Originálním a velmi humorným způsobem se k nedávné historii bývalého Východního Německa vrátil režisér Wolfgang Becker. Příběh začíná v roce 1989, kdy nadšeně socialistická paní Kernerová upadne do kómatu, když uvidí v televizi svého syna, jak se účastní protistátní demonstrace. V kómatu přetrvá celých 8 měsíců a zaspí tak pád berlínské zdi, sjednocení Německa i konečné vítězství kapitalismu. Po jejím procitnutí je pak na jejím synovi Alexovi, aby dle doporučení lékařů zabránil šoku, který by ji mohl zabít. Alex začne v panelákovém bytě o výměře 79m2 rozehrávat velkolepou mystifikaci. Paní Kernerová připoutaná na domácí lůžko si tak dále užívá socialismu a tv zpráv s líbajícími se soudruhy (netuší, že si synáček zařídil své malé TV studio, kde se svými kamarády připravuje dobové zprávy).

Zavzpomínejme si na motocykly Simson, krepsilonové ponožky, vzorkované tapety, víkendové kempy, optimistické znělky televizních novin, starty Sputniků... (oficiálny text distribútora)

bloodcountes

Tohle jsem fakt nečekala. Jsem zasažena na mnoha úrovních. Tenhle film vzbudil moje emoce. Smích, smutek, sarkasmus, ironie, lítost... prostě všechno všechno všechno. Geniální Daniel Bruhl...fakt absolutně vyzrálý výkon, myslím, že po Laudovi a Domscheit-Bregovi jsem se do jeho herectví doopravdy zamilovala. Katrin Sas taky vynikající, vlastně všichni hráli skvěle. Chytře sestříhané, dokonale zapadající a dokreslující hudba. Ale hlavně mi ten film v sobotu ráno udělal den a věřím, že ve mě bude působit ještě mnoho dní, proto dávám i pátou hvězdu. Budu teď přátelům (ano, i oni jsou někdy neuvěřitelně zaostalí :)) říkat: a už jste viděli God Bye, Lenin? Ne ? Tak to MUSÍTE vidět:)) ()

vander19

Rovnako dlhú cestu akou si prešiel Daniel Bruhl, kým sa stal svetovou hereckou hviezdou si prešla aj bývalá NDR. Film, ktorý zobrazuje reálie a obrovské rozdiely medzi západným a východným Berlínom. Alex žijúci na tej "zlej" strane múru sa po čase svojho života dostáva ku možnosti pričuchnúť ku slobodnému svetu. Môže za to Gorbačov, pád komančov. Nemecko je zjednotené, víťazí na MS 90´. Ale chudák Alex má iné starosti. Jeho mamu trafil šľak. Ako bývalá oddaná členka strany sa preberá z kómy do nového sveta a nesmie zažiť ďalší šok. Práve tu film začína baviť. Fakt som sa schuti zasmial na scénach, kedy natáča Alex videá o zmene režimu, aby mátinka bola v pokoji a tlak na normále. Scéna ako zo západného Nemecka ľudia putujú na východ, umelo vytvorené správy, znáňanie už neexistujúcih potravín. A to všetko len preto, lebo matku by zmena mohla zložiť. Práve tieto udalosti ma fakt bavili a preto je moje hodnotenie 4* a nie 3* ako by si možno zaslúžilo. Je vidieť, že aj Nemci si dokážu spraviť prdel z ich bývalého režimu, aj keď u nich tak silný nebol ako ČSSR a pod. Good bye V.I. Lenin a celý tvoj režim... ()

listr

Neberu tento film jako komedii. Jeto smutný příběh plný lásky a odhodlání jednoho muže udržet svou matku při životě co nejdéle, nehledě nato, že jí stvoří novou budoucnost plnou lží. Společně s Eastie Boys to lepší co jsem na téma Berlínská zeď viděl. ()

efko

Smutno-veselý, trošku nostalgický príbeh z obdobia konca komunizmu na východnej strane múru. Viac dráma ako komédia, rozhodne netreba čakať niečo na spôsob filmu Pelíšky. ()

LBsmoke

chtěl sem dát 3* ale to dávám o dost slabším filmům.. tohle sice na 4* taky není.. ale nebylo to špatné docela citlivě udělaná blbovina.. ten nápad je fajn, ale to že syn, který se musel od dětství tak trochu starat o matku a pak ještě víc místo toho, aby dospěl je pořád krátkozraké děcko.. a bylo ale jasné jak film dál půjde, protože pokud by se choval alespoň trochu racionálně film nemohl vzniknout, dojel by na tom, že by neměl co nabídnout. ()

Mikeel

Ke Good Bye Lenin! jsem se dostal skrze úžasný Tiersenův soundtrack, který jsem poslouchal do zblbnutí, a tak jsem si řekl, že by bylo taky fajn se podívat na film. Námět je super, i když tempo příběhu by místy mohlo být svižnější a finální pointa výraznější - tahle nějak vyšuměla do prázdna a film zůstal bez pořádné tečky. ()

