Noc s nabrúsenou britvou

• Česko Noc s nabroušenou břitvou (viac)

Horor Noc s nabroušenou břitvou je děsivý příběh dvou dívek, které bojují o přežití s šíleným psychopatem. Spolužačky Marie a Alexia jsou nejlepší kamarádky. Aby se mohly v klidu připravovat na univerzitní zkoušky, rozhod-nou se strávit víkend na odlehlé usedlosti Alexiiných rodičů. Uprostřed noci zastaví u domu dodávka a na dveře zaklepe neznámý muž. Otec Alexie otevře a s prvním zasvištěním břitvy se pro obě dívky idylický víkend změní v nekonečnou noc plnou teroru. Alexia je neznámým šílencem spoutána a unesena. Podaří se Marii zachránit kamarádce život? Nebo se také dostane do rukou brutálního vraha?

Horor Noc s nabroušenou břitvou je natočený ve stylu diváckých hitů jako byl Texaský masakr motorovou pilou nebo 3:15 zemřeš. Producentem filmu je slavný francouzský režisér a scenárista Luc Besson (Brutální Nikita/Nikita, Leon, Pátý element/The Fifth Element, Johanka z Arku/The Messenger: The Story of Joan of Arc, Utržený ze řetězu/Unleashed). V jeho produkci vznikly úspěšné filmy jako jsou série Taxi, Kurýr/The Transporter. Nocí s nabroušenou břitvou se vrací k hrůze a napětí, kterou disponovaly klasické horory 70. let. Režisér Alexandre Aja rafinovaně stupňuje tísnivou a děsivou atmosféru až k šokujícímu vrcholu. V hlavních rolích excelují Cécile de France (Cesta kolem světa za 80 dní/Around the World in 80 Days), Maïwenn (Pátý element/The Fifth Element, Leon) a Philippe Nahon (Purpurové řeky/Les Riviéres pourpres, Bratrstvo vlků Hon na bestii/Le Pacte des loups). Noc s nabroušenou břitvou získala ocenění ve čtyřech kategoriích na Katalánském MFF ve Španělsku a získala si velkou pozornost na Festivalu fantasy filmů v Amsterodamu. (oficiálny text distribútora)

Superpero

Alexandre Aja, režisérský mistr nad mistry. To jak dokáže navodit atmosféru, jak dokonale pracuje s hudbou. Celou stopáž jsem téměř nedýchal a bál jsem se jak malej. Dějově je to téměř až do konce vlastně neuvěřitelně originální a nervydrásající, jelikož Cécile De France se tam celou dobu ukrývá a vrah o ní nemá ani ponětí. Pořád jsem si říkal, jak bych se zachoval já (asi bych zdrhnul). Brutalita je značná, fakt se krví nešetří. ALE!!!! To co přijde v posledních patnácti minutách mě neuvěřitelně NASRALO!!!!! Co to kurva mělo bejt? Apeluji na všechny scénáristy VYSERTE se už na ty šokující pointy!!!!!! Úplně jsem řval bolestí, když se po celou dobu naprosto dokonalý film zhroutil během jedné scény, jak domeček z karet. Přesto, když film vypnete asi 15 minut před koncem budete nadšeni. ()

sniper18

Je to veľmi dobrý horor z francúzskej produkcie. Má výborný príbeh o mladej žene, ktorá pricestuje do domu kamarátkinej rodiny kvôli učeniu, no po brutálnom útoku neznámeho vraha musí zachrániť život kamarátke, ktorú vrah uniesol. Spracovanie je dosť dobré, po dvadsaťminútovom nenudiacom úvode už príde na scénu vrah a začne sa v rámci žánru dokonalý vrchol filmu, ktorý vydrží dve dlhé fázy, časť v dome a aj na benzínke, potom už zaujímavosť filmu trochu klesne, ale stále sa je rozhodne na čo pozerať. Len škoda, že úplnú uveriteľnosť filmu kazí záver, ktorý kompletne zničí logiku filmu. Krvavých scén tu nie je málo a sú vynikajúce. Sú tu štyri zásadné zabitia a všetky sú obsahovo odlišné, vykonané iným nástrojom, mimoriadne krvavé a vizuálne realistické, považujem ich za absolútny vrchol hororových gore. A najviac vyzdvihujem scénu s podrezaním a so sekerou. Herecké obsadenie je úplne neznáme, ale s nikým nemám problém, postavy sú uveriteľné a vrah správne nepríjemný. Réžia a technická stránka sú perfektné, film má výbornú surovú atmosféru, skvelú kameru a strih, realistické efekty, fungujúce napätie, tu nemám čo vytknúť. A dobre je na tom aj hudba, obzvlášť pri prenasledovaní autom. Noc s nabrúsenou britvou je prvotriedny horor, ktorý výrazne ovplyvnil žáner, len škoda toho konca. Alexandre Aja ukázal, že má talent, ale nanešťastie ho začal mŕhať v obyčajných amerických hororoch. 80% ()

Le_Chuck

Non-brain priama čiara cez ultragore k happy záveru. A potom prišla pointa, ktorá keď sa človek trošku zamyslí nad tým čo jej predchádzalo, silne pokrivkáva na nelogičnostiach (čo je škoda). Ale dokázala ma prebrať s letargie 100x videného a to je veľké plus. Tým, že som o filme nič nevedel = neočakával, tak som spokojný. ()

kinej

Nuda. Napětí žádné, příběh je hloupý a nedává smysl. Pointa je laciná, až ubohá. Scénárista by se měl za tak trapné zakončení stydět. A pak jsou tu ještě ony sadistcké scény, které ocení hlavně teenageři, až si o nic budou vyprávět ve školních lavicích. ,,Ty vole, viděls jak si to tam dělal uříznutou hlavou?" Hm, viděl a co jako? ()

Mr.Apache

Rok 2003 byl pro filmový horror požehnáním. Dal totiž světu dvě opravdu mimořádná díla tohoto žánru: Dead End a právě Haute Tension. Zajímavé je, že za oběma snímky stojí francouzští tvůrci (i když Dead End je americký film). Haute Tension sice nedosahuje vybroušenosti svého kolegy/konkurenta, přesto vzbudil zaslouženou pozornost. Debut (?) Alexandra Ajy obsahuje mnoho silných scén, místy tak děsivých, že se na ně nedá jen tak zapomenout. Ale jeho největší a nejhrůzostrašnější devizou je, že smrtelné ZLO tentokrát nečíhá na své oběti někde v neznámu, na cizím neprozkoumaném teritoriu, kam za ním musíte přijít, ale právě naopak - najde si vás na vašem "vlastním hřišti", přijde za vámi až do zdánlivého bezpečí domova, a tam si vychutná vás i váš STRACH až do poslední mrtě. Tento obrácený (a v žánru dlouho nevvyužívaný) postup dělá Haute Tension ve srovnání s jeho příbuznými ještě nebezpečnějším. Kontroverzi pak zaručeně vyvolává pointa - možná trochu krkolomná, ale určitě nečekaná. Pro jedny je slabinou filmu, pro jiné jeho kladem. Ať tak či onak, tenhle kousek je ve světě filmové hrůzy jednoznačně Událost. ()

• Hoci sa Alexii pri scéne v aute dostala striekajúca krv aj do úst, o pár sekúnd neskôr má žiarivo biele zuby. (ČSFD)
  • Natáčení trvalo 36 dnů. (Holina)
  • Cécile De France, toužíc se lépe vžít do své role, trénovala se šampionem v thajském boxu. (imro)

Kinopremiéry v květnu

Kinopremiéry v květnu

01.05.2006

Konečně je tu květen, filmovými fanoušky velice očekávaný měsíc. Do kin dorazí filmy, které bychom si rozhodně neměli nechat ujít. V první řadě se jedná o trojici velice silných blockubsterů. První z… (viac)

Krev, duchové, strach… Aja

Krev, duchové, strach… Aja

26.11.2005

Mladý francouzský režisér Alexandre Aja se rozhodl vybudovat svoji kariéru na slasher hororu. Zatímco v našich kinech běží Noc s nabroušenou břitvou, v níž neznámý příchozí terorizuje jednu rodinu,… (viac)

Remake Cravenovej klasiky

Remake Cravenovej klasiky

18.06.2005

27. júna sa začne produkcia pred niekoľkými mesiacmi ohláseného remaku kultového hororu Wesa Cravena, a tým nemám na mysli Nočnú moru v Elm Street, ale u nás o niečo menej známy THE HILLS HAVE EYES o… (viac)