Byt

• angličtina The Flat
všetky plagáty
Animovaný / Krátkometrážny / Fantasy
Československo, 1968, 13 min

Taková nenápadná vzpoura všedních věcí… Neznámý muž kvůli své zvědavosti uvízne v bytě, kde však platí zcela jiné zákony, než všude jinde. Pokus sníst polévku dopadne katastrofálně, neboť lžíce se mění v cedník, vajíčko má doslova těžkotonážní vlastnosti a deska jídelního stolu je někdy propustná. Podobně je to i s postelí… Byt muže obejme, zatkne, nepustí, drží… věci se spikly a muž se marně pokouší vymanit – až do konečné tečky v podobě zdi se jmény jeho předchůdců... Absurdní hříčka o světě, který nechce propustit toho, kdo v něm uvízl? Surrealistická vize depresivního a bezmocného pacienta? Alegorie na restriktivní socialismus? Každý nechť si v tomto Švankmajerově filmu najde svůj výklad… (Česká televize)

Rozjimatel

Poriadne absurdné dobrodružstvo muža, ktorý musí čeliť mohutnej vzbure všetkých predmetov v byte. Tento parádne surrealistický filmík je doslova smršťou šialených nápadov (najviac sa mi páčili zrkadlo, meniaci sa pohár a "voda" z vodovodu), sprevádzanou expresívnou hudbou Zdeňka Lišku. Zároveň ide o vtipnú metaforu nezmyselnosti totalitného režimu. ()

Libidor

Vynikající, ale zároveň velmi depresivní snímek Jana Švankmajera, jehož děj se odehrává v místnosti se starým zdivem a odporným bytovým doplňkem (na což jsme ostatně u Švankmajerových filmů již zvyklí). Postava Ivana Krause (starší bratr Jana Krause), která se do takto vybaveného bytu dostává nedobrovolně, je postupně víc a víc terorizována všemi rekvizitami a nábytkem, jejichž vlastnosti a uživatelnost vykazují přesný opak. Krausova bezmocnost vrcholí zjištěním, že se z místnosti nedá odejít a že není sám, kdo se z bytu živý nedostal. Podobně depresivní zakončení filmu, použil autor i ve svém dalším mistrném díle "Kyvadlo, jáma a naděje". ()

Klajnik

Byt je supr kafkovina. Když jsem to viděl poprvé střízlivý, smál jsem se tomu, jaký má protagonista náročný den, ale když jsem na to koukal s kámošem podruhé a byl pod vlivem, tak to na mě působilo už docela tíživě a nepříjemně. ()

Boomstick

Moje najoblubenejsie Svankmajerove dielo.Miera predstavivosti ktoru tu pan reziser ukazal je proste sialene neuveritelna.Prijemne surrealisticky humor,pochmurne prostredie a prvotriedne vizualne spracovanie z tochto tvori najlepsi priklad ceskeho filmoveho "nadrealizmu" ()

lsd

Jedna geniální scéna střídá druhou. Surrealismus v nejkránější, černobílé podobě. Vůbec si nedokážu představit, co bych dělal já v kůži Ivana Krause:) Asi bych dopadl stejně jako on, zbláznil bych se ()

sandis

Byt zajímavě relativizuje a obrací smysl běžných věcí v domácnosti, jako lžíce, kamna, vejce a podobně... Spolu s ponurou atmosférou a nezvyklým obsazením, nejstarším z bratrů Krausových, proto rozhodně neurazí... 8/10 ()

wejaxinka

neskutočnou fantáziou nabitá krátka surrealistická švankmajerovská podívaná. dynamická liškova hudba, inovatívne kúsky a možnosti jedného bytu, ktorý si robí srandu z jej obyvatela. odpadla som :) ()

GIK odpad!

No to byl hnus. Nemožné dokoukat do konce. Neuvěřitelně dlouhá stopáž 13 minut se prostě nedá vydržet. Zde se ve své nahotě zhmotnilo anglické přísloví: to už není Art, ale pěknej Fart! ()

Sosak

Lehce humorný surrealistický napůl animovaný a napůl hraný film s typickým rukopisem J. Švankmajera. Byt dělá svému uvězněnému návštevníkovi zákeřné naschvály a odmítá ho propustit. Umělecký a zábavný třináctiminutový počin. ()

TICHOPAN

Úctyhodné dílo mne uvíznuvší v paměti a vědomí coby snímek který mne hocha malého a zatím nevědoucího světa dospělích a zodpovědných uvedl do světa Jana Švankmajera a ponejprve přivodil pokleslosti čelistní a následně zašimrání v oblasti břišní...zkrátka to je ono.... ()

Rattlehead

Ze šesti Švankmajerových krátkých filmů, kdysi uvedených v úžasném cyklu "Zlatá šedesátá", je tenhle nejlepší. Je přímo nabitý zajímavými surrealistickými nápady a já neváhám s nejvyšším hodnocením. ()

ostravak30

Byt může skutečně zobrazovat mnohé. Lidé uvězněné ve vlastním těle, vězně ve vězení a tak dále. V mnohých případech pak má člověk pocit, že se proti němu vše spiklo. I věci. Věci, které jinak nemohou mluvit, dýchat a žít. A někteří jsou ve stavu, kdy i obyčejné věci se mohou stát nástroji čehokoli si člověk zamane. ()