Originálním a velmi humorným způsobem se k nedávné historii bývalého Východního Německa vrátil režisér Wolfgang Becker. Příběh začíná v roce 1989, kdy nadšeně socialistická paní Kernerová upadne do kómatu, když uvidí v televizi svého syna, jak se účastní protistátní demonstrace. V kómatu přetrvá celých 8 měsíců a zaspí tak pád berlínské zdi, sjednocení Německa i konečné vítězství kapitalismu. Po jejím procitnutí je pak na jejím synovi Alexovi, aby dle doporučení lékařů zabránil šoku, který by ji mohl zabít. Alex začne v panelákovém bytě o výměře 79m2 rozehrávat velkolepou mystifikaci. Paní Kernerová připoutaná na domácí lůžko si tak dále užívá socialismu a tv zpráv s líbajícími se soudruhy (netuší, že si synáček zařídil své malé TV studio, kde se svými kamarády připravuje dobové zprávy).

Zavzpomínejme si na motocykly Simson, krepsilonové ponožky, vzorkované tapety, víkendové kempy, optimistické znělky televizních novin, starty Sputniků... (oficiálny text distribútora)

Thovt

úvahama o tom, nakolik sobecký může bejt dobrodiní a do jaký míry účel světí prostředky mi to dost připomnělo českýho Protektora. zásadní rozdíl je v tom, že Good Bye, Lenin není uměleckou pózou, ale klasickým příběhem se vším, co k tomu patří... a i proto se mi líbil mnohem víc ()

route60

Scéna kdy matka hlavního hrdiny zjistí pravdu prostě nemá chybu a celkově, tvůrci se nesnaží lacině kritizovat jak socialismus tak přerod v kapitalismus za každou cenu a ukazují úskalí které musel každý člověk v bývalé NDR projít a nejen tam, Good bye, Lenin! je jeden z nejlepších německých filmů vůbec. ()

TonyHawk94

Tento rok pri príležitosti 17. novembra som si povedal, že toto musím konečne vidieť - pozrieť si niečo, čo je síce len film, ale aspoň trošku môže poskytnúť pohľad, ako to bolo v Nemecku za konci boľševika (zhodou okolností to aj v predvečer 17. novembra dávali :)). Vo výsledku sa mi dostavil výborný nemecký film, z časti dramédia so slabšou, ale za to o to intenzívnejšiou komediálnou zložkou (vtipné momenty u mňa vyvolali taký prudký ohlas smiechu, že som sám seba prekvapil :D). Dobový prechod zo socíku (a jeho istôt) do oveľa dynamickejšieho (a do istej miery bezcitného) kapitalizmu, ktorý dáva obrovský výber, bol veľmi zaujímavo podaný. Zároveň bolo zobrazené, do akých absurdít a nezmyselností dokáže zájsť syn, ktorý nesmierne miluje svoju mamu :) (našťastie drámy bolo v tomto menej, než by sa z tohto popisu mohlo zdať, skôr to bola naozaj tá komédia :)). Hlavné postavy uveriteľné, Daniel Brühl skvelý, veľmi potešila krásna Čulpan Chamatova. A tiež aj vynikajúci Yann Tiersen a jeho Summer 78'. K 17. novembru tento filmu odporúčam na 100% (ten dátum dodá na pocite autenticity ;)). ()

kessi

Já jsem tenhle film viděla teď podruhé po dlouhé době a mile mě překvapil. Podle mě je ten film až dojemný-to jak syn Alex miluje svoji matku natolik, že je ochoten tohle všechno pro ni udělat. A na konci ta krásná ironie, kdy matka už ví, jak to doopravdy je, ale protože miluje svého syna a je šťastná, pokud je i syn šťastný, tak hraje ochotně svoji roli dál. Plus zajímavě vykreslená revoluce-ne jen optimisticky, jak je tomu zvykem, ale taky trochu z druhé strany, ale zároveň nekomoušsky. Pro mě povedený film. ()

david666

Čekal jsem, kdy mě film přestane bavit, ale po celou dobu se tak nestalo. Příjemné překvapení od snímku, od kterého jsem nic nečekal. ()

`barocco

Skvely film! Zachycuje a mapuje nielen historiu jedneho rezimu a opatovne spojenie 40 rokov rozdeleneho naroda ale aj vztah cloveka a rodiny v tejto prevratnej dobe. Nema ziadne ciernobiele videnie reality ako by sa na prvy pohlad mozno mohlo zdat a uz urcite nevyzdvihuje jeden ci druhy system, zaroven ale velmi objektivne odkryva skutocnost ze clovek je formovany prostredim v ktorom zije. Nakoniec je to poklona rodine ako zakladu a obetavosti pre blizneho ktora nehladiac na system vytvara tu najvysiu hodnotu ked je motivovana laskou. Je to film ktory ma vsetko co ma spravny film mat, emocie, prekvapenie, humor ale najme posolstvo lasky a obetovania sa. Prave preto bol vrelo prijaty vsade vo svete a aj v krajinach kde nezazili casy budovania socialistickeho zajtrajska... ()

