Harry Potter a väzeň z Azkabanu

• Česko Harry Potter a vězeň z Azkabanu (viac)

Aj tretí rok v Škole kúziel v Bradaviciach bude plný nebezpečenstva a prekvapení...
Trinásťročný Harry Potter nie je veľmi nadšený, keď musí tráviť leto u svojich vzdialených príbuzných. Správa sa vzorne a nevenuje sa žiadnym kúzlam, ale iba dovtedy, kým ich nepoctí návštevou  príšerná teta Marge...
Harry sa obáva trestu, pretože zákony nedovoľujú používať študentom kúzla mimo čarodejníckeho režimu, a preto z obáv radšej utečie. Prenocuje v starom hoteli, kde sa náhodou stretne s  ministrom kúziel Korneliom. Ten mu hroziaci trest odpustí a zároveň mu prezradí, že z väzenia v Azkabade utiekol záhadný a nebezpečný čarodejník Sirius Čierny. Ten bol podľa legiend zodpovedný za privedenie lorda Voldemorta k Harryho rodičom a za ich násilnú smrť. Teraz sa lord pokúša zabiť Harryho. Jediným bezpečným miestom sa pre neho stanú Bradavice... (TV Markíza)

Death

Treti dil Harryho Pottera je daleko vyzralejsi. Skok oproti Tajemne komnate je skutecne pomerne znacny. Vezen z Azkabanu se zameruje daleko vice na vizualni stranku, atmosferu(ta je docela husta), herecke vykony a hlavne mnohem vice spoleha na tradicni filmarske postupy a vychytavky nez predchozi dily, ktere byly vice postaveny na trikove strance. Myslim, jako ostatne asi vetsina lidi, ze zmena rezisera potterovske serii urcite prospela(uz neni cilena tak jednoznacne na detske publikum). Mam prirozene i vyhrady. Vadi mi hlavne, ze treti dil co do knizniho obsahu je sice nejobsahlejsi, ale film je ze vsech tri dilu nejkratsi. Necekal jsem rozhodne, ze se film bude drzet verne predlohy, je jasne, ze jde po zakladni dejove linii bez zbytecnych zdrzujicich(pro film) pasazi, ale chybi mi zde i nekolik docela dulezitych dejovych momentu. Pri 20ceti minutove stopazi navic, by to bylo urcite lepsi (nejsem buhvijaky potteromaniak, ale vynechani nekterych momentu se mi moc nelibi). Jinak neni moc co dalsiho vytykat. Vsechny aspekty jsou vyrazne lepsi nez u predchozich dilu vcetne pribehu(to samozrejme plati i o knize). Obavam se ale, ze pokud se i ctvrty dil bude drzet teto stopaze, tak se bude muset vynechat hoodne veci a mam velke obavy aby to fungovalo-nechtel bych byt scenarista:).A vlastne bych ani nechtel byt reziser ctyrky, protoze ta je zase o fousek(nebo spise o fous) lepsi a Alfonso Cuaron nastavil latku rozhodne hodne vysoko. ()

Styxos

Tomu se teda říká změna (k lepšímu!) Alfonso Cuarón z lehce strašidelných pohádek udělal hodně temnou fantasy. Na Vězni lze kromě atmosféry obdivovat hlavně vizuální stránku (zapojení malebné přírody, neustálý déšť a především změnu ročního období na Vrbě mlátičce, zakaboněná obloha. Hodně mi to připomnělo filmy Tima Burtona). Hodně se mi taky líbila scéna, kde byla propojená minulost s přítomností - tady byla hodně dobrá vychytávka s hudbou Johna Williamse (tikání hodin, které je hlasité, pak slabé a nakonec opět burácivé). Mimochodem - Williams složil v rámci své kariéry nejlepší soundtrack k Potterovi). Dokonce ani scénář nepůsobil zmatečně a všechno je napsáné mezi řádky, takže to každý chápavější divák pochopí a nejedno mu docvakne. Hlavně lze obdivovat, že se Alfonso vykašlal na všechny a všechno kolem a rozhodl se to pojmout po svém - což se projevuje i na tom, že hrdinové chodí v mudlovském oblečení. Prostě zbavil Pottera jeho kouzla a nevinnosti a dodal mu pořádnou dávku ponurosti. A nesmím zapomenout ani na herecké posily v podobě Garryho Oldmana (jeho postava uprchlého trestance působí skvěle vyšinutě), Davida Thewlise (správný mentorský typ), Timothyho Spalla (slizký jako červ), Emma Thompson (tak akorát podivínská) a v neposlední řadě Michaela Gambona (jeho Brumbál má sice daleko do kouzelného dědečka z předchozích dílů a ani se neprojevuje jako rádce spasitele světa, ale to je způsobeno tím malým prostorem, který má k dispozici - ostatně, pořádně to rozjede až v pětce). Na každý pád se i po těch šesti letech stále jedná o nejlepší filmový díl téhle ságy. (nakoukáno znova před projekcí sedmého dílu). ()

AngelLucy

Tento díl Harryho Pottera byl pro mě zatim nejlepší. Líbí se mi asi proto, že je nejvíc horrorový. Nejvíc se mi na něm líbili mozkomoři, kteří byli dost strašidelní. ()

zolo23

Konečne to zobral do svojich rúk iný režisér a tak to aj dopadlo. Alfonso Cuarón urobil tú správnu tajomnú a temnú atmosféru akú si tento film zaslúži. Jediný Potter kde dávam plný počet bodov. ()

TroiMae

Přecejen se těším na snad dospělejší díly – jestliže první díl je dětským filmem, tenhle je „puberťátským“? Moc mi neučaroval a nerozumím mu, stejně jako druhému dílu – nechápu to, co se na plátně ne/děje a jaký smysl to celé má. Líbí se mi fantazie a magičnost světa, ale příběh je tak rozředěný, že mě nudí. A nepomůže tomu ani pro mě tak nějak podivná ne/logika celého světa – nemyslím magii, ale snad jakousi divnou primitivní etiku, kdy je např. možné SPOILER :) nechat „popravit“ nevinného hipogryfa a pak ho ředitel nechá dětmi potajmu osvobodit. Stejně tak se mi ztrácí rozlišení toho, co je pro děti skutečně nebezpečné – Harryho každý školní rok varují, že tentokrát by jet neměl, neb ho zabijí, děti jsou vždy ve škole v nebezpečí a na ochranu je pozván někdo, kdo je pro ně ještě nebezpečnější… Potřeboval bych nějaké znamení, kdy se mám opravdu bát. ()

Richard_Ba

Najlepší filmový Potter zatiaľ, a musím povedať, že aj z pohľadu filmového geniálny film. Absolútne je využitý svet Harryho Pottera, kde je kladený dôraz na každú maličkosť a láska pre detaily je vidno, a veľmi ju oceňujem. Krásna je aj obyčajná scéna v Deravom Kotlíku (The Leaky Cauldron) kde sa rozpráva Harry s priateľmi a v pozadí tam čašník nosí prútikom kopu tanierov, a všetci sa rozprávajú, proste úžasná atmosféra. Neviem, či to bolo od pani Rowlingovej účelný výber, ale kniha Harry Potter and the prisoner of Azkaban je ideálna pre film a je veľmi vďačná na plátne. Mladý Potterovci už viditeľne hrajú a réžia s krásnymi zábermi je proste slasť pre oči bez zbytočných CGI efektov. Takto by mal vyzerať každý Potter. ()

Hruzi

Děj mě opravdu nadchnul a začátek filmu je výborný. Pocit jsem měl po shlédnutí ostatních dílů úplně jiný, než když jsem ho viděl poprvé. Když je vidíte jako staré známé z dalších dílů...je to nějak lépe pochopitelné a lepší. Trojici opět táhne Emma Watson a doplnění o další postavy (Black, Lupin) je velké plus. Už tady je cítit, že se blížíme k tomu, že se z pohádky Harryho Pottera stane pohádka pro dospělé. ()

Pecival

Ano, je to režisérsky trochu jistější, což se projeví hlavně v druhé půlce, ale scénář je víceméně pořád stejný. Harry zase dostane nakládačku skoro od každýho a jako obvykle to za něj musí ufajtovat ostatní. Abychom mu nekřivdili jednou ho zachrání svoje minulé já, k čemuž mu musí nicméně pomoct "I win button" v podobě pofidérního cestování časem. Stopáž je samozřejmě jako vždy přepálená, takže se půlku filmu pořádně nic neděje, ale zase poslední půlhodka ja nasnímána fakt hezky. Z toho jak se Oldman roztouženě díval na mladého floutka Harryho jsem měl strach , že se neovládne a rovnou ho tam obtáhne. A mýmu oblíbenýmu kinder mafošofi naordinovaly pekelný mikádko jako z boybandu - fuj. ()

venca163

Z řady HP prozatím nejlepší film, co jsem viděl (1. - 4.), s nejpůsobivější atmosférou, s parádní výpravou a promakanym závěrem. Funguje i samo o sobě - bez HP série. (90%) ()

Jello Biafra

Už pred 11 rokmi v kine som bol z tohto pokračovania nadšený. Harry sa tentoraz dostáva do pozornosti uprchnutého väzňa Siriusa Blacka (Gary Oldman), ktorý údajne napomohol Voldemortovi k zavraždeniu jeho rodičov. Je teda rozhodnutý Blacka vypátrať a pomstiť sa mu. Lenže možno je nakoniec všetko úplne inak. Skvelé nápady ako napríklad cestovanie v čase či mnoho vydarených vtipov a hlavne pútavá dobrodružná atmosféra. Neskoršie diely tento rozhodne neprekonali. ()

fiLLthe3DD

Jednoznačně nejlepší Harry - horový, lehce rodinný - ale oproti předelšlým dílům má tento skoro až „psychologický" nádech a celé mi to přišlo (a dodnes přijde) dosti depresivní, což rozhodně není na škodu... Zkrátka v tom není cítit přehnaná zaměřenost na dětskou cílovku jako v případě prvních dvou částí... Herecké výkony dotaženy k dokonalosti, atmosféra by se dala krájet a příběh je opravdu výživný... Nicméně z Harryho jsem vyrostl a proto to už zkrátka není ono, i když se jednoznačně jedná o nejlepší díl série (spolu s Relikvií smrti 1). Slabších pět. ()

jefff

Velkolepý díl, který baví hororovou atmosférou, propracovaným a překvapivým scénářem a silnými postavami. Nejlepší díl série? ()

Braddy

Tento díl je první, který jsem viděl v kině. Ostatní mě do kina příliš nelákaly. Ale musím říct, že tento mě skutečně dostal. Pravda, sice byl s dabingem, ale zase v IMAXu, takže o trošku lepší. (pozn.: opravdu nemáme v češtině lepší výraz než "bubák"??? To používají tak dvouleté děti, ale ne 13ti letí. I strašidlo by znělo líp) Cuarónovo pojetí mě chytlo mnohem víc, než předchozí Columbova(usova). Film byl krásně temný, tajemný, ne už tak pohádkový. I představitelé dětských rolí dospěli a dá se mluvit o hraní, zvlášť v případě Daniela. Jen snad malinká výhrada, ale nedá mi to. Ten časový paradox tam hooodně skřípe:-) Ale to nebudeme rozvádět. ()

Opsha

Takhle měl Potter vypadat od začátku-skoro všechno se změnilo k lepšímu: místo ze dřeva vyřezaného Harrise Gambon - přesně takový Brumbál jakého jsem si představoval, Thewlis také výborný, Oldman samozřejmě vynikající. Atmosféra na jedničku,kamera taky(rozhidně nezapomenu na průlet hodinovým strojkem). Přece jenom pár výtek mám:1.Radcliffe stále neumí hrát 2.Spall udělal z Pettigrewa karikturu se vzhledem stokilové veverky 3.Některé díry ve scénáři jsou tak velké že jsem si jich všímal i já (a to je co říct) ()

