Ocenenia - European Film Awards - 2014-2023
Národné ocenenia
- Slnko v sieti
- Academy Awards
- Independent Spirit Awards
- British Academy of Film and Television Arts (BAFTA)
- British Independent Film Awards (BIFA)
- European Film Awards
- César Awards
- Goya Awards
- German Film Awards
- Robert Awards (Danish Film Awards)
- Jussi Awards
- Český lev
- Polish Film Awards
- Hungarian Motion Picture Awards (Hungarian Film Awards)
- Filmfare Awards
- Guldbagge Awards
- Amanda Awards
- AACTA International Awards
- Hong Kong Film Awards
Filmové festivaly
- Cannes Film Festival
- Venice Film Festival
- Berlinale (Berlin International Film Festival)
- Toronto International Film Festival
- Tribeca Film Festival
- Sundance Film Festival
- Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
- Zurich Film Festival
- San Sebastián International Film Festival
- Sitges Film Festival
- Shanghai International Film Festival
- Warsaw International Film Festival
- Miami Film Festival
- Montreal World Film Festival
- Hong Kong International Film Festival (HKIFF)
- Melbourne International Film Festival (MIFF)
- Tallinn Black Nights Film Festival
- Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
- Zlín Film Festival
- FAMUfest
- Norwegian International Film Festival Haugesund
- Avoriaz International Fantastic Film Festival
Ocenenia kritiky
- Golden Globes
- Critics Choice Awards
- Florida Film Critics Circle Awards
- Los Angeles Film Critics Association Awards
- New York Film Critics Circle Awards
- Ceny české filmové kritiky
Žánrové (špeciálne ocenenia)
Anticeny
2023 - 36th European Film Awards
Nejlepší film
Nejlepší dokument
Nejlepší režie
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Nejlepší film
Nejlepší režie
- Justine Triet (Anatómia pádu)
- Aki Kaurismäki (Karaoke Blues)
- Agnieszka Holland (Hranica)
- Matteo Garrone (Ja kapitán)
- Jonathan Glazer (Zóna záujmu)
Nejlepší herec
- Mads Mikkelsen (Bastard)
- Thomas Schubert (Ohnivá obloha)
- Jussi Vatanen (Karaoke Blues)
- Josh O'Connor (Chiméra)
- Christian Friedel (Zóna záujmu)
Nejlepší herečka
- Sandra Hüller (Anatómia pádu)
- Eka Chavleishvili (Drozd v černičí)
- Sandra Hüller (Zóna záujmu)
- Alma Pöysti (Karaoke Blues)
- Mia McKenna-Bruce (Ako mať sex)
- Leonie Benesch (Sborovna)
Nejlepší animovaný film
Nejlepší dokument
Objev roku
Nejlepší krátkometrážní film
Nejlepší scénář
- Arthur Harari, Justine Triet (Anatómia pádu)
- Agnieszka Holland, Gabriela Łazarkiewicz, Maciej Pisuk (Hranica)
- Aki Kaurismäki (Karaoke Blues)
- Ilker Çatak, Johannes Duncker (Sborovna)
- Jonathan Glazer (Zóna záujmu)
Nejlepší kamera
Nejlepší střih
Nejlepší výprava
Nejlepší kostýmy
Nejlepší masky
Nejlepší hudba
Nejlepší zvuk
Nejlepší vizuální efekty
Cena diváků "Lux"
Cena evropských univerzit
Nejlepší koprodukce - Cena Eurimages
Cena za přínos světovému filmu
Cena za celoživotní přínos
Čestná cena
Evropská cena za udržitelnost – Prix Film4Climate
2022 - 35th European Film Awards
Nejlepší film
Nejlepší dokument
Nejlepší režie
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Nejlepší film
- Trojuholník smútku (Philippe Bober, Erik Hemmendorff, Ruben Östlund)
- Alcarràs (Tono Folguera, Giovanni Pompili, Stefan Schmitz, Carla Simón, María Zamora)
- Blízko (Jacques-Henri Bronckart, Lukas Dhont, Michiel Dhont, Dirk Impens, Michel Saint-Jean, Laurette Schillings, Frans van Gestel)
- Korzet (Maren Ade, Jonas Dornbach, Alexander Glehr, Janine Jackowski, Marie Kreutzer, Bernard Michaux, Jean-Christophe Reymond, Johanna Scherz)