Sentinel

Rádoby vtipný dokument o tom, jak se žilo v jedné době. Pokud nejste členem ultralevicové strany, zkuste radši něco, čemu se dá říkat komedie. Dále viz komentář Civala. ()

Sintiroma

Solidni snimek s mnozstvim chyb a nesympatickym hrdinou.Film je takovou spise komedii nez dramatem a taky mozna pro nekoho i peknou pohadkou.Na me pusobil slabe a nebyl jsem tudiz unesen tim kouzlem NDR.A pritom Nemecko mam velmi rad a obdivuji. ()

rigby

Silně nostalgický film doprovázený vtipným komentářem hlavního hrdiny, který se na léta svého dospívání dovede podívat s velkým nadhledem. Klasickou uchechtanou komedii nečekejte, to radši běžte na jiný film. Ale pokud se vám líbí Pelíšky nebo Pupendo, tak tento film je to pravé. Originální nápady, skvělé zpracování. V neposlední řadě také pohled do nitra hlavních hrdinů, kteří se musí vypořádat s těžkými okamžiky svého života. Vzhledem k podobnému vývoji v obou zemích ani nevadí, že se jedná o německý film. ()

LucMosss

"Jedno vím jistě, po tomto filmu není člověk schopen slov." Má slova chvály se mísí z bezmezným dojetím. Přesná režie, ochromující hudba, jíž korunuje především Straussovo 'Na krásném modrém Dunaji' a soundtrack Comptine d´un autre été pocházející z jiného, francouzského filmu. A samozřejmě, velká slova uznání patří hercům. Daniel Brühl se i přes značnou obtížnost a naivitu vžil do své role jako by to nedokázal snad nikdo. A Burghart Klaußner mne upřímně a nenásilně dojímal od počátku do velice náhlého konce pokaždé, když se byť pouze mihl na plátně. Jednoduše: STRHUJÍCÍ snímek, jenž nelze přecenit. Pouze tleskat. V závěru i dlouze před ním. A nehlěďte na chyby. ()

judel

Tak jako byl Život je krásný nádherný film o otcovské lásce, toto je zase nádherný film o lásce syna, který bojuje o život své matky. Vtipné, nápadité a smutné zároveň. Navíc skvěle zachycuje změnu, kterou NDR v 90.letech prošlo. ()

qwertasip...

Mohl to být skvělý film... Ale nebyl. Bohužel je to typický příklad toho, že i film s naprosto originální zápletkou se dá doslova zprznit. Pro mě je to velké zklamání, protože výborný nápad o paní, která "zaspí" pád komunismu, by se dalo natočit spoustu vtipných situací - ostatně film je prezentován především jako komedie (?). Místo toho je to však v podstatě pouze vzpomínka na minulost. Místo komedie bych tento film nazval spíš tragédií... Škoda. ()

peaceNwar

GOOD BYE, LENIN! je jeden z tých filmov, ktoré buď človeku na jeho vkus nesadnú alebo ho uspokoja až do úplnej spokojnosti. Našťastie, hlavne vďaka tomu, že som čakal propagandistickú západnú plátaninu a že ma toto obdobie veľmi zaujíma, patrím k tej druhej skupine a pri sledovaní som bol celý od seba. Páčilo sa mi, že táto téma bola poňatá nie ako hrací stôl pre váľajúcu komédiu ale ako dosť realistický analyzujúci film toho obdobia len s jemným satirickým nádychom. Napriek tomu, že film neponúka mnoho príležitostí na smiech, mal som na tvári celú druhú polovicu snímku veľký úsmev hlavne pre jeho príjemnú atmosféru a dobré vykreslenie daného obdobia. Päť * dávam pre nezaujatý postoj filmárov k problému DDR a pre konečnú krásnu scénu, pri ktorej mi na tvári vyhŕkli slzy. ()

Hubna

Podle mého škodí filmu pomalejší rozjezd a slabší první půlka. Pokud se jí ale divák prokouše, čeká jej působivé (pro mně určitě) drama o neúplné rodině a o tom, jak to měli někteří Němci po pádu komunismu těžké/lehké. Určitě se nejedná o komedii, po pravdě, zasmál jsem se tak dvakrát. Filmu to ale neškodí, spíš naopak. ()

laurence

Pro všechny oddané a nadšené socialisty to v roce 1989 musela být hodně studená sprcha. Tento film velmi povedenou formou nastiňuje onen převrat. Nechybí vtip, tradičně výborného Brühla doplňuje okouzlující Chamatova a škoda jen přehnaného sentimentu v závěru. ()

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl