Men

(festivalový názov)

Harper (Jessie Buckleyová) cestuje na malebný anglický vidiek, aby si po nedávnej tragédii v osobnom živote oddýchla a začala premýšľať inak. Okolitá príroda je však veľmi znepokojujúca a Harper má neodbytný pocit, že ju spoza stromov niekto alebo niečo sleduje. To, čo sa spočiatku javí ako hrôza, sa čoskoro zmení na skutočnú nočnú moru. Vizionársky režisér Alex Garland (Ex Machina, O 28 dní...) sa so svojou víziou vydáva do najtemnejších zákutí ľudskej mysle. Prichádza s originálnym mysterióznym hororom, presýteným ponurou atmosférou a plným sviežich režijných nápadov. (HBO Max)

TheEvilTwin

Fuuha. Náročný film. Kdo miluje Hereditary, Midsommar, matka!, Us a jim podobné kousky, určitě si nesmí nechat Men ujít. Alex Garland je zkušený režisér a jeho kousky jako Ex Machina či Annihilation mluví jasně, ale úplně bych nečekal, že se bude moci stavět po boku Ariho Astera či Jordana Peeleho a světe div se, on to dokázal a Men je další kousek z dílny A24, který je svůj a odlišný a přitom toho má s výše zmíněnými filmy tolik společného. Ani Men totiž není běžnému divákovi vůbec přístupný, zato okrajové "zvrhlé" publikum bude čvachtat radostí. Slovy nelze popsat, jak fantastický film jednoduše je - od samotného výborného a barvitého vizuálu přes tuny symboliky a podobenství, neskutečný audio doprovod (zdravím Midsommar), šíleně napínavý průběh a režisérský talent až po finální mindblow závěr, který se z "jakžtakž" přízemního filmu rozmůže do zvráceného kolotoče, ze kterého až do titulků nevybruslí. Není to dokonalé a není to pro 90% diváků, ale je to sakra originální, své, mrazivé a já tenhle okrajový žánr jednoduše zbožňuju, proto nejde jinak než plnou palbu. ()

*CARNIFEX*

Uznávam, že sú najmä posledné pasáže pôsobivé, že miestami sa "Men" snaží nabudiť atmosféru spôsobom, ktorý možno nie je úplne tradičný, pričom svoju rolu zohráva najmä hudba, ktorá je proste famózna. Lenže mne to prišlo akési nijaké, i keď príbehovo i myšlienkovo pomerne originálne. Rozmýšľal som nad dvomi, ale to by bola zrejme krivda. No a na záver len dodám, kurva toto je Britský film. Made in Veľká Británia. Nie U.S.A. do psej matere. ()

Gilmour93

Takoví jsou všichni. Biblickou i pohanskou symbolikou protkaný Brit folk-horror o ženě, která v nepříliš dobrém psychickém rozpoložení prožívá duševní očistu. V tom jí dopomáhej rurální prostředí, spirit Wicker Mana, nepohlavní rozmnožování pampelišek, poslání vikáře do prdele a Zelený muž, co představuje znovuzrození, nekončící cyklus obnovy přicházející s každým jarem (i když to dlouho vypadá na podivína, co se promenáduje s nahým pinďourem před turisty). Garland úmyslně nechává široký prostor pro interpretaci, kdy odezva každého jednotlivého diváka může být ta správná. Po finálním „řetězovém porodnictví“ ta má je, že by nebylo od věci, jít do Věci. Koneckonců, je mezi přiznanými inspiracemi.. ()

Superpero

Jakési podobenství o souboji pohlaví okořeněné pohanskou tématikou a nebo taky třeba úplně něco jiného. Odpověď možná neví ani sám Garland. Utkvělo mi to v hlavě, i když nemám rád tyhle nepochopitelné onanie. Ze všech těch zrůdných ohavností, a že jich tam bylo, je stejně nejhnusnější CGI ksicht drzého výrostka. ()

dO_od

// Garland mě zase jednou nekompromisně sejmul, i když se mu to tentokrát povedlo de facto kombinací absurdity à la Kaufmanovo I'm Thinking of Ending Things, Aranofskyho symbolikou připomínající pár let starou matku! a teprve poté Garlandovým specifickým vizuálním stylem, kvůli kterému bylo posledních deset minut doslova jedním z nejbizarnějších filmových zážitků mého života. Desítkuju ale všechno, od konceptu, přes práci s hororovou atmosférou a jaký efekt na mě měla, až po ústřední dvojici herců, která tenhle famózní psychologický teror dovedla až do zdárného konce. Mňam. ()

• Název filmu se objeví až na samotném konci snímku. (Kejf.)
  • Děj filmu se odehrává ve fiktivní vesnici Cotson. Natáčení probíhalo v hrabství Gloucestershire ve Withingtonu (Velká Británie) na místech Withington Manor Farm Horse Livery, The Manor House a v St. Michael's and All Angels Church na High Street a v Cheltenhama a v Londýně na St Katherine's Docks. Natáčení začalo 1. dubna 2021. (noelcoward73)

Co nového chystá Alex Garland?

Co nového chystá Alex Garland?

24.01.2022

Režisér a scenárista Alex Garland (Dredd, Ex Machina) má za sebou některé z nejzajímavějších sci-fi projektů posledních let. Jeho režijní prvotina Ex Machina nadchla většinu diváků i kritiků,… (viac)

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

07.01.2021

Režisér Ex Machiny nebo Annihilation Alex Garland si zřejmě konečně vybral svůj další projekt. Původně se zdálo, že se filmař po svém posledním seriálovém projektu Devs uchytí v televizi, nakonec… (viac)