Ocenenia - Jussi Awards - 2005-2014
Národné ocenenia
- Slnko v sieti
- Academy Awards
- Independent Spirit Awards
- British Academy of Film and Television Arts (BAFTA)
- British Independent Film Awards (BIFA)
- European Film Awards
- César Awards
- Goya Awards
- German Film Awards
- Robert Awards (Danish Film Awards)
- Jussi Awards
- Český lev
- Polish Film Awards
- Hungarian Motion Picture Awards (Hungarian Film Awards)
- Filmfare Awards
- Guldbagge Awards
- Amanda Awards
- AACTA International Awards
- Hong Kong Film Awards
Filmové festivaly
- Cannes Film Festival
- Venice Film Festival
- Berlinale (Berlin International Film Festival)
- Toronto International Film Festival
- Tribeca Film Festival
- Sundance Film Festival
- Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
- Zurich Film Festival
- San Sebastián International Film Festival
- Sitges Film Festival
- Shanghai International Film Festival
- Warsaw International Film Festival
- Miami Film Festival
- Montreal World Film Festival
- Hong Kong International Film Festival (HKIFF)
- Melbourne International Film Festival (MIFF)
- Tallinn Black Nights Film Festival
- Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
- Zlín Film Festival
- FAMUfest
- Norwegian International Film Festival Haugesund
- Avoriaz International Fantastic Film Festival
Ocenenia kritiky
- Golden Globes
- Critics Choice Awards
- Florida Film Critics Circle Awards
- Los Angeles Film Critics Association Awards
- New York Film Critics Circle Awards
- Ceny české filmové kritiky
Žánrové (špeciálne ocenenia)
Anticeny
2014 - 68th Jussi Awards
Nejlepší film
- Noc v betonu (Misha Jaari, Mark Lwoff)
- 8-Ball (Marko Antila, Tero Kaukomaa)
- Kerron sinulle kaiken (Liisa Penttilä)
- Levie srdce (Aleksi Bardy)
- Temné vody (Jukka Helle, Markus Selin)
Nejlepší režie
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
- Leea Klemola (Kerron sinulle kaiken)
- Jessica Grabowsky (8-Ball)
- Armi Toivanen (21 způsobů, jak zničit manželství)
Nejlepší vedlejší herec
Nejlepší vedlejší herečka
Nejlepší scénář
- Simo Halinen (Kerron sinulle kaiken)
- Pirjo Honkasalo, Pirkko Saisio (Noc v betonu)
- Matti Ijäs, Auli Mantila, Jani-Petteri Passi, Heikki Vuento (Co děláme pro lásku)
Nejlepší kamera
Nejlepší střih
Nejlepší hudba
- Viktor Brobacke, Amanda Fritzén, John Hurgardt, Viktor Littmarck, Oscar Nygren, Darya Pakarinen, Daniel Rossetti, Olli Tuomainen (Finská krev, švédské srdce)
- Lau Nau (Egyptská princezna)
- Pessi Levanto, Allan Tuppurainen (Rölli ja kultainen avain)
Nejlepší zvuk
Nejlepší výprava
Nejlepší kostýmy
Nejlepší masky
Cena za celoživotní přínos
Nejlepší dokument
- Finská krev, švédské srdce (Mika Ronkainen)
- Alaska Highway (Aleksi Salmenperä)
- Lamač zvuku (Kimmo Koskela)
Cena diváků
2013 - 67th Jussi Awards
Nejlepší film
- Skoro 18 (Maarit Lalli)
- Miss Blue Jeans (Markku Flink, Outi Rousu)
- Sobík Niko 2 (Petteri Pasanen, Hannu Tuomainen)
- Očista (Jukka Helle, Markus Selin, Kristian Taska)
- Odhalený prístav (Pauli Pentti, Liisa Penttilä)
Nejlepší režie
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Nejlepší vedlejší herec
- Santtu Karvonen (Totálně našrot)
- Peter Franzén (Cesta na sever)
- Juha Muje (Risto Räppääjä ja viileä Venla)
