Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Tragický obraz každodennosti na viedenskom predmestí z dielne rakúskeho dokumentaristu a režiséra Ulricha Seidla. Snímka zachytáva niekoľko epizód zo susedského života počas jedného horúceho letného dňa. Teplota stále stúpa a rovnako stúpa aj hladina vzájomnej a anonymnej neznášanlivosti, paranoje a nenávisti. Film ukazuje rôzne formy porúch komunikácie a porozumenia medzi ľuďmi: manželom s malým dieťaťom sa rozpadá vzťah, obchodníka s domovými alarmami prenasleduje banda vandalov, mentálne postihnutá stopárka obťažuje vodičov, osamelý vdovec hľadá trochu erotického rozptýlenia u svojej gazdinej... Tento bezútešný portrét meštiackeho životného štýlu a plytkých ideálov finančne zabezpečenej strednej vrstvy získal na MFF Benátky Veľkú cenu poroty, na MFF Bratislava Zvláštnu cenu poroty a Cenu FIPRESCI. (STV)

(viac)

Recenzie (63)

JASON_X 

všetky recenzie používateľa

Kaloricky vydatná strava pro misantropy, další perla rakouské dekadence. Hnusí-li se vám tvor zvaný 'člověk obecný', fascinuje-li vás lidská přirozenost a zkoumáte-li rádi (a štítivě) mělké hlubiny duší současných lidských degenerátů, přijdete si na své. Seidl bez servítků a škodolibě ukazuje nízkost a nechutnost živočišné tělesnosti, lidskou přízemnost, hloupost, primitivitu, jím zobrazovaný člověk vzbuzuje odpor, opovržení a posměch, soucit téměř vůbec. Jeho film na mě zapůsobil podobně, jako kdysi knížky jeho krajanů Thomase Bernharda nebo Elfriedy Jelinkové. Z herců mě především zaujaly dvě ženy, a to nezapomenutelná šílená stopařka a submisivní stárnoucí zpěvačka. ()

radektejkal 

všetky recenzie používateľa

První Seidlův film, který jsem viděl - a hned také věděl, že u něj nezůstane. Seidl se tu inspiroval (pochybuji, že by to mohlo být jinak!) obdobím letních veder, které začíná (či kdysi začínalo) koncem července. Ve starém Římě se označovalo jako DIES CANICULARES neboli psí dny. V té tobě nastával východ "Psí hvězdy" (Canicula je nejjasnější dvojhvězdu souhvězdí Velkého psa – Sirius A a Sirius B - na noční obloze). Viz též nádherný román Forresta Cartera "Škola malého stromu". A viz též ruské Каникулы, tedy doba, kdy by do školy nešel ani pes... Seidl ovšem nasazuje Kanikulám korunu, čili něco, co není absolutně vyhrocené, co není dovedeno na nejzazší mez, to prostě neexistuje. ()

Reklama

easaque 

všetky recenzie používateľa

Dokumentární formou natočený film, který málokomu zpříjemní odpoledne kvůli své syrovosti. Ale jinak je to zdařilá reflexe vyprázdněnosti lidského života dnešní doby. Aktéři se ve změti provokujících scén zoufale snaží zaplnit svoje životy nějakým smyslem. Toto téma je zdařile uchopené, ale bohužel pro mě odpudivé. To je důvodem mého nízšího hodnocení, jinak bych dal více hvězdiček. ()

Anderton 

všetky recenzie používateľa

Pokiaľ chcete spoznať všetky zaujímavé top 10 nášho sveta, Psie dni nesmiete zmeškať.....Ulrich vlastne robí podobnú reflexiu rakúskeho života, ako Simpsonovci toho amerického. Lenže využíva trochu iné prostriedky.....Verme, že má Rakúsko dobre zmapované a čo hovorí, je niekedy aj pravda. Sex, násilie, šovinizmus....ale prečo si to tie pasívne ženy nechávajú páčiť? Nie sú nakoniec horšie? To nie, ale podľa Seidla určite blbšie... ()

poet 

všetky recenzie používateľa

Nepochopený art od patriota Seidla, ktorý robí psiu službu Rakušanom:)... Po dopozeraní tohoto si človek povie "bože tí rakušáci sú ale prasce". Je to len koláž bizarných postavičiek s ktorými sa divák nemôže stotožniť. Tie postavy sú tak nesympatické, že to až nemôže byť náhoda. Najmä tá uletená stopárka, ktorú kamerovať muselo byť utrpenie....Tá snaha o autentický pohľad na bežný život ľudí bez nejakého hlbšieho zmyslu akurát nudila. Na rozdiel od Hanekeho, ktorý vie podať realisticky zaujímavý príbeh to Seidl robí len buransko-nudným spôsobom... ()

Galéria (9)

Reklama

Reklama