The Wall

Rozpálený piesok a tehly pod horúcim iráckym slnkom spôsobujú hotovú vyheň. Za pozostatkami rozpadnutej steny bývalej islámskej školy sa ukrýva ťažko ranený zameriavač amerických jednotiek, seržant Isaac (Aaron Taylor-Johnson), ktorého snajper nepriateľskej teroristickej skupiny prezývaný Juba (Laith Nakli) pripravil presnými zásahmi o vodu i vysielačku. Isaacovi hrozí, že do západu slnka vykrváca a jediné, čo ho udržuje pri zmysloch je spoločná konverzácia na rovnakej rádiovej frekvencii medzi ním a jeho nepriateľom. Počas nekonečne dlhého čakania na posily sa konverzácia postupne začne meniť v psychologickú hru na mačku a myš, počas ktorej Isaac zisťuje, že jeho nepriateľ vie o ňom viac, než by mohol tušiť. (sochoking)

tron

Dosť to pripomína Mínu s Arniem Hammerom. Tiež minimalistická zápletka, minimum hercov a minimálna lokácia. Neviem, prečo zrovna TOTO zaujalo Douga Limana alias muža, ktorý je zvyknutý nakrúcať 100-miliónové veľkofilmy s Bradom Pittom a Tomom Cruiseom. Možnože si ale práveže iba potreboval oddýchnuť od vysokých rozpočtov (a od tomu odpovedajúcich veľkých očakávaní a tlakov zo strany štúdia). A tak si vybral tento „malý“ scenár. A výsledok? Nuž, ozaj je to malé. Čo by, samozrejme, nemuselo byť mínus. Ak by šlo o dobrý film. Lenže nejde. Spočiatku to má niečo do seba a John Cena je super. Škoda, že tento terminátor nehrá v lepších filmoch. Problém je v tom, že už po 20. minútach to začne zaváňať triviálnou a predvídateľnou nudou. A Cena tu má len vedľajšiu úlohu. Akčné scény tu takmer vôbec nie sú a hoci mám obvykle filmy o snajperoch rád, toto proste bola nuda. A koniec ma vyložene nebavil. Asi najneviditeľnejší Limanov film. ()

agentmiky

Další potvrzení pravidla, že více herců nemusí znamenat lepší porci zábavy. Doug Liman je velmi zkušený režisér, tudíž je s podivem, že se rozhodl natočit takové minimalistické drama, kde se s rozpočtem šetřilo a ani moc herců si zde nezahrálo. Ale já vím, že takový typ filmů má něco do sebe a zajisté byste ho neměli ihned odsuzovat. Aaron Taylor-Johnson zde předvedl jeden z nejlepších výkonů, co jsem u něj doposud viděl. Jeho chování bylo uvěřitelné, jeho projevené emoce se zdály taktéž dost reálné. Dialogy mezi ním a nepřátelským sniperem měly pointu, nebyly to jen tupá bezmyšlenkovitá slovní spojení poskládaná do rozhovoru, tudíž scénář si zde může dát bod navíc. Příběh byl ucházející, pár zvratů bylo překvapivých, ale v celkovém součtu z toho nejsem nikterak vedle. Vizuál se jevil mrazivě přesvědčivě a autenticky, což není vždy pravidlem. Závěr byl trefou do černého, po dlouhé době slušná dialogová přestřelka s výbornými hereckými výkony a zpracováním na úrovni. Za mě dávám 74 % ()

luka4615

Slušný válečný snímek, jehož hlavní devízou je verbální "přestřelka" mezi vojákem s mimikrami Aarona Tyalora-Johnsona a iráckého snipera, který zde plní úlohu neznámého a neviděného zla. Celý film se originálně odehrává pouze na stísněném prostoru oné proklamované zdi, přičemž filmu také hraje do karet fakt, že je oproštěn od všeho amerického patosu, takže ve finále dostaneme hutné civilní drama, které až na pár děr ve scénáři funguje přesně tak jak se od něj očekává. PS: John Cena zde předvedl celou dostupnou škálu svého herectví. Smekám! ()

Kopi1

Podle traileru jsem dostal na tento film chuť a byl jsem zvědav jak se to vyvine. Musím říct, že jsem se během filmu nenudil a čekal jsem, co Isaac je schopen vymyslet v nevýhodné situaci. Snipera se dobře poslouchalo a rozhovor měl celkem štávu, čekal bych ale nějaký dobrý soundtrack, hlavně ke konci mohla být hudba napínavější. Jinak ten konec je top! ()

SOLOM.

Vcelku slušné válečné drama/survival, které rozhodně dokázalo upoutat mou pozornost. Nejen kvůli tomu, že se odehrává na malém prostoru, kde hlavní prim hraje zbytek zdi, prach, poušť, nelítostný sniper a dvojice amerických vojáků (sniper, pozorovatel), kde se jejich mise promění v hru na kočku a na myš a smrt tu smrdí na sto honů. Místy to sice trošku postrádalo grády, jako celek to docela fungovalo. Mazaný závěr se mi taky líbil – já nemám rád happyendy - John Cena by se měl ale raději věnovat tomu hranému mlácení v ringu (pokud už teda není v důchodu), protože jako „herec“ je hrozný. Aaron Taylor-Johnson a tajemný hlas ve vysílačce jasně táhli celý film…Lepší průměr – 60%. ()

• Hneď na začiatku filmu je spomenutý snajper menom Juba a neskôr Isaac (Aaron Taylor-Johnson) dospeje k záveru, že snajper, ktorý naňho útočí, je práve Juba. Behom vojny v Iraku skutočne existovala legenda o ostreľovačovi s prezývkou Juba. Podľa rôznych príbehov mal na konte životy desiatok, možno až stoviek Američanov a ich spolupracovníkov. Internetom kolovali videá, ktoré mali ukazovať Jubu v akcii. Dodnes však nie je isté, koľko pravdy na tomto príbehu je. Podľa niektorých ani nemá tieto útoky na svedomí jeden, ale viac nezávisle pôsobiacich snajprov. O nič jasnejší nie je ani údajný Jubov osud. Niektorí veria, že bol zabitý americkým či irackým snajprom, prípadne niekým úplne iným. Ďalší predpokladajú, že z nejakého dôvodu prestal bojovať a doteraz predstavuje nebezpečenstvo. Nech už je pravda akákoľvek, faktom zostáva, že meno Juba bolo pre vojakov v Iraku nočnou morou. (ČSFD)
  • Jako vojenský poradce na filmu spolupracoval samotný Nicholas Irving. Skutečný americký odstřelovač s potvrzenými 33 zásahy ve válce v Afghánistánu. (em.redrum)