solskjaer

Hned v úvodu upozornuji, že nepatřím mezi Pottery ani jejich skalní fasnoušky, přesto však jsem si nenechal ujít ani jeden jeho díl a musím říci, že s příchodem jiného režiséra, se film stočil úplně jinam. Film je více energetický, má neskutečnou šťávu a narozdíl od prvních dvou dílů mě až tak moc nenudil ba co víc docela jsem se u něj ze začátku bavil. Bohužel ke konci se film stáčí zase k tomu nudnému závěru a blekotání o ničem, který mě na těchto filmech o Harrym velice vadí. Čím mě překvapil Cuarón byla perfektní a dost dobře nadupaná začáteční jízda autobusem, dále to bylo zcela jiné temné pojetí tohoto dílu a také úplně jiný způsob filmování diametrálně odlišné od prvního a druhého dílu. K hercům. Nemohu si pomoci, ale Daniel Radcliffe je špatný herec, jeho způsob hraní mi přijde strašně toporný a líný a prostě mi jako Harry vůbec nesedí a myslím si, že kdyby toto nebyl třetí díl, ale díl první a herce vybíral Cuarón tak by sáhl zcela jinam, no ale Cuarón by toho udělal určitě víc jinak. Na druhou stranu Rupert Grint je naprosto dokonalý a dá se říct, že téměř hotový herec na kterého je radost pohledět. Vše co zahraje je skutečně odmakané a zahrané na 100% a určitě o něm ještě uslyšíme. Co mě dále zaujalo je úžasná kamera (co mě nadchlo byla scéna, kdy se letící Klofan jemně dotkne nohou vody), zvukové efekty a drobné prvky hororu, kterých si lze povšimnout u scény, kdy mozkomor leze do vlaku. Také triky byli vypracované do detailů například scéna, kdy si žáci představují čeho se nejvíce bojí je pikantní. Ano film má mnoho pozitiv a je to dost povedený díl a dokážu si představit, že i díl nejlepší, jenže jakoby brány šílenctví jménem Harry Potter zůstaly pro mě uzavřeny a já stále nenalezl ten správný klíč jak se dostat za ně a pořádně si ho užít a nasát jeho atmosféru bez toho, aniž bych měl pocit, že polovina filmů je breptání o ničem. ()

3 AM Code

Yyeeesssss. Neni co cistych 5, ale Alfonso Cuaron to dokazal zlomit. Po nemastnych neslanych prvnich dvou dilech se to konecne povedlo. Pravda, treti dil je zatim nejlepsi Potter i mezi knizkami, ale vyrazne lepsi pribeh neni to, co odlisuje filmoveho Vezne z Azkabanu od jeho predchudcu. Tim je jednoznacne atmosfera - film konecne 'zije' a jeho svet dokaze vtahnout. Doufam, ze mi Mike Newell jako reziser ctyrky nepokazi naladu. ()

mozkomor

První dva díly se můžou jít zahrabat. Takto by měl vypadat filmový Harry Potter. Konečně tu máme skutečnou adaptaci a ne otrocké kopírování knížky. Sice je mnoho informací vynecháno, na druhou stranu díky tomu film získal dynamiku o jaké se jeho předchůdcům ani nesnilo. A vůbec - Cuarónova režie je naprosto famózní, a to jak ve vedení herců, tak i co se týče vizuální stránky. Spousta scén daleko předčila mé představy z knihy a Bradavice se konečně zbavily sterility a umělosti z předchozích dílů. ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Přichází smutné zprávy jak pro kouzelnický svět Harryho Pottera, tak i pro svět filmu celkově. Ve věku dvaaosmdesáti let totiž ve čtvrtek 28. září odešel oblíbený a talentovaný britsko-irský herec,… (viac)

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

19.05.2014

Filmy s Harrym Potterem vydělaly v kinech 7,7 miliardy dolarů. Případné další díly jsou zatím v nedohlednu, u Warner Bros. ale vymysleli, jak se do kouzelnického světa vrátit jinak. 18. listopadu… (viac)

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (viac)

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

15.10.2011

Praha se už brzy zařadí po bok dalších světových měst, která mají štěstí na velké kulturní akce s účastí zajímavých hostů. V pondělí 21. listopadu 2011 totiž Rudolfinum hostí benefiční Concert for… (viac)