Ocenenia - Ceny české filmové kritiky - 2014-2023
Národné ocenenia
- Slnko v sieti
- Academy Awards
- Independent Spirit Awards
- British Academy of Film and Television Arts (BAFTA)
- British Independent Film Awards (BIFA)
- European Film Awards
- César Awards
- Goya Awards
- German Film Awards
- Robert Awards (Danish Film Awards)
- Jussi Awards
- Český lev
- Polish Film Awards
- Hungarian Motion Picture Awards (Hungarian Film Awards)
- Filmfare Awards
- Guldbagge Awards
- Amanda Awards
- AACTA International Awards
- Hong Kong Film Awards
Filmové festivaly
- Cannes Film Festival
- Venice Film Festival
- Berlinale (Berlin International Film Festival)
- Toronto International Film Festival
- Tribeca Film Festival
- Sundance Film Festival
- Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
- Zurich Film Festival
- San Sebastián International Film Festival
- Sitges Film Festival
- Shanghai International Film Festival
- Warsaw International Film Festival
- Miami Film Festival
- Montreal World Film Festival
- Hong Kong International Film Festival (HKIFF)
- Melbourne International Film Festival (MIFF)
- Tallinn Black Nights Film Festival
- Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
- Zlín Film Festival
- FAMUfest
- Norwegian International Film Festival Haugesund
- Avoriaz International Fantastic Film Festival
Ocenenia kritiky
- Golden Globes
- Critics Choice Awards
- Florida Film Critics Circle Awards
- Los Angeles Film Critics Association Awards
- New York Film Critics Circle Awards
-
Ceny české filmové kritiky
- 2014-2023
- 2010-2013
Žánrové (špeciálne ocenenia)
Anticeny
2023 - 14. ročník
Nejlepší film
Nejlepší dokumentární film
Nejlepší režie
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Cena Innogy pro objev roku
Nejlepší film
- Prišla v noci (Šimon Dvořáček, Tomáš Pavlíček, Eva Pavlíčková, Pavel Vácha, Jan Vejnar)
- Úsvit (Maja Hamplová, Matěj Chlupáček)
- Tonko, Slávka a kúzelné svetlo (Pavla Janoušková Kubečková, Jakub Viktorín)
Nejlepší dokumentární film
- Svetloplachosť (Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík)
- Návštevníci (Veronika Lišková)
- Velké nic (Vít Klusák, Marika Pecháčková)
Nejlepší režie
- Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar (Prišla v noci)
- Filip Pošivač (Tonko, Slávka a kúzelné svetlo)
- Matěj Chlupáček (Úsvit)
Nejlepší scénář
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Nejlepší audiovizuální počin
- Tonko, Slávka a kúzelné svetlo (Filip Pošivač)
- Bod obnovy (Ondřej Lipenský)
- Bod obnovy (Michal Křeček)
Nejlepší krátký film
Cena „Mimo kino“
Cena Innogy pro objev roku
2022 - 13. ročník
Nejlepší film
Nejlepší dokumentární film
Nejlepší režie
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Cena Innogy pro objev roku
Nejlepší film
- Arvéd (Tomáš Michálek, Kristýna Michálek Květová)
- BANGER. (Jakub Jíra, Kryštof Zelenka)
- Il Boemo (Jan Macola)
Nejlepší dokumentární film
Nejlepší režie
Nejlepší scénář
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Nejlepší audiovizuální počin
- Let domov (Šimon Špidla) (střih)
- Il Boemo (Václav Luks) (hudba)
- KaprKód (Adam Brothánek) (střih)
Nejlepší krátký film
- Ostrov svobody (Petr Januschka)
- Asterión (Francesco Montagner)
- Spiknutí holčičích hoven (Viktorie Novotná, Adina Šulcová)
Cena „Mimo kino“
- Podozrenie (Michal Blaško, Štěpán Hulík)
- Deväťdesiatky (Peter Bebjak, Josef Mareš)
- Pět let (Damián Vondrášek, Sára Zeithammerová)
Cena Innogy pro objev roku
2021 - 12. ročník
Nejlepší film
