Ocenenia - Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary - 2014-2024
Národné ocenenia
- Slnko v sieti
- Academy Awards
- Independent Spirit Awards
- British Academy of Film and Television Arts (BAFTA)
- British Independent Film Awards (BIFA)
- European Film Awards
- César Awards
- Goya Awards
- German Film Awards
- Robert Awards (Danish Film Awards)
- Jussi Awards
- Český lev
- Polish Film Awards
- Hungarian Motion Picture Awards (Hungarian Film Awards)
- Filmfare Awards
- Guldbagge Awards
- Amanda Awards
- AACTA International Awards
- Hong Kong Film Awards
Filmové festivaly
- Cannes Film Festival
- Venice Film Festival
- Berlinale (Berlin International Film Festival)
- Toronto International Film Festival
- Tribeca Film Festival
- Sundance Film Festival
- Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
- Zurich Film Festival
- San Sebastián International Film Festival
- Sitges Film Festival
- Shanghai International Film Festival
- Warsaw International Film Festival
- Miami Film Festival
- Montreal World Film Festival
- Hong Kong International Film Festival (HKIFF)
- Melbourne International Film Festival (MIFF)
- Tallinn Black Nights Film Festival
- Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
- Zlín Film Festival
- FAMUfest
- Norwegian International Film Festival Haugesund
- Avoriaz International Fantastic Film Festival
Ocenenia kritiky
- Golden Globes
- Critics Choice Awards
- Florida Film Critics Circle Awards
- Los Angeles Film Critics Association Awards
- New York Film Critics Circle Awards
- Ceny české filmové kritiky
Žánrové (špeciálne ocenenia)
Anticeny
2024 - 58. MFF Karlovy Vary - nominácie
Velká cena - Křišťálový glóbus
- Zákoutí lásky (Jukihiro Morigaki)
- Na kordy (Nelicia Low)
- Banzo (Margarida Cardoso)
- Host a ryba třetího dne (Peter Hoogendoorn)
- Až na věky (Lilja Ingolfsdottir)
- Ema a smrtihlav (Iveta Grófová)
- Mord (Adam Martinec)
- Náhlý záblesk hlubších věcí (Mark Cousins)
- Panoptikon (George Sikharulidze)
- Světýlka (Beata Parkanová)
- Oslava (Bruno Anković)
- Xoftex (Noaz Deshe)
Cena soutěže Proxima
- Bezvětří (Pavel G. Vesnakov)
- Cabo Negro (Abdellah Taïa)
- Chlorofyl (Ivana Gloria)
- Bez duše (Anja Kreis)
- Něco tady nesedí (Burak Çevik)
- Cizinec (Zhengfan Yang)
- Lapilli (Paula Ďurinová)
- Od marca do mája (Martin Pavol Repka)
- Druhá šance (Subhadra Mahajan)
- Trans memoria (Victoria Verseau)
- Tropicana (Omer Tobi)
- Když přišla noc (Paolo Tizón)
Cena za mimořádný umělecký přínos české kinematografii
2023 - 57. MFF Karlovy Vary
Velká cena - Křišťálový glóbus
Zvláštní cena poroty
Cena za režii
Cena za ženský herecký výkon
Cena za mužský herecký výkon
Velká cena - Křišťálový glóbus
- Blažine lekcie (Stefan Komandarev)
- Citlivý človek (Tomáš Klein)
- Fremont (Babak Jalali)
- Holky jsou v pohodě (Itsaso Arana)
- Úsvit (Matěj Chlupáček)
- Hypnóza (Ernst De Geer)
- Prázdné sítě (Behrooz Karamizade)
- Red Rooms (Pascal Plante)
- Tanec na okraji sopky (Cyril Aris)
- Svatý občan (Tinatin Kajrishvili)
- Vítr vane, kam chce (Marco Righi)
Cena za režii
Cena za ženský herecký výkon
Cena za mužský herecký výkon
Zvláštní cena poroty
Zvláštní uznání
Cena soutěže Proxima
- Početí (Ji-young Yoo)
- Arsenie. Báječný život po životě (Alexandru Solomon)
- Auricanturiho zpěv (Camila Rodriguez Triana)
- Brutálne teplo (Albert Hospodářský)
- God Bye (Thomas Imbach)
- Guras (Saurav Rai)
- Imago (Olga Chajdas)
- Odtrženy (Émilie Brisavoine)
- Temná hmota (Karim Lakzadeh)
- V záběru (Naqqash Khalid)
- Zárodek, larva, motýl (Kyros Papavassiliou)
- Ztracené děti (Michèle Jacob)
Zvláštní cena poroty soutěže Proxima
Proxima - Zvláštní uznání
Cena ekumenické poroty
Zvláštní uznání ekumenické poroty
Cena mezinárodní kritiky FIPRESCI - Hlavní soutěž
Cena mezinárodní kritiky FIPRESCI - Soutěž Proxima
Cena Europa Cinemas Label
Cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii
Cena za mimořádný umělecký přínos české kinematografii
Cena prezidenta MFF Karlovy Vary
Divácká cena deníku Právo
2022 - 56. MFF Karlovy Vary
Velká cena - Křišťálový glóbus
Zvláštní cena poroty
Cena za režii
Cena za ženský herecký výkon
Cena za mužský herecký výkon
Velká cena - Křišťálový glóbus
- Nadějné léto (Sadaf Foroughi)
- Amerika (Ofir Raul Graizer)
- Druhořadí (Sophie Linnenbaum)
- Fucking Bornholm (Anna Kazejak)
- Musíte se přijet podívat (Jonás Trueba)
- Hranice lásky (Tomasz Wiński)
- Slovo (Beata Parkanová)
- Okresní nemocnice (Ivan Chertov, Ilian Metev, Zlatina Teneva)
- Ticho 6–9 (Hristos Passalis)
- Vesper Chronicles (Kristina Buožytė, Bruno Samper)
- Vlastní pokoj (Ioseb Bliadze)
- Vzdáleni (Masaaki Kudó)
Cena za režii
Cena za ženský herecký výkon
Cena za mužský herecký výkon
Zvláštní cena poroty
Cena soutěže Proxima
- Skúška umenia (Tomáš Bojar, Adéla Komrzý)
- A potom prišla láska... (Šimon Holý)
- Ještě jedno jaro (Mladen Kovačević)
- Lockdown v zoo (Andreas Horvath)
- Pieta (Eduardo Casanova)
- Pošetilí (Tomasz Wasilewski)
- Strýček (David Kapac, Andrija Mardešić)
- Cez čiaru (Marco Berger)
- Ramona (Andrea Bagney)
- Tinnitus (Gregorio Graziosi)
- Žena, muž a dítě (Dornaz Hajiha)
- Za bílého dne (Emmanuel Tardif)
Zvláštní cena poroty soutěže Proxima
Proxima - Zvláštní uznání
Cena ekumenické poroty
Cena mezinárodní kritiky FIPRESCI - Hlavní soutěž
Cena mezinárodní kritiky FIPRESCI - Soutěž Proxima
Cena Europa Cinemas Label
Cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii
Cena prezidenta MFF Karlovy Vary
Divácká cena deníku Právo
2021 - 55. MFF Karlovy Vary
Velká cena - Křišťálový glóbus
Zvláštní cena poroty
Cena za režii
Cena za ženský herecký výkon
Cena za mužský herecký výkon
Velká cena - Křišťálový glóbus
- Strahinja (Stefan Arsenijevič)
- Atlas vtákov (Olmo Omerzu)
- Bod varu (Philip Barantini)
- Boje (Nicolas Roy)
- Každá minúta života (Erika Hníková, Jiří Konečný)
- Láska pod kapotou (Miro Remo)
- Ne! (Dietrich Brüggemann)
- Princ (Lisa Bierwirth)
- Země potomků (Claudio Cupellini)
- Sborovna (Sonja Tarokić)
- Správa o záchrane mŕtveho (Václav Kadrnka)
- Skúška (Shawkat Amin Korki)
Cena za režii
Cena za ženský herecký výkon
Cena za mužský herecký výkon
Zvláštní cena poroty
Zvláštní uznání
Cena Na východ od Západu
- Rus (Vladimir Munkujev)
- Blízcí (Grzegorz Jaroszuk)
- Jako sestry (Dina Duma)
- Jednotka intenzívneho života (Adéla Komrzý)
- Iná svorka (Hajni Kis)
- Kořeny (Tea Lukač)
- Marťanské lodě (Jan Foukal)
- Na konci zimy (Ivan Bakrač)
- Otarova smrt (Ioseb Bliadze)
- Patchwork (Petros Charalambous)
- V běhu (Andrius Blaževičius)
- Zrcadla ve tmě (Šimon Holý)
Cena Na východ od Západu - zvláštní uznání
Cena mezinárodní filmové kritiky
Cena ekumenické poroty
Zvláštní cena ekumenické poroty
Cena poroty FEDEORA
Cena poroty FEDEORA - Zvláštní uznání
Cena Europa Cinemas Label
Cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii
Cena prezidenta MFF Karlovy Vary
Divácká cena deníku Právo
2019 - 54. MFF Karlovy Vary
Velká cena - Křišťálový glóbus
Zvláštní cena poroty
Cena za režii
Cena za ženský herecký výkon
Cena za mužský herecký výkon
Velká cena - Křišťálový glóbus
- Otec (Kristina Grozeva, Petar Valčanov)
- Portrét mozaikou
- Monzun
- Lara
- Óda na nicotu
- Srpnová madona
- Ke hvězdám
- Nevlastní sestra
- Nech je svetlo
- Patrick
- Muž budoucnosti
- Maličkosti
Cena za režii
Cena za ženský herecký výkon
Cena za mužský herecký výkon
Zvláštní cena poroty
Zvláštní uznání
- Muž budoucnosti (Antonia Giesen) (herecký výkon)
- Srpnová madona (Jonás Trueba)
Nejlepší dokument
Dokument - zvláštní uznání
Cena Na východ od Západu
Cena Na východ od Západu - zvláštní uznání
Cena ekumenické poroty
Cena mezinárodní kritiky FIPRESCI - Hlavní soutěž
Cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii
Cena za mimořádný umělecký přínos české kinematografii
Divácká cena deníku Právo
2018 - 53. MFF Karlovy Vary
Velká cena - Křišťálový glóbus
Zvláštní cena poroty
Cena za režii
Cena za ženský herecký výkon
Cena za mužský herecký výkon
Velká cena - Křišťálový glóbus
- „Je mi jedno, že sa zapíšeme do dejín ako barbari“ (Radu Jude)
- Geula (Yossi Madmoni, Boaz Yehonatan Yaacov)
- Panický záchvat (Paweł Maślona)
- Všetko bude (Olmo Omerzu)
- Domestik (Adam Sedlák)
- Skokan (Ivan I. Tverdovskij)
- Mizející světlušky (Sébastien Pilote)
- Miriam klame (Natalia Cabral, Oriol Estrada)
- Bratři (Ömür Atay)
- Cesta do Florianópolisu (Ana Katz)
- Do noci (Peter Brunner)
- Příběh lásky (Sonja Prosenc)
Cena za režii
Cena za ženský herecký výkon
Cena za mužský herecký výkon
Zvláštní cena poroty
Zvláštní uznání
Nejlepší dokument
Dokument - zvláštní uznání
Cena Na východ od Západu
Cena Na východ od Západu - zvláštní uznání
Cena mezinárodní filmové kritiky
Cena ekumenické poroty
Cena poroty FEDEORA
Cena Europa Cinemas Label
Cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii
Cena za mimořádný umělecký přínos české kinematografii
Cena prezidenta MFF Karlovy Vary
Divácká cena deníku Právo
2017 - 52. MFF Karlovy Vary
Velká cena - Křišťálový glóbus
Zvláštní cena poroty
Cena za režii
Cena za ženský herecký výkon
Cena za mužský herecký výkon
Velká cena - Křišťálový glóbus
- Křižáček (Václav Kadrnka)
- Arytmia (Boris Chlebnikov)
- Mimořádné zprávy (Iulia Rugină)
- Cesta do Ralangu (Karma Takapa)
- Cukrár (Ofir Raul Graizer)
- Čiara (Peter Bebjak)
- Drobné si nechte (Rachel Israel)
- Chibula (Georgij Ovašvili)
- Chlapi neplačú (Alen Drljević)
- Ještě víc (Onur Saylak)
- Korporace (Nicolas Silhol)
- Vtáci spievajú v Kigali (Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze)
Cena za režii
Cena za ženský herecký výkon
Cena za mužský herecký výkon
Zvláštní cena poroty
Zvláštní uznání
- Drobné si nechte (Rachel Israel) za nejlepšího nováčka
- Mimořádné zprávy (Voica Oltean) za nejlepší debut
Nejlepší dokument
Dokument - zvláštní uznání
Cena Na východ od Západu
Cena Na východ od Západu - zvláštní uznání
Cena mezinárodní filmové kritiky
Cena ekumenické poroty
Cena poroty FEDEORA
Cena poroty FEDEORA - Zvláštní uznání
Cena Europa Cinemas Label
Cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii
Cena prezidenta MFF Karlovy Vary
Divácká cena deníku Právo
2016 - 51. MFF Karlovy Vary
Velká cena - Křišťálový glóbus
Zvláštní cena poroty
Cena za režii
Cena za ženský herecký výkon
Cena za mužský herecký výkon
Velká cena - Křišťálový glóbus
- Rodinné šťastie (Szabolcs Hajdu)
- Noční život (Damjan Kozole)
- Nová kůže (Isabel Campo, Isaki Lacuesta)
- Otcova křídla (Kıvanç Sezer)
- Pořád spolu (Jesse Klein)
- Prvotné šťastie (Sven Taddicken)
- Učiteľka (Jan Hřebejk)
- U trati (Cătălin Mitulescu)
- Vlk z Královských Vinohrad (Jan Němec)
- Vlny (Grzegorz Zariczny)
- Zoologie (Ivan I. Tverdovskij)
- Spovede (Roberto Andò)
Cena za režii
Cena za ženský herecký výkon
Cena za mužský herecký výkon
Zvláštní cena poroty
Zvláštní uznání
Nejlepší dokument
Dokument - zvláštní uznání
Cena Na východ od Západu
Cena Na východ od Západu - zvláštní uznání
Cena mezinárodní filmové kritiky
Cena ekumenické poroty
Cena poroty FEDEORA
Cena Europa Cinemas Label
Cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii
Cena za mimořádný umělecký přínos české kinematografii
Cena prezidenta MFF Karlovy Vary
Divácká cena deníku Právo
2015 - 50. MFF Karlovy Vary
Velká cena - Křišťálový glóbus
Zvláštní cena poroty
Cena za režii
Cena za ženský herecký výkon
Cena za mužský herecký výkon
Velká cena - Křišťálový glóbus
- Bob a stromy (Diego Ongaro)
- Antonia (Ferdinando Cito Filomarino)
- Babai (Visar Morina)
- Box (Florin Şerban)
- Domáca opatera (Slávek Horák)
- Heil (Dietrich Brüggemann)
- Kobry a užovky (Jan Prušinovský)
- Čarovný vrch (Anca Damian)
- Má křídla, kdo končí pádem (Peter Brunner)
- Píseň písní (Eva Nejman)
- Zlaté pobřeží (Daniel Dencik)
- Červený pavúk (Marcin Koszałka)
- Šum stromů (François Péloquin)
Cena za režii
Cena za ženský herecký výkon
Cena za mužský herecký výkon
Zvláštní cena poroty
Nejlepší dokumentární film do 30 minut
Nejlepší dokumentární film nad 60 minut
Cena fóra nezávislých
Cena Na východ od Západu
Cena mezinárodní filmové kritiky
Cena ekumenické poroty
Cena poroty FEDEORA
Cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii
Cena prezidenta MFF Karlovy Vary
2014 - 49. MFF Karlovy Vary
Velká cena - Křišťálový glóbus
Zvláštní cena poroty
Cena za režii
Cena za ženský herecký výkon
Cena za mužský herecký výkon
Velká cena - Křišťálový glóbus
- Kukuričný ostrov (Georgij Ovašvili)
- Až na dno (Jeff Preiss)
- Dehet a peří (Pascal Rabaté)
- Dobrodružství (Nariman Turebajev)
- Díra u Hanušovic (Miroslav Krobot)
- Fair Play (Andrea Sedláčková)
- Som tvoj (David Lambert)
- Paříž Severu (Hafsteinn Gunnar Sigurðsson)
- Smutek bez konce (Jorge Pérez Solano)
- Voľný pád (György Pálfi)
- Welkome Home (Angelina Nikonova)
- Šutry v kapsách (Signe Baumane)