Nejlepší vedlejší herečka
Nejlepší scénář
- Maarit Lalli, Henrik Mäki-Tanila (Skoro 18)
- Matti Kinnunen (Miss Blue Jeans)
- Marteinn Thorisson, Hannu Tuomainen (Sobík Niko 2)
Nejlepší kamera
Nejlepší střih
- Riitta Poikselkä (Punkový syndróm)
- Benjamin Mercer (Odhalený prístav)
- Maarit Lalli, Joon Tervakari (Skoro 18)
Nejlepší hudba
Nejlepší zvuk
Nejlepší výprava
- Ulrika von Vegesack (Iron Sky)
- Mikko Pitkänen (Sobík Niko 2)
- Sattva-Hanna Toiviainen (Odhalený prístav)
Nejlepší kostýmy
Nejlepší masky
Cena za celoživotní přínos
Nejlepší dokument
- Punkový syndróm (Jukka Kärkkäinen, Jani-Petteri Passi)
- Canned Dreams (Katja Gauriloff)
- Russian Libertine - Venäjän vapain mies (Ari Matikainen)
Cena diváků
2012 - 66th Jussi Awards
Nejlepší film
- Le Havre (Aki Kaurismäki)
- Ticho (Joonas Berghäll, Alf Hemming, Petri Rossi)
- Dobrý syn (Misha Jaari, Mark Lwoff, Elli Toivoniemi)
Nejlepší režie
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Nejlepší vedlejší herec
Nejlepší vedlejší herečka
Nejlepší scénář
Nejlepší kamera
Nejlepší střih
Nejlepší hudba
- Timo Hietala (Ticho)
- Timo Kahilainen, Janne Louhivuori (Herra Heinämäki ja Leijonatuuliviiri)
- Pascal Gaigne (Matka Edeniin)
Nejlepší zvuk
Nejlepší výprava
Nejlepší kostýmy
Cena za celoživotní přínos
Nejlepší dokument
Cena diváků
2011 - 65th Jussi Awards
Nejlepší film
- Laponská odysea (Aleksi Bardy)
- Rare Exports (Petri Jokiranta)
- Prodejci obrazů (Auli Mantila, Jussi Rantamäki)
Nejlepší režie
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Nejlepší vedlejší herec
Nejlepší vedlejší herečka
Nejlepší scénář
- Pekko Pesonen (Laponská odysea)
- Marja Pyykkö, Laura Suhonen (Utíkej, sestro, utíkej!)
- Jani-Petteri Passi (Prodejci obrazů)
Nejlepší kamera
Nejlepší střih
- Kimmo Taavila (Rare Exports)
- Mervi Junkkonen (Reindeerspotting – Útěk ze Santalandu)
- Mikko Sippola (Utíkej, sestro, utíkej!)
Nejlepší hudba
- Juri Seppä, Miska Seppä (Rare Exports)
- Sid Hille (Kohtaamisia)
- Jaakko Kuusisto (Täällä Pohjantähden alla II)
Nejlepší zvuk
- Timo Anttila, Jussi Honka, Tuomas Seppänen (Rare Exports)
- Joonas Jyrälä, Miia Nevalainen, Panu Riikonen (Seitti - kilvoittelijan päiväkirja)
- Panu Riikonen (Utíkej, sestro, utíkej!)
Nejlepší výprava
- Jalmari Helander (Rare Exports)
- Markku Pätilä (Špatná rodina)
- Juho Kuosmanen, Jani-Petteri Passi (Prodejci obrazů)
Nejlepší kostýmy
- Saija Siekkinen (Rare Exports)
- Anna Vilppunen (Laponská odysea)
- Tiina Kaukanen (Utíkej, sestro, utíkej!)
Cena za celoživotní přínos
Nejlepší dokument
- Nazí v sauně (Joonas Berghäll, Mika Hotakainen)
- Seitti - kilvoittelijan päiväkirja (Pirjo Honkasalo)
- Reindeerspotting – Útěk ze Santalandu (Joonas Neuvonen)
Cena diváků
2010 - 64th Jussi Awards
Nejlepší film
- Listy otcovi Jakubovi (Lasse Saarinen, Risto Salomaa)
- Výslech (Misha Jaari, Mark Lwoff)
- Täällä Pohjantähden alla (Timo Koivusalo)
Nejlepší režie
Nejlepší herec
- Heikki Nousiainen (Listy otcovi Jakubovi)
- Hannu-Pekka Björkman (Dům košaté lásky)
- Pertti Sveholm (Väärät juuret)
Nejlepší herečka
Nejlepší vedlejší herec
- Peter Franzén (Rööperi)
- Heikki Nousiainen (Täällä Pohjantähden alla)
- Esko Roine (Täällä Pohjantähden alla)
Nejlepší vedlejší herečka
- Amanda Pilke (Zakázané ovoce)