- Svätý pavúk (Ali Abbasi, Sol Bondy, Jacob Jarek)
Nejlepší komedie
- Dobrý šéf (Fernando León de Aranoa)
- Policajné tajomstvo (Hannes Þór Halldórsson)
- Bod zlomu (Catherine Corsini)
Nejlepší režie
- Ruben Östlund (Trojuholník smútku)
- Ali Abbasi (Svätý pavúk)
- Alice Diop (Saint Omer)
- Jerzy Skolimowski (IÁ)
- Marie Kreutzer (Korzet)
- Lukas Dhont (Blízko)
Nejlepší herec
- Zlatko Burić (Trojuholník smútku)
- Eden Dambrine (Blízko)
- Paul Mescal (Aftersun)
- Elliott Crosset Hove (Zabudnutá zem)
- Pierfrancesco Favino (Nostalgia)
Nejlepší herečka
- Vicky Krieps (Korzet)
- Léa Seydoux (Un beau matin)
- Meltem Kaptan (Rabiye)
- Zar Amir-Ebrahimi (Svätý pavúk)
- Penélope Cruz (Paralelné matky)
Nejlepší animovaný film
- Psům a Italům vstup zakázán (Alain Ughetto)
- Kvik (Mascha Halberstad)
- Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo (Amandine Fredon, Benjamin Massoubre)
- Sousedé mých sousedů (Anne-Laure Daffis, Léo Marchand)
- Můj románek s manželstvím (Signe Baumane)
Nejlepší dokument
- Mariupol 2 (Mantas Kvedaravičius)
- Dům z třísek (Simon Lereng Wilmont)
- Girl Gang (Susanne Regina Meures)
- Film z balkónu (Paweł Łoziński)
- Pochod na Řím (Mark Cousins)
Objev roku
- Tělíčko (Laura Samani)
- Cenzorka (Peter Kerekes)
- Dalva (Emmanuelle Nicot)
- Ti druzí (Aleksandra Terpińska)
- Pamfir (Dmytro Sucholytkyj-Sobčuk)
- Slnko (Kurdwin Ayub)
Nejlepší krátkometrážní film
- Babkin sexuálny život (Urska Djukic, Émilie Pigeard)
- Milý tati (Diana Cam Van Nguyen)
- Obchodníci s ľadom (João Gonzalez)
- Techno, mami (Saulius Baradinskas)
- Prídu ma pozrieť rodičia (Mo Harawe)
Nejlepší scénář
- Ruben Östlund (Trojuholník smútku)
- Carla Simón, Arnau Vilaró (Alcarràs)
- Lukas Dhont, Angelo Tijssens (Blízko)
- Kenneth Branagh (Belfast)
- Ali Abbasi, Afshin Kamran Bahrami (Svätý pavúk)
Nejlepší kamera
Nejlepší střih
Nejlepší výprava
Nejlepší kostýmy
Nejlepší masky
Nejlepší hudba
Nejlepší zvuk
- Benni Atria, Paolo Benvenuti, Ansgar Frerich, Florian Holzner, Simone Paolo Olivero, Marco Saitta (Diera)
Nejlepší vizuální efekty
Cena diváků "Lux"
Cena mladých diváků
Univerzitní cena studentů
- IÁ (Jerzy Skolimowski)
- Blízko (Lukas Dhont)
- Alcarràs (Carla Simón)
- Trojuholník smútku (Ruben Östlund)
- Zatmění (Natasa Urban)
Cena pro inovativní vyprávění
Cena za přínos světovému filmu
Cena za celoživotní přínos
Evropská cena za udržitelnost – Prix Film4Climate
2021 - 34th European Film Awards
Nejlepší film
Nejlepší dokument
Nejlepší režie
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Nejlepší film
- Quo vadis, Aida? (Damir Ibrahimović, Jasmila Žbanić)
- Kupé č. 6 (Melanie Blocksdorf, Natalja Drozd, Juho Kuosmanen, Jussi Rantamäki, Sergej Seljanov, Riina Sildos, Jamila Wenske)
- Titán (Julia Ducournau, Amaury Ovise, Jean-Christophe Reymond, Jean-Yves Roubin, Cassandre Warnauts)
- Otec (Philippe Carcassonne, Jean-Louis Livi, David Parfitt, Florian Zeller)
- Boží ruka (Lorenzo Mieli, Paolo Sorrentino)
Nejlepší komedie
Nejlepší režie
- Jasmila Žbanić (Quo vadis, Aida?)
- Radu Jude (Smolný pich aneb Pitomý porno)
- Florian Zeller (Otec)
- Julia Ducournau (Titán)
- Paolo Sorrentino (Boží ruka)
Nejlepší herec
- Anthony Hopkins (Otec)
- Jurij Borisov (Kupé č. 6)
- Franz Rogowski (Veľká sloboda)
- Vincent Lindon (Titán)
- Tahar Rahim (Mauritánec: Denník z Guantánama)
Nejlepší herečka
- Jasna Đuričić (Quo vadis, Aida?)
