Mŕtva zóna

• Česko Mrtvá zóna (viac)

Učiteľ Johnny Smith (Christopher Walken) leží po ťažkej autonehode päť rokov v kóme. Keď sa preberie, jeho život sa od základov zmení: Náhle je nadaný schopnosťou tzv. druhej tváre, ktorá mu umožňuje predpovedať najrôznejšie udalosti. Keď zistí, že úspešný politik a vodca fašizujúceho hnutia chce ako budúci prezident USA začať atómovú vojnu, rozhodne sa naňho spáchať atentát. (oficiálny text distribútora)

cheyene

Inu, od Stephena Kinga bych čekal něco silnějšího. Neříkám, že tento snímek nedokáže zapůsobit, že nemá špatné pasáže, ale zkrátka mi po celou dobu připadal průměrný a proto nedám více než 3*. Oceňuji však herecké výkony Ch. Walkena a M. Sheena, který v jistých chvílích vypadal opravdu jako Hitler. :) ()

-bad-mad-wolf-

Cronenbergova umírněná režie a víceménně rutinní práce scenáristů dělají z Mrtvé zóny hezkou, ale dosti nevýraznou záležitost. Stejné pocity bude pravděpodobně zažívat i čtenář kingovec, jelikož ačkoliv byly zásadní knižní momenty zachovány, mnoho věcí je odbyto doslova jednou větou. Žádný prostor není věnován Johnyho dlouhému kómatu, ani jeho vztahu se Sarah, díky čemuž psychologická rovina prakticky neexistuje a my sledujeme nezaujaté něco, v čemž prostě chlápek získal po bouračce schopnost předpovídat budoucnost. Místy navíc tvůrci sklouzli ke zbytečné doslovnosti - proč? Zbývá solidní mysteriózní drámo, se slušnou atmosférou a vhodně obsazeným Christopherem Walkenem, které ovšem výrazněji nezaujme... ()

Radyo

Zajímavý námět se v rukou Davida Cronenberga změnil v rovněž zajímavý film. Tentokrát to není typický "úlet", na jaké jsme u Cronenberga zvyklí, ale přesto se tento film trochu vymyká běžnému zaškatulkování. Velmi působivý výkon podává Christopher Walken, jeho ztvárnění "jasnovidce" je opravdu věrohodné. ()

DaViD´82

Co zkazil scenarista tím, že celé psaní scénáře pojal pouze jako vyseparování klíčových pasáží z knihy (a vynechal pro jistotu celou anabázi s nahrazováním zapomenutých slov), to napravuje zasněžená atmosféra, Walkenův civilní výkon a Kamenova hudba. I Cronenberga chválím, snad jen ten závěr mohl podat spíše ve stylu "on neví a obálka časopisu až při titulkách". Rozhodně jde však o jednu z těch zdařilejších adaptací Kinga. Jen kdyby to nebylo tak strašně hrr. ()

Anderton

Keď som kedysi dávno pozeral neskoro večer v televízii Mŕtvu zónu, nemal som predstavu, kto je David Cronenberg a že natočil aj Scanners a Muchu, ktorým sme dali dosť zabrať na VHS. Takže akosi mimochodom sa stal Cronenberg mojim najobľúbenejším režisérom bez toho, aby som o tom vedel. Vedel som už ale, že Mŕtva zóna je Kingovou adaptáciou a že už som nejaké videl. Z tohto filmu som bol vtedy maximálne uchvátený a chcem vedieť, aké budú moje reakcie dnes. Poznáte to, ak vidíte nejaký film veľmi dávno a páči sa vám, zapamätáte si z neho viac, ako z toho priemerného zo včerajška. VIDENÉ ZNOVA 12/18: Dead Zone je epizodickým rozprávaním, pri ktorom ale hlavná postava prechádza svojim vlastným príbehom a vývojom. Tri dôležité epizódy na seba naväzujú ba veľmi voľne, ale Johnnyho formujú, aby bol nakoniec schopný učiniť dôležité rozhodnutie, respektíve ťažkú dilemu, aby jeho dar-prekliatie nadobudli skutočný zmysel. ()

• Pot na Walkenově tváři během scény s hořícím dětským pokojem byla ve skutečnosti antihořlavá látka. Efekt potu nikdo neočekával a ve filmu zůstal, díky tomu, že scéně přidával dramatický efekt. (Othello)
  • Když se Smith (Christopher Walken) snaží vyhnout střele, k docílení větší reálnosti Walkenova pohybu vystřelil za kamerou Cronenberg z pistole Magnum .357 slepý náboj. (Othello)
  • Stejně jako Johnny Smith byl autor předlohy Stephen King učitel angličtiny předtím, než se stal spisovatelem na plný úvazek. (Othello)