- Marja Packalén (Maata meren alla)
- Miia Selin (Täällä Pohjantähden alla)
Nejlepší scénář
- Zaida Bergroth, Jan Forsström, Antti Raivio (Poslední kovboj zůstává)
- Olli Soinio (Výslech)
- Klaus Härö, Jaana Makkonen (Listy otcovi Jakubovi)
Nejlepší kamera
Nejlepší střih
Nejlepší hudba
Nejlepší zvuk
Nejlepší výprava
Nejlepší kostýmy
Cena za celoživotní přínos
Nejlepší dokument
Cena diváků
2009 - 63rd Jussi Awards
Nejlepší film
- Sobík Niko (Petteri Pasanen, Hannu Tuomainen)
- Rodinná dieta (Kristiina Pervilä)
- Domov šedých motýlů (Markus Selin)
Nejlepší režie
- Dome Karukoski (Domov šedých motýlů)
- Mika Kaurismäki (My tři králové)
- Michael Hegner, Kari Juusonen (Sobík Niko)
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Nejlepší vedlejší herec
Nejlepší vedlejší herečka
- Elina Knihtilä (Putoavia enkeleitä)
- Nina Jääskeläinen (Päätalo)
- Kristiina Halttu (Domov šedých motýlů)
Nejlepší scénář
- Marteinn Thorisson, Hannu Tuomainen (Sobík Niko)
- John Webster (Rodinná dieta)
- Peter Lindholm (Kolmistaan)
Nejlepší kamera
Nejlepší střih
Nejlepší hudba
Nejlepší zvuk
- Vesa Meriläinen, Panu Riikonen (Sauna)
- Janne Laine (Palnan tyttäret)
- Jyrki Rahkonen (Domov šedých motýlů)
Nejlepší výprava
- Vladimír Bedřich Dvořák, Antti Nikkinen, Ville Vauras (Sauna)
- Markku Pätilä (Rozkaz)
- Pirjo Rossi (Domov šedých motýlů)
Nejlepší kostýmy
- Anna Vilppunen (Sauna)
- Karoliina Koiso-Kanttila (Erottamattomat)
- Elina Kolehmainen (Domov šedých motýlů)
Nejlepší dokument
Cena diváků
2008 - 62nd Jussi Awards
Nejlepší film
- Čierny ľad (Kaarle Aho, Kai Nordberg)
- Práce pro chlapa (Petri Jokiranta, Tero Kaukomaa)
- Tali-Ihantala 1944 (Alf Hemming)
Nejlepší režie
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Nejlepší vedlejší herec
Nejlepší vedlejší herečka
Nejlepší scénář
Nejlepší kamera
Nejlepší střih
- Jukka Nykänen (Čierny ľad)
- Samu Heikkilä (Práce pro chlapa)
- Juha Antti-Poika, Sakari Kirjavainen (Tali-Ihantala 1944)
Nejlepší hudba
Nejlepší zvuk
- Kyösti Väntänen (Raja 1918)
- Tuomas Klaavo, Mikko Mäkelä (Práce pro chlapa)
- Johan Hake (Tali-Ihantala 1944)
Nejlepší výprava
Nejlepší kostýmy
Cena za celoživotní přínos
Nejlepší dokument
Cena diváků
2007 - 61st Jussi Awards
Nejlepší film
- Svetlá v súmraku (Aki Kaurismäki)
- Kenen joukoissa seisot (Pertti Veijalainen)
- Mrazivé město (Markus Selin)
Nejlepší režie
- Aku Louhimies (Mrazivé město)
- Jouko Aaltonen (Kenen joukoissa seisot)
- Aki Kaurismäki (Svetlá v súmraku)
Nejlepší herec
- Janne Virtanen (Mrazivé město)
- Martti Suosalo (Kalteva torni)
- Samuli Edelmann (Rock'n Roll Never Dies)
Nejlepší herečka
Nejlepší vedlejší herec
- Mikko Kouki (Riisuttu mies)
- Jarkko Pajunen (Onni von Sopanen)
- Kari-Pekka Toivonen (Rock'n Roll Never Dies)
Nejlepší vedlejší herečka
- Seela Sella (Kalteva torni)
- Maria Heiskanen (Svetlá v súmraku)
- Marjukka Halttunen (Rock'n Roll Never Dies)
Nejlepší scénář
- Mikko Kouki, Paavo Westerberg (Mrazivé město)
- Juha Koiranen (Rock'n Roll Never Dies)
- Sami Keski-Vähälä, Joona Tena (Unna a Nuuk)
Nejlepší kamera
Nejlepší střih
Nejlepší hudba
- Samuli Kosminen, Kimmo Pohjonen (Večný bojovník)
- Heikki Valpola (Kenen joukoissa seisot)
- Jussi Aronen, Vesa-Matti Mattsson, Herman Rechberger (Unna a Nuuk)
