Dotkni sa temnoty a pohltí ťa... Dlho očakávaná štvrtá séria fenomenálneho kriminálneho seriálu sleduje dve problémové policajtky, drsnú Evangeline Navarrovú v podaní boxerskej šampiónky Kali Reisovej a Liz Danversovú v podaní Jodie Fosterovej, držiteľky dvoch Oscarov, troch Zlatých glóbusov a šesťdesiatich ďalších filmových ocenení. Intenzívne vyšetrovanie a pátranie po ôsmich zmiznutých výskumníkoch v zamrznutej a zasneženej aljašskej usadlosti privedie svojráznych vyšetrovateľov na pokraj síl. (HBO Max)

papilon395

Tak jsme měli možnost na HBO dokoukat dlouho toužebně očekávanou čtvrtou sérii Temného případu s podtitulem Noční krajina. Uvedení předcházel v Reflexu zveřejněný rozhovor s Jodie Fosterovou a nadějné vyhlídky,  Chvála až do nebe včetně příslibu, že překoná i tu první skvělou sérii s Harrelsonem a McConaugheym. Velká očekávání jsou na škodu. Za plusy bych označila titulní znělku s písní a prostředí polární noci plné ledu, sněhových bouří, drsných obyvatel a magie. Skvělý otvírák s nálezem ztracených vědců. Bohužel poté spadne řetěz, plácáme se ve vztazích jednotlivých postav a čekáme. Koncem páté a v šesté epizodě konečně dochází k překotnému vyvrcholení, které je ale jaksi na hlavu. Uvěřitelnosti vadí i ochotnické vystupování místních Inuitů. A bohužel, nezachraňuje to ani Jodie, která fuckuje jak starý chlap. Zase se mi potvrdilo, že pokud si během děje vybavuju pokyny klapka-kamera, je něco špatně. ()

Sheldor93

Zklamání nevyužitej potenciál. První série bude pro mě prostě vždycky TOP. Hlavní zápletka mě nezaujala ani tak jako herecké výkony a soundtrack. Jsem prostě hrozně rozmlsanej vysokou laťkou, kterou nasadila ona již zmiňovaná první série. ()

aik

Všechny tři předchozí série se mi hodně líbily a byl jsem k nim mnohem méně kritický než zdejší většina. Tahle čtvrtá je bohužel průser jako kráva. ... Když můžu z 6ti dílů minimálně tři vyhodit, protože byly naprosto k ničemu, není to fajn. ... Jde vidět, že tady byl námět tak na dva řádky. Nápad na něco nosnějšího po celou dobu psaní evidentně vůbec žádný nepřišel a tak se jen navrstvilo pár dialogů, pár klišé motivů ze severských kriminálek a celé se to zaobalilo do přirozeně depresivního prostředí. To však nestačí, tohle je přece "Temný případ". Fajn je maximálně tak audiovizuál, snažící se herci, ale jinak nuda jako blázen. První díl možná trochu naláká, ale dále se už bohužel absolutně nic neděje. Totální ztráta času. I při závěrečném díle jsem snad třikrát usnul. Dokoukal jsem to, jen díky tomu jak jsem měl rád předchozí série a z naivity, že prostě něco musí přijít. Nepřišlo. ... Pokud někdo třeba uprostřed vádá, jestli to dokoukat, zabalte to, uděláte lépe. Je spousta lepších sérii i filmů z obdobného prostředí. .... Totálně nechápu pochvalné reakce zahraničních recenzentů. Podezřívám je, že se už ani tady absolutně neřeší kvality produktu, ale jen naplnění všech současných vedlejších kritérii (každý asi tuší), na tom se však stavět nedá.  ..... Naprostý šok, je pro mě pak potvrzení tvůrkyně pro další sérii. Za mě je hlavní problém právě ona, a proto chtě nechtě s "Temný případem" končím. A věřím, že nebudu sám. Sice HBO hlásilo u této série nejvyšší čísla sledovanosti, podle mě, je to jen setrvačností popularity a kvalit těch předchozích. Budou hodně překvapeni jak to u té páté musí takřka s jistotou spadnou totálně nadno. ()

