Originálním a velmi humorným způsobem se k nedávné historii bývalého Východního Německa vrátil režisér Wolfgang Becker. Příběh začíná v roce 1989, kdy nadšeně socialistická paní Kernerová upadne do kómatu, když uvidí v televizi svého syna, jak se účastní protistátní demonstrace. V kómatu přetrvá celých 8 měsíců a zaspí tak pád berlínské zdi, sjednocení Německa i konečné vítězství kapitalismu. Po jejím procitnutí je pak na jejím synovi Alexovi, aby dle doporučení lékařů zabránil šoku, který by ji mohl zabít. Alex začne v panelákovém bytě o výměře 79m2 rozehrávat velkolepou mystifikaci. Paní Kernerová připoutaná na domácí lůžko si tak dále užívá socialismu a tv zpráv s líbajícími se soudruhy (netuší, že si synáček zařídil své malé TV studio, kde se svými kamarády připravuje dobové zprávy).

Zavzpomínejme si na motocykly Simson, krepsilonové ponožky, vzorkované tapety, víkendové kempy, optimistické znělky televizních novin, starty Sputniků... (oficiálny text distribútora)

Driscoll

48 % --- [DVD] ---Mírně podprůměrná komedie, která se ubírá směrem kombinace vážné a komediální linky. Bohužel o nějakém povedeném propojení nemůže být vůbec řeč. Jen pro těch pár laciných vtípků se za komedii označit nedá a zbytek je už jen organizovaná depka. ()

Zeek

Čekal jsem, že to bude více komedie, to mě zklamalo, ale jako drama nebo zamyšlení nad něčím je tenhle film velmi dobrý. I když mě v mnoha věcech zklamal, i tak je moje hodnocení vcelku vysoké, protože tenhle film za shlédnutí urči tě stojí. Moje hodnocení: 75% ()

RadimFišer

Originální film, který každého překvapí svou myšlenkou a nápadem na zpracování. Definitivní zúčtování se světem minulosti pomocí natočené kazety je raf psa, který přeruší vše, co jste si mysleli o dosavadním filmu. Je to obrovský zlom. Nejvíce si pamatuji jak se objevila reklama na coca-colu na druhém paneláku. Zároveň působivý je výkon hlavního protagonisty, který musí každého přesvědčit, aby se chovali k babičce podle správného způsobu jak on sám si představuje. ()

Cecilka

Dostala jsem DVD a prý "podívej se na to!". Tak jsem to udělala a dokonce dvakrát za sebou. Nadchnul mě příběh plný kontrastů, smíchu i smutku, starostlivosti a péče, vynalézavosti a laskavosti. Film se sice nemůže rovnat českým komediím typu Pelíšky, ale z německého spektra zaujímá místo na špici. Za zmínku ještě stojí hudba od Yanna Tiersena, která úspěšně doplňovala všechny scény a kterou si dodnes ráda brnkám na klavír ()

Honny2

Zajímavý nápad a velmi hezky zpracovaný! Nevím co chtěl autor říci označením "komedie", protože zas až tak moc se u toho člověk nezasměje, ale je pravda, že to není nijak těžké na shlédnutí. Příjemná kratochvíle pro dlouhou noc. ()

jane1106

Good Bye, Lenin! není vůbec špatný film, ovšem co se mě týká, jde o jeden z těch, které sice ničím neurazí, ale zároveň po sobě nezanechají nějakou patrnější stopu. V porovnání s Milchwaldem, Gespenster a Ferien je nicméně vybranou lahůdkou. Námět se mi zdá velice originální, přestože se vyskytují momenty, kdy se divák jistě zeptá, zda je celá ta anabáze skutečně nutná. Pozornost upoutá již úvodní titulková sekvence, graficky zpracovaná v enderáckém duchu. Ta je navíc podkreslena výtečnou Tiersenovou klavírní hudbou. Jeho práce mne zaujala již v Amélii z Montmartru a zde ji vidím jako jeden z nejzajímavějších prvků snímku. Příběhem provází hlas titulního hrdiny Alexe, což určitě podpoří divákovy sympatie k němu. Je jasné, že ho k péči o nemocnou matku vede stejnou měrou synovská láska, jako i výčitky svědomí, že k jejímu stavu vlastně ,,přispěl“. Daniel Brühl v hlavní roli byl velmi dobrá volba, k hereckým výkonům celkově žádné výhrady nemám. Zpracování filmu příjemně odlehčují a osvěžují zrychlené scény či záběry z home videa. Hranice mezi komedií a dramatem je zde skutečně dosti úzká a záleží asi na jednotlivci, kam si dílo zařadí. Film má spád, kamera nestojí přibitá na místě a mnohdy vykouzlí velice pěkné obrazy. Nemám, co bych dodala, snad jen, že Good Bye, Lenin stoprocentně patří k tomu lepšímu z německé kinematografie. ()

Saur.us

Krásná převratová tragikomedie nejen o socialistickém skanzenu. Vyloženě vtipných chvil je pomálu, tvůrci to ale nezamýšleli jako čistokrevnou komedii, spíš jako úsměvné drama s vtipnou zápletkou. ()

