Lidice

• Veľká Británia Fall of the Innocent (viac)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scenár:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (viac)

Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti - vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) - no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie. (STV)

amyth

Lidice = tragédie. Natočit o tom film = kalkul, že si tomu nikdo nedovolí napařit tvrdé hodnocení. Omyl. Tragédie to je, ale ne filmová, ale filmařská ()

Ernie_13

Podľa mňa sa to dalo a hlavne malo natočiť úplne inak. Tragický príbeh Lidic by si zaslúžil kvalitnejšie spracovanie. Roden je asi jediný kto vo filme nesklamal...no nedajte sa mýliť...nejde ani tak o chabé výkony hercov hercov, najviac sklamala réžia, scenár, kamera a dokonca aj hudba...škoda. ()

Tominni

Jsem rád, že Lidice mají svůj film, protože si ho prostě zaslouží a Petrovi Nikolaevovi se to celkem povedlo. Sice mi chybělo trochu větší rozvinutí první části příběhu (hlavně Heydrich) a naopak zkrácení druhé části, kde konec je nastavovaný až moc. Chybělo mi i celkové srovnání Lidic se zemí......Na druhou stranu mě zas a znovu potěšil výkon Karla Rodena, ale i Romana Luknára, radost jsem měl i z titulků a seznamu dívek, které dostaly jméno Lidice, aby tento název mohl dál žít všemu navzdory. Mimochodem, co o nás vypovídá fakt, že v zahraničí bylo tolikrát jméno Lidice použito, zatímco u nás vůbec? Neměli bychom zapomenout, co všechno může vyvolat jeden dopis spojený s udavačstvím a slabostí. ()

Andrew94

Nemám moc v oblibě podobné násilné filmy a tím pádem tak ani ty z 2. světové války. Lidice mě ovšem totálně dostaly! Scénář byl naštěstí sepsán skvěle, nezaznamenal jsem žádné zbytečné scény nebo dialogy, vše bylo věcné a silné. Dojemnější a poutavější příběh, založený na skutečné události, sem snad kromě Titanicu neviděl! A Karel Roden si svou opět dokonale zahranou rolí zaslouží své čestné postavení mezi českými herci. Na českou kinematografii, která jde dle mě 'od desíti k pěti', je tohle skvělý výkon. ()

Pitryx

Mně osobně se to zdálo zbytečně balené do jiného příběhu. A herci se mohli snažit, jak chtěli. Zatím jsem to viděl dvakrát, takže je možné, že to zkusím i potřetí. Film má totiž dost silných okamžiků a scén, ovšem tyto jsou nacpány do půl hodiny filmu. Možná měla být ta stopáž kratší. ()

Petule3

Jo, zaujalo me to. Filmu ze druhe svetove jsem videla hodne, ale vzdycky me to znovu zaskoci, znechuti a rozesmutni. I tady to tak bylo. Podle me dobre natocene. ()

George8

Tohle se teda moc povedlo. Skvělí herci, výborný scénář, velmi dobrá režie. Jeden z nejlepších válečných filmů, který u nás kdy vznikl. Tenhle film jsem si nepustil naposled. ()

wayne99

Tenhle film by si měli pustit všichni, kdo dnes považují období Protektorátu za jakousi procházku a naopak normalizaci let 70tých za opravdové peklo, kdy teprve docházelo k masovým vraždám apod. Sice škoda toho začátku, který vypadá jako nějakej béčkovej eroťák, ale jinak zajímavý příběh, plus dobré herecké obsazení. Nejvíce mě překvapil Roman Luknár, kterého moc nemusím, ale tedy to zahrál opravdu skvěle, Karel Roden jako vždy perfektní a Jan Budař je pro role cvoků snad stvořený, přitom v civilu velmi příjemný a kultivovaný chlapík. ()

ostravak30

Co říct? Jsem si jistý, že vše už bylo řečeno. Takovéto velkofilmy zkrátka potřebujeme jako sůl. Já jen doplním, že bych podobné velké filmy uvítal i ze starších dob naší neméně zajímavé historie. Lidice se opírají o skvělé herce a tady skvělé výkony a vynikající scénář. Navíc emotivní hudba. Kamera působí neuvěřitelně autenticky, místy skoro dokumentárně. Jednotlivé záběry zvěrstev nacistů pak velmi reálně a věrně. Je to zkrátka dluh, který český film vůči naší historii měl. Nezfilmovat nejtragičtější událost druhé světové války a jednu z nejtragičtějších v našich dějinách byla velká ostuda. Film mám velmi rád, přestože díky precizní práci tvůrců působí opravdu tísnivě a děsivě. Jenže toho právě chtěli dosáhnout a zcela správně. ()