Nejlepší zvuk
- Pietari Koskinen (Unna a Nuuk)
- Tuomas Klaavo, Mikko Mäkelä (Onni von Sopanen)
- Tuomas Klaavo (Král telenovely)
Nejlepší výprava
- Markku Pätilä (Svetlá v súmraku)
- Sattva-Hanna Toiviainen (Král telenovely)
- Sattva-Hanna Toiviainen (Mrazivé město)
Nejlepší kostýmy
Nejlepší dokument
- Kenen joukoissa seisot (Jouko Aaltonen)
- Rytmy Brazílie (Mika Kaurismäki)
- Pavlovin koirat (Arto Halonen)
Cena diváků
2006 - 60th Jussi Awards
Nejlepší film
- Zamrzlá země (Markus Selin)
- Holka, ty jsi hvězda (Aleksi Bardy, Olli Haikka, Riina Hyytiä)
- Moje matka (Ilkka Matila)
Nejlepší režie
- Aku Louhimies (Zamrzlá země)
- Dome Karukoski (Holka, ty jsi hvězda)
- Kari Paljakka (Eläville ja kuolleille)
Nejlepší herec
- Hannu-Pekka Björkman (Eläville ja kuolleille)
- Julius Lavonen (Koti-ikävä)
- Samuli Vauramo (Holka, ty jsi hvězda)
Nejlepší herečka
- Maria Lundqvist (Moje matka)
- Katja Küttner (Eläville ja kuolleille)
- Pamela Tola (Holka, ty jsi hvězda)
Nejlepší vedlejší herec
Nejlepší vedlejší herečka
Nejlepší scénář
- Aku Louhimies, Jari Rantala, Paavo Westerberg (Zamrzlá země)
- Jimmy Karlsson, Kirsi Vikman (Moje matka)
- Kari Paljakka (Eläville ja kuolleille)
Nejlepší kamera
Nejlepší střih
- Samu Heikkilä (Zamrzlá země)
- Timo Linnasalo (Eläville ja kuolleille)
- Harri Ylönen (Holka, ty jsi hvězda)
Nejlepší hudba
- Jukka Immonen (Holka, ty jsi hvězda)
- Vellu Maurola, Tapani Rinne (Koti-ikävä)
- Sanna Salmenkallio (Sen edestään löytää)
Nejlepší zvuk
- Samu Heikkilä, Janne Laine, Kirka Sainio (Zamrzlá země)
- Juha Hakanen (Holka, ty jsi hvězda)
- Kyösti Väntänen (Koti-ikävä)
Nejlepší výprava
- Cecilia Bornebusch (Moje matka)
- Antti Mattila (Holka, ty jsi hvězda)
- Sattva-Hanna Toiviainen (Zamrzlá země)
Nejlepší kostýmy
Nejlepší dokument
- Sen edestään löytää (John Webster)
- Paimenet (Veikko Aaltonen)
- Pitkin tietä pieni lapsi (Susanna Helke, Virpi Suutari)
Cena diváků
2005 - 59th Jussi Awards
Nejlepší film
- Střihač psích drápů (Kari Sara)
- Výrobna dospělých (Petri Jokiranta, Tero Kaukomaa)
- Pan Pelikán (Hanna Hemilä)
Nejlepší režie
- Markku Pölönen (Střihač psích drápů)
- Aleksi Salmenperä (Výrobna dospělých)
- Aleksi Mäkelä (Vares - Yksityisetsivä)
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Nejlepší vedlejší herec
- Kari Väänänen (Juoksuhaudantie)
- Petteri Summanen (Impérium jazzu)
- Samuli Edelmann (Vares - Yksityisetsivä)
Nejlepší vedlejší herečka
- Minttu Mustakallio (Výrobna dospělých)
- Sanna-Kaisa Palo (Impérium jazzu)
- Tiina Pirhonen (Kukkia & sidontaa)
Nejlepší scénář
- Markku Pölönen (Střihač psích drápů)
- Pekko Pesonen (Výrobna dospělých)
- Auli Mantila (Můj kamarád Henry)
Nejlepší kamera
- Kari Sohlberg (Střihač psích drápů)
- Pirjo Honkasalo (Melancholian 3 huonetta)
- Timo Salminen (Pan Pelikán)
Nejlepší střih
- Kimmo Taavila (Vares - Yksityisetsivä)
- Samu Heikkilä (Kukkia & sidontaa)
- Kimmo Taavila (Výrobna dospělých)
Nejlepší hudba
- Sanna Salmenkallio (Melancholian 3 huonetta)
- Timo Hietala (Výrobna dospělých)
- Tommi Viksten (Můj kamarád Henry)
Nejlepší zvuk
Nejlepší výprava
- Samuli Halla, Jussi Halonen, Petri Neuvonen (Pan Pelikán)
- Minna Santakari (Střihač psích drápů)
- Kaisa Mäkinen (Můj kamarád Henry)