Stillborn83

Uff, jeden z najuznávanejších (právom) krimi seriálov sa zmenil na poriadnu frašku. Odchod tvorcu a hlavného scenáristu Nica Pizzolata sa ukázal ako kľúčový, pretože štvrtá séria True Detective je mega prúser. Pri prvej časti sa človek musí veľmi premáhať, aby to dopozeral, neskôr sa to predsa len zlepší, ale je tam more viditeľných nelogickostí a hlavne, príliš veľa nereálneho nadprirodzena, ktoré pôsobí komicky. Jodie Foster exceluje, ale nedokáže to zachrániť. A to rozuzlenie. Sorry, tu sa toho veľa nepodarilo. Dve hviezdičky už hádam len z nostalgie. P.S.: Nie som si istý, či chcem vidieť piatu sériu, ktorá je opäť z dielne Issy Lopéz. ()

Brooks

Začalo to sľubne. Mrazivo atmosferické prostredie, spirituálne podhubie, rúškom tajomstva zahalený detektívny prípad a nosné postavy, ktoré zaujmú. Problém je, že na menšom priestore riešená detektívna linka sa časom ukáže ako tuctová krimi bez kvalitných dejových zvratov a so smiešnym finálnym rozhrešením. Progresivita tlačená na silu, bez opory v logike. Väčšinu minutáže seriálu zaberá rozoberanie súkromných problémov a vzťahov postáv. A hoci mi to nevadilo tak veľmi, ako som čakal, do značky True Detective mi to úplne nesedí. Issa López by mala písať čisto dramatické veci, ladenie s kriminálnou zápletkou jej škrípe. Pizzolattove série mi sedeli viac, boli emocionálne komplexnejšie a filozoficky podnetnejšie. A tiež sa v nich nebál zabrúsiť do súkromnej roviny. 3* ()

papadoce

A znova tu máme dokonalú úvodnú zvučku a Matthew s Woodym opäť investovali prachy do svojej luxusnej kriminálky. Opäť vsadili na minimálne jednu veľkú Hollywoodsku star a prišli s originálnym krimi námetom. Prvé dva diely na mňa zapôsobili, to dokázali zatiaľ všetky série a šlo len o to, či nastavenú laťku udržia do konca. Mne sa ľúbila vo svojej roli najmä Kali Reis, ale mám dojem, že v poslednej dobe chytila skvelý druhý herecký dych aj Jodie Foster. Kali som videl už po druhýkrát za krátku dobu a zrejme sa tak bude diať naďalej. Pracuje na sebe a pred kamerou jej to svedčí, vrátane piercingov a tetovaní. Je proste iná, ale pre niektoré role predurčená. Menší počet epizód považujem za dobrý nápad. Možno keby tak boli naložili aj s treťou sériou, bol by som aj tam päťkoval. Rozdielovým faktorom je väčšia prítomnosť mysteriózna oproti predchádzajúcim sezónam. Ale rozuzlenie bolo racionálne a to mi sedelo. Veľmi sa mi páčilo ako boli rozvinuté postavy, ich osobné životy v prítomnosti aj do minulosti a opäť šlo o veľmi sympatickú dvojicu detektívov. Zase raz som nepochopil, čo proti tomu máte. Podľa mňa sa jedná o druhú najlepšiu sériu v rámci True detective. Seriálové vody nebrázdim často, ale keď už, tak s osvedčenými značkami. “Uhlobarónka ťa neznáša viac než mňa.” “Jej muž bol aj môj.” “Pred rozvodom alebo po ňom?” Začínam si zvykať, že čo je modré, vidím červene a naopak. Žeby nejaká porucha? Alebo len človek s vlastným názorom. Aj tak vyhral voľby Harabín. Už zase. ()

MManual

Úplne asi neprekvapí, že tunajšia dezolátna scéna zhadzuje všetko, kde je female alebo gay lead protagonista, a keďže moderovanie adminom nič nehovorí, tak z ČSFD sa vlastne stal ultrapravicový portál pre štandardných incelov.Za mňa, jedná sa o najlepšiu sériu z tých štyroch doteraz, a úplne chápenie nadšenie vo svete nad ňou. Kamera, hĺbka, atmosféra a herecké výkony sú na špici. Ak pominiem miestami tú miernu zdĺhavosť, tak by som to ohodnotil ako najlepší detektívny seriál za poslednú dekádu. ()

Mamlas odpad!

To byla ale hovadina, blbá, nudná, plná vaty, debilních keců, kulturních a sociálních tanečků a jiných otravných zbytečností. Zasloužilo by si to také medaili ze největší počet vizuálně mimořádně odpudivých 'herců". ⬇️ 7% ()

jprmusic

Za mě v pořádku, bavilo mě to až do konce. Jodii jsem si užíval, bylo vidět jak moc (v porovnání se zbytkem party) dobrá je to herečka. Speciálně Kali Reis mě zklamala, asi jí neřekli, že k hraní nějaké postavy se nestačí na place jenom vyskytovat. Závěrečný díl byl trochu na sílu, ale zásada méně je někdy více se tu vyplatila. ()

CaladanChmur

Nevím, co si o tomhle dílku mám myslet. Předpokládám, že hnidopichové najdou problém ve spoustě věcí, ale já by jsem tu jedinou a zásadní chybu viděl v v příběhu. Je to prostě ve své podstatě strašně pitomé a v různých variacích již viděné. Nevadilo mi vůbec to mystično, dosloval jsem si rochňal v tom severském prostředí, ale nefungovalo to více, než-li průměrná německá kriminálka. Autoři to nezvládli. Dávám tomu tak 40%-50%. Kamera výborná, prostředí výborné...J. Foster tu byla opravdu skvělá ( krom její " šukací" scény ...sry, ale to že není hetero je známo a tak jsem tu jen zazíral na sterilitu rádoby vášnivého sexu a zakroutil nad ním hlavou.) ale kromě Jodie, tu nikdo neměl příliš prostoru něco předvést. Ona toho vlastně neměla moc co předvést ani JF, ale aspoň měla větší šanci.  Nejsem ani zklamaný, ale ani potěšený. Když si uvědomím jak skvělé a důstojné je Fargo 5 a jak sestupně přibývají v rámci kvality série Temného případu, tak jen doufám, že Temný případ tímto skončil a naopak Fargo pojede. ()

Pete

Tady si zkusím trochu zaspekulovat. Kdosi zřejmě napsal scénář k celovečerní (celonoční?) detektivce, někoho jiného napadlo roztáhnout téma na minisérii, a někdo další asi zase přišel s tím, že se k tomu přidá nálepka "True detective", aby se produkt lépe prodával. A bylo jim všem už jedno, že s předchozími řadami nemá Night Country skoro nic společného. Mně nevadí, že se zde mnohem více řeší osobní a rodinné problémy a traumata, než samotný případ. Nevadí mi ani, že většina postav jsou psychicky nevyrovnaní nebo přímo nemocní lidé, a muži jsou zde výrazně upozadnění - tohle by dokonce mohlo být jakýmsi osvěžením. Jenže příběh je tak špatně napsaný, plný klišé, a natolik šustí papírem, až se to skoro nedá přežít. A čím se děj blíží závěru, tím víc se zdá, že nás diváky mají tvůrci za idioty. Přitom variaci na postarší zkrachovalou agentku Starlingovou skvělá Jodie nahodí s grácií kdykoliv levou zadní, a prostředí temné a ledové Aljašky slibovalo daleko větší Věc. Výsledkem je bohužel šedá nuda, která místy bodá do očí jak zmrzlý sníh. ()

unrocker

Tak toto jako fakt ne... první série tohoto kultovního projektu jsou skvělé, ale tato série me teda uvedla k činu, že si to HBO odhlasim, toto je taková slatanina hororu, vzpomínek co tam vůbec neompasuji, objevující se mrtvoly alias horor KRUH hadra, jako velký průšvih a totální ztráta času ()

Tominni

Bohužel - zatím nejslabší série Temného případu. Na jednu stranu dobrá Jodie Foster, zajímavé prostředí Aljašky, trocha toho tajemna. Nicméně na druhé straně celkem některé nelogické prvky, nepříliš sympatické postavy a nepříliš dokonalý scénář, takže z toho je takový slabší průměr a zamyšlení, zda ještě má smysl čekat na pátou sérii. ()

koty2201

Na tento štvrtý pokus to už opäť nevyšlo a nie je to Temný prípad, aký by mal byť. Očividne sú tie párne série prekliate v rámci tohto seriálu. Nehovorím, že to nebola veľmi solídna kriminálka a rovnako netvrdím, že tu nebolo tak trochu nadprirodzeno. A ani, že sa tu neodkazuje na istých zločincov z 1. série. To áno. Ale napríklad sa tu neodohráva viacero časových línií naraz a nie je to roky tiahnuci sa prípad. Čo sú už také charakteristické znaky tohto seriálu. Došlo k zmene aj na režisérskej stoličke a nemal to na starosti Nic Pizzolatto, ale Issa López. A to vidieť na celej štvrtej sérii dosť výrazným spôsobom. Niekto kritizuje aj postup polície a všeobecne priebeh vyšetrovania a uznávam, že tentokrát to tvorcovia nedomysleli, tak ako zvykli kedysi. A teda nakoniec to u mňa zostalo na úrovni 2. série. Dobrý seriál, ale nie ten starý dobrý True Detective. U hlavných vyšetrovateliek opäť riešime aj ich osobné problémy. Elizabeth Danversová (Jodie Foster) sa stará o nevlastnú dcéru Leah (Isabella LaBlanc), ktorá je lesba a aktivistka. A to sa nepáči každému obyvateľovi aljašského mestečka. Jedno dieťa jej umrelo a manžel opustil. Evangeline Navarrová (Kali Reis) má otca vo väzení, matka spáchala samovraždu a mladšia sestra Julie (Aka Niviâna) na tom psychicky nie je dobre. Vzájomná chémia oboch detektívok nie je prakticky nijaká a ani trochu to medzi nimi nefunguje. Respektíve sú tu pokusy, ale veľmi sa nepodarili. No a neďaleko miestnej výskumnej stanice nájdu nahých zamrznutých vedcov, oblečenie majú zložené ďaleko od nich a v stanici nájdu vyrezaný jazyk zo 7 rokov starej mŕtvoly. Mám pocit, že sme sa ani nedozvedeli, kto ho vyrezal. Aspoň ja som to nejak nepostrehol. A o tomto to celé je.  Postavy nie sú napísané tragicky. Každý má niečo do seba a nejakú backstory. Ku každému si viete vytvoriť nejaký ten vzťah. Len niekto to zahral lepšie, niekto horšie a niekto je len ako krovie. Zopár ľudí v recenziách spomína, že všetci obyvatelia mestečka, sú sústavne nahnevaní, že sú to dosť nevrlí ľudia a tak ďalej - nevidím v tomto rozdiel oproti predošlým sériám. Aspoň u ústrednej dvojice, pretože hlavní hrdinovia Temného prípadu nikdy neboli na 100% dobrí a čestní ľudia a každý mal nejakú vadu charakteru. Jodie Foster mi prišla herecky asi ako najlepšia a mala takú prísnu, tvrdú povahu. Jej kolegyňa Kali Reis sa mi herecky neosvedčila. Mohli vybrať inú herečku. Ešte sa mi páčili výkony Johna Hawkesa ako policajta Hanka. Ten stvárnil výnimočne prefíkaného sviniara. A jeho seriálový syn, Peter (Finn Bennett), fungoval ako dobrá protiváha jeho otca a asistent Elizabeth. Tiež ma potešila menšia úloha pani Rose, ktorú si zahrala Fiona Shaw; pre mňa navždy teta Petunia z Harryho Pottera. Zvyšok hereckého obsadenia už nebol nejak výrazný. Po technickej stránke si seriál stále drží laťku vysoko. Kamerové zábery sú tu perfektné, ako aj hra so svetlami a podanie farieb. Hudba je mrazivá rovnako ako prostredie v ktorom sa dej odohráva. Úvodná znelka bola použitá aj v Madame Web, takže to nie je veľmi chvályhodné. Tá pieseň ako taká však nie je zlá. Zasadenie deja na Aljašku počas polárnej noci je výborný nápad pre hororovo podanú kriminálku a občas je to naozaj creepy. Postavy, totižto, sem-tam vidia určité halucinácie. Masky sú skvelé, lebo zamrznuté mŕtvoly, ktoré sa dva dni roztápajú treba nejak vymodelovať. Kostýmy neprekvapili, keďže nikto nebol oblečený v niečom pamätnom. Mimochodom, časť deja je počas Vianoc, ale sviatky sú z väčšej časti ignorované. Takže ak vás bavili predošlé série, myslím, že by ste nemali byť až tak sklamaní vo väčšej miere. Len tentokrát to nie je tak dobré ako mohlo byť. Kiežby sa k 5. sérii vrátil pôvodný tvorca. () (menej) (viac)

Lednové tipy z VOD služeb

Lednové tipy z VOD služeb

31.01.2024

HBO Max se mění

HBO Max se mění

12.04.2023

Kde se bude odehrávat třetí řada Bílého lotosu?

Kde se bude odehrávat třetí řada Bílého lotosu?

28.03.2023

Kabelovka HBO se nedávno rozloučila s první sérii seriálového hitu The Last of Us, už nyní ale diváky přivítala závěrečná sezóna oceňovaného dramatu Boj o moc, ještě v letošním roce nás pak čeká… (viac)