Texaský masakr motorovou pilou

• USA Texas Chainsaw Massacre

Pokračování hororu, ve kterém skupina influencerů zamíří do Texasu vdechnout život městu duchů, ale narazí na Leatherface, proslulého vraha s maskou z lidské kůže. (Netflix)

JASON_X

Asi největší vadou na kráse nového příběhu o starém Leatherfaceovi je Netflixem (jako už tradičně) podsouvané nabádání bílých holek k tomu, aby randily s černými. Ale budiž zase Netflixu dáno ke cti, že nechal pana Leatherface nemilosrdně a nápaditě odkráglovat nejen milého černouška i s jeho nastávající blondskou, ale i důkladně vykydlit obsah autobusu plného degenerátských "pokrokářských" pitomců z města, přišedších bohorovně na párty do nějakého texaského prdelákova, kde na návsi dosud nemají asfalt, zato tam mají sochu jakéhosi otrokáře na koni a z oken vlají vlajky Konfederace. Krom otravných angažovaných vsuvek o bělošském rasismu mě ještě vlastně silně rozladil fakt, že Leatherface měl na pile střídavě povolený (prověšený) a střídavě utažený řetěz, že mu v ní za tu spoustu let nezvodnatěl benzín, nebo že řezal podlahu i s kovovými trubkami jako rákos. Ale jinak samá velká pozitiva, přesně ten druh filmu, který mají dřevorubci rádi, v práci si o něm určitě hezky pokecáme. Vtipných momentů bylo tolik, že už si je ani všechny nepamatuju, ale myslím že vítězí úvodní vražda nešťastníka otevřenou zlomeninou jeho vlastní ruky. A skvělá byla královna Borgů Krige v roli matky, a taky zlověstně výrazná Fouéré v roli pomstychtivé oběti. ()

D.Moore

Nejsem žádný zvlášť velký ctitel původního filmu, zato jsem se ale nejspíš stal ctitelem tohoto. Ano, tvůrci opisovali od nového Halloweenu, jak mohli, nicméně výsledek není vůbec k zahození a jedinou slabinu vidím v tom, že Olwen Fouéré prostě není Jamie Lee Curtis. Je to zkrátka víc než solidní, nekompromisní podívaná, která nabídne spoustu skvělých žánrových scén i předtím, než poprvé zaječí motorovka a než v autobusu dojde k něčemu TAK velkému, že "masakr" v názvu ale vůbec nepřehání. I když film zkrátka jede v osvědčených kolejích, je to skvělá jízda. A ten závěr, proboha, ten závěr! ()

Marceloo

Skupina mladých kamarátov vyrazí do malého texaského mestečka Harlow. Po krátkej chvíli ale prichádzajú do kontaktu s legendárnym vrahom prezývaným Leatherface. - Máličko lepšie, než som čakal, ale bol by som spokojnejší, keby to vzniklo ako samostatný slasher. Využiť pôvodný film kvôli cca trom scénam je podla mňa úplne odveci, ale v dnešnej dobe sa vela kreativity od hororových tvorcov očakávať nedá. Krvavé scény sú pôsobivé a bodycount je slušný, pričom scéna v autobuse, na ktorú mi tvorcovia robili chute takmer polovicu stopáže, je vrcholom celého filmu. Ešte by som vytkol to, že sa väčšina krvavých scén odohráva v noci, čo je dosť škoda, pretože práve to odporné horko a dusno uprostred letného dňa pomáhajú v pôvodnom filme vytvárať nepríjemnú atmosféru. Inak ale v pohode, hlavne kvôli stopáži, počas ktorej to ani nestihne diváka začať nudiť. ()

Kudly4

Jediným, velkým mínusem, je katastrofální casting. 2003 - Jessica Biel, 2006 - Jordana Brewster, 2013 - Alexandra Daddario. Tady prostě ta hlavní, pěkná ženská chybí. Místo toho tu máme klasickou Netflixovskou sestavičku, kde samozřejmě nechybí černoch chodící s blondýnou, třetí pohlaví, škaredou noname postavu a ... Teslu. Každopádně, u Texaského masakru, jsem se tešil na to hlavní - na Gore. A Musím říct, že už dlouho jsem neviděl takový jatka ! Je to brutální víc, než všechny předešlé díly dohromady a to já cením. Hned při úvodním masakru v policejní dodávce jsem dostal husinu. Za mě (až na ten casting) hodně povedená motorová pilka a vypadá to, že by se z toho mohla stát série, jako u Halloweenu :o) Závěrečný titulky excelentní. (TCHM je o brutalitě !!) ()

TheEvilTwin

Přesně takové, jaké jsem čekal – otřesné. Společně s novým Screamem a Halloweenem se tak může i TChM řadit k „nedobrým“ pokračováním dobrých kultovních sérií a já zde už od první vraždy věděl, že bude zle. Film má vlastně všechny prvky, které béčkové slashery mívají – otřesné a otravné postavy aka zbohatlé influencery, kterým jediné, co přejete, je smrt, katastrofální logiku, děj začínající klasicky na benzínce, střetnutí místních, doražení do destinace a následně už jen jatka. Gore je prakticky jediné, co lze ve filmu pozitivně hodnotit, protože nic víc tady najít nemůžu. Dokonce ani vraždy nedávají smysl, a to už je teda úplně nová úroveň debility, protože aby nás tvůrci chtěli přesvědčit o tom, že jde někomu zlomit jednou rukou zápěstí a kostí trčící z oběti ji následně ubodat k smrti… Zas a znova z nás dělají debily a už mě to pomalu začíná srát, ostatně stejně jako u výše zmíněných filmů. Je mi zle a komentáře typu „vždyť je to slasher, co bys tady chtěl“ zásadně odmítám, protože když se někdo chová jako kretén po celých 90 minut, těžko se divák může naplno soustředit na krvavé lázně. Vraždící babička a wannabe twist na konci je už jenom výsměch do ksichtu nám všem, kteří čekali obstojnou a alespoň průměrnou slasher žánrovku. Jedna hvězda za gore a přiměřenou stopáž. ()

• Jedinou přeživší Leatherfaceova řádění z úplně prvního Texaského masakru z roku 1974 byla postava Sally Hardesty v podání herečky Marilyn Burns, která si tuto roli zopakovala i ve snímku Texaský masakr motorovou pilou 3D (2013) – mimo jiné měla i cameo ve čtvrtém díle (1994), ale jako zcela jiná postava. Tvůrci se rozhodli Sally zakomponovat i do tohoto pokračování, ale jelikož Marilyn Burns roku 2014 zemřela, museli roli přeobsadit – získala ji Olwen Fouere. (fiLLthe3DD)
  • Motorová píla, ktorú Leatherface používa, je totožná z verzie z roku 1974. Jedná sa o značku a model Poulan 245 A. (BoredKid)
  • Film měli původně režírovat Ryan a Andy Tohillovi, ale byli vyhozeni jen týden po začátku natáčení, jelikož studio nebylo s jejich prací spokojeno, a proto na post režiséra najalo Davida Blua Garciu. Záběry, které bratři v Bulharsku natočili, pak ve filmu nebyly vůbec použity. (fiLLthe3DD)

Hororové spin-off filmy na obzoru

Hororové spin-off filmy na obzoru