- Seidi Haarla (Kupé č. 6)
- Agathe Rousselle (Titán)
- Renate Reinsve (Najhorší človek na svete)
- Carey Mulligan (Nádejná mladá žena)
Nejlepší animovaný film
- Utiecť (Jonas Poher Rasmussen)
- Myši patria do neba (Jan Bubeníček, Denisa Grimmová)
- Kde je Anna Franková (Ari Folman)
- Gorila a já (Linda Hambäck)
- Vlkochodci (Tomm Moore, Ross Stewart)
Nejlepší dokument
- Utiecť (Jonas Poher Rasmussen)
- Babij Jar. Kontext (Sergej Loznica)
- Najkrajší chlapec na svete (Kristina Lindström, Kristian Petri)
- Pan učitel Bachmann a jeho třída (Maria Speth)
- Skrotená záhrada (Salomé Jashi)
Objev roku
- Nádejná mladá žena (Emerald Fennell)
- Ada (Valdimar Jóhannsson)
- Začiatok (Dea Kulumbegašvili)
- Rozkoš (Ninja Thyberg)
- Ľoška - lovec veľrýb (Filipp Jurjev)
- Hřiště (Laura Wandel)
Nejlepší krátkometrážní film
- Můj strýček Tudor (Olga Lucovnicova)
- Přemístěno (Samir Karahoda)
- Bella (Thelyia Petraki)
- Velikonoční vajíčka (Nicolas Keppens)
- V proudu slov (Eliane Esther Bots)
Nejlepší scénář
- Christopher Hampton, Florian Zeller (Otec)
- Radu Jude (Smolný pich aneb Pitomý porno)
- Jasmila Žbanić (Quo vadis, Aida?)
- Joachim Trier, Eskil Vogt (Najhorší človek na svete)
- Paolo Sorrentino (Boží ruka)
Nejlepší kamera
Nejlepší střih
Nejlepší výprava
Nejlepší kostýmy
Nejlepší masky
Nejlepší hudba
Nejlepší zvuk
Nejlepší vizuální efekty
Cena diváků
Nejlepší film pro mladé diváky
- Útek cez hranice (Johanne Helgeland)
- Vlkochodci (Tomm Moore, Ross Stewart)
- Pinocchio (Matteo Garrone)
Univerzitní cena studentů
- Utiecť (Jonas Poher Rasmussen)
- Jablká (Christos Nikou)
- Veľká sloboda (Sebastian Meise)
- Udalosť (Audrey Diwan)
- Quo vadis, Aida? (Jasmila Žbanić)
Cena pro inovativní vyprávění
Nejlepší koprodukce - Cena Eurimages
Cena za přínos světovému filmu
Cena za celoživotní přínos
2020 - 33rd European Film Awards
Nejlepší film
Nejlepší dokument
Nejlepší režie
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Nejlepší film
Nejlepší komedie
Nejlepší režie
- Thomas Vinterberg (Chľast)
- Agnieszka Holland (Šarlatán)
- Jan Komasa (Corpus Christi)
- Maria Sødahl (Nádej)
- Pietro Marcello (Martin Eden)
- François Ozon (Leto 85)
Nejlepší herec
- Mads Mikkelsen (Chľast)
- Bartosz Bielenia (Corpus Christi)
- Viggo Mortensen (Ešte máme čas)
- Goran Bogdan (Otcovská péče)
- Elio Germano (Chcel som sa ukryť)
- Luca Marinelli (Martin Eden)
Nejlepší herečka
- Paula Beer (Undine)
- Ane Dahl Torp (Charter)
- Natalia Berezhnay (DAU. Nataša)
- Andrea Bræin Hovig (Nádej)
- Marta Nieto (Matka)
- Nina Hoss (Moje malá sestra)
Nejlepší animovaný film
Nejlepší dokument
Objev roku
Nejlepší krátkometrážní film
Nejlepší scénář
- Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg (Chľast)
- Costa-Gavras (Dospeláci v miestnosti)
- Damiano D'Innocenzo, Fabio D'Innocenzo (Zlovestné historky)
- Martin Behnke, Burhan Qurbani (Berlin Alexanderplatz)
- Mateusz Pacewicz (Corpus Christi)
- Maurizio Braucci, Pietro Marcello (Martin Eden)
Nejlepší kamera
Nejlepší střih
Nejlepší výprava
Nejlepší kostýmy
Nejlepší masky
Nejlepší hudba
Nejlepší zvuk
Nejlepší vizuální efekty
Univerzitní cena studentů
Cena pro inovativní vyprávění
Nejlepší koprodukce - Cena Eurimages
2019 - 32nd European Film Awards
Nejlepší film
Nejlepší dokument
Nejlepší režie
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Nejlepší film
Nejlepší komedie
Nejlepší režie
- Yorgos Lanthimos (Favoritka)
- Roman Polański (Dôstojník a špión)
- Pedro Almodóvar (Bolesť a sláva)
- Céline Sciamma (Portrét ženy v plameňoch)
- Marco Bellocchio (Prvý zradca)
Nejlepší herec
- Antonio Banderas (Bolesť a sláva)
- Ingvar Sigurðsson (Biely, biely deň)
- Jean Dujardin (Dôstojník a špión)
- Levan Gelbakhiani (Kým sa tancuje)
- Alexander Scheer (Gundermann)
- Pierfrancesco Favino (Prvý zradca)
Nejlepší herečka
- Olivia Colman (Favoritka)
- Viktorija Mirošničenko (Dlhaňa)
- Adèle Haenel, Noémie Merlant (Portrét ženy v plameňoch)
- Trine Dyrholm (Srdcová kráľovná)
- Helena Zengel (Narušiteľ systému)
Nejlepší animovaný film
Nejlepší dokument
- Frontline - Pre Samu
- Krajina medu
- Svedkovia Putinovi
- Selfie
- Storia di B. - La scomparsa di mia madre
Objev roku
Nejlepší krátkometrážní film
- Vianočný darček
- Když psi štěkají na ptáky
- Rekonštrukcia
- Les Extraordinaires Mésaventures de la jeune fille de pierre
- Zumo de sandía
Nejlepší scénář
- Céline Sciamma (Portrét ženy v plameňoch)
- Robert Harris, Roman Polański (Dôstojník a špión)
- Giordano Gederlini, Ladj Ly, Alexis Manenti (Bedári)
- Pedro Almodóvar (Bolesť a sláva)
- Marco Bellocchio, Francesco Piccolo, Ludovica Rampoldi, Valia Santella (Prvý zradca)
Cena za přínos světovému filmu
Cena za celoživotní přínos
2018 - 31st European Film Awards
Nejlepší film
Nejlepší dokument
Nejlepší režie
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Nejlepší film
- Studená vojna (Paweł Pawlikowski)
- Hranica (Ali Abbasi)
- Dogman (Matteo Garrone)
- Dievča (Lukas Dhont)
- Šťastný Lazzaro (Alice Rohrwacher)
Nejlepší komedie
- Stratili sme Stalina (Armando Iannucci)
- Kým nás svadba nerozdelí (Olivier Nakache, Eric Toledano)
- Diamantino (Gabriel Abrantes, Daniel Schmidt)
Nejlepší režie
- Paweł Pawlikowski (Studená vojna)
- Ali Abbasi (Hranica)
- Matteo Garrone (Dogman)
- Samuel Maoz (Foxtrot)
- Alice Rohrwacher (Šťastný Lazzaro)
Nejlepší herec
- Marcello Fonte (Dogman)
- Sverrir Gudnason (Borg/McEnroe)
- Tomasz Kot (Studená vojna)
- Victor Polster (Dievča)
- Jakob Cedergren (Tiesňové volanie)
- Rupert Everett (Šťastný princ)
Nejlepší herečka
- Joanna Kulig (Studená vojna)
- Marie Bäumer (3 dni v Quiberone)
- Eva Melander (Hranica)
- Alba Rohrwacher (Šťastný Lazzaro)
- Bárbara Lennie (Petra)
- Halldóra Geirharðsdóttir (Woman at War)
Nejlepší animovaný film
- Další den života (Raúl de la Fuente, Damian Nenow)
- Pračlovek (Nick Park)
- Živitel (Nora Twomey)
- Bílý tesák (Alexandre Espigares)
Nejlepší dokument
- Bergman - Ett år, ett liv (Jane Magnusson)
- V zajatí (Bernadett Tuza-Ritter)
- O otcoch a synoch (Talal Derki)
- Vzdálený štěkot psů (Simon Lereng Wilmont)
- Mlčení těch druhých (Robert Bahar, Almudena Carracedo)
Objev roku
- Dievča (Lukas Dhont)
- Jeden deň (Zsófia Szilágyi)
- Komu se dobře daří (Cyril Schäublin)
- Hrozná matka (Ana Urushadze)
- Nedotýkaj sa ma (Adina Pintilie)
- Tiesňové volanie (Gustav Möller)
Nejlepší krátkometrážní film
