Gangy New Yorku

• Česko Gangy New Yorku (viac)
USA / Taliansko, 2002, 166 min

Réžia:

Martin Scorsese

Hudba:

Howard Shore

Leonardo DiCaprio, Daniel Day-Lewis, Cameron Diaz, Jim Broadbent, John C. Reilly, Henry Thomas, Liam Neeson, Brendan Gleeson, Gary Lewis, Stephen Graham (viac)

Film Martina Scorseseho Gangy New Yorku se odehrává v 60. letech 19. století na jihu Manhattanu. Občanská válka je v plném proudu a Amerika stojí na pokraji chaosu. Pro chudé obyvatele New Yorku to však není jediná válka - druhá se odehrává přímo v ulicích za jejich okny. Jejich domovem je čtvrť Five Points - jedna z nejchudších čtvrtí v celé Americe, která je sužována neustálými boji mezi znepřátelenými gangy, usilujícími o nadvládu v ulicích. Čtvrť plná bídy a zločinu, která se stala magnetem pro aktivity podsvětí. V tomto období nespoutané kriminality a korupce v nejvyšších kruzích městské správy se odehrává příběh mladého irskoamerického přistěhovalce Amsterdama Vallona (Leonardo DiCaprio). Ten se po patnáctiletém pobytu ve vězení vrací do Five Points, aby zde pomstil smrt svého otce, kterou má na svědomí mocný šéf protipřistěhovaleckého gangu William Cutting, přezdívaný Bill the Butcher (Daniel Day-Lewis). Amsterdam ví, že prvním krokem ke splnění jeho úkolu je průnik do užšího okruhu Billyho přátel. Potíže se ale stupňují, když se seznámí s tajemnou kapsářkou Jenny Everdeane (Cameron Diaz), jejíž dokonalou samostatností a nepřehlédnutelným půvabem je okouzlen. Jenny má však také svou minulost, což nečekaně zkomplikuje jeho plán. Amsterdamova cesta se postupně mění v boj o osobní přežití a nalezení útočiště pro jeho lid. Během velkých pouličních bouří v roce 1863, které se staly nejdramatičtější kapitolou v dějinách amerických městských nepokojů, dosahuje jeho zápas s osudem svého vrcholu. (oficiálny text distribútora)

misterz

Úvod bol po všetkých stránkach geniálny. Skvelá výprava, kostýmy a mne osobne sympatickí herci dokázali už od prvých minút vytvoriť fantastickú dobovú atmosféru. Celý stred snímku žiaľ upadá do slovnej nezáživnosti a priemerných až nudných dialógov. Skrátka to politikárčenie ma až tak nebavilo. Potom však prišiel záver a s ním oku lahodiaca akcia, vypäté scény a zahralo sa aj na emotívnu strunu. Film síce nepatrí k tomu úplne najlepšiemu čo Scorsese natočil, ale na nadpriemer to bohato stačí. 75/100 ()

-bad-mad-wolf-

Docela brutalitka - snad první film, v němž není jediná postava, která by v jeho průběhu nedostala do držky (včetně ženských). Daniel Day-Lewis jako nekorunovaný psychopatický vůdce starousedlíků New Yorku je geniální arcixindl a všechny scény s ním ženou zážitek o několik děly pošramocených pater výše. Jinak jsou Gangy New Yorku především fantastické divadlo ve fantastických kulisách, na něž je v jednom kuse radost koukat. Obsahově je to dost vyprázdněné a drobátko klišé, každopádně pokud by každá obrnkaná písnička byla takhle parádně oblečená, filmový svět by se stal lepším místem. Poslední záběr filmu - slast. ()

Spooner

Je vidět, že Scorsese se na tenhle film připravoval hodně dlouho. Příběh je to vynikající a po výpravné stránce to nemá chybu. Opravdu jsem měl pocit, že jsem se kouknul snad do každýho kouta tehdejšího New Yorku a vůbec to nebyl hezký pohled. Krví se tu nešetří (úvodní bitva vede) a při některých scénách mi dost mrazilo. No a výkon Daniela Day-Lewis je opravdu monumentální a převyšuje všechny okolo, i když ostatní taky nehrajou špatně. Nebýt té rušivé linie DiCapria s Diazovou, která mi místy lezla na nervy, tak dám i plný počet. Je totiž vidět, že Martin do toho dal všechno. ()

petaspur

Příběh o pomstě málokdy vypadá na plátně tak dobře, jako ten z Nového Jorku. Z pochmurného pološera však k mým očím dotazila dějově poměrně neoriginální předvídatelnost plná vražd, loupeží, korupce a boje o moc mezi jednotlivými tlupami zbojníků. To jsou ingredience, jejichž chuť pro mé vjemové orgány neskýtá příliš lahodnosti a tradiční povinně přepálená stopáž "mafiánských" snímků si ode mne ani násilím nevynutí žádný desátek v podobě další hvězdičky. ()

golfista

Před chvílí jsem "gangy" dokoukal a teď po otevření téhle stránky jsem jak v jiříkově vidění :) To se to vážně tolika lidem líbilo ? Tenhle nudný, neuvěřitelně utahaný, "umělohmotný" film s minimálním dějem a s neschopností jakkoli zaútočit na emoce - ani v místech, kde se to nejvíc čeká ? Podle mého je to absolutně nejhorší Scorseseho film a kdyby se po (pro mě) nepochopitelné nominaci na Oscara stal nejlepším filmem loňského roku ...... Tak proč tolik hvězdiček ? Snad protože cítím, že to je jenom můj subjektivní dojem, snad proto, že herecky téměř nemám připomínek, a když si uvědomím, za co dávám **, tak tohle bylo přece jen lepší :) ()

• Keď v roku 1978 Martin Scorsese zvažoval natočenie tohto filmu, mal úplne inú predstavu o tom, ako má film vyzerať. Hlavnými hercami mali byť John Belushi a Dan Aykroyd, dvaja komici dobre známi pre svoj humor. (srbak)
  • Název filmu se objeví až před závěrečnými titulky. (griph)

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Kdyby se dával dohromady seznam nejlepších žijících herců, stoprocentně by na něm nechyběl Daniel Day-Lewis. Šedesátiletý držitel tří Oscarů je legendou, která do svých rolí dává úplně všechno, a… (viac)

DiCaprio krutým zabijákem

DiCaprio krutým zabijákem

12.08.2015

Gangy New Yorku, Letec, Skrytá identita, Prokletý ostrov a Vlk z Wall Street. Pětice společných filmů Leonarda DiCapria a Martina Scorseseho je impozantním odkazem, který se již brzy rozšíří o šestý… (viac)

Slávni režiséri pre UNICEF

Slávni režiséri pre UNICEF

02.05.2005

Štúdio MK Film Productions za podpory medzinárodnej organizácie UNICEF nakrúca poviedkový film ALL THE INVISIBLE CHILDREN, ktorý bude pozostávať zo siedmych krátkych filmov od rôznych režisérov, z… (viac)