. Na môj vkus (z dospeláckeho pohľadu) však Wonka je až vo veľkej miere presladený film a vhodný bezproblémov pre tých úplne najmladších. Pre dieťa, ktoré viac začína chápať svet, ľudské povahy okolo seba je predsalen filmový následník Charlie obohacujúcejší a poučnejší, rovnako tak aj pre dospelých je tam tá hĺbka niekde inde. Preto v rámci svojho žánru a pre určitú vekovú kategóriu nádherné, ale pre dospeláka tam okrem tej pastvy pre oči ešte niečo chýba.

plagát

Gentleman v Moskve - Príchod (2024) (epizóda) 

Sentimentálnejšia epizóda. Dochádza k citovému naviazaniu sa k Sofii, následné zachraňovanie pred štátnym orgánmi... Tak nejak sa už ten osud Niny dal vopred vyčítať a vytušiť, takže nijaké prekvapenie sa nekoná. Seriál si drží úroveň ľahkej podpriemernosti.

plagát

Gentleman v Moskve - Dobré časy (2024) (epizóda) 

Vyzerá to tak, že si čím ďalej, tým častejšie nasadzujeme sedem-míľové čižmy a prechádzame sa v nich po časovej osi, čo rozhodne nepomáha. Okrem toho, stále sme v tých istých priestoroch, vidíme tie isté historicky nevhodné postavy a politicko-spoločenská situácia iba elementárne. Viem si predstaviť, že ako kniha to funguje, no seriál... Motivácia pustiť ďalšie epizódy klesá.