Po šesti dlouhých letech se vrací Jack Sommersby, který je už považován za mrtvého, z americké občanské války domů. Jeho žena Laurel reaguje zprvu nejistě, neboť její muž jí připadá cizí: dříve nepříjemný tyran dnes působí něžně a soucitně. Je to ale opravdu její manžel? Pak je Sommersby obviněn z vraždy. (oficiálny text distribútora)

Gilmour93

Sommersby proti Townsendovi, Sever proti Jihu, postřik proti housenkám aneb pokud neexistuje poznávací znamení v podobě pihy o velikosti mexického dolaru na penisu, jsou jižanské manželky ve věci rozpoznání chotě v koncích.. Po letech jsem si zase dal Konec starých časů na Sommersbyovic farmě a ujistil se, že krom výkonu J.Foster není o co stát. Jednoduše nalinkovaný příběh si sice své obecenstvo zaslouženě najde a z jejich slzných kanálků udělá zavlažovací zařízení, ovšem já, ač v zásadě proti romantickým dramatům nic nemám, jsem se tentokrát nemohl dočkat, až se ten ulhaný schizofrenik bude houpat v jižním vánku od tabákových plantáží.. ()

quokam

Uchvatny, az Kristovsky pribeh o podvodnickovi a dezerterovi, ktery mozna mel puvodne v umyslu vybrat penize komunity a zmizet, ale nakonec prijal sanci zit poradny zivot a prijal ji se vsemi dusledky a se vsi zodpovednosti.  Zena se mi smeje, ze nejradeji mam filmy, na jehoz konci umre hlavni hrdina. Nadhena vyprava, zivotni herecke vykony Richarda i Jodie, na vyssi level film povysuje take J.E.Jones a obhajuje B. Pullman. Zaujal mne uz i trailer, ktery kdysi davno vysilala Nova. Nepovedla se snad jenom scena, kdy Jodie holi uz oholeneho Richarda, ale to uz je detajl. Za mne uchvatnych sto pro. ()

Autogram

Výborná romantika, ktorá je znesiteľná aj pre mňa a po dnešnom opätovnom pozretí hlavných záverečných scén neváham nad 4* hodnotením. Výborné výkony hlavnej dvojice vynikli najmä v súdnej sieni a v ich súkromí. SPOILER Som rád, že sa tvorcovia nedali zlákať zmeniť záver na happy-end, čo by mohlo celý dojem z filmu pokaziť. ()

PORTER44

Romantický příběh o vojákovy který se vrátí domů a po vřelém přijetí jak ve vesnici tak u své ženy se snaží zachránit vesnici od bídy tím že se rozhodnou pěstovat místo obvyklích plodin tabák,ale jeho návrat má i odpůrce kteří ho moc nemusí.Herecké výkony dobré,nej oceňuji J.Foster ale celkově pro mě až moc romantiky. ()

Anderton

Hovorí sa, že na Návrate Sommersbyho nie je nič zlé, pokiaľ ste nevideli francúzsky originál. Ten som nevidel, tak môžem skonštatovať, že na Návrate Sommersbyho nie je nič zlé. Videl som ho v roku vzniku a aj nejakých sedem rokov potom a stále sa mi film páčil. Pri čísle dva asi aj ostane, myslím, že tento žáner je určený skôr ženám a dnes už by som si to pozrel iba s nejakou ženou. ()

• Film byl natočen podle deníku francouzského rolníka Martina Guerreho, jenž je znám svým zatčením za podvody v roce 1560. (Terva)
  • Natáčení filmu probíhalo ve Virginii. (Terva)