Leatherface - zrození

• USA Leatherface (viac)

Desať rokov po tom, čo boli Verne (Lili Taylor) odobraní zo starostlivosti obaja synovia, sa chlapcom podarí utiecť z psychiatrickej liečebne. Spolu s nimi utečú i dvaja šialenci, ktorí so sebou ako rukojemníčku zoberú mladú zdravotnú sestru. Vydávajú sa na útek pred mužmi zákona, ktorých vedie Hal Hartman (Stephen Dorff), túžiaci po pomste. Verna vie, že aj napriek dlhej odluke si jej synovia nájdu cestu domov... (Marceloo)

PetrPan

Kvituji zejména skvělou míru nepředvídatelnosti a solidní gore. Co se komu kde stane, kdo koho a jak oddělá a vlastně i kdo je kdo,v tom nový Leatherface dokáže řádně překvapit. Nešetří ani brutalitou a nechutností, zakusování do kamene, ustřelování hlav, soulož nad mrtvolou a další podobné dortíčky pro krvechtivé dětičky. Všechno je ale strašlivě prvoplánové, účelové a zcela se to míjí účinkem. Dal bych dvě, ovšem za nádherně "zprzněnou" scénu z Pulp Fiction s Pumpkinem a Honey Bunny o jednu zvedám. P. S. S původním snímkem už se tohle nedá vůbec spojovat. ()

hladass

Do dvojice Maury/Bustillo jsem jako vždy vkládal své naděje a tentokráte se mi chlapci odvděčili jen tak na půl... Leatherface je špinavý, nechutný film s poměrně velkou porcí vymazlených gore záběrů ve stylu Roba Zombieho, slušnou hudbou, herci a i atmosférou... Jako hixploitation film funguje docela dobře, ale jako další z řady Texaských masakrů už ne... A to proto, že 80 procent filmů se rodiny Sawyerů vůbec netýká... A to je škoda... Vysloveně zklamání se tedy nekonalo, motorová pila nakonec svou krvavou práci vykonala, ale nadšení také ne... Příště bych si od dvojice Maury/Bustillo přál spíše vlastní tvorbu... ()

SOLOM.

Sehrané režisérské duo Alexandre Bustillo a Julien Maury znám především díky solidnímu hororovému filmu À l'intérieur (2007), takže jsem byl docela zvědavý, jak si pohrají s tímto prequelem k původnímu Texaskému masakru motorovou pilou z roku 1974. Zvláště když mám ještě čerstvě v paměti jiný prequel a to Počátek z roku (2006), který se ovšem váže k remaku The Texas Chainsaw Massacre (2003). Nehodlal jsem však v žádném případě srovnávat. Bohužel po zhlédnutí letošní novinky se ve mně mísí dost rozporuplné pocity. Kdybych netušil, že jde o další díl této série, asi bych si jej ani do souvislosti se známou sérií nedával. Drtivá většina příběhu se točí okolo útěku z ústavu a krvavé cestě čtveřice psychopatů + naivní sestřičce, která byla dutá jak bambus a nevyužila tolika možností k útěku, až už to po čase začalo být i dost trapné. Samotný začátek nás sice zavede na farmu pošahaných Sawyerů, ale kromě ukázky toho, že děda to s kladivem umí opravdu nejlépe, si z toho divák moc dobrý dojem neodnese. To ještě netuší, že si bude muset tři čtvrtě filmu počkat, než se tam zase na kratičkou chvíli vrátí. Navíc scénárista Seth M. Sherwood zcela viditelně „kradl“ kde se dalo a scénu s prasaty bych v klidu vynechal. Tohle že mnozí označují za nejkrvavější film tohoto roku? No to jsem rád, že jsem moc novinek neviděl. Na druhou stranu se mi líbilo závěrečné odhalení, jak Leatherface vlastně přišel k zohyzdění svého obličeje a následné zálibě v šití z lidské kůže. No a v neposlední řadě alespoň na kratičký okamžik uvidíme i Teda Hardestyho otce hrdinky Sally z původního filmu. Ano je to onen mladík, který na začátku jede s dcerou šerifa v autě. Co se atmosféry týče, tak ta nebyla úplně nejhorší, ale rozhodně se jí nepodařilo navázat na syrovost originálu ani brutalitu remaku či Počátku.A pro příště bych se raději vrátil k natáčení v Texasu, protože Bulharsko coby lokalita natáčení je sice pěkná země pro dovolenou, ale co se týká krajiny – tak tady jsme si moc „nepotykali“. 50% ()

darkrobyk

Nesrovnatelně lepší než předchozí 3D počin. Tedy milovníky špinavých farem tenhle snímek zřejmě zklame. Na druhou stranu obehrané téma, kdy skupinka mladistvých zabloudí k vidlákům a je postupně vykydlena, už prostě unavuje. Vzpoura v léčebně, útěk, vybílení restaurace, útěk, honička, nekrofilie...krmení prasátek...boj o život. Sympatická Lili Taylorová má vše pod kontrolou, pohledná, ale blbá Vanessa Grasseová dělá jednu botu za druhou. Motorovka a šťastný konec si zaslouží samostatnou hvězdu. Co jiného si přát, když se kladné postavy nevyskytují? Svižně natočeno, krásný les, temné smyčce, železa. Ne že by člověk většinu neočekával, ale to mi tentokrát nevadilo. I rozkošná nadsázka v restauraci, kdy po výstřelu do hlavy vytryskne téměř dvoumetrová rudá fontána, byla fajn. Z hlediska originality je téma Texaského masakru natolik vyprázdněné, že snad kromě psychologické artové studie jednoho šílence už nic překvapit nemůže. Rozhodně zábavnější, než leckterá současná buranská záležitost. ()

PKD

Zkoukněte prvních 5min. pak jeďte od 70.minuty dál. Vůbec o nic nepříjdete. Páč jsem si několikráte (i díky sequenci s Hartmanovou dcerou) notně zanadával. Nesnáším amorální hnusné filmy plné degenů, sráčů a blonďatých popálených děvek (aspoň že ji prostřelil ranger palici, to bylo velmi uspokojivé) a nepotrestaného zla. A fakt mi je těžce u prdele, že to má býti prequel k orig. Aspoň mohu pochváliti producenty nebo koho, že to drze nenazvali TMMP, páč to s touto sérií nemá prakticky NIC společného. Malé plus je to, že jde o retro z let 55-65. A s bonbónkem z min. roku (byť zde jako i jinde, jest nesmyslně uveden rok současný) se to absolutně nemůže měřiti. Je to tzv. vývojová slepá ulička, která vede odnikud nikam a jen mi připoměla, že bych nakopal do xichtu těm, co škrtli plánované pokr. (režisér o to stál a navíc film za 20 mil. vydělal 47) předchozího (pro mě nyní o 300% lepšího) a roztomile prdle úchylného 3D, který mi po tomto dává mnohem větší smysl, než kdy dříve a na jehož základě jsem dal 2.šanci (sice opět marnou, ale o něco lepší, než napo1.) 1.filmu, ze kterého jak víme 3D přímo vychází. Tudíž...pokud jako já, chcete míti vyloženě film oficiálně patřící do série TMMP odškrtlý ze seznamu, koukněte. A nejlépe v té mnou doporučované PKD cut verzi. Jinak se tomu vyhněte velkým obloukem a nic se vám nestane. Prostě, totálně mimózní film, u kterého nechápu, co tím chtěl básník říci. :-/ ()

• Napriek tomu, že sa dej filmu odohráva v USA, tak celé jeho natáčanie prebiehalo v Bulharsku. (MikaelSVK)