Na hrad na úpätí Krkonôš prichádza jeho nový majiteľ Štěpán (Jakub Prachař) so svojou snúbenicou, krásnou kontesou Blankou (Dominika Morávková), a mladším bratom Adamom (Jan Nedbal). V horskom mestečku je ešte jeden nový návštevník, národopisec Jiráček (Ondřej Sokol), ktorý zbiera miestne povesti a nevychádza z údivu nad tým, že tunajší ľudia ešte stále veria na Krakonoša. Štěpánov kočiar zrazí okoloidúce dievča, ktorej pomôže Adam a ona sa doňho zamiluje. Naplní sa Liduškina (Leona Skleničková) láska k Adamovi? Akú záhadu ukrýva obraz na zámku Hůrka a čo strašné sa kedysi stalo v horách? Kto rozlúšti tajomné značky vlašskej knihy? A kto je vlastne Krakonoš (David Švehlík) a aké je jeho najväčšie tajomstvo? (TV JOJ)

blackrain

Tak si to řekněme na rovinu a bez vytáček, František Peterka byl jen jeden. No, alespoň jsme se trošku dopátrali toho, kde se Krakonoš vlastně vzal a odkud přišel. Z celé pohádky si budu nejvíce pamatovat Ondřeje Sokola jako národopisce Jiráčka a Jakuba Prachaře jako Štěpána, za tohy by se nemusel stydět ani jeho dědeček. ()

slunicko2

To zase bylo zklamání. 1)  Námět zní zajímavě. Když si člověk přečte obsah filmu, tak se docela těší, alespoň u mě to tak bylo. Děj působí kompaktně, logicky a zahrnuje vztahovou historii Krakonoše v minulosti i přítomnosti. Ale pak přijde ta realita._____ 2)  32letý Jan Nedbal (mladší bratr Adam, ten hodný) se tu nijak nevyznamenal. Ještě méně předvedl 39letý Jakub Prachař (starší bratr Štěpán, ten nehodný). Herecky zcela nevýrazný byl pak už 50letý (to to běží) letargický David Švehlík (Krakonoš)._____ 3)  Ve druhé polovině se nikterak svižný děj skoro úplně zastavil a pohádka přepnula z nudy do silné nudy._____ 4)  Scenáristka Barbara Johnsonová má zde na ČSFD uvedeno 7 filmů pod labelem producentka. Všechny jsem viděl. Jejich hodnocení pak mluví za vše: 1 x odpad, 1 x * a 5 x **._____ 5)  Vtipný koment: Gilmour93***. ()

topi

Krakonošovo tajemství mě velmi mile překvapilo, nejen svým příběhem. Hlavně krásně použitou smyčcovou hudbou, žádné kompozice přes počítač. Ocenil jsem mimo jiné i jihomoravské lokace Býčí skálu, Josefovské údolí, vesničky Křtiny a Rudice, které byly opravdu pečlivě vybrané. Herci sice žádné extra výkony nepředvedli, ale nikdo mě tam vyloženě nevytáčel. Bál jsem se trochu Jakuba Prachaře, ale ten mě kupodivu hodně bavil, navíc byla super zmínka o jeho dědovi Trautenberkovi. Režisér Bebjak zkrátka umí točit jakýkoliv žánr, zde tomu dodal i trochu melancholie, což také kvituji. Jen bych ještě uvítal, kdyby lesy byly temnější, v mlhovinovém oparu a více zarostlé, něco jako v Panně a netvorovi od Juraje Herze, lépe by to zachytilo atmosféru Krakonošova království. ()

Petaxis

Z téhle pohádky mám trošku ambivalentní pocit. Nejsem zrovna fanoušek pohádek obecně a na většinu se nevydržím koukat, ale tohle mě nenudilo - potud dobrý. Líbila se mi i výprava a celkově prostředí, herecky to taky nebylo strašný... Ale mám trošku problém se scénářem, respektive s tím poselstvím, co má tahle pohádka dál přenášet. Krakonoš je tady starej prasák, kterýmu asi připadá normální věznit u sebe doma mladý holky a dělat si z nich služky, ale dle ohlasů to nějak diváky netrápí. Tak nevím, já jsem si doteď myslela že to má být ztělesnění čistého dobra a spravedlnosti, ale tak asi když jste kouzelnej, tak nevadí, že jste trochu psychopat. Chápu, že Češi obecně moc neřeší nějaké genderové stereotypy a tak, ale tohle už mi přišlo fakt za hranou, co si z toho ty malý děti jako mají vzít, že je v pohodě, pokud vás partner omezuje na osobní svobodě a sebere vám možnost samostatně rozhodovat o svém živote, protože to je přece láska? Fujky. ()

kajas

Než jsem přesedlala na disneyovky, tak mezi moje oblíbené činnosti patřilo sledování televizních večerníčků (a díky listování v TV programu jsem se prý naučila ve čtyřech letech číst). Jakkoli zbožňuju všechno kreslené a animované, tím nejoblíbenějším večerníčkem pro mě byly Krkonošské pohádky. Z Krakonoše ztvárněného panem Peterkou jsem měla vždycky respekt, líbili se mi Anče s Kubou a taky hudba. Postavu Krakonoše si dnes málokdo představí v jiném pojetí, přesto se o to pokusili tvůrci nové vánoční pohádky České televize. A jak se jim to povedlo? Na úvod musím podotknout, že pohádka patří mezi moje nejoblíbenější žánry a každý nový český/slovenský příspěvek vyhlížím s napětím. Posledních pár let mě ale vánoční televizní novinky příliš neuchvátily (poslední čestnou výjimkou budiž DOBRÝ DEN). Krakonošovo tajemství rozhodně v některých ohledech vyčnívalo - zajímavým "neprinceznovským" námětem a vůbec odvahou ukázat Krakonoše jako osamělého muže toužícího po dívce, která by ho mohla milovat (a starat se o jeho domácnost). David Švehlík titulní roli zvládnul na výbornou, líbili se mi rovněž neokoukaní herci v dalších rolích (Jana Nedbala už mám rok v hledáčku). Děj ale bohužel plynul na 100 minut dost pomalu, a ačkoli kvituji, že příběh necílil primárně na nejmenší diváky, mohlo se do něj dostat trochu víc pohádkové atmosféry. Takže za mě výsledek: méně zapomenutelná vánoční pohádka než v předchozích letech, ale klasikou reprízovanou v hlavním vysílacím čase se asi nestane. ()

honajz2

S Bebjakem na režijní stoličce jsem neočekával nic dobrého, nanejvýš silně průměrného a mdlého, podmanivého tolik, jako kdysi pohádku O léčivé vodě. Nemám toho Slováka rád, přijde mi přeceňovaný a co jsem od něj zatím viděl, tak to byly mdlé pokusy o něco jakože artového, co ale ztroskotávalo na mdlém nebo nepropracovaném scénáři a průměrné filmařské stránce. Tady ale nevím, co se sakra stalo, protože něco tak povedeného a solidně propracovaného a dotaženého bych od něj opravdu nečekal. Navíc to bylo i skvěle natočené a s naprosto úžasnou výpravou, která je asi milionkrát lepší, než včera v druhé Bambitce - a přitom tohle je televizní film! Sice to mohlo být ještě o něco lepší a osud Štěpána mohl být nějak víc zakončen, ale jinak to funguje kupodivu po všech stránkách a dokonce to má i dost zajímavých, zapamatovatelných postav, které zaujmou už při první scéně, ve které se objeví. Tohle bylo hodně fajn a rád si to někdy zopakuji, stejně jako Princeznu a půl království. 4* ()

Kosmik

Po velmi dlouhé době vydařená původní pohádka. Trochu jsem se bál, že zůstane ve stínu Krkonošských pohádek z večerníčků, ale nestalo se tomu tak. Možná i díky koprodukci čtyř televizních stanic tří zemí. Moderně pojatý příběh s postavami, které nemají jednoduché černobílé charaktery, ale tyto se v průběhu vyvíjí. Poprvé se ukáže, že mýlit se může i nadpřirozená pohádková postava a svůj omyl dokáže přiznat. Pohádka dává poselství, že kdo v životě klopýtne, ale z vlastní vůle se napraví, může dojít k pohádkovému štěstí a lásce. A zároveň scenáristka poprvé vycházela z legend o Krakonošovi i s pověstí o jeho původu. ()

easaque

-3* dávno po Vánocích ze vzpomínek dopisuju komentář k této nové pohádce. Hodnocením nebudu přehánět, i když měla dobře nakročeno, nepitvoří se tu herci a ani se tu nesnaží o legraci za každou cenu, což je mi blízké. Příběh taky není napsaný špatně a děti si z něj můžou odnést i nějaké to poučení, takže to své kouzlo i smysl má. Přesto určité obsazení herců mi nesedlo a celkově mi to přišlo nudné a nezáživně natočeno. Takže slabší 3 hvězdičky jsou maximum, co dokážu teď dát a věřím, že Krakonoš ještě neřekl poslední slovo a brzy se setkáme s pokračováním nebo nějakou jinou variací na něj.  [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

rakovnik

Pověst o Krakonošovi mě udržela u televize, ovšem příliš nenadchla. Potěšil mě Jakub Prachař. Už jen pár kil a bude vypadat úplně stejně jako jeho zmiňovaný dědeček Trautenberk. Také držel vtipnou linii, dokud to šlo. Poté už mě bavil jen pan spisovatel. Se zvážněním byl děj slabší. Navíc když oba hlavní hrdinové byli lháři, zloději a jeden i vrah - pohříchu ovšem zmizelý. Těžko k nim najít sympatie. Až jsem se Lidušce divil. Naštěstí přišel happy ending. Vadil mi také příliš vysoký výskyt špatně dabovaných postav. Krakonoš navíc působil jako bez energie, pan Peterka byl prostě lepší. Oceňuji ale výpravu a lokace. ()