Jimmy15

Na film jsem se připravoval už delší dobu, ale neměl jsem odvahu si ho pustit. Pak jsem se k němu náhodně dostal a musím říct, že se mi hodně líbil. Originální nápad, který mě zaujal. Celý film jsem byl napnutý, jak to všechno dále dopadne. Snímek můžu doporučit všem, určitě stojí za zhlédnutí. ()

laserr

Je naprosto neuvěřitelné, jak se tvůrcům povedlo vytvořit film, kde se takovým způsobem prolíná komedie a drama. Opravdu kvalitní práce. ()

Phillo

Dosť podarený film (vyhýbam sa termínom komédia alebo dráma). Smutnejšie ako Pelíšky, veselšie ako iné "vojnové" filmy. Ťaží najmä z námetu a skvelej hudby. Párkrát sa zasmejete, celková doba je tu vykreslená umne. Film je určený širokému okruhu divákov a nedá sa zaradiť. Celkovo však slušná zábava. 75% ()

Anakinekcz

po dlouhé době jsem viděl film ve kterém se nestřílelo a netekli litry krve.Sice nevím podle čeho byl tento film zařazen do kategorie komedie ale budiž.V tomto snímku bylo nádherně vykreslený vztah syna ke své matce , který jí tak miloval , že by pro ní udělal vše ,snesl by jí modré z nebe a někdy k tomu neměl opravdu daleko.Wolfgang Becker zpravoval zajímavě tak velkou historickou událost jako sloučení německa zajísté bylo ,jiný by vypotřebovali tuny výbušnin ,ale zde je tato událost v pozadí a Becker do popředí vnáší synovu obětavost a lásku k matce. ()

Brejlil

Vyrovnávání s minulostí po německu. Kam se hrabe Hřebejk a Pelíšky. Celkem absurdní nápad je totažen skoro do dokonalosti. Ach ty časy DDR a Eine Kessel Buntes... ()

Eristt

Sice tenhle snímek trvá "jenom" 2 hodiny, ale i tak jsem měl pocit, že snad nikdy neskonečí. Ve filmu se vlastně moc nedělo, skvělý nápad byl zbytečně rozmělněn, takže ikdyž je vše pěkně natočeno, hraje docela solidní hudba (ikdyž stále ta samá) a herci jsou taky v pohodě, tak se člověk chtě nechtě nudí a jenom čeká, kdy to skončí. ()

Pitrsss

Ve zkratce je to taková milá, postkomunistická, hořko-sladká (spíš hořko než sladká) záležitost s velmi originální zápletkou. Těžko Goodbye Lenin zařadi. Nejblíže to má asi ke komedii - ikdyž smíchy se tedy válet rozhodně nebudete, ale nechybí ani kousíček z drama. Určitě doporučuju těm, kteří chtějí kouknout na něco méně obvyklého. Německý film totiž umí překvapit... 75% ()

kaze

Už dávno som nevidela dobrý nemecký film. Tento bol jednoducho krásny. O láske, priateľstve a ...komunizme. A myslím si, že po tých Pelíškach a Pupendách je dobré sa pozrieť aj na to, ako to vnímali iné krajiny... ()

Tomislav

Určitě to má něco do sebe, ale mám obrovské výhrady. Nevadí, že to není příliš humorné, nevěrohodnost ale odpouštím jen bláznivým komediím a akčním tupostem - jenže ani jedno "Lenin" rozhodně není a ani nemá být. Nápad jako takový je výborný, ale dost uboze zrealizovaný. Věrohodnosti by pomohlo, kdyby se matka opravdu zdála být tou zapálenou soudružkou... ale ona kdysi přemýšlela o emigraci, snažila se vybudovat socialismus s lidskou tváří!... tak proč to divadlo? Postava matky se mi prostě zdála totálně nepřesvědčivá a jelikož s ní film stojí a padá, ani snaživý představitel syna už to prostě nemohl zachránit. Přemýšlet nad tím ještě delší dobu, dám tomu snad jen dvě hvězdy. ()

deathka

Čekal jsem "pelíškodní" pohodovou komedii, ale dostalo se mi krásně dojemného a smutného filmu, ve kterém mě rozesmály akorát citace z Mechanického pomeranče a Sladkého života... ()

snatch

Dobrý námět, ale chtělo to určitě lepší realizaci. Nelogičností je na film, který vlastně není komedií až až. Tvůrci evidentně v DDR nežili, protože by paní oslavovaná v TV a zvaná na stranické žranice nečekala na trabanta "jenom" tři roky atd. Snaha nacpat do tohohle filmu všechno, co slyšeli nebo četli o DDR je evidentní. Určitě se diváci v Německu smějí jiným věcem v západní části a jiným ve východní. To se nám u Pelíšků nebo Pupenda nestane :) ()

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl