83. Annual Academy Awards

Rozhovor 17
Publicistický
USA, 2011, 180 min

Účinkujú:

James Franco, Anne Hathaway, Oprah Winfrey, Jeff Bridges, Sandra Bullock, Marisa Tomei, Halle Berry, Alan Menken, Randy Newman, Robert Downey Jr. (viac)

83. ročník udílení prestižních cen Americké filmové akademie za rok 2010 proběhne v Hollywoodu 27. února 2011. Diváci HBO mohou sledovat přímý přenos v pondělí 28. února ve dvě hodiny ráno a ten samý den ve 21 hodin bude uveden devadesátiminutový sestřih slavnostního galavečera.  Při výročním udílení prestižních cen Americké filmové akademie se již po třiaosmdesáté rozzářený sál zaplní leskem a elegancí filmových hvězd a hlavně napjatým očekáváním. Diváci HBO mají možnost zažít tuto neopakovatelnou atmosféru v přímém přenosu a být u toho, když se začnou předávat zlaté sošky zvané Oscar® za rok 2010. Tím okamžikem bude pondělí 28. února ve dvě hodiny ráno. Filmoví fanoušci, kteří nebudou moci sledovat přímý přenos, mají ten samý den ve 21 hodin možnost shlédnout devadesátiminutový sestřih slavnostního galavečera. (oficiálny text distribútora)

Rozhovor 17

HellFire

Začátek mi připomněl nadmíru povedenou scénu ze Social Network, ale zbytek večera tak dobrý nebyl. Anne Hathaway by klidně moderování zvládla sama, James Franco totiž nejspíše vykročil z postele levou nohou. Tvářil se, jakoby moderování dělal na protest a jen prostě odříkal, co musel. O výběru nominovaných a výhercích je zbytečné se hádat, je rozhodnuto. ()

H34D

Mnohé stížnosti na příliš rozverné a nefungující moderátorské duo mě na půl míjejí, možná nepředvedli nic extra, možná se nezapíšou do historie jako Ricky Gervais, ale večerem nás zvládli provést jakž takž sympatickým a osvěžujícím způsobem. Napětí z udělování cen bylo však mírnější, nejspíš díky slabšímu osobnímu vztahu k tehdy nominovaným snímkům... 6/10 ()

Silence

Oscarový ceremoniál má pro mne nezaměnitelné kouzlo. Noční seance, kdy u televize naživo sleduji tuhle největší filmovou událost na světě jsou svým způsobem jedinečné a určitě za to může samotná síla okamžiku předávání těchto cen. Možná i proto jsem ochoten v průběhu přenosu odpustit spoustu věcí a jen se bavit tím neskrývaným, ale jedinečným patosem a podlézáním. Nikdy se ale na zvučnost samotného jména "Oscar" nespoléhalo tak, jako tentokrát. Měl jsem čas a dodatečně jsem si proklikal záznamy řekněme pěti posledních předávání a bohužel jsem si potvrdil, to, co mě pálilo již při živém sledování 83. předávání cen Akademie. To, že ceremoniál tak rychle "utekl" nebylo způsobeno jeho svižností a lehkostí, ale spíše absencí nápadů, silných okamžiků, sestřihů, hostů atd. Prostě čehokoliv, na co může divák vzpomínat. U Oscarů si cením role moderátorů jako prvku, který má večerem provádět, ale nemá překážet pravým hvězdám. Silní moderátoři i tak umí zanechat stopu, to se tentokrát nepovedlo. Obrovské zklamání nastalo již při úvodním proslovu, kdy se úplně rezignovalo na klasické představení potenciálních oceněných. Další dění se pak dělo spíše v duchu odškrtávání jednotlivých kategorií, než prožívání slavnostního večera. Na druhou stranu má tenhle ceremoniál výhodu v tom, že je každý rok jiný a tím pádem je stále na co se těšit a doufat, že to, co se nepovedlo, se příště povede. Jedním z mála přínosů letošního roku bylo závěrečné nastoupení oceněných, které působilo - v kontrastu s klasickými rychlými (ale praktickými) konci po děkovné řeči nejlepšího filmu - docela mile. ()

Compote

Vlastně to na mě ani nepůsobilo, že by tenhle ročník moderovala Hathaway a Franco. Byli tak na stejném levelu jako každý, kdo přišel a něco pronesl (až na výjimky, kteří je několikanásobně předčili- K.Douglas), ale nevadilo mi to. Tohle předávání bylo v takovém poklidnějším a milém duchu a to mi vůbec nevadí. Mrzí mě jen, že True Grit (obzvláště Hailee Steinfeld! ) více nazabodovalo, ale jinak svého času stráveném ve Světozoru rozhodně nelituju. ()

Foox

I když je to teprve třetí předávání Oscarů, které jsem měl možnost shlédnout celé, tak oproti 81 a 82 ročníku mi přišlo velmi slabé, pokud teda moderátory musí zachraňovat 90letý Kirk Douglas, tak opravdu není něco v pořádku. James Franco svým twitterováním a převlékáním do dámských šatů rozhodně nezazářil, spíš naopak. Ale alespoň s výsledky jsem byl až na pár vyjímek spokojen :-). ()

• Anne Hathaway a James Franco boli najmladšou hostiteľskou dvojicou v histórii Oscarov. (Hystory)
  • Šou si v Amerike pozrelo len 37, 6 milióna divákov, čo je o 3,7 milióna menej ako rok predtým. (Hystory)
  • Anne Hathaway sa v priebehu noci osemkrát prezliekla, z toho počas živého vstupu 6x. (Hystory)