- Gli anni (Sara Fgaier)
- Aquaparque (Ana Moreira)
- Burkina Brandenburg Komplex (Ulu Braun)
- Vypusk ’97 (Pavlo Ostrikov)
- I Signed the Petition (Mahdi Fleifel)
- Kapitalista (Pablo Munoz Gomez)
- Kontener (Sebastian Lang)
- Meryem (Reber Dosky)
- Za zavřenými dveřmi (Rati Tsiteladze)
- Lâchez les chiens (Manue Fleytoux)
- Sram (Petar Krumov)
- L'échappée (Laëtitia Martinoni)
- Los que desean (Elena López Riera)
- What's The Damage (Heather Phillipson)
- Pakôň (Nicolas Keppens, Matthias Phlips)
Nejlepší scénář
- Paweł Pawlikowski (Studená vojna)
- Ali Abbasi, Isabella Eklöf, John Ajvide Lindqvist (Hranica)
- Matteo Garrone, Massimo Gaudioso, Ugo Chiti (Dogman)
- Alice Rohrwacher (Šťastný Lazzaro)
- Gustav Möller, Emil Nygaard Albertsen (Tiesňové volanie)
Nejlepší kamera
Nejlepší střih
Nejlepší výprava
Nejlepší kostýmy
Nejlepší masky
Nejlepší hudba
Nejlepší zvuk
Nejlepší vizuální efekty
Cena diváků
Cena za přínos světovému filmu
Cena za celoživotní přínos
Čestná cena
2017 - 30th European Film Awards
Nejlepší film
Nejlepší dokument
Nejlepší režie
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Nejlepší film
- Štvorec (Ruben Östlund)
- 120 tepov za minútu (Robin Campillo)
- Bez lásky (Andrej Zvjagincev)
- O tele a duši (Ildikó Enyedi)
- Druhá strana nádeje (Aki Kaurismäki)
Nejlepší komedie
- Štvorec (Ruben Östlund)
- Kráľ Belgičanov (Peter Brosens, Jessica Hope Woodworth)
- Vincent a konec světa (Christophe Van Rompaey)
- Vitajte u Hartmannovcov (Simon Verhoeven)
Nejlepší režie
- Ruben Östlund (Štvorec)
- Andrej Zvjagincev (Bez lásky)
- Ildikó Enyedi (O tele a duši)
- Yorgos Lanthimos (Zabitie posvätného jeleňa)
- Aki Kaurismäki (Druhá strana nádeje)
Nejlepší herec
- Claes Bang (Štvorec)
- Nahuel Pérez Biscayart (120 tepov za minútu)
- Jean-Louis Trintignant (Happy End)
- Josef Hader (Před ranními červánky)
- Colin Farrell (Zabitie posvätného jeleňa)
Nejlepší herečka
- Alexandra Borbély (O tele a duši)
- Juliette Binoche (Vnútorné slnko)
- Paula Beer (Frantz)
- Isabelle Huppert (Happy End)
- Florence Pugh (Lady Macbeth)
Nejlepší animovaný film
- S láskou Vincent (DK Welchman, Hugh Welchman)
- Ethel & Ernest (Roger Mainwood)
- Louisa na pobřeží (Jean-François Laguionie)
- Zombilénium (Arthur de Pins, Alexis Ducord)
Nejlepší dokument
- Prijímanie (Anna Zamecka)
- Austerlitz (Sergej Loznica)
- La Chana (Lucija Stojevic)
- Cudzinec v triede (Guido Hendrikx)
- Dobrý poštár (Tonislav Hristov)
Objev roku
- Lady Macbeth (William Oldroyd)
- Chovatel (Hubert Charuel)
- Bezbožní (Ralitza Petrova)
- Leto 1993 (Carla Simón)
- Pustovníci (Ronny Trocker)
Nejlepší krátkometrážní film
- Timecode (Juanjo Giménez Peña)
- Copa-Loca (Christos Massalas)
- En La Boca (Matteo Gariglio)
- Bitka na švédskej pláži! (Simon Vahlne)
- Digitální nebe (Vinca Kruk, Daniel van der Velden)
- Láska (Réka Bucsi)
- Umělý humor (Gabriel Abrantes)
- Kruh (Rûken Tekeş)
- Vyděděnci (Laura Ferrés)
- Párty (Andrea Harkin)
- Škaredý kocúr (Nikita Diakur)
- Wannabe (Jannis Lenz)
- Zapísané/Nezapísané (Adrian Silișteanu)
- Gros Chagrin (Céline Devaux)
- Jeunes hommes à la fenêtre (Loukianos Moshonas)
Nejlepší scénář
- Ruben Östlund (Štvorec)