Snape

Jeden z mých velmi oblíbených filmů. Pro obyčejné lidi je jakákoliv doba (a politické zřízení) vždy jen kulisou jejich vlastního osudu a přesně to se v tomhle snímku podařilo vystihnout. Leninovi nejde dát v klidu sbohem, aniž by se hlavní hrdina vyrovnal se vším, co rozděluje dětství a dospělost, a hlavně s bolavým osudem vlastní rodiny. Smutné momenty střídají ty vtipné a mezi tím vším úžasně a lehce herecky "bruslí" velice talentovaný Daniel Brühl. Nápadité obrazové kompozice navíc rámuje krásně nostalgická a přitom velmi originální a zapamatovatelná hudba. Zkrátka jasných a plných pět hvězdiček. Více takových německých filmů a možná mi i přestane vadit agresivnost němčiny... ()

Rami

Když jsem četl a viděl ohlasy na tento film, myslel jsem si, že to bude kvalitní nezávislý snímek. Opak byl ale pravdu. Když jsem tento film pustil, nevěděl jsem jestli se mám smát nebo brečet (a to né díky vtipnosti, díky té to opravdu nebylo). Pro mne je to opravdu špatný a laciný snímek, který bych se kvalitativně odvážil přirovnat filmu "Panic je na nic". Je stejně hloupoučký, trapný a nudný. Dávám jednu hvězdičku za snahu autorů, která se ovšem nesetkala s úspěchem. ()

Sp!der-bite

Na tenhle film jsem se začal dívat s tím, že je to komedie a že se dobře pobavím... Jakého velkého omylu jsem se to dopustil, možná jsem se tak 1 či 2x zasmál, ale jinak velká slabota po všech stránkách. Jediné co bych mohl pochválit je poněkud zvláštní námět (neříkám že dobrý námět), ale celkově se ve filmu vytrácí a začíná stereotyp a nuda. Raději jsi jdu pustit Pelíšky, kterým tento film nesahá ani po kotníky. Takže Good bye "Good bye, Lenin"... ()

bery71

Nebudu první ani poslední, ale označení komedie je naprosto zcestné. Mnoho diváků očekávalo, že se budou válet smíchy, a proto jsou zklamání. Vtipná je pointa filmu, ale zpracování tomu rozhodně neodpovídá. Film je po celkové stránce proveden vcelku povedeně, ale spousta rozhovorů a scén je zbytečných, předvídatelných nebo přímo špatných (trochu jako by to točili na východě :-). A film je sice pořád a pořád o tom samém, ale nevadí to tolik, jak jsem se obával. Je nutno ocenit posledních dvacet minut filmu, kdy Alex vymyslí pro svou matku alternativní (obrácenou) historii. Škoda pro mě, že už jsem dávno obdivovatelem Tiersenovi tvorby, a tak jsem některé písně vnímal spíše odděleně od scén. Celkový dojem z film je, ale příjemný a i když to není filmařsky nejvyšší kvalita, hezky se na to kouká. ()

BOURQUE

Dokonalé zmiešanie komédie s drámou. Typický film tragikomédie. Odporúčam všetkým, aby sa na to raz podívali. Už len kvôli nostalgii. Z aktérov by som vyzdvihol D. Brühla a K. Saßu. A hlavne si uvedomte: Lenin žil, Lenin žije a bude žiť ďalej. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

CyriC

Jeden z mých velmi oblíbených filmů. Jemná a komorní komedie, která vám na tváři vykouzlí úsměv. Nečekejte žádné záchvaty smíchu, spíše nostalgii, soucit a hořkost. ()

Nerd4Dreaming

Silnější 3* .. ale určitě bych to neřadil mezi komedie, daleko víc to má právě do dramatu. Pár momentů, jako třeba když máma poprvé "vyjíde do světa" mě fakt vzalo, ale dost času mi spíš lezlo celý to synovo počínání na nervy, přeci jenom, stačilo ji po dávkách zdělit pravdu, a ne si vymešlejt čím dál víc kravin, toť můj názor. Ale dobrej nápad a hlavně emoce to všechno drží zdárně nad vodou, určitě se nejedná o ztrátu času :))) ()

lemonova

Možno by filmu prospela o niečo kratšia minutáž, ale inak je to film očarujúci (a miestami ozaj vtipný;) Mám rada tieto zaujímavé zápletky, ktoré stoja na hranici uveriteľnosti, pričom si zachovávajú jemne ironický nadhľad. Nuž a Daniel Bruhl, škoda hovoriť: je to skrátka hviezda. ()

Pořez

...prostě hezká komedie o tom, že kvůli tomu, koho máte rádi, uděláte téměř cokoli. A taky o pravdě a jak jednoduché je pravdu zmanipulovat, jak těžké je se s pravdou smířit. Jen bych chtěl vidět toho amatéra, co pořád strkal mikrofon do obrazu ("Víš jak hodně jsi to kazil?!!!") ()

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl