Arnold

Slavný kulturista, úspěšný hollywoodský herec a taky vlivný politik. Osobní dokument o pestrém životě a kariéře uznávaného Arnolda Schwarzeneggera. (Netflix)

J.Lajner

I když člověk o Arnoldovi ví první poslední, stejně bude u obrazovky sedět, jako přikovaný. Tedy ano, dokument nepřináší absolutně nic nového, ale jeho perfektní řemeslné zpracování a nesmírně charismatický průvodce, tvoří krajně nakažlivou symbiózu, která většinu divácké obce donutí slupnout všechny tři díly naráz. Narozdíl od autobiografie „Total recall“ mě zde bavila i část zaměřená na politiku. Není důvod váhat. Je to zkrátka neuvěřitelný příběh chudého chlapce, co to dotáhl na vrchol hned ve třech, diametrálně odlišných odvětvích. Málokdo může nabídnout takový životní osud. Málokdo zhmotnil ideu amerického snu s takovou samozřejmostí, jako Arnold Schwarzenegger. ()

borec999

Arnold je jeden z tých ľudí, ktorí sú definíciou amerického sna. V úplnom zapadákove kde vyrastal si v detstve predsavzal, že bude najúspešnejším kulturistom histórie, hereckou superstar a v dospelosti, že uspeje i v politike. A všetko toto dosiahol, pričom základom je samozrejme mindset (dokument pôsobí neskutočne motivačne) a roky tvrdej driny. Chválim, že tvorcovia si dali s dokumentom prácu: na dlhé hodiny si sadli s Arnoldom a podarilo sa im zohnať i kopec jeho priateľov, hereckých kolegov a ostatných dôležitých ľudí z jeho života. Samotný dokument však pre fanúšikov, ktorí čo to o Arnoldovi vedia, pôsobí skôr ako opakovanie už známeho. Takže áno fajn, ale veľa nového som sa nedozvedel a najmä vo filmovej epizóde tvorcovia iba veľmi povrchne kĺzali po povrchu. 75% ()

Othello

Letem světem biografie Schwarzeneggera v pojetí hájení principů amerického snu. Ono vlastně taky jak jinak. Dneska už bezpečně přežitý motiv neustálého pronásledování vlastní ambic je v jeho případě takovou kouzelně nablblou storkou o tom, jak Arnold kamkoli přišel, tam zjistil technické aspekty úspěchu a za nimi se hnal, aby jich dosáhl. Tenhle forrest-gumpovský příběh o tom, jak chlapci na začátku někdo řekl "Běž!" a on prostě běžel, vlastně krásně zobrazuje ustřelenost (post)Reaganovské Ameriky, ve které začal showbyznys překonávat veškerá dosavadní průmyslová odvětví a jeho největším zástupcům pak nabízel prakticky nekonečně možnosti jak se realizovat nebo naopak jak selhat a padnout. Fór je, že dokument tohle vlastně vůbec nereflektuje, naopak předkládá ten ukázkově americký příběh člověka, co z vířivky, s doutníkem v držce, kouká do dálky a vzpomíná na to, jak si stačilo jít pevně za svým, aby dosáhl všeho co chtěl. V současné době je to vlastně osvěžujícím způsobem anachronický přístup, který mohou vážně brát jen nešťastníci závislí na motivačních videích. Pro všechno ostatní by to alespoň mohlo sloužit jako vyplnění některých bílých míst ve Schwarzeneggerově životě, případně jim udělat nějaký pořádek v chronologii jeho života. Btw pokud si první díl, vzpomínající na jeho body buildingová léta, jen tak dějově ostrouháte o veškeré pozlátko, zjistíte, že celá tato éra má dost jednoznačné příběhové oblouky: "Chtěl jsem být nejlepší, tak jsem hodně cvičil. Pak přišla ta soutěž. Ale tam jsem byl druhý! Tak jsem celý rok cvičil ještě víc. A pak jsem byl první!" Wow, great story, Mark. ()

Klajnik

Doporučuji přečíst si spíš toto, než koukat na tento plytký dokument: Arnold v něm totiž jen znovu pěje ódy na sebe samého. Opakuje, co už dříve říkal, přitom hvězdná kariéra mluví sama za sebe. V projektu se o něm mluví jenom v dobrém. O přešlapech nepadne ani slovo: "O Arnoldově fascinaci Hitlerem (v 70. letech velebil jeho řečnické schopnosti a přátelům rozdával nahrávky jeho proslovů) nebo vetování stejnopohlavního manželství ve funkci guvernéra v dokumentu pochopitelně nepadne ani zmínka." Dále: "Jeden z velkých skandálů vyplul na povrch před jeho kandidaturou v roce 2003. Mnoho žen dosvědčilo, že je napříč dekádami sexuálně obtěžoval. Herec to v dokumentu nepopírá, stručně uzná, že jednal špatně, ale víc se kauzou nezabývá a pokračuje ve vyčerpávajícím výčtu vítězství. Když dojde na jeho dlouho utajovaný mimomanželský poměr s hospodyní, která s ním počala dítě, zatímco jeho manželka byla sama těhotná, situuje se do pozice oběti, člověka tlačeného k tomu, aby mluvil o nepříjemném tématu."  ()

mzss1

[90%] ARNOLD, coby dokumentární třídílná, hodinová minisérie o známé herecké ikoně! První díl pojednává o Arnoldovi posilovací éře, kdy zahořela jeho vášeň ke kulturistice. Takže sledování, jak začínal s tímto odvážným životním obdobím bylo zajímavé. Druhý díl mapuje Schwarzeneggerovu hereckou kariéru, takže tu mámě opět mnoho zajímavých informací. Třetí epizoda je o Arnoldovi politické kariéře. No, jsem rád, že jsem tento třídílný dokument mohl vidět. I vzhledem k tomu, že jsem nedávno přečetl jeho životopisnou knížku Total Recall, tak je důvod k radosti, protože je to většinou odrecitované z té knihy. Víc k tomu nenapíši, já jsem spokojen! Zásadně nové informace jsem se nedozvěděl, ale i tak to byla pěkná podívaná, vidět mého velkého oblíbence Arnolda Schwarzeneggera! Super! ;) ()

• Vůz, ve kterém Arnold Schwarzenegger jede v úvodu epizody, je Steyr-Puch Pinzgauer. Jedná se o rakouský vojenský terénní speciál vyráběný v letech 1971–2000. (sator)