PaulCZE

Film je bohužel hrozný snad po všech stránkách. Mahler je svými nesmyslnými fabulacemi znám a Nikolajev nic moc pořádného nenatočil. A tak vznikla tato zoufalost plná špatného scénáře, kýče a hloupostí. Kdo viděl třeba Jdi a dívej se, to je úplně jiná liga, na které si dal někdo opravdu záležet. Tragédie Lidic je děsivá a naplno odhaluje skutečnou povahu Němců, tento film na tom všem spíše parazituje. ()

Arkagas1989

Myslím si, že pamatovat na historii je důležité a tyto filmy by se točil měly. Na kolik je tento film kvalitní dílo si netroufám soudit - některé scény jsou i na mě příliš rozvleklé a někdy zbytečné. Kamera někdy hraje naprosto zbytečně na city tam, kde nemusí, ale jako celek to prostě funguje. Viděla jsem ho v roce 2011 kdy vznikl a jako repete jsem si ho pustila dnes - 11.11.2020. Nutno říct, že je to nejspíše film určený střední a starší generaci, nebo lidem, kteří mají alespoň nějaké povědomí o celkovém příběhu Lidic, protože omladina z toho filmu nejspíš uchvácená nebude. Ale jako vzpomínkový film na historii, která se nesmí opakovat a doufejme, že už nikdy nebude je to skvělé. Pomalé tempo tomuto filmu svědčí, dramatická hudba Vás donutí neodvracet zrak z obrazovky a jako bonus dostanete skvělý výkon Karla Rodena a Zuzany Bydžovské, pro kterou mám osobně slabost. ()

mosem

Příběh Lidic, který každý z nás zná ze školy. Příběh, se kterým jsme se všichni setkali v souvislosti s filmovým zpracováním atentátu na Heydricha. Příběh zpracovaný na základě vyprávění jediného dospělého muže, který vypálení Lidic a vraždu jeho obyvatel, přežil. Neukazuje jej jako člověka, který přežil díky své síle - naopak, přežil pro svoji chybu. Chybu, která sice nebyla úmyslná, ale stála život jeho syna. Příběh (s výjimkou několika scén - a myslím, že zbytečných) neupoutává pozornost brutalitou, je spíše psychologickou sondou do jednotlivých postav a celkového děje. Ukazuje romantický příběh s fatálním důsledkem. Ukazuje ale také zrod kultu Lidic po válce. Příběh, jehož síla spočívá právě v jeho prostotě. ()

regentor

Lidice ,symbol nacistické perzekuce v období Protektorátu.Heydrichiáda vrcholí,Němci požadují odplatu za smrt kata českého národa bez ohledu na to jestli je někdo vinen v této věci nebo ne.Takové nosné téma. Je o tom tento snímek? Ani omylem.Sledujeme příběh děvkaře a opilce který si toto období odsedí v base ve společnosti a za dohledu českého četnictva ,Po propuštění se vrátí do "nikam" kde spytuje svědomí s flaškou v ruce.Tohle mají být Lidice?Drama lidských osudů smrsknuté do alkoholické marnosti.Pokud by tuhle filmovou zoufalostt vyprodukovali za velkou louží, tak by mě to ani neudivilo. Natočit takový paskvil o vlastních dějinách? Styďte se pane Nikolaeve.Přepálená stopáž, minimum faktů a způsob vyprávění je vlastně jen tak na efekt zabalený do kulis Lidic o zcela jiném snímku. ()

papuchalk

U nás se netočí jiné filmy, než o dobách minulých a už mě to pěkně leze krkem. Přes Obecnou školu, Kolju, Černé barony, Báječná léta, Bumerang.., Pelíšky, Pupendo, až k Tmavomodrému světu, Občanskému průkazu, Musíme si pomáhat, Želary, Třem sezónám, Protektorovi, Lidicím... O tom prvním jmenovaném se alespoň dá říct, že to je výborný film. Nechápu proč se u nás nepustí někdo do trochu jiných témat, vždyť česká kinematografie dříve sypala jedno scifi zadruhým (převážné tedy komedie) a třeba takový Akumulátor byl doslova našlapán nápady. Na Lidice prostě nejdu a hotovo. Něco jsem o tom kdysi četl, téma je to národní, vážné, ale film mě ABSOLUTNĚ NEZAJÍMÁ!!! Už teď se mi dělá špatně z toho co nás čeká příště. Masaryk? Beneš, Hácha? Baťa? Horáková? Karel Gott???!! Lidice ušetřím dalšího vypalování (na DVD) ()