- François Ozon (Frantz)
- Oleg Něgin, Andrej Zvjagincev (Bez lásky)
- Ildikó Enyedi (O tele a duši)
- Efthymis Filippou, Yorgos Lanthimos (Zabitie posvätného jeleňa)
Nejlepší kamera
Nejlepší střih
Nejlepší výprava
Nejlepší kostýmy
Nejlepší masky
Nejlepší hudba
Nejlepší zvuk
Cena diváků
- Volání netvora: Příběh života (J.A. Bayona)
- Dieťa Bridget Jonesovej (Sharon Maguire)
- Fantastické zvery a ich výskyt (David Yates)
- Frantz (François Ozon)
- Skúška dospelosti (Cristian Mungiu)
- Šialene šťastná (Paolo Virzì)
- Před ranními červánky (Maria Schrader)
- Komúna (Thomas Vinterberg)
- Druhá strana nádeje (Aki Kaurismäki)
Univerzitní cena studentů
- Kamenné srdce (Guðmundur Arnar Guðmundsson)
- Domov (Fien Troch)
- Bez lásky (Andrej Zvjagincev)
- Druhá strana nádeje (Aki Kaurismäki)
- Vo vojnovej show (Andreas Dalsgaard, Obaidah Zytoon)
Nejlepší koprodukce - Cena Eurimages
Cena za celoživotní přínos
Čestná cena
2016 - 29th European Film Awards
Nejlepší film
Nejlepší dokument
Nejlepší režie
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Nejlepší film
- Toni Erdmann (Maren Ade)
- Elle (Paul Verhoeven)
- Ja, Daniel Blake (Ken Loach)
- Julieta (Pedro Almodóvar)
- Izba (Lenny Abrahamson)
Nejlepší komedie
Nejlepší režie
- Maren Ade (Toni Erdmann)
- Paul Verhoeven (Elle)
- Pedro Almodóvar (Julieta)
- Ken Loach (Ja, Daniel Blake)
- Cristian Mungiu (Skúška dospelosti)
Nejlepší herec
- Peter Simonischek (Toni Erdmann)
- Javier Cámara (Truman)
- Hugh Grant (Božská Florence)
- Dave Johns (Ja, Daniel Blake)
- Burghart Klaußner (Štát vs. Fritz Bauer)
- Rolf Lassgård (Muž menom Ove)
Nejlepší herečka
- Sandra Hüller (Toni Erdmann)
- Isabelle Huppert (Elle)
- Emma Suárez (Julieta)
- Adriana Ugarte (Julieta)
- Trine Dyrholm (Komúna)
- Valeria Bruni Tedeschi (Šialene šťastná)
Nejlepší animovaný film
- Ja ako Tekvička (Claude Barras)
- Psychonauti, zapomenuté děti (Pedro Rivero, Alberto Vázquez)
- Červená korytnačka (Michaël Dudok de Wit)
Nejlepší dokument
- Oheň na mori (Gianfranco Rosi)
- 21 x New York (Piotr Stasik)
- A Family Affair (Tom Fassaert)
- Pán Gaga (Tomer Heymann)
- S jako Stanley (Alex Infascelli)
- Krajina osvietených (Pieter-Jan De Pue)
Objev roku
- Olli Mäki (Juho Kuosmanen)
- Psy (Bogdan Mirică)
- Liebmann (Jules Herrmann)
- Piesočná búrka (Elite Zexer)
- Smäd (Svetla Cocorkova)
Nejlepší krátkometrážní film
- 9 dní z môjho okna v Aleppe (Issa Touma, Floor van der Meulen, Thomas Vroege)
- 90° severne (Detsky Graffam)
- A Man Returned (Mahdi Fleifel)
- Amalimbo (Juan Pablo Libossart)
- Edmund (Nina Gantz)
- Domov (Daniel Mulloy)
- I'm Not From Here (Maite Alberdi, Giedre Zickyte)
- Někde daleko (Florian Grolig)
- Limbo (Konstantina Kotzamani)
- Shooting star (Lyubo Yonchev)
- Debata (Even Hafnor, Lisa Brooke Hansen)
- L'Immense Retour (Romance) (Manon Coubia)
- Loučení (Clara Roquet)
- Le Mur (Samuel Lampaert)
- Tout le monde aime le bord de la mer (Keina Espiñeira)
Nejlepší scénář
- Maren Ade (Toni Erdmann)
- Cristian Mungiu (Skúška dospelosti)
- Emma Donoghue (Izba)
- Paul Laverty (Ja, Daniel Blake)
- Tomasz Wasilewski (Spojené štáty lásky)
Nejlepší kamera
Nejlepší střih
Nejlepší výprava
Nejlepší kostýmy