William_

5/10. Film, který moc neví co chce být. Pohádka? Příběh o Krakonošovi? Mýtus? Bylo to celé jakési nemastné a neslané. Ale musím podotknout, že mému otci se to celkem líbilo. Za mě průměr, na který už zítra zapomenu že jsem viděl. A ta nechutná CGI myš byla strop...nebo spíš dno? ()

M.i.k.e

Bebjak si nezvolil zrovna jednoduché téma, protože Krakonoš pro nás běžné diváky vždycky bude jen jeden, ale nakonec to ustál víc než se ctí a po delší době nám přinesl víc než slušnou českou pohádku. David Švehlík je jako Krakonoš naprosto ok, David Prachař jako novodobá variace (a zároveň pocta dědovi) Trautenberka taky a Ondřej Sokol jako zábavný sidekick tomu dodává humor. Osobně mě i dost bavila ona záhada okolo Krakonošova "původu" a i když se mnohým nelíbí vážnější nota, mě to sem celkem sedělo. A vzhledem k tomu, že sem nečekal nic a novým ČT pohádkám až tolik nevěřím, tohle je příjemné překvapení...70% ()

Figu

Jelikož se letos o tomhle pohádkovým českým fláku hodně kvákalo a posílal se pomalu do nebes, prubnout jsme ho museli. Jako jednou určitě v pohodě, ale nemyslím si, že to bude mít v budoucích časech Vánočních nějakou šanci extra časté projekce na tv stejšnech... Absolutně obyč pohádka, ovšem za mě s neobyč supr výkonem Ondry Sokola! 55% ()

Nach

Tak přeci jen letošek (Boží hod Vánoční 2022) přihrál i povedenou pohádku správně vytěžující krkonoškou mytologii. Navíc pohádku jasně se odkazující k večerníčkovské legendě: Krkonošské pohádky. Sojka práskačka, Trautenberg pozvaný na svatbu a samozřejmě Jakub Prachař, vnuk slavného Iljy Prachaře, který si ve večerníčku Trautenberga zahrál. Nebyla by to ale úspěšná pohádka bez správného pohádkového příběhu. Dobře napsaných postav a režie. A toho všeho jsem se zde dočkal. Sice stopáží to bylo mírně zdlouhavé, ale rozhodně ne nudné. Za to velký palec nahoru, a minimálně tři hvězdy jsou jisté. 70% ()

cariada

Příjemná vánoční pohádka, kterou jsem si dal až v létě. Srovnávat večerníček a tuhle celovečerní pohádku je absolutní nesmysl každý je něco jiného a to je dobře. Potěší příjemný výběr herců, hlavní postavy jsou pro mě neznámý a neokoukaný tváře, hlavně krásná Liduška. Zbytečně se nesnaží to tlačit na humor, i ten tam celkem je a ani to není až moc dramatické. Prostě se to přesně trefilo mezi. Uvidím jak to bude působit při dalším koukání, zatím spokojenost. ()

Cheeter

Když to porovnám se včerejší bambitkou, tak tohle bylo o úroveň lepší. Byť ne všechno bylo ideální na pohádku, tak celkově se mi to líbilo, ačkoliv o žádný zvláštní výkon nešlo. ()

bourec

Odvázanej z toho nejsem, ale pohádka nakonec celkem solidně natočená. A co mě nejvíc zaujalo, byl casting. Za ten hvězdu nahoru. 60%. ()

zette

Lepsi nez vanocni Bambitka. Tato pohadka to mela predem tezke, nebot si kazdy divak vzpomene na onen vyborny vecernicek. Avsak moc spolecneho nemaji. Pokud se od srovnavani odprostim, dostanu solidni pohadku urcenou pro vetsi a dospele divaky. Z hercu nejvice zaujal Svehlik se Sokolem. ()

PROCESOR

Když si pouštím vánoční pohádku, tak od ní chci, aby to, jako pohádka vypadalo. Tedy pohádkové bytosti, hezké kostýmy. Tohle mi přišlo nějak odfláknuté. Ono "Anče, Kubo, hajnej! " A sojka praskačka, tímto počinem určitě nebyla překonána. ()

Bush13

Krkonošské pohádky s Peterkou a bez ironie naprosto nepřekonatelnou výpravou jsou prima sérií, ve které krom jednoho dílu, kdy si dělal zálusk na nebohé vydry, fandím šikanovanému Trautenberkovi. I tady je Krakonoš naprosto nesympatický panovačný horský gestapák. Přesto nerozumím těm nafrněným odsuzujícím komentářům (intelektuálně nafrněný mohu být samozřejmě pouze já), protože v rámci žánru jde o celkem překvapivě příjemnou a dobře vypadající pohádku na vánoční večer. ()