Lastsurvivor

Najdou se lidi, kteří filmu vytýkají přílišnou nostalgičnost, tlak na emoce, nepropracovanost postav a děje. Možná si pořádně nepřečetli popis filmu-drama/válečný/HISTORICKÝ. Toto dílo má popsat opravdovou událost, podloženou výpověďmi očitých svědků. A to se mu povedlo opravdu skvěle. K hercům nemám výhrady, k dialogům také ne. Jediné, za co bych se být režisérem styděl, je stvárnění atentátu na Heydricha. Nicméně, každému kdo zná historii musí být hned jasné, že nepůjde o film z 2. světové ala Zachraňte vojína Ryana. Jde tu prostě o to, přiblížit lidem, jak se tehdy ti lidé cítili, co prožívali a jak se s tím vypořádali.Nebude se tu každých 5 minut střílet a každých 10 minut nevyletí do vzduchu tank, dům, nebo cokoliv dalšího. K přesvědčivým výkonům herců připočítejte ještě velmi emotivní hudbu, a i po té jedné opravdu nepovedené scéně musím dát plný počet hvězd. ()

hadouken

Lidice a celkově Protektorát mě velmi zajímá, proto jsem čekal cokoli, ale že se mi tento počinek bude tolik líbit jsem opravdu nečekal. Velmi hezky zpracováno, jen bych si více vyhrál s kulisama, ale jinak fajn, jo a ještě Heydrichův pohřeb byl celkem odfláklý. Ale jinak opravdu velké překvapení... Skvělý výběr hereckého kolektivu. ()

sharka.68

Lidice, tolik o nich víme, ale víme všechno? Ne...Lidice se staly symbolem genocidy a postupně jakoby se na obyčejný lidi zapomnělo. Stal se z nich mýtus. Vyložení známých faktů scénáristou Mahlerem pohledem člověka, co sňal z lidických to břemeno mýtu a udělal z nich zase jen obyčejné lidi, co byli v nesprávnou dobu na nesprávném místě, mne dojalo. Bylo to emotivně velice působivé. Ani ta hudba mne tam nerušila. Oceňuji, že konečně Němci mluvili německy, to umocnění bylo velice silné. Heydrich hrající na housle, podoba herce Detlefa Bothe s Heydrichem to jen ďokreslovala do toho zla, které divák už znal....nebo přinejmenším tušil. Věta faráře Štemberky,která přímo bodla u srdce všechny diváky - Ráno bude po všem. Kdyby jen tušil!!!! A ta hrůza vězeňské služby- Šíma,běžte dělat rajony! jen aby se to nedozvěděl....hrdé prohlášení kluka-mě už bylo 15, před půl rokem a varování Anežky-Nic nepište,nic jí nedávejte,nevěřte jim!!! Tak Kolik!? 16 a půl! Ano,raději naději v lágru než smrt v autě...Scénu dětských ručiček plácajících do skel a dveří auta,co je v něm zplynovali a následná sebevražda vojáka-řidiče, se stala nezapomenutelnou. Stejně jako Anežka Šímová Zuzany Bydžovské. A nevděčné role něm.vojáků v podání Hradecké gardy. O vyškrtnutí Šímy (Seidla) z dějin Lidic nemluvě. ještě,že ho nezastřelili na tom poli, kam ho odvezli.... Film, u kterého seděli lidi přikovaní v sedadlech až do konce,do úplného konce - neodcházeli z Cinestaru v Pardubicích ani při náběhu titulků, odložili popcorn a pití, všichni mlčeli a při odchodu na nich bylo znát,jak moc jimi ten film otřásl, si zaslouží těch 5 hvězdiček. Já jsem jen na konci u titulků cítila lítost nad tím, že ve světě (Argentina,Brazílie..španělsky mluvící země) je spousta dívek se jménem LIDICE a v Čechách není žádná....jediné, co mohu vytknout je, že se na konci filmu ani v titulcích nikdo nezmínil o majoru Stříbrném a Pepovi Horákovi, kteří v začátku filmu (i ve skutečnosti) odešli do Anglie. Po vyjití z kina jsem si dala šluka od přítele, protože jsem měla pocit,že nedojdu k autu,jaká na mne padla tíha. A teprve v autě jsem se rozbrečela. Film mi dal spoustu otázek, na které si budu hledat odpovědi...asi to tak mělo být, aby lidi zasažení poznáním dluhu vůči obyčejným lidem z Lidic, měli otázky a chtěli na ně znát odpověď...protože kdo viděl,ten na Lidice nezapomene...nikdy. ()

Dave_ff

Poměrně zvláštní úhel pohledu na hrůzu, kterou Němci během 2. sv. způsobili. Ani pořádně nevím, co jsem od tohoto filmu očekával, ale v každém případě jsem byl velice překvapen. Film celkově je velice působivý a některé scény jsou tak emotivní, že dojímaly i mne - a to se u českých filmů většinou nestává. Celkově to byla nesmírně působivá podívaná, on to totiž není film, je to příběh... ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)