Nejlepší masky
Nejlepší hudba
Nejlepší zvuk
Cena diváků
- Telo (Małgorzata Szumowska)
- Muž menom Ove (Hannes Holm)
- Boj (Tobias Lindholm)
- Aferim! (Radu Jude)
- Oheň na mori (Gianfranco Rosi)
- Julieta (Pedro Almodóvar)
- Mustang (Deniz Gamze Ergüven)
- James Bond: Spectre (Sam Mendes)
- Zbrusu Nový zákon (Jaco Van Dormael)
- Dánske dievča (Tom Hooper)
- Zvizdan (Dalibor Matanić)
- Homár (Yorgos Lanthimos)
Nejlepší film pro mladé diváky
- Slečna Nespokojená (Emilie Deleuze)
- Chlapci (Alexandra-Therese Keining)
- Rauf (Soner Caner, Baris Kaya)
Univerzitní cena studentů
- Ja, Daniel Blake (Ken Loach)
- Oheň na mori (Gianfranco Rosi)
- Skúška dospelosti (Cristian Mungiu)
- Olli Mäki (Juho Kuosmanen)
- Toni Erdmann (Maren Ade)
Nejlepší koprodukce - Cena Eurimages
Cena za přínos světovému filmu
Cena za celoživotní přínos
Čestná cena
2015 - 28th European Film Awards
Nejlepší film
Nejlepší dokument
Nejlepší režie
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Nejlepší film
- Mladosť (Paolo Sorrentino)
- Holub sedel na konári a premýšľal o živote (Roy Andersson)
- Mustang (Deniz Gamze Ergüven)
- Barani (Grímur Hákonarson)
- Homár (Yorgos Lanthimos)
- Victoria (Sebastian Schipper)
Nejlepší komedie
- Holub sedel na konári a premýšľal o živote (Roy Andersson)
- Rodinka Bélierovcov (Eric Lartigau)
- Zbrusu Nový zákon (Jaco Van Dormael)
Nejlepší režie
- Paolo Sorrentino (Mladosť)
- Małgorzata Szumowska (Telo)
- Roy Andersson (Holub sedel na konári a premýšľal o živote)
- Nanni Moretti (Mia madre)
- Yorgos Lanthimos (Homár)
- Sebastian Schipper (Victoria)
Nejlepší herec
- Michael Caine (Mladosť)
- Tom Courtenay (45 rokov)
- Christian Friedel (13 minút)
- Colin Farrell (Homár)
- Vincent Lindon (Zákon trhu)
Nejlepší herečka
- Charlotte Rampling (45 rokov)
- Alicia Vikander (Ex Machina)
- Margherita Buy (Mia madre)
- Laia Costa (Victoria)
- Rachel Weisz (Mladosť)
Nejlepší animovaný film
Nejlepší dokument
- Amy (Asif Kapadia)
- Syrská love story (Sean McAllister)
- Danzar con María (Ivan Gergolet)
- Podoba ticha (Joshua Oppenheimer)
- Toto a jeho sestry (Alexander Nanau)
Objev roku
- Mustang (Deniz Gamze Ergüven)
- Dobrú noc, mami (Severin Fiala, Veronika Franz)
- Limbo (Anna Sofie Hartmann)
- Slow West (John Maclean)
- Im Sommer wohnt er unten (Tom Sommerlatte)
Nejlepší krátkometrážní film
- Piknik (Jure Pavlovic)
- Dissonance (Till Nowak)
- E.T.E.R.N.I.T. (Giovanni Aloi)
- Field Study (Eva Weber)
- Kung Fury (David Sandberg)
- Poslouchej (Rungano Nyoni, Hamy Ramezan)
- Naše telo (Dane Komljen)
- Koniec (Jörn Threlfall)
- Směj se a celý svět se bude smát s tebou (Abdelkarim al-Haddad, Ahmad al-Haddad, Diaa al-Haddad, Shada al-Haddad, Yoav Gross, Ehab Tarabieh)
- Fils du loup (Lola Quivoron)
- Symbolické hrozby (Lutz Henke, Mischa Leinkauf, Matthias Wermke)
- The Runner (José Luis Montesinos)
- Tlumočník (Emre Kayis)
- This Place We Call Our Home (Thora Lorentzen, Sybilla Marie Wester Tuxen)
- Washingtonia (Konstantina Kotzamani)
Nejlepší scénář
- Efthymis Filippou, Yorgos Lanthimos (Homár)
- Andrew Haigh (45 rokov)
- Roy Andersson (Holub sedel na konári a premýšľal o živote)
- Radu Jude, Florin Lăzărescu (Aferim!)
