Zlo si umí počkat

(festivalový názov)
  • Argentína Cuando acecha la maldad (viac)

V odlehlé vesnici najdou dva bratři muže pod vlivem démona, který se právě chystá přivést na svět samotné zlo. Rozhodnou se ho zbavit, ale podaří se jim pouze rozšířit chaos. (mikki089)

Sludger

Dočkal som sa hororu, ktorý už „otrepané“ posadnutie démonom poňať neskutočne originálne. Dalo by sa povedať ako mor, ako nehmotnú skazu, ktorá sa šíri dotykom, vôňou, vzduchom, cez zvieratá či malé deti a hlavne sa nedokáže zastaviť. Ku tomu posadnutý vďaka skvelej „bodyhororovej“ maske pôsobí naozaj temne, odporne a zároveň má námet exotický nádych. A to som skoro nič neprezradil.   Neviem, čo mám skôr chváliť. Hororové scény sú silné, drsné a nepríjemné. Či už vypichnem samotného nakazeného zo začiatku filmu, psa pod stolom, pojedanie dieťaťa či záverečné temné deti, každá jedna scéna by mohla byť vrcholom rôznych hororov, tu ich máme všetky zaradom.   Scenáristi sa nebáli ublížiť deťom a zároveň ich funkčne využiť. Dokonca skvelo použili postavu postihnutého a urobili z neho silnú súčasť temnej atmosféry. Ku tomu dravé tempo, hutná desivá atmosféra, všade dýchajúci chaos, trefná hudba, skvelá kamera, nočné nasvietenie a ukážkový depresívny záver. Postavy ku tomu konali rozumne v rámci možností.    Dorazil k nám majstrovský hororový zážitok z Argentíny. Konečne! Krucifix, konečne môžem napísať, že som videl horor roka! Horor, ktorý ma totálne pohltil svojou temnotou, rozpitval desivými scénami a dorazil svojou odvážnou odpornosťou. S kľudným svedomím mu dávam plný počet bodov. ()

darkrobyk

-Zlo má rádo děti a děti zlo.- Dodržet sedm pravidel při setkání s posedlým není tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo. Nejvíce by o tom mohl vyprávět Pedro, ukázkový kretén, který svou paličatostí a bezohledností přivedl do maléru snad všechny, co mohl. Příjemně atmosférický horor protkaný tísní a neklidem, kdy souboj se zlem je téměř nemožný. Sice pořád nevím, zda šlo o démona nebo Lucifera, ale ten by byl zřejmě mocnější, což je nakonec jedno. První posednutý dá vzpomenout minimálně jedlíka z Taxidermie. A protože démona nemůžete zničit, no, zničit většinou nejde vůbec, ale zastavit tím, že normálně zabijete posednutého, nýbrž musíte vykonat patřičný rituál, je likvidace o to těžší. Násilí na dětech bývá většinou tabu, ale scénka s rozzuřeným psem či fackování děvenky měly grády. Celý ten démonický řetězec je nasnímaný výbornou kamerou a doplněný skvěle říznou hudbou. Šťastný konec si zaslouží samostatnou hvězdu. Po delší době spokojenost už proto, že tohle téma je v kinematografii tak dlouho, až se jeden obává vyčpělosti, která tentokrát naštěstí nehrozí. ()

EvilPhoEniX

Šel jsem si pro plný kotel a dostal jsem plný Kotel. INSANE!! Demian Rugna už jednou stihl zazářit parádním creepy Atterados, ale to co předvádí tady z něj jasně dělá silného hráče na hororovém poli, který má nevídaný talent ( Jo Flanagan by se mohl učit). Tohle je fakt hutný hororový žrádlo a divočina urvaná z řetězů, která mi přesně padla do vkusu. Je to však hodně zlý film, nepříjemný, temný, překonávájí se zde žánrové hranice, režisér umí šokovat a všem se tady dějí hodně ošklivé věci včetně dětí a zvířat, takže slabší povahy BACHA! Jde o Argentínský rurální démonický horor odehrávající se na vesnici, kde dva bratři naleznou infikovaného muže ( posedlého démonem). Tady posednutí démonem se šíří jako mor a člověk hnije za živa! Musím říct, že ten námět je nejen originální, ale taky dost realistický, pokud někdy nějaké posednutí démonem proběhlo, tak věřím, že se to mohlo projevovat těmihle symptomy. Velmi se mi líbilo, že ve filmu řeknou 7 pravidel, kterým se vyvarovat proti podobnému zlu. Už od úvodu na nás režisér tasí nekompromisní atmosféru, ze které jde cítit beznaděj, zoufalost, bezmoc proti neznámému zlu. Má to velmi dravé tempo, což oceňuji, výbornou hudbu, která skvěle dotváří napětí a uceluje atmosféru, postavy hrají dobře, režijně samozřejmě špička no a teď jdeme k tomu nejdůležitějšímu. Samotné hororové scény jsou tak dobré, že každá jedna by byla highlightem v jiném filmu. Jsou tu scény, které jsem jednak v životě neviděl, ale teda šokují takovým stylem, že se rozdýchavají horko těžce ( Scéna se psem je fakt něco šílenýho!!) Obézní a prohnilý Uriel až na kost mě bude děsit nejspíš ve snech a vyjídat mozek ze svého dítěte jak popcorn je taky docela slušnéj úlet a tím se rozhodně nekončí. Za mne naprostá hororová krasojída, která boduje na všech frontách. Má to originální námět, výborné gore, výborné masky, dobré tempo, skvělý vizuál, film šokuje, je nepříjemný, má dusnou atmosféru, boří se tu filmové hranice. Nevím co, víc si přát, takhle má vypadat Horor s Full Menu. Letos zkrátka hororovou pouť ovládli démoni. ( Zdravím Evil Dead). jo a btw stěžovat si na to, že se postavy chovají nelogicky, když město sžírá mor, hniloba a démoni je fakt logické. To zas nějaký intouš omylem zabloudil z drama na horor. Jediné, co mne mrzí, že film neměl o půl hodiny více. 9/10. ()

sochoking

Vyšinuté filmy na večer, v ktorých sa šíri nejaká nákaza, ako napríklad v The Crazies  a ľudom z toho pekne prepína v palici, mám rád. V tomto prípade sa šírila vskutku zaujímavá myšlienka, na ktorú ma upútali tunajšie komentáre miestnych borcov. A zvedavosť sa mi vyplatila! Film pekelne , spolu so zvrátenými krvavými nechutnoťami, odsýpa. Akurát jediným rušivým elementom pre mňa bol hlavný hrdina Pedro, ktorý sa mi javil ako kus nevdačného a uvrieskaného kokota! Inak som si toto čisté zlo užil. Len ma mrzí, že sa nedostali k použitiu toho zvláštneho prístroja. Na ten som sa naozaj tešil. A možno, že budeme mať šancu ho vidieť v plnej akcii v pokračovaní, kedže záver s 'pohľadom' tomu mohol nasvedčovať. ()

TheEvilTwin

Tohle mě odrovnalo. Nepříjemné, drsné, dekadentní a žánrově doslova lahodné. Nápad originální a úžasný, napětí nervydrásající a některé scény tak kur*vsky překvapivé a nečekaně drsné, až jsem pomalu nechápal, že konečně někdo natočil film, který se vymyká všem žánrovým klišé, obchází celou zajetou šablonu a dává do filmu jen to nejlepší a v mnoha případech něco, co jsme zatím ještě neviděli. Dva bratři uprostřed prdelákova zjistí, že jeden člen vesnice je posednut démonem, a jelikož všichni zde jsou věřící a ví, co mají v této situaci dělat, rozhodnou se jej odvést co nejdál a vyhnout se tak posednutí. Vše se ale zvrtne a démon se šíří z jednoho člověka na druhého jako nemoc a katastrofa začíná. Všudypřítomný hudební podkres je nepříjemný, napětí je ve vzduchu od samotného začátku, pravidla posednutí jsou podány solidně, uchopitelně a pevně a film nemá problém nejen s fantastickými horor prvky, občasným gorem (zřaní mozku, útok psa, úvodní nechutný posednutý...), ale vůbec mu nevadí tady masakrovat děti, těhotné, zvířata a neštítí se snad ničeho. V druhé půlce film sice malinko ztratil tempo a oproti první byl trochu slabší, ale ve výsledku je to bez debat stále jeden z nejlepších snímků, které za poslední dobu vznikly. A to nejen v žánru, kde oceňuji originalitu a konečně čerstvý vítr, ale i v obecné filmové rovině, kde je na místě zkrátka vše od hudby, kamery, vizuálu (!!!) a především povšechné dekadence, a to včetně samotného závěru. Klenot. ()

56. MFF fantastických filmů v Sitgesu

56. MFF fantastických filmů v Sitgesu

14.10.2023

V posledních deseti dnech probíhal ve slunném katalánském Sitgesu 56. ročník Mezinárodního festivalu fantastických filmů. Kulturní svátek zahrnující zástupce zejména žánru hororu, thrilleru, fantasy… (viac)