Niekto klope na dvere

• Česko Někdo klepe na dveře (viac)

Rodinná dovolenka na chate uprostred lesa, ďaleko od akejkoľvek civilizácie, začala dobre, až do momentu, kedy sa na prahu domu objavia ,,oni štyria“,. Vyzerajú ako členovia šialenej náboženskej sekty, ktorí sa snažia úbohým dovolenkárom vysvetliť, že svet, tak ako ho poznajú, sa skončí, ak ho nezachránia. V skutočnosti od nich nežiadajú nič zložité. Stačí, ak spomedzi seba vyberú jedného dobrovoľníka, ktorý sa obetuje pre spásu planéty. Znie to bláznivo, však? A keď k tomu pridáte skutočnosť, že štyria zvestovatelia sa správajú ako úplní blázni, ktorí sa okrem argumentov sem-tam uchýlia aj k násiliu, keď živo vykresľujú najrôznejšie apokalyptické vízie, je jasné, že každý, kto im uverí, musí byť rovnako bláznivý ako oni. No hoci spočiatku v členoch terorizovanej rodiny nie je ani semienko pochybností, udalosti postupne naberú taký spád, že otázka “Čo ak je to pravda?” je čoraz aktuálnejšia. Nájdu silu zvládnuť nemožné? Pokúsia sa oklamať osud? Alebo sa už aj z nich stávajú šialenci, ako samozvaní jazdci apokalypsy? Z týchto otázok behá mráz po chrbte. A pripravte sa na to, že z odpovedí vám bude ešte mrazivejšie. (CinemArt SK)

Chrustyn

M. Night Shyamalan opět po svém a opět režíruje svůj vlastní bezduchý scénář, který se neustále snaží balit do sofistikovaného a extrémně mysteriózního thrilleru. Kde jsou ty doby, kdy si vystačil s málem a nestavěl vše na překombinovaných ale ve výsledku plochých až blbých myšlenkách. Pořád dokáže zkomponovat pěkné obrazy, ale psát už by opravdu neměl. Někdo klepe na dveře není chytrý, ani napínavý a hlavně ani zábavný. ()

JASON_X

Po čase (respektive po Času) další páně Šajmalanův pokus o návrat do mojí pomyslné filmové první ligy. Který se ovšem opět tak úplně nepovedl. Jednak proto, že dva teplouše s podvodně osvojeným děckem nepovažuju za rodinu. Proč probůh tahle retardovaná rovina (už v knižní předloze)? Úlitba božstvu úchylnosti naší zdegenerované západní společnosti, nebo zdegenerované části obecenstva? A mimochodem příběhu by mnohem víc vyhovovala rodina normální, tedy s matkou, otcem (pardon všem "pokrokářům" za ty ohavné šovinistické vulgarismy) a jejich vlastním potomkem. A druhak mě trochu zklamal závěr. U Šajmalana jsem zvyklý na nejrůznější finální zvraty, nebo aspoň na překvapivá odhalení, zatímco tentokrát se vlastně vůbec nic překvapivého nestalo, nepočítáme-li tedy pravdivost tvrzení čtyř "jezdců", což ovšem nebylo překvapení (a není ani spoiler), protože to naznačuje už úvodní anotace. Na druhou stranu mě hodně bavil neanderthálec Bautista předstírající jemnocitného učitele (i když bez těch jeho bezduchých komerčních kérek by byl důvěryhodnější) a přímo senzační výkon pak podala malá Kristen Cui. ()

Morholt

Proti konceptu vlastně vůbec nic nemám. V zásadě se jedná o konverzačku, ve které se parta zdánlivých magorů snaží vysvětlit dvěma gayům a jejich dceři, že pokud nepodstoupí oběť, všechno půjde do kopru. Okamžitě se mi vybavil můj oblíbený Pozemšťan, ale tomu Shyamalan nesahá ani po kotníky. Přesvědčovací schopnosti čtveřice útočníků stojí za starou bačkoru a ochota sebeobětování v očích napadených jen potvrzuje, že se jedná o pošuky. Ani další berlička v podobě televizních zpráv nepůsobí tak, aby divák uvěřil. A tak se to všechno plus mínu omezuje na rovinu, kdy Bautista a spol. opakují, že měli apokalyptické vize a jejich cíle je posílají do hajzlu. Co bych vypíchnul je překvapivě solidní Bautistův výkon, ale jinak je to další těžké zkalamání, které Shyamalana provází až příliš často. 30% ()

Praxis

Vlastně takový nudný Shya - žádná zběsilá pointa na konci, ani na jednu chvíli jsem nevěřil, že je to prostě jen parta magorů, ale že opravdu jde o čtyři jezdce apokalypsy. Manžel Andrew je hysterka, manžel Eric tak trochu pasivák (asi úplně) a nejlepší byla holčička. I ten Bautista se tu moc nepředvedl. Zbylé prachy z rozpočtu padly na nepříliš dobré CGI, ale překvapivě rychle film utíkal a nenudil. Technicky velmi fajnové, ale celkově takové nedomrlé. Ostatně, co bychom po Manojovi vlastně chtěli, že? On natočil Šestý smysl a Vyvoleného a od té doby už to s ním jde z kopce. 60% ()

Anderton

Knock at the Cabin bude mať zrejme podobnú kontroverznú odozvu ako Old, aj keď asi o niečo lepšiu kvôli ešte viac klaustrofóbnejšej atmosfére. Tá najviac pripomína zo Shyamalanovej tvorby Signs, či už tou atmosférou, alebo prostredím odľahlého domu na vidieku a rodinky v problémoch. V podstate ide o akési Signs naruby, čo nie je spoiler, pretože aj tak ide o dosť odlišný film. Knock at the Cabin je, ak sa nad ním zamyslíme, dosť cynický a v jadre ide o psychologickú drámu, v ktorej postavy musia neustále prehodnocovať svoj svetonázor, morálny kompas a s niektorými záležitosťami sa budú vysporadúvať do konca života. Ak vám režisérova tvorba posledných rokov, zameraná skôr na netradične podsúvané témy než na zvraty, sedí a stále ste jeho fanúšikom, budete spokojní. Ak ste s ním skončili po treťom filme, vážne nemá zmysel sa púšťať do tejto novinky. Je opäť nad čím premýšľať, len Shyamalan hovorí zase k svojmu tvrdému jadru a väčšinové publikum nech pozerá ľahšie stráviteľné hororíky z výrobných liniek. A áno, zvrat krátko pred koncom je prekvapivý a všetko vďaka nemu budete vidieť v úplne odlišnom svetle. ()

• Režisér M. Night Shyamalan si ve svém filmu neodpustil vlastní cameo. Můžeme ho zahlédnout v teleshopping reklamě na fritovací hrnec, který je prezentován jako ideální na smažené kuře. (Muffino)
  • Natočeno podle knižní předlohy „The Cabin at the End of the World“ od Paula Tremblayeho. (mikki089)

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

20.02.2023

Jakkoli to po tragické sérii ještě tragičtějších filmů Stalo se (2008), Poslední vládce větru (2010) a Po zániku Země (2013) nevypadalo, známý režisér M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Vyvolený) přece… (viac)