- Alex Garland (Ex Machina)
- Paolo Sorrentino (Mladosť)
Nejlepší kamera
Nejlepší střih
Nejlepší výprava
Nejlepší kostýmy
Nejlepší hudba
Nejlepší zvuk
- Tisíc a jedna noc: Časť prvá – Nepokojný
- Tisíc a jedna noc II – zoufalá
- Tisíc a jedna noc III – okouzlená
Cena diváků
- Mokrina (Alberto Rodríguez)
- Holub sedel na konári a premýšľal o živote (Roy Andersson)
- Vyššia moc (Ruben Östlund)
- Leviatan (Andrej Zvjagincev)
- Samba (Olivier Nakache, Eric Toledano)
- Čo sme komu urobili? (Philippe de Chauveron)
- Kód Enigmy (Morten Tyldum)
- Soľ zeme (Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders)
- Victoria (Sebastian Schipper)
- Biely Boh (Kornél Mundruczó)
Nejlepší film pro mladé diváky
- Il ragazzo invisibile (Gabriele Salvatores)
- Moje malá sestra (Sanna Lenken)
- A taky jsi hnusnej! (Mark Noonan)
Nejlepší koprodukce - Cena Eurimages
Cena za přínos světovému filmu
Cena za celoživotní přínos
Čestná cena
2014 - 27th European Film Awards
Nejlepší film
Nejlepší dokument
Nejlepší režie
Nejlepší herec
Nejlepší herečka
Nejlepší film
- Ida (Paweł Pawlikowski)
- Vyššia moc (Ruben Östlund)
- Leviatan (Andrej Zvjagincev)
- Nymfomanka I. (Lars von Trier)
- Nymfomanka II. (Lars von Trier)
- Zimný spánok (Nuri Bilge Ceylan)
Nejlepší komedie
Nejlepší režie
- Paweł Pawlikowski (Ida)
- Nuri Bilge Ceylan (Zimný spánok)
- Steven Knight (Noční jízda)
- Ruben Östlund (Vyššia moc)
- Paolo Virzì (Lidský kapitál)
- Andrej Zvjagincev (Leviatan)
Nejlepší herec
- Timothy Spall (Mr. Turner)
- Brendan Gleeson (Kalvária)
- Tom Hardy (Noční jízda)
- Alexej Serebrjakov (Leviatan)
- Stellan Skarsgård (Nymfomanka I.)
- Stellan Skarsgård (Nymfomanka II.)
Nejlepší herečka
- Marion Cotillard (Dva dni, jedna noc)
- Charlotte Gainsbourg (Nymfomanka I.)
- Charlotte Gainsbourg (Nymfomanka II.)
- Marian Álvarez (Zraněná)
- Valeria Bruni Tedeschi (Lidský kapitál)
- Agata Kulesza (Ida)
- Agata Trzebuchowska (Ida)
Nejlepší animovaný film
- L'arte della felicità (Alessandro Rak)
- Jack a mechanické srdce (Stéphane Berla, Mathias Malzieu)
- Chrobáčikovia: Údolie stratených mravčekov (Hélène Giraud, Thomas Szabo)
Nejlepší dokument
- Master of the universe (Marc Bauder)
- I kærlighedens navn (Jon Bang Carlsen)
- Des hommes et de la guerre (Laurent Bécue-Renard)
- Sacro GRA (Gianfranco Rosi)
- Čakanie na august (Teodora Mihai)
- Prichádzame ako priatelia (Hubert Sauper)
Objev roku
- Kmeň (Myroslav Slabošpyckyj)
- 10.000 Km (Carlos Marques-Marcet)
- 71 (Yann Demange)
- Party Girl (Marie Amachoukeli-Barsacq, Claire Burger, Samuel Theis)
- Zraněná (Fernando Franco)
Nejlepší krátkometrážní film
- Kuře (Una Gunjak)
- Panika v městečku - vánoční poleno (Stéphane Aubier, Vincent Patar)
- Pat-Lehem (Idan Hubel)
- Dinola (Mariam Khatchvani)
- Núdzové volania (Hannes Vartiainen, Pekka Veikkolainen)
- Pequeño bloque de cemento con pelo alborotado conteniendo el mar (Jorge Lopéz Navarrete)
- Hrdost (Pavel G. Vesnakov)
- Shipwreck (Morgan Knibbe)
- Pořád mám životy (Jan-Gerrit Seyler)
- Lato 2014 (Wojciech Sobczyk)
- Taprobana (Gabriel Abrantes)
- The Chimera of M (Sebastian Buerkner)
- The Missing Scarf (Eoin Duffy)
- Fal (Simon Szabó)
- Údolí velryb (Guðmundur Arnar Guðmundsson)
Nejlepší scénář
- Rebecca Lenkiewicz, Paweł Pawlikowski (Ida)
- Ebru Ceylan, Nuri Bilge Ceylan (Zimný spánok)
- Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne (Dva dni, jedna noc)
- Steven Knight (Noční jízda)
- Oleg Něgin, Andrej Zvjagincev (Leviatan)
Nejlepší kamera
Nejlepší střih
Nejlepší výprava
Nejlepší kostýmy
Nejlepší hudba
Nejlepší zvuk
Cena diváků
- Ida (Paweł Pawlikowski)
- Kráska a zviera (Christophe Gans)
- Nymfomanka I. (Lars von Trier)
- Nymfomanka II. (Lars von Trier)
- Philomena (Stephen Frears)
- Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol (Felix Herngren)
- Dva dni, jedna noc (Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne)