Captain Marvel

• USA Captain Marvel (viac)

Film Captain Marvel sa odohráva v deväťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia a je tak úplne prvým dobrodružstvom z doteraz nevideného obdobia filmového sveta Marvel. Film sleduje príbeh Carol Denversové, z ktorej sa stala jedna z najmocnejších superhrdinek sveta. Keď sa Zem dostane do vojny medzi dvoma mimozemskými rasami, Denversová sa ocitá s malou skupinou spojencov priamo v srdci konfliktu. (Saturn)

novoten

Zatímco se svět pokoušel nenávidět hlavní představitelku za to, že v interview odpověděla na otázku, na kterou byla tázána, já jsem spokojeně vyčkával. Brie Larson je a bude svá a já jen děkuji všem zúčastněným za to, že se odvážili ji obsadit do přísně sledovaného originu nového charakteru. Právě ona byla několik let mojí vymodlenou Marvel a vidět ji konečně v obleku na plátně je pro mě malým velkým svátkem. Film sice zakopává v samém úvodu, kdy konfliktu Kree a Skrullů chybí větší náboj, ale pozemská nálada, okořeněná drobnou účastí Coulsona, neodolatelným Goosem, geniálně věrnou devadesátkovou atmosférou a hlavně zjištěním, že se s přimhouřením oka jedná o Avengers 0.5, funguje po všech stránkách. Dokonce i bez dostatečného prohloubení charakteru hlavní hrdinky, která je tak životními okolnostmi v minulosti i současnosti spíše vláčena, ale o to bližší je divákovi při nalézání poslání i vlastního já. ()

Eliott

Na film jsem navštívil kino a mé prvotní dojmy vypadaly celkem slibně, snímek obsahoval zdánlivě dobré vtipy, hlášky a akce měla také slušný potenciál. Bohužel však bylo čím dál tím jasnější, že se jedná pouze o další Hollywoodský brak. A to hned z několika důvodů které zde vypíšu. Nejhorší z nich byla bezkonkurenčně herečka v hlavní roli (Brie Larson), která je nesympatická jak ve své roli, tak v reálném životě. Tím pádem docela lituju ty chudáky co s ní museli celé dny natáčet. Další podstatnou věcí je, že hlavní postava na své cestě neprošla absolutně žádným vývojem osobnosti a v příběhu se tak nijak neposunula. Konkrétněji tedy, že stejně jako byla na začátku nepříjemná a podle tvůrců pravděpodobně po všech směrech dokonalá, tak zůstala až do konce s jedinou vyjímkou, že byla mnohem silnější. Přitom u ostatních postav MCU byl většinou aplikován nějaký osvědčený vzorec vývoje. A to třeba něco jako když si postava prošla peklem, své schopnosti musela neustále zdokonalovat a to třeba i v řádu několika let (během několika filmů)  a nebo alespoň dostávala od záporáků pořádné výprasky, což samozřejmě vzbudilo sympatie diváka pro následnou odvetu. Zde se však neodehrálo nic z toho, neboť Brie prostě vždy vyhraje a v podstatě jí na první pokus vyjde vše na co sáhne (stejně jako je tomu například u Ray ze Star wars). Navíc přitom všem nosí ten svůj nepříjemný samolibý obličej. Není proto žádným překvapením, že byla každá scéna s ní na plátně pro mne utrpením. Film si tak pomalu kopal svůj mělký hrob, který na závěr zakončil tou nejabsurdnější záplektou, kdy si jakoby Brie z ničeho nic na něco vzpomene, své schopnosti odemkne lusknutím prstu a bez jakéhokoli nácviku svých nových (kompletně odlišných) schopností rozmlátí ohromnou nepřátelskou flotilu úplně sama. Přestože si pohrávám s myšlenkou na odpadové hodnocení, ve filmu se nachází jistý klad a jeho jménem je Samuel L. Jackson. Zde nám tvůrci odhali jeho minulost, v níž se Mladičký Nick Fury, jakožto největší sympaťák filmu postará o prakticky všechny vtipné momenty a také o ty zajímavější akční scény. Docela mne mrzí, jak tato pohádka, s hlavním cílem nám předvést další Hollywoodský silný ženský charakter, který porazí všechny muže, pokazí výsledek a také můj celkový dojem z filmu. Za minulost Furyho dávám 1 hvězdu, ale je to spíše na 10% a dvojku si pravděpodobně nechám ujít. PS: Není to tak dlouho co jsem označil Black Panther nejhorším filmem MCU a své prvenství si byl schopen udržet necelý jeden rok. ()

Superpero

Já jsem si to užil. Začíná to jako space opera a dá se na to koukat, ale hlavní síla je, když přistane na zemi a začne pravé devadesátkové buddy movie. Brie Larson je sympaťačka a s mladě vypadajícím Samuelem L. Jacksonem jim to klape. Samuel je vtipnej a je to prostě prdel. Jediné co na mě nefungovalo byly dojemné scény se Skrully. Nedokázal jsem s vážnym ksichtem litovat zrůdy, co vypadaj jak monstra z Bladea II. ()

DaViD´82

Stěží najít v marvelovské kino frančíze méně charismatického superhrdinu (ano, existenci Ant-mana, Wasp i Scarlet Witch beru v potaz). Což je znásobeno tím, že Captain Marvel je již z podstaty nezajímavá; nemá slabinu, její schopnost(i) jsou überpřepálené, naturelem nezajímavé a vizuálně se projevují čistě skrze CGI čili jakmile nastoupí do akce, tak po Brie Larson ani vidu ani slechu klidně několik dlouhých minut na úkor jakési zmatené blikající animačky s čírem. A to je škoda, protože i když Brie není úplně přesvědčivá, tak pořád jako Carol aspoň působí dojmem, že v ní něco přeci jen je. Přesto, navzdory všemu uvedenému, jde o jeden z vůbec nejlepších Marvel originů. Má to tempo, Jackson, postavy a košišta kolem Carol to táhnou "co to dá", devadesátková stylizace také sedne a především díky Skrullům to má, u Marvelu trestuhodně často opomíjené, "srdíčko". ()

Satan

Strašně mě štve to zaměnitelné sci-fi prostředí s různými gadgety, raketoplány, lasery atp. Palec nahoru za skvěle omlazeného Nicka Furyho a za zasazení do devadesátek. Zbytek mě ale šíleně nebavil - nezajímala mě detektivní linka a nezajímaly mě postavy. Řemeslně klasicky na výši, ale jedna z nejnudnějších marvelovek. [Přesná stopáž: 124 min] ()

• Captain Marvel byl v pořadí již 7. filmem Marvel Cinematic Universe (z tehdy 21), a 38. filmem celkově, který v tržbách pokořil (kdysi magickou) metu miliardy amerických dolarů. (Komi98)
  • V jedné ze svých posledních cameo rolí tu Stan Lee odkazuje na svou hereckou účast ve filmu Flákači (1995). A to ve scéně, kdy sedí ve vlaku, čte si scénář Flákačů a nacvičuje si repliku: „Trust me, true believer.“ Captain Marvel (Brie Larson) mu scénář odkryje a oba se na sebe usmějí. (necisty)
  • Carol Danvers (Brie Larson) na začátku filmu ve videopůjčovně zničí plakátový stojan propagující film Pravdivé lži (1994). Původně ale tvůrci uvažovali o plakátu k filmu Maska (1994), aby měla Carol pocit, že kousek od ní stojí jeden ze Skrullů. (Andrew78)

Marvel je v problémech

Marvel je v problémech

02.11.2023

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023

Barbie má miliardu