85. Annual Academy Awards

(relácia)
  • USA The 85th Annual Academy Awards (viac)
Publicistický
USA, 2013, 173 min

Réžia:

Don Mischer

Účinkujú:

Seth MacFarlane (moderátor), Joseph Gordon-Levitt, Jeremy Renner, Anne Hathaway, Channing Tatum, Hugh Jackman, Amanda Seyfried, Mark Wahlberg (viac)

Na začátku každého roku se pozornost společenství zábavního průmyslu a filmových fanoušků upře na nadcházející udílení Oscarů. Všeobecné očekávání vrcholí v únoru přímým přenosem ze slavnostního galavečera, kde se ceny Americké filmové Akademie udílejí. Milióny milovníků filmu netrpělivě sledují okouzlující ceremoniál, při kterém se rozdělují nejprestižnější ocenění ve světě kinematografie. Každoroční předávání Oscarů se stalo nejslavnější aktivitou Akademie filmových umění a věd. V pořadí již 85. ročník bude moderovat Seth MacFarlane a bude to jeho Oscarová premiéra. Nenechte si ujít přímý přenos z divadla Dolby Theatre v Hollywoodu, v pondělí 25. února od jedné hodiny ráno na HBO. (oficiálny text distribútora)

Enšpígl

Za hudební čísla, taneční vystoupení CZJ, Charlize Theron, za nádherný živáč Skyfallu, za dobrý mix humoru a nadhledu, za in memory, za nekompromisní proslov medvídka a Benovu děkovačku říkám bravo, leč. Ke konci i vinou šíleně nahuštěných reklamních bloků ztrácel přenos tempo, James Bond si zasloužil větší poctu, i když Goldfinger živě a bez playbacku byl na aplaus, ono vůbec paní Lucie Bílá se nám loni na Českým lvu chlubila kolik má zlatých slavíků, ale zazpívat na živo ? Cha cha. Za to tady do toho šel i celý ansábl z Bídníků. Minule jsem zprdnul české moderátory, protože to se fakt nedalo, byl to z jejich strany naprosto neprofesiální výkon, letos je musím mírně pochválit, celou dobu především překládali a zbytek věnovali zajímavostem a zprávičkám z filmového světa, ano tudy vede cesta. Jen ještě jedna věc, prosím odpusťte si mě cpát co je vaším favoritem a komu fandíte, já se na ten přenos skutečně nedívám, kvůli vám a vašim názorům. Například narážky na Trošku od pánů kritiků, sem absolutně vůbec neptařily. Fakt neskutečně ubohý tahat tuhle válku kritici vs Troška i sem a otravovat tím ostatní diváky. ()

Beagle

Viděno živě, na HBO v původním znění. Vezmu-li to stručně hlavním pozitivem večera byla hudba - muzikálová vystoupení, Bondovské variace (Shirley Bassey i Adele), Barbra a Memories na památku Marvina Hamlishe, a nakonec báječná Norah Jones. S vítězi jsem taky spokojená, letos si hlavní kategorie rozebrali herci zpravedlivě, z každého snímku něco, a Pí taky nezůstal pozadu cenou za vizuální efekty, hudbu a režii (nakonec největší hereckou hvězdou byl stejně Richard Parker, tak ho ocenili alespoň takhle). Finále z Bílého domu bylo taky dobré. No a Seth MacFarlane předvedl to, co se od něj tak nějak čekalo ("dude" sexistické vtipy, narážky všeho druhu), ale i něco navíc (zpěv a taneční čísla), takže ve mě zanchal taky vcelku pozitivní dojem. Ale ve skrytu duše stejně doufám, že to příště vážně dostanou na starost Tina a Amy. P.S: Meryl vážně nepotřebuje uvést... ()

Vančura

Vrcholně vzrušující a fascinující podívaná, u níž mé srdíčko cinefila více než pookřálo. Opíjet se v nočním Světozoru a sledovat při tom udílení Oscarů pro mě letos bylo něčím jako satisfakcí za všechny ty nekonečné večery strávené sledováním filmů - považuji za otázku soukromé prestiže, že jsem obeznámen nejen s většinou oceněných i nominovaných děl a tvůrců, ale i většinou filmových celebrit, které se v této impozantní show objevily. Samotné výsledky jsou zde podle mě tak trochu vedlejší, ty si může každý přečíst v ranních zprávách a na (ne)oprávněnost jejich udělení vlastně sere pes. U téhle show je na prvním místě defilé všech těch krásných íbrmenšů z Hollywoodu a skládání holdu světu stříbrného plátna, což se letos realizovalo s odzbrojující mírou nápaditosti a zábavnosti. Show v tomto měřítku si nelze představit jinde než v Americe a díkybohu za to - nic velkolepějšího než udílení Oscarů jednoduše neznám. Když jsem vycházel z kina, maje dosud v hlavě čerstvé dojmy z tohoto výjimečného večera, vzpomněl jsem si na každoroční nesnesitelnou trapnost spojenou s udílením Českých lvů - toto srovnání je vážně k pláči. ()

FilmFan24

Prima! Vtip a šarm se spoustou hudebních čísel! Po delší době pořádná filmová show! Alespoň pro mě žádné překvapení ve výsledcích. Tipoval jsem správně! Autoři oscarové show vždycky pěkně vzdají čest památce tvůrcům, kteří odešli do filmového nebe. Tentokrát si přizvali Barbru Streisand, která přednesla Memories! Silný zážitek stejně jako z vystoupení Adele. Moderátor slavnostního večera Seth McFarlane celých pět hodin utáhl se ctí. Mě se teda jeho výkon líbil. Ale nejvtipnější stejně bylo, když u oceněných tvůrců začala hrát slavná melodie Johna Williamse z Čelistí, která naznačovala, že už překračuje časový limit a jestli teda nevypadne bude sežraný žralokem!:D P.S. Jenom zamrzí, že výborný kameraman Roger Deakins podesáté zase bude bez zlaté sošky a opomenutí Akademie pro Afflecka coby režiséra, filmů Temný rytíř povstal, Atlas mraků aj. ()

6thSun

Minulý ročník mě vystřelil z boxerek, u tohoto se podobný pocit ani vzdáleně nedostavil. Vlastně jednou jo, a to v písničce o kozách. Moderátor mi zlej nepřišel a adekvátně pobavil (třeba hláškou: "Je neděle, všichni jsou voháklý, je to úplně jako v kostele, až na to, že tady se modlí víc lidí:"). Viděno bez českého komentáře. ()

• Quvenzhané Wallis ve věku 9 let a Emamanuelle Riva ve věku 85 let se staly nejmladšími a nejstaršími nominovanými v kategorii nejlepší herečka v hlavní roli. Zároveň to bylo také poprvé, co se tak stalo v jedné kategorii. Vyhrála však 22letá Jennifer Lawrence, která se stala druhou nejmladší vítězkou. (jezurka42)
  • Oscara za nejlepší film ohlásila první dáma Michelle Obama přímo z Bílého domu. (karlik4801)
  • Slavnostní večer se konal v den, kdy slavila Emannuelle Riva, nominovaná v kategorii nejlepší herečka v hlavní roli, své 86. narozeniny. A i když nevyhrála, Jennifer Lawrence, která cenu získala, ji v děkovné řeči popřála všechno nejlepší k narozeninám. (jezurka42)