Nejlepší dokumentární film
Nejlepší režie
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Cena Innogy pro objev roku
Nejlepší film
- Okupace (Jan Hlavsa, Julie Žáčková)
- Moja afganská rodina (Peter Badač, Kateřina Černá, Ron Dyens, Petr Oukropec)
- Zátopek (Kryštof Mucha, David Ondříček)
Nejlepší dokumentární film
- Jednotka intenzívneho života (Adéla Komrzý)
- Láska pod kapotou (Miro Remo)
- Nová šichta (Jindřich Andrš)
Nejlepší režie
Nejlepší scénář
Nejlepší herec
- Václav Neužil ml. (Zátopek)
- Martin Pechlát (Okupace)
- Tomáš Magnusek (Shoky & Morthy: Posledná veľká akcia)
Nejlepší herečka
Nejlepší audiovizuální počin
- Myši patria do neba (Jan Bubeníček, Denisa Grimmová, Jan Kurka) (výtvarná koncepce)
- Moja afganská rodina (Michaela Pavlátová) (animace)
- Okupace (Jan Baset Střítežský) (kamera)
Nejlepší krátký film
- Milý tati (Diana Cam Van Nguyen)
- Příběh hrůzostrašné Eliz (Eliška Kováříková, Adam Struhala)
- Červené topánky (Anna Podskalská)
Cena „Mimo kino“
- Ochranca (Tomáš Feřtek, Tereza Kopáčová, Tomáš Mašín, Matěj Podzimek)
- 13 minut (Vít Klusák)
- Kukačky (Biser A. Arichtev, Jan Coufal)
Cena Innogy pro objev roku
2020 - 11. ročník
Nejlepší film
Nejlepší dokumentární film
Nejlepší režie
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Cena Innogy pro objev roku
Nejlepší film
- Krajina ve stínu (Jindřich Motýl, Martin Růžička)
- Šarlatán (Šárka Cimbalová, Kevan Van Thompson)
- V sieti (Vít Klusák, Filip Remunda)
Nejlepší dokumentární film
- V sieti (Barbora Chalupová, Vít Klusák)
- Alchymická pec (Jan Daňhel, Adam Oľha)
- Králi videa (Lukáš Bulava)
Nejlepší režie
- Agnieszka Holland (Šarlatán)
- Bohdan Sláma (Krajina ve stínu)
- Barbora Chalupová, Vít Klusák (V sieti)
Nejlepší scénář
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Nejlepší audiovizuální počin
- FREM (Viera Čákanyová, Tomáš Klein) (kamera)
- Krajina ve stínu (Diviš Marek) (kamera)
- Cesta do nemožna (Noro Držiak) (výtvarný koncept)
Nejlepší krátký film
- Anatomie českého odpoledne (Adam Martinec)
- M E Z E R Y (Nora Štrbová)
- Pripyat Piano (Eliška Cílková)
Cena „Mimo kino“
- Zrádci (Matěj Chlupáček, Miro Šifra, Viktor Tauš)
- Herec (Peter Bebjak, Petr Bok, Pavel Gotthard)
- sKORO NA mizině (Petr Kolečko, Vladimír Skórka, Michal Suchánek, Martin Šimíček)
Cena Innogy pro objev roku
2019 - 10. ročník
Nejlepší film
Nejlepší dokumentární film
Nejlepší režie
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Cena Innogy pro objev roku
Nejlepší film
Nejlepší dokumentární film
- Diaľava (Martin Mareček)
- Komunizmus a sieť alebo Koniec zastupiteľskej demokracie (Karel Vachek)
- Sólo (Artemio Benki)
Nejlepší režie
Nejlepší scénář
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Nejlepší audiovizuální počin
- Pomaľované vtáča (Vladimír Smutný) (kamera)
- Pomaľované vtáča (Jan Vlasák) (výprava)
- Tiché doteky (Gregg Telussa) (kamera)
Nejlepší film porevoluční kinematografie
Cena „Mimo kino“
- Dcéra (Daria Kashcheeva)
- Bez vědomí (Ondřej Gabriel, Ivan Zachariáš)
- MOST! (Petr Kolečko, Jan Prušinovský)
Cena Innogy pro objev roku
2018 - 9. ročník
Nejlepší film
Nejlepší dokumentární film
Nejlepší režie
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Cena Innogy pro objev roku
Nejlepší film
- Jan Palach (Jan Maxa, Erik Panák, Silvia Panáková, Jan Schwarcz, Viktor Schwarcz)
- Domestik (Jakub Jíra)
- Všetko bude (Jiří Konečný)
Nejlepší dokumentární film
- Až přijde válka (Jan Gebert)
- King Skate (Šimon Šafránek)
- Nič nebude ako predtým (Lukáš Kokeš, Klára Tasovská)
Nejlepší režie
Nejlepší scénář
- Lucie Bokšteflová, Tomáš Pavlíček (Chata na predaj)
- Eva Kantůrková (Jan Palach)
- Petr Pýcha (Všetko bude)
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Nejlepší audiovizuální počin
- Hmyz (Jan Švankmajer) (výtvarná stylizace)
- Domestik (Jakub Jurásek, Jan Šulcek) (zvukový design)
- Nič nebude ako predtým (Lukáš Kokeš) (kamera)
Cena „Mimo kino“
- Pásky z Nagana (Ondřej Hudeček, Jon Weinbach)
- Dukla 61 (David Ondříček, Matěj Podzimek, Jakub Režný)
- Rédl (Jan Hřebejk, Miro Šifra)
Cena Innogy pro objev roku
2017 - 8. ročník
Nejlepší film
Nejlepší dokumentární film
Nejlepší režie
Nejlepší herečka
Nejlepší hlavní herec
Cena Innogy pro objev roku
Nejlepší film
- Špina (Peter Badač, Karel Chvojka, Miloš Lochman, Eva Pavlovičová)
- Baba z ľadu (Petr Oukropec, Pavel Strnad)
- Křižáček (Václav Kadrnka)
Nejlepší dokumentární film
Nejlepší režie
Nejlepší scénář
- Bohdan Sláma (Baba z ľadu)
- Václav Kadrnka, Vojtěch Mašek, Jiří Soukup (Křižáček)
- Barbora Námerová (Špina)
Nejlepší herečka
Nejlepší hlavní herec
Nejlepší audiovizuální počin
- 8 hláv šialenstva (Anna Krtičková, Marta Nováková) - výtvarná koncepce
- Křižáček (Jan Baset Střítežský) - kamera
- Špina (Marek Dvořák) - kamera
Cena „Mimo kino“
- Český žurnál - Český žurnál: Hranice práce (Apolena Rychlíková, Saša Uhlová)
- Bo Hai (Dužan Duong)
- Pěstírna (Andy Fehu)
Cena Innogy pro objev roku
2016 - 7. ročník
Nejlepší film
Nejlepší dokumentární film
Nejlepší režie
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Cena Innogy pro objev roku
Nejlepší film
- Rodinný film (Jiří Konečný)
- Ja, Olga Hepnarová (Vojtěch Frič, Petr Kazda, Tomáš Weinreb)
- Lichožrúti (Ondřej Trojan)
Nejlepší dokumentární film
- Normálny autistický film (Miroslav Janek)
- FC Roma (Tomáš Bojar, Rozálie Kohoutová)
- Zkáza krásou (Jakub Hejna, Helena Třeštíková)
Nejlepší režie
- Petr Kazda, Tomáš Weinreb (Ja, Olga Hepnarová)
- Petr Václav (Nikdy nie sme sami)
- Olmo Omerzu (Rodinný film)
Nejlepší scénář
- Olmo Omerzu, Nebojša Pop-Tasić (Rodinný film)
- Petr Kazda, Tomáš Weinreb (Ja, Olga Hepnarová)
- Václav Hrzina, Vít Zapletal (Prach)
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Nejlepší audiovizuální počin
- Ja, Olga Hepnarová (Adam Sikora) kamera
- Lichožrúti (Galina Miklínová) animace
- Rodinný film (Lukáš Milota) kamera
Cena „Mimo kino“
- Pustina (Štěpán Hulík, Alice Nellis, Ivan Zachariáš)
- Happy End (Jan Saska)
- Semestr (Ondřej Kopřiva, Adam Sedlák)
Cena Innogy pro objev roku
2015 - 6. ročník
Nejlepší film
Nejlepší dokumentární film
Nejlepší režie
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Nejlepší film
Nejlepší dokumentární film
Nejlepší režie
Nejlepší scénář
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
- Alena Mihulová (Domáca opatera)
- Martha Issová (Sedem zhavranelých bratov)
- Lucie Žáčková (Kobry a užovky)
Nejlepší audiovizuální počin
- Schmitke (Christoph de la Chevallerie, Philipp Schneider) (zvuk)
- Malá z rybárne (Jan Balej, Michael Carrington) (výtvarný počin)
- Malý Pán (Radek Beran, František Antonín Skála) (výtvarný počin)
Cena RWE pro objev roku
2014 - 5. ročník
Nejlepší film
Nejlepší dokumentární film
Nejlepší režie
Nejlepší hlavní herec
Nejlepší hlavní herečka
Nejlepší film
Nejlepší dokumentární film
Nejlepší režie
Nejlepší scénář
Nejlepší hlavní herec
- Martin Finger (Krásno)
- Bolek Polívka (Anjeli)
- Ondřej Nosálek (MY 2)
- Matěj Hádek (Rozprávkar)
- Petr Šimčák